sobota, 30 stycznia 2016

Jeździec z Madary


Zabytki  UNESCO  mają  dla  ludzkości  unikatową, wprost bezcenną  wartość przyrodniczą i kulturową...   Nie  jestem  odosobnionym  przypadkiem,  który  podróżując  "kolekcjonuje"  obiekty  wpisane  na  Listę... Tylko  najlepsze,  najwspanialsze  spośród  wybitnych  świadectw  historii  ludzkości  i  przyrody  zasługują  na  miano  światowego  dziedzictwa  UNESCO... W 1979 roku na tę Listę został wpisany również Jeździec z Madary...


Piękna słoneczna pogoda dopisywała nam od samego rana... Zmierzaliśmy w kierunku bułgarskiego wybrzeża... Niemal na całej trasie towarzyszyły nam  malownicze krajobrazy Starej Płaniny... Ten największy masyw górski  ciągnie się  niemal przez całą Bułgarię... Na terenie obszaru górskiego są  parki narodowe, oraz kilka historycznie ważnych miejsc  wartych odwiedzenia... Największymi atrakcjami wpisanymi na Listę UNESCO jest; tracki grobowiec z okresu hellenistycznego w mieście Kazanłyk oraz średniowieczny relief naskalny w pobliżu niewielkiej wsi Madara...
Zatrzymujemy się na maleńkim parkingu... W kiosku kupujemy bilety i ruszamy na spotkanie z Jeźdźcem... Początkowo idziemy  wąską utwardzoną  dróżką, później  pokonujemy ostre podejście zabezpieczone 160 kamiennymi schodami... Cały teren otoczony jest leśną gęstwiną... U podnóża klifu znajdują się liczne groty, w których odnaleziono ślady ludzi żyjących w czasach prehistorycznych... Dalej  na prawo znajduje się ogromna jaskinia nimf wysoka na 30 metrów... Zamieszkana i używana przez Traków  w celach religijnych... Tutaj  ten przybyły lud indoeuropejski czcił swoje bóstwa o czym świadczyły znalezione ołtarze ofiarne na cześć Bogini - Matki i  kamienne tablice poświęcone trzem nimfom oraz Zeusowi, Heraklesowi i Dionizosowi...  Największą cześć Trakowie oddawali Hermesowi, opiekunowi bydła oraz Aresowi i Artemidzie... Przez wieki Madara stała się domem dla  świątyń skalnych, eremów, twierdz... Na tym terenie znajdują się jeszcze  resztki  trzech świątyń;  protobułgarskiej, rzymskiej z I w. oraz wczesnochrześcijańskiej bazyliki... Na płaskowyżu odkryto ruiny starożytnej twierdzy i  dwa trackie kurhany z cennymi skarbami...


Na wysokim, urwistym, ponad 100 metrowym klifie Madara Plateau prawdopodobnie nomadzkie plemię koczowników wyryło Jeźdźca wojownika... Prawdopodobnie... Tak, ponieważ  do dnia dzisiejszego niema pewności kto wykonał i w jaki sposób naskalnego Jeźdźca...  Relief został wykuty w pionowej skale, 23 metry nad ziemią... Symbolizuje siłę i majestat Bułgarii...  Przedstawia postać mężczyzny w naturalnej pozie z włócznią  w ręku... Pod przednimi nogami konia leży  lew, zabity przez wojownika... Za koniem biegnie pies...  Jeździec  budzi mój podziw i emocje i jednocześnie troskę... Ten bezcenny dla ludzkości skarb, ulega powolnemu samozniszczeniu...  Bułgarska ikona,  wspaniały relief naskalny cały czas narażony jest na czynniki atmosferyczne; zamrożenia, rozmrożenia, deszcz, wiatr, erozję zanieczyszczeń, drżenia ziemi, wietrzenie chemiczne skał...  Coraz słabiej widać jego szczegóły... Patrząc na Jeźdźca  widać, że  jeszcze teraz jest to prawdziwe arcydzieło i świadek historii tych ziem...


Jeździec z Madary to jedyny w Europie relief wykuty w litej skale  pochodzący z okresu wczesnego średniowiecza...  Prawdopodobna data jego  powstania,  to 710 rok... Inskrypcje greckie wokół Jeźdźca opisują wyczyny chanów bułgarskich; Tervela, Krumesisa, Omurtaga... Najstarszy napis dot. Trevela i lat 695 - 721...  Jeźdźiec  symbolizuje uznanie państwa bułgarskiego przez Bizancjum, co w tym czasie było dla Bułgarów wielkim triumfem... Mam nadzieję, że  zostanie zabezpieczony by nie ulec całkowitemu zniszczeniu... Jeszcze tylko spojrzenie na wioskę Madarę położoną hen w dole i żegnam się z reliefem Jeźdźca...


Dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Serdecznie pozdrawiam...


47 komentarzy:

 1. Samo dojście do celu z pewnością było ciekawe, ale i męczące. Widoki jednak śliczne, a Jeździec z Madary jest wspaniały. Coś mi się wydaję, że Bułgarzy nie dbają o swoje zabytki i ulegają one niszczeniu. Oby nie za późno się za to wzięli. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyjście było bardzo ciekawe. Jednego bardzo żałuję, że nie wyszliśmy na płaskowyż i nie zobaczyliśmy ruin twierdzy. Może kiedyś...
   Wiesz, że nie lubię nikogo oceniać, jednak ten kraj ma bardzo, bardzo wiele do zrobienia. Przy reliefie jest platforma ale zarośnięta pokrzywami i trawami. To znak, że w ciągu roku nikt tam nic nie robił.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 2. Uwielbiam takie miejsca i zazdroszczę Ci, że kiedyś tam byłaś. Pozdrawiam i zapraszam Cię do udziału w zabawie na moim blogu! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię takie miejsca. W Madarze byłam we wrześniu ubiegłego roku.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Wspaniały ten JEŻDZIEC.
  Wspaniała wycieczka.
  Bardzo Ci za nią dziekuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paisagens verdejantes da Bulgária, de extrema beleza, Luccia-Maria! Estou encantada! Que seu fim de semana seja lindo! Abração!

  OdpowiedzUsuń
 5. Stunning images. Harvested from that rock image for working has probably gotten quite a lot of time.

  OdpowiedzUsuń
 6. Też kolekcjonuje miejsca z listy UNESCO. Relief pomimo ponad tysiąca lat od wykonania dalej jest w dobrej kondycji. Naturalna erozja w tym przypadku dodaje mu autentyzmu. Podziw budzi miejsce i wysokość, na jakiej go wyrzeźbiono dość przecież prymitywnymi narzędziami. Prawdziwe arcydzieło i świadek historii tych ziem. Ładnie nam go pokazałaś.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Great picture, of the rider.
  Have a nice Sunday, Lucia!<3

  OdpowiedzUsuń
 8. Super beautiful shots!
  Blesses Sunday
  Hug and kisses to you
  Crissi

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie opowiedziana historia o tym jeźdźcu.
  Dziękuję za tą wirtualną wycieczkę.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję Lusiu za wspaniala wyprawę widoki jednak śliczne, a Jeździec z Madary jest wspaniały zwiedzam razem z Tobą takie wspaniale miejsca serdecznie pozdrawiam miłej niedzieli

  OdpowiedzUsuń
 11. Great deals hewn into the rock images.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam pojęcia o takim miejscu na świecie. Niesamowicie piękne to rejony, tyle zieleni i ten relief taki ciekawy. Super i dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jest tam bardzo pięknie.Musiałaś pokonać długą drogę aby dotrzeć dotrzeć do Jeźdźca, ale widać, że warto było.:)

  OdpowiedzUsuń
 14. I really enjoyed such a beautiful trip with you! Gorgeous rock walls!

  OdpowiedzUsuń
 15. Thank you for this interesting history Lucia. So glad you have a excellent photo to keep. It may not be so clear in years to come!
  The country is very pretty and the climb up was well worth it. Wish I lived closer. So much interesting history and beautiful scenery in Europe.
  How good it is to be able to see these works of history and art via the internet from kind people like you who are willing to share.
  Hope the week ahead goes well.
  Betty

  OdpowiedzUsuń
 16. Wspaniałe krajobrazy,chciało by się tam pospacerować i porozkoszowac otoczeniem.O Jedżcu słyszę pierwszy raz.I jestem zachwycona ,tak samo ,jak Ty.Wspaniałe dzieło.Zastanawiam się jak powstało,w jaki sposób ludzie potrafili wykonać taką rzeżbę na takiej skale.

  OdpowiedzUsuń

 17. Um interessante sítio histórico rodeado por paisagens deslumbrantes!!!

  Bom domingo! Boa semana!
  Beijinhos.
  ✿゚ه° ·.

  OdpowiedzUsuń
 18. Glorious landscapes of green leafy paths with the sun shining through, lovely shady areas, breathtaking scenery, beautiful blue skies and huge cliffs of golden rock, the carving of the Madara Rider is spectacular.
  Thank you for sharing these wonderful images dear Lucia.
  Love and greetings
  xoxoxo ♡

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak zawsze u Ciebie poznaję ciekawe, dotychczas nieznajome, zakątki świata. Jeździec jest niesamowitym reliktem przeszłości, mam wielką nadzieję, że konserwatorzy dołożą wszelkich starań, bo bo zachować w jak najlepszym stanie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Gorgeous views, pretty greens and captivating stone formations!!!!!! Lovely images Lucy, have a nice, fun Sunday!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 21. Great fotos . That rose is insanely gorgeous.

  OdpowiedzUsuń
 22. Widać, że wyprawa musiała być bardzo interesująca, zwłaszcza, że po drodze napotkaliście malownicze widoki i różne ciekawostki. Finisz zrekompensował zmęczenie, a zdjęcia pozostaną bezcenną pamiątką. Bułgaria jest dla mnie nadal nieodkryta, ale coraz bardziej jestem zainteresowana tym krajem. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Byłam w Bułgarii, nawet trochę ją zwiedzałam, ale nigdy nie słyszałam o tej wspaniałej rzeźbie. Trzeba przyznać, że jak na tamte czasy i niewygodę podczas rzeźbienia, wygląda ona wspaniale, szczególnie koń.
  Bułgarzy powinni pomyśleć o zabezpieczenie tego cudu, aby mogły go zobaczyć w oryginale, a nie tylko na zdjęciach, przyszłe pokolenia.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Paisajes impresionantes y ese magnífico altorrelieve del jinete y su perro hecho en la roca.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 25. ciekawy relief; zawsze zastanawia mnie to... jak fizycznie to osiągnięto;
  jakiś czas temu oglądałam program na satelicie, gdzie go pokazywano
  pozdrawiam Lusiu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Niezwykłe miejsca, a Jeździec wzbudza podziw!

  OdpowiedzUsuń
 27. Les tonalités verts ont un rôle spécial dans ces paysages à couper le souffle .

  Bisous

  OdpowiedzUsuń
 28. Witaj Łucjo:)) Niesamowite miejsce.. Nigdy nie byłam w Bułgarii.. Zawsze z wielką uwagą czytam Twoje posty, poznaję nowe miejsca (niektóre rozpoznaję:))) Twój blog jest niezwykły i inspiruje do kolejnych podróży:)
  Serdecznie pozdrawiam i przepraszam, że ostatnio jakoś brakuje mi czasu, by zostawić ślad - bo zaglądam tu często:)
  Jola

  OdpowiedzUsuń
 29. Piękne widoki i tyle zieleni:)))bardzo mi się podobają te rzeźby w skale:)))Pozdrawiam serdecznie i miłego tygodnia życzę:))

  OdpowiedzUsuń
 30. Niesamowite, że się zachował pomimo upływu czasu! Pięknie tam:)

  OdpowiedzUsuń
 31. Excelente trabalho e belas fotografias.
  Um abraço e boa semana.

  OdpowiedzUsuń
 32. Oi miten kaunis historiallinen paikka Tykkäsin paljon Kiitos Lucia Aurinkoista helmikuuta !

  OdpowiedzUsuń
 33. Cóż za żywe kolory na zdjęciach. Przepiękne. A Bułgaria coraz bardziej zaczyna mi się podobać.

  OdpowiedzUsuń
 34. W Bułgarii nie byłem, teraz "jestem" pierwszy raz. Myślałem,że ta skała to piaskowiec , ale wtedy po rzeźbie nie byłoby już śladu. Szkoda byłoby, gdyby taka płaskorzeźba uległa nieodwracalnemu zniszczeniu. Pozdrawiam Łucjo. Tomasz

  OdpowiedzUsuń
 35. Lusiu, jak zawsze u Ciebie poznaję nowe nieznane mi zakątki świata !! Nie wiedziałam że Bułgarii są takie arcydzieła Unesco ! Jak miło napawać się takimi przepięknymi widokami !!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Skalny relief z okresu średniowiecza skłania do refleksji. Jeździec jako symbol mocy Bułgarii - to bardzo ciekawa idea :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Cudne zdjęcia Łucjo! Ależ ta zieleń ucieszyła oczy:)) Fajne perełki znajdujesz w różnych zakątkach Europy i dziękuję, że mogę je obejrzeć dzięki Twoim postom:)) Pozdrowienia serdeczne!

  OdpowiedzUsuń
 38. Very cool! I think i need to go to Bulgaria.

  OdpowiedzUsuń
 39. I am fascinated by the images which have spread of this beautiful city .

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 40. Niesmowite miasto! Połączenie stylów architektury i fascynujące widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Niesamowite, przypuszczam że większość z nas tu zaglądających nie miała pojęcia o istnieniu Relifu, Lusiu jak ty wynajdujesz takie perełki?
  dziękuję za kolejną zachwycającą wyprawę :)
  uściski Lusiu

  OdpowiedzUsuń
 42. To takie cacuszko, bardzo chciałabym zobaczyć, może się uda!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...