Mały kościółek cały drewniany
Pamięta czasy swojej świetności
Chyba przez wszystkich już zapomniany
Teraz nielicznych w swych progach gości (...)
I nagle światło wdarło się smugą
Jakby sztylety na jedną stronę
Stałem jak posąg przez chwilę długą
Wtedy ujrzałem piękna ikonę.
Postać z obrazu na mnie spojrzała
Prawie jak żywa kobieta święta
Gdy krok zrobiłem ona się skryła
Rzecz bardzo dziwna i niepojęta.
Może to było tylko złudzenie
Lecz kiedy wracam zawsze w te strony
Jestem w kościółku i widzę cienie
Ale już nie ma mojej ikony.
(Lech Kamiński)
W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego... Na terenie skansenu wiernie odtworzono krajobraz dawnej wsi zamieszkałej przez Krakowiaków Zachodnich... Wśród tych 25 obiektów jest typowo polski dwór zbudowany w 1730 roku... W głównej sali reprezentacyjnej od 8 marca do 8 kwietnia 2018 zorganizowano wystawę czasową - Wpatrzona w ikony... Są tutaj prezentowane prace Pani Bożeny Mularczyk...
Ikona z greckiego oznacza obraz... Umiejscowiona jest w tradycji religijnej i kulturowej Kościoła wschodniego... Jednak nie są to zwyczajny obraz o tematyce religijnej... To dzieło sztuki zrodzone w modlitwie i niosące w sobie symbolikę wypracowaną przez dziesiątki pokoleń... W równiej mierze odcisnął się na niej grecki racjonalizm i wschodni mistycyzm... Ikona najczęściej prezentuje portrety świętych oraz wydarzenia z ich życia... Jest modlitwą zapisaną na desce przez twórcę ikon... Pisze on barwami i kształtami licząc, że ikona wywoła drgania naszej duszy, że pobudzi nas i otworzy na Bożą rzeczywistość...
Ikony charakteryzuje surowość, oschłość, wstrzemięźliwość... Twarze i sylwetki nie pokazują uczuć... Są bez żywej mimiki, gestykulacji, ustawione zawsze frontalnie... I co jest jeszcze zauważalne w ikonie? spojrzenie postaci zawsze jest skierowane na patrzącego, co pozwala na nawiązanie modlitewnego kontaktu ze świętym... W ikonie każda kreska i każdy kolor są podporządkowane tajemnicy o której obraz opowiada...
Tradycja głosi, że pierwszą ikonę napisał święty Łukasz... Był to wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, których apostoł uwiecznił na blacie drewnianego stołu Świętej Rodziny... Oczywiście wizerunek nie zachował się, nie ma żadnych dowodów, że kiedykolwiek istniał... Jednak opowieść o tej ikonie wciąż jest żywa na chrześcijańskim Wschodzie...
Pani Bożena Mularczyk tworzy obrazy starą techniką decoupage... Uważa się, że ta technika pochodzi ze wschodniej Syberii... Plemiona Nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków... Stamtąd technika powędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów...
Kompozycje tworzy się poprzez naklejanie skrawków wyciętych lub wyrwanych motywów na specjalne przygotowaną powierzchnię... Po naklejeniu zdobień nakłada się od kilku do kilkudziesięciu warstw lakieru...
Pani Bożena w poszukiwaniu odpowiednich dla niej tematów sięgnęła do wizerunków z dawnych prawosławnych ikon... Jest Ukrzyżowanie z cerkwi z Owczar, Pieta z Rakowa, Ukrzyżowanie ze Szczawnika, Matka Boska Łopieńska z Polańczyka, Matka Boska Miłosierna z Nowogrodu....
W prezentowanych na wystawie pracach wyeksponowane zostały reprodukcje ikon, które wykonano na wysuszonych, starych deskach, rozświetlonych prawdziwym złotem i srebrem...
Lubię oglądać ikony, są "oknem do nieba" i dlatego pojechałam do skansenu w Wygiełzowie aby je zobaczyć...
Beautiful! Are they old? Have a lovely weekend
OdpowiedzUsuńYou're right. They are beautiful.
UsuńUnfortunately, they were created in the 21st century.
Greetings.
Są przepiękne:))mój syn jest wielkim miłośnikiem ikon:)))Pozdrawiam serdecznie:)))
OdpowiedzUsuńReniu, Twój syn jest entuzjastą ikon? Skoro tak, to domyślam się, że był w skansenie w Sanoku. Jeżeli nie, to polecam. Jest tam stała wystawa "Ikona karpacka". Można zobaczyć bardzo ciekawy i imponujący zbiór liczący ponad 220 ikon, które powstały na przestrzeni XV – XX w.
UsuńJak pewnie wiesz, na I - szym Soborze Nicejskim ikona została postawiona na równi z Ewangelią, była dla ludzi, którzy nie potrafili czytać, Biblią Pauperum. To, co czytający był w stanie odnaleźć na kartach Pisma Świętego, analfabeta mógł zobaczyć w obrazie.
Serdecznie pozdrawiam:)
Wydaje mi się, że zbiór o którym Pani wspomina, znajduje się w Muzeum na Zamku w Sanoku. Pozdrawiam!
UsuńPani An Ja
Usuńw swoim komentarzu piszę o stałej wystawie ikon w skansenie w Sanoku. Pragnę wyjaśnić dlaczego. Otóż Renia i jej dzieci są pasjonatami skansenów.
Wspomniana wystawa mieści się w zaadaptowanym w tym celu murowanym budynku z około 1900 roku.Pochodzi on z miejscowości Nowosiółki koło Baligrodu. W pomieszczeniach wystawy umieszczono najstarsze ikony w zbiorze datowane na okres od XV do końca XVI w. Tutaj właśnie jest prezentacją najlepszych przykładów malarstwa z muzealnej kolekcji cerkiewnej. Niestety, jest to jedyne miejsce na terenie skansenu gdzie nie można robić zdjęć.
Owszem, jest w Sanoku Muzeum Historyczne w którym zgromadzono około 500 ikon. Tutejszy, ogromny zbiór ikon należy do najciekawszych w Polsce.
Na Zamku Królewskim mieści się również największa na świecie galeria prac Zdzisława Beksińskiego, słynnego artysty urodzonego w Sanoku.
Serdecznie pozdrawiam:)
An Ja
UsuńWybacz, że nie komentuję u Ciebie. Mam problemy z DISQUS. Przypuszczam, że wiele osób ma też podobną trudność.
Serdecznie pozdrawiam:)
Icons are fantastic. They must be really old. Greetings.
OdpowiedzUsuńUnfortunately, these icons are not old. However, they are very beautiful.
UsuńGreetings.
Absolutely beautiful. They are Fantastic. Greetings.
OdpowiedzUsuńThey look beautiful. I like them too.
UsuńGreetings.
Ikony były dla mnie zawsze bardzo tajemnicze, wzbudzały wokół siebie swojego rodzaju tajemniczość i mistycyzm.Tak, to szczególny rodzaj sztuki.
OdpowiedzUsuńMasz rację Eljocie, że ikona to szczególny rodzaj sztuki. Weźmy na przykład postać Chrystusa:
Usuńw ikonie jest obrazem samego Boga Ojca. Siedzi na tronie z otwartym Pismem Świętym i podniesioną do góry dłonią, której palce układają się w imię "Jezus Chrystus". Otacza go płomienny, czerwony romb i mandorla, w której znajdują się Serafiny, Cherubiny i Trony. To wyraża panowanie Chrystusa nad światem anielskim. Chusta z czterema rogami symbolizuje czterech ewangelistów i panowanie Chrystusa nad czterema stronami świata ziemskiego.
Być może dla nas katolików ikona jest fascynującym ale obcym światem.
Serdecznie pozdrawiam:)
Piękne te ikony , jest na co popatrzeć :-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie :-)
Ikony faktycznie są piękne i robią przejmujące wrażenie.
UsuńPozdrawiam:)
Piękne ikony, zawsze zachwycam się ich wymową, obojętne przez kogo zostały napisane i jaką metodą.
OdpowiedzUsuńW Sanoku byłam kilka razy, podziwiałam obrazy Beksińskiego i ikony, chociaz to zestawienie wydaje się dziwne.Załæczam serdeczności.:))
:))
Cecylio
Usuńja też byłam w Muzeum Historycznym w Sanoku i podziwiałam tamtejsze ikony i obrazy Beksińskiego. Urzekła mnie Wizja Katedry Beksińskiego.
Serdecznie pozdrawiam:)
Muy buena muestra, de una colección de iconos y sobretodo con muy buena definición.
OdpowiedzUsuńB
Son muy bonitos todos. Besitos.
OdpowiedzUsuńPiękne interesujące prace.
OdpowiedzUsuńMnie też się spodobały.
UsuńPozdrawiam:)
Ikony zawsze były dla mnie wyjątkowymi dziełemi sztuki. Dziękuję Lusiu, że mogłam je dzięki Tobie obejrzeć.
OdpowiedzUsuńMiłego dnia:)
Pamiętam aniu
UsuńTwoje zauroczenie ikonami.
Pozdrawiam:)
Ikony mają swój niezaprzeczalny urok. Dobrze, że wciąż są osoby malujące(piszące) tą techniką. :)
OdpowiedzUsuńIkony mają niezaprzeczalny urok i tajemnice. Tak. Ikona pozostaje tajemniczym misterium. Dzięki ikonie możemy kontemplować świat, na razie dla nas niedostępny, świat, który oglądają zbawieni w niebie.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Dobrze że zwróciłaś uwagę na modlitewny aspekt ikon. Bo one są przede wszystkim modlitwą, następnie nauką, dopiero na końcu dziełem sztuki. Już samo patrzenie na ikonę jest modlitwą, taki zresztą jest sens ich powstawania.
OdpowiedzUsuńDo tego to niezwykle skomplikowany i rozbudowany przekaz, gdyby chcieć opisać go słowami potrzeba by całych broszur, gęstego (niekiedy trudnego do zrozumienia języka) druku. A tu wszystko w jednym obrazie ikonie - coś niesamowitego!
Ps. Dzięki za św. Matfieja.
Mathias, kolejny doskonaly wpis. Z komentarzy wnioskuję, że niemal wszyscy są zafascynowani ikonami. One mogą służyć człowiekowi jako droga do Chrystusa. Z taką łatwością prowadzą w milczenie, które przezwycięża otaczający hałas i rozgardiasz. Jest to modlitwa, podczas której patrzy się uważnie na ikonę i pozwala przemówić Bogu. Ikona ma to do siebie, że jest cicha, działa milcząco przez samą swoją obecność.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Interesting and beautiful.. Happy weekend..
OdpowiedzUsuńThank you very much, Ana:)
UsuńBardzo interesujący pomysł na wystawę, a ikony robią wrażenie. Pozdrawiam ciepło
OdpowiedzUsuńPrace Pani Bożeny Mularczyk prezentowane były w kilku miastach na terenie Polski m.in. w Krakowie, Bochni, Nowym Sączu...
UsuńIkony robią wrażenie być może przez te wszystkie tajemnice. A teologia ikony mówi, że żeby być z kimś blisko duchowo, należy znać jego imię, dlatego też na ikonach, głagolicą zapisuje się nazwy świętych na nich przedstawionych.
Pozdrawiam:)
Ja mam jedna ikonę autorstwa mojego kolegi. Jest na niej archanioł Rafał, patron mojego syna.
OdpowiedzUsuńOch, to przepiękna ikona. Twój syn otrzymał wspaniały prezent z duchową wartością.
UsuńArchanioł Rafał przedstawiony został jako piękny uskrzydlony młodzieniec, co oznacza jego niebiańskie pochodzenie. Archanioł Rafał - imię oznacza „Bóg uleczył”.
Ikona religijna Archanioła Rafała jest niezwykłym mostem łączącym życie na ziemi z niebiańskim. Służy do kontemplacji, modlitwy i rozważań.
Chociaż bardzo lubię ikony być może dlatego, że robią takie przejmujące wrażenie to mam ich tylko pięć a może sześć? Dopiero teraz zastanawiam się dlaczego tak mało. Wszystkie kupiłam w Grecji w czasie naszych wyjazdów.
Serdecznie pozdrawiam:)
Kochana!
OdpowiedzUsuńBędąc w sanatorium w Iwoniczu-Zdroju,przy okazji odwiedziliśmy Sanok. A tam jest Muzeum Historyczne, a w nim mnóstwo przepięknych ikon. To jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce.
Byłam oczarowana.
Wiosennie pozdrawiam:)
Tak Morgano. Byłam na Zamku Królewskim w Sanoku i podziwiam zarówno ikony jak i prace Beksińskiego. Te zdjęcia cały czas czekają na publikację.
UsuńPozdrawiam:)
Jak widzę, jesteś osobą, na której ikony robią duże wrażenie. My tez podróżując zawsze z ciekawością zaglądamy do cerkwi czy kapliczek prawosławnych by nacieszyć oczy wizerunkiem świętych w takich miejscach. Ponieważ miałaś w planach zwiedzanie Podlasia, polecam Ci muzeum ikon w Supraślu. Będziesz zachwycona.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Wiesławie to takie miłe, że pamiętasz o naszych tegorocznych planach wyjazdowych.
UsuńNiestety, plany planami a życie pisze inne scenariusze. Termin naszego wyjazdu, który nam odpowiadał do Petersburga (z Rainbow) został odwołany. Już zwrócono nam zaliczkę. Tak bardzo cieszyłam się na ten wyjazd. Od dłuższego czasu marzyłam o Ermitażu i obrazach Leonardo da Vinci. Już śniłam o Muzeum Fabergé. Nie będę biadolić bo: Co się odwlecze, to nie uciecze.
A co do Podlasia? mam nadzieję, że kiedyś dojdzie do skutku. Jak pewnie pamiętasz mój Notesik Marzeń pęka w szwach. Jest w czym wybierać tylko zsynchronizować wyjazdy.
Serdecznie pozdrawiam:)
To może jednak QuickTours. Maja jeszcze miejsca a imprezy są potwierdzone. Nawet na Białe Noce.
Usuń:)
Piękne... To prawda, ikony mają w sobie coś mistycznego. Są jak portal do tego innego wymiaru. Pięknie je pokazałaś. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńMam podobne zdanie na temat ikon. Jeżeli tylko mam okazję oglądam je z ogromnym namaszczeniem.
UsuńPozdrawiam:)
Mam album z ikonami Andrieja Rublowa, ale już dawno nie oglądałam jego ikon, muszę sobie przypomnieć.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Jakieś trzy lata temu prawdopodobnie w Starym Kinie oglądałam film biograficzny Andriej Rublow.
UsuńPozdrawiam:)
They are so beautiful, and created in such a way that looks old.. awesome!
OdpowiedzUsuńMam słabość do ikon i do ich piękna. Nasz ksiądz Oskar, znając moją słabość do nich, pozwolił mi wyjątkowo wejść do swojego pokoju, pomimo panującej tam klauzury, aby zobaczyć cudeńka, które przywiózł ze sobą z Białorusi. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńHello dear LUCIA!
OdpowiedzUsuńBeautiful icons, I like very much, thank you for sharing
I wish you a pleasant and joyful weekend, my dear!
Hugs and Thanks!
Piękne prace, jestem zachwycona.I dwór prezentuje się doniośle.
OdpowiedzUsuńJa także tworzę ikony. Maluję, ale też robię techniką decoupage. Tu namiastka moich prac, gdybyś miała czas i ochotę:)
https://ogrod-mojekrzakiptakiinnedziwaki.blogspot.com/search?q=decoupage+ikony
Pozdrawiam wiosennie.
The icons are beautiful!
OdpowiedzUsuńDear Lucia Maria - I like wooden architecture of the church. These icons are so impressive though religious icons are difficult to understand the meaning. But I can feel the creators’ prayers. Thank you for this interesting post.
OdpowiedzUsuńYoko
Lubię ikony. Mają w sobie coś tajemniczego. Jedną małą, przywiezioną z Grecji, mam nawet u siebie w domu
OdpowiedzUsuńNiech Wiosna otuli Cię swoim ciepłem, kolorami i zapachami
Pozdrawiam serdecznie
That is quite a collection of them
OdpowiedzUsuńPiękne dzieła. Mogła bym oglądać godzinami.
OdpowiedzUsuńKolejne ciekawe miejsce, dziękuję Lusiu za wycieczkę... ode mnie to trochę daleko, a tak mogłam pooglądać :) Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńPrzepiękne...
OdpowiedzUsuńTe ikony są przepiękne.
OdpowiedzUsuńMają w sobie jakąś magię.
Pozdrawiam:)*
...Lucja, such a wonderful collection of Icons, thank you!
OdpowiedzUsuńPrzepiękne ikony ! Łucjo, masz rację ikony mają w sobie tajemnicę, magię i są po prostu wyjątkowe !
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie :)
Takiego zbioru ikon w jednym poście się nie spodziewałam.Są przepiękne jak każde zdjęcie u Ciebie.Ja dostałam od moich kuzynek ze Lwowa jak pierwszy raz się zobaczyłyśmy po 40 kilku latach ikonę wykonaną pracowicie przez nie haftem krzyżykowym.Piękna pamiatka naszego spotkania.Od kilku dni po zlikwidowaniu przez Onet mego bloga/zresztą jak wszystkie/ mojswiat-zycie codzienne mam go jako drugi blog na blog spot ,com.Jest bardzo ubozuchny ,skromny ale dla mnie bezcenny Bo dzięki pisaniu tych opowieści dziwnych tres ci jeszcze jestem na tym swiecie. Wczoraj poczytałam stare wpisy z roku 2011 i twoje komentarze i az,sie splakałam Jak Ty pięknie do mnie na obu blogach do mnie pisałas przez te wszystkie lata.A ja niewdziecznica /przez te choroby w rodzinie/tak zaniedbalam swoje czytanie i pisanie do Ciebie.Bardzo prosze o wybaczenie.Teraz już jakoś moze się to zmieni.Maż mój jest silnej depresji ,dużo śpi tzn.tak drzemie.Niczym się nie zajmuje i jak do mnie mowi czeka na śmierć.Jest mi bardzo trudno to już prawie 6 lat takiej huśtawki.Straszna to jest choroba ten CHADPiekne te twoje posty i zdjęcia Szczerze podziwiam i widzę ,że masz takie grono wyznawców ,ze daj Boze zdrowie Bardzo się tym ciesze Lusia jesteś Wielką.
OdpowiedzUsuńDear Lucia,
OdpowiedzUsuńThank you for sharing these beautiful icons with us. They are works of art.
Thinking of you and hoping the weather is warmer there.
Betty
Pani Bożena is talented Lucja. Do you agree?
OdpowiedzUsuńI love looking at icons as well, especially like this photo #9, beautiful!
Ja też uwielbiam oglądać ikony.
OdpowiedzUsuńA tym wierszem mogłabym się pokłonić każdej cerkiewce...
Estas miradas lo dicen todo, son preciosos estos iconos.
OdpowiedzUsuńUn abrazo.
mój dziadek również pisze piękne ikony :) z tym tematem jestem dokładnie zaznajomiona :)
OdpowiedzUsuńMuy bellos iconos con esas pinturas de estilo bizantino.
OdpowiedzUsuńUn abrazo,
I love icons and I love your post! Thanks for showing so many different ones.
OdpowiedzUsuńAnd something you said, I never thought about it in that way, as a prayer written on the wood:
"it is a prayer written on the board by the creator of icons ... he writes, colors and shapes hoping that cause vibrations icon our soul, and that will spur us open to God's reality ..."
Uwielbiam ikony.Mam wykonane tylko podobrazie i nawet mi się "wygło" po 7 latach a nie mam kiedy wskrzesić obrazu
OdpowiedzUsuńNajwiększe doznanie ikon można przeżyć w Supraślu (pokazywałam na blogu) 3 lata temu w Sanoku jest znacznie mniej.
Fajne foty takie nastrojowe jak to ikony.
Pozdrówki.
Piękny wiersz.Wspaniałe ikony.W Supraślu jest oddział Muzeum Podlaskiego,mają tam ok. 300 ikon,warto zobaczyć. W Muzeum Podlaskim zgromadzonych jest 1,2 tyś ikon,głównie rosyjskich.
OdpowiedzUsuńDawniej w domu moich rodziców i dziadków ściany zdobiły takie piękna ikony. Ja również staram się kultywować tę tradycję.
OdpowiedzUsuń