piątek, 15 stycznia 2016

Dawna Akademia Handlowa w Krakowie


 

W  Krakowie,  dawnej  stolicy  Polski  nietrudno  się  zakochać...  Muszę  się  przyznać,  że chciałabym  głośno  zaśpiewać:   Bo  ja  kocham,  kocham  mój  Kraków,  te  uliczki  we  mgle  jak  ze snu i ten rynek z setką dziwaków, co im duszę skrzydlatą dał Bóg (...) 

Tak... Jest prawdziwym miastem z duszą, które  przyciąga mnie do siebie jak magnes... I każdy dzień spędzony tutaj, przynosi mi nowe niezapomniane doznania i zaskakujące odkrycia... Jest miastem, które utkwiło gdzieś głęboko, w moim sercu... Na zawsze...  Kraków ma swój  niepowtarzalny klimat, który czuję  na każdym kroku... Ma  wyjątkową atmosferę, cechę która czyni go unikatowym... Zachwyca  mnie swoim pięknem i szczególnym urokiem pałaców, kamienic, will, dworków...

Zawsze na luzie spaceruję uliczkami... Gdy coś albo ktoś przykuje moją uwagę, przystaję na chwilę... Niemal na każdej kamienicy można dostrzec wiele wspaniałych detali ...  Od pewnego czasu, wzbudza moje zainteresowanie monumentalna, bardzo piękna budowla... Ten niezwykły gmach jest na skrzyżowaniu ulicy Floriana Straszewskiego i ulicy Kapucyńskiej, to dawna Akademia Handlowa...


Gmach dawnej Akademii Handlowej został zaprojektowany przez architekta Jana Zawiejskiego, twórcę teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie...  Zawiejski, zaliczany jest do najwybitniejszych krakowskich architektów XIX  i XX wieku... Urodził się  w 1854 roku w Krakowie przy ulicy Wiślnej... Polski architekt był żydowskiego pochodzenia...  Studia odbywał na politechnikach w Monachium i Wiedniu... Gmach Akademii Handlowej wzniesiono w latach 1904 - 1906... Jest to budowla narożna, czterokondygnacyjna... Doskonały przykład łączenia zmodernizowanego  historyzmu z secesją... Obie elewacje  są gęsto rozczłonkowane lizenami...  Fasada  w piaskowym kolorze, przykuwa uwagę swoją secesyjną elegancją i doskonale skomponowanymi materiałami wykończeniowymi... Gzymsy międzypiętrowe dzielą elewację, podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji... W budowli umieszczono okna zamknięte prostokątnie,  półkoliście i odcinkowo...

Elewacje zwieńczone są falistą attyką...  Zaokrąglone naroże zakończone jest oryginalnym szczytem...  W kartuszu umieszczono zegar oraz symbole Krakowa; maszkarona i trzy baszty... Rozbudowane pozostałe dwa szczyty z herbem Krakowa umieszczono na zakończeniu obu elewacji... Na łuku z cegły klinkierowej, umieszczono ozdobne, metalowe litery tworzące napis - Akademia Handlowa... Przy obramieniach drzwi i oknach na parterze Zawiejski zastosował elementy historyczne z motywami gotycko-renesansowymi z portali wawelskich... Jeszcze tam wrócę, bo jestem ciekawa wnętrz tej budowli... Mam nadzieję, że zostanę wpuszczona.


Kraków, dzięki takim właśnie budowlom ma niepowtarzalny, magiczny klimat... To miasto zawsze potrafi mnie oczarować, zaskoczyć czymś pięknym... A   gdy ogląda się miasto skąpane w porannych promieniach słońca, to bajeczny, zaczarowany widok...70 komentarzy:

 1. these photos to your blog is a joy to watch. Have a nice weekend to you.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matti, your words are like a balm for my heart.
   Thank you very much.
   Greetings:)

   Usuń
 2. Oj w Krakowie można się zakochać. Gdyby nie smog, to byłoby idealnie. Akademia Handlowa pięknie błyszczy, a ja jestem zachwycony, jak każdym krakowskim zabytkiem. ♥ Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry. Nigdy nie może być idealnie. Uwielbiam Kraków i podobnie jak Ty, jestem zachwycona każdym tutejszym zabytkiem. Bez końca mogę włóczyć się ulicami miasta, zaglądać w każdy zaułek, zadzierać głowę hen wysoko by dostrzec w jakiejś wnęce maleńki detal, popiersie, relief...
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 3. Cudownie ściągnięte detale. Poezja. Uwielbiam fotografie detali, w nich pokazuje się to piękno, które czasem nam umyka. Zachwyceni całością smakujemy kształt formę ... dopiero po jakimś czasie detale ciągną oko ... ale zwykle są od oka daleko więc obiektyw, czyli szkiełko bardzo pomaga ... a jeśli do tego fotograf na serce to mamy to właśnie co tu widzimy ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malino, jak pewnie wiesz bardzo często fotografuję detale. Oko aż tak daleko nie sięga. To fakt, że obiektyw bardzo pomaga, przybliża. Patrząc z bliska na daną rzecz, zdumiewa kunsztem sztuki rzeźbiarskiej, starannością o najmniejszy nawet detal i konceptem.
   Bardzo dziękuję za twoją ocenę.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 4. W Krakowie jest wiele pięknych i każdy zakątek jest godzien uwagi. Budynek Akademii Handlowej jest wspaniały i wspaniałe ozdobiony. Sama go też podziwiałam w lipcu tego roku. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Krakowie jest wiele pięknych zakątków, wspaniałych kamienic, pałaców. Lubię je oglądać. Za każdym razem dostrzegam coś nowego. Fotografuję stare kamienice wymagające renowacji. Takich obiektów jest w tym mieście aż 500. Na szczęście niemal na każdej ulicy obiekty są zasłonięte, to znak, że temu obiektowi przywraca się nowe życie. Idąc z Rynku ulicą św Anny przez Planty do ul. Piłsudskiego zawsze patrzę na A.H. tak zmierzam do parkingu przy Muzeum Narodowym.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 5. Kraków to cudne miasto. Zachwyca wielu. Pokazałaś tyle detali, których obserwując naprędce nie zauważamy. Pozdrawiam:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem w tym mieście zakochana. Za każdym razem gdy tutaj jestem, poznaję coś nowego. Akademię Handlowa znam od dawna. Jakoś nie bylo okazji by ją pokazać.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 6. Dear Lucia!

  Beautiful building and clock!

  I wish you a nice weekend!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękna architektura. Cudowne zdjęcia, jak zwykle...
  Bardzo tęsknię już za Krakowem...
  Czekam na cieplejsze dni i lepszy czas. Teraz nie mam czasu na wyjazdy. :(
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, w ostatnim czasie jesteś bardzo zajęta.
   Bardzo dziękuję, że mimo to znalazłaś wolny moment i odwiedziłaś mój blog.
   Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

   Usuń
 8. Łucjo, przepięknie pokazałaś i opisałaś architektoniczne detale - ja również jestem ich wielką miłośniczką. Przypatrując się dokładnie takim budowlom można je odczytywać jak księgę - te wszystkie nawiązania, podobieństwa, symbole (świetnie pokazany kaduceusz na Twoim zdjęciu - pięknie oświetlony - a to przecież arcyważny symbol dla Akademii Handlowej). I ornament "wolich oczu" w portalu - takie piękne, wawelskie nawiązanie - dostrzegam dopiero na Twoich zdjęciach, jakoś nie zauważyłam go "w żywości". I dlatego warto fotografować Kraków. Wspaniale go przybliżasz Twoim czytelnikom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za komentarz, który tak wiele wnosi do tego postu. Pisałam go dzisiaj, ad hoc (bez przygotowania). Muszę w najbliższym czasie poszukać w bibliotece, bogato ilustrowanej monografii Jacka Purchli Jan Zawiejski – architekt przełomu XIX i XX wieku. w internecie są bardzo lakoniczne informacje.
   Kerykejon, kaduceusz, symbol handlu i pokoju, i na tych drzwiach przedstawiony jest w formie prostego kija z 2 oplatającymi go wężami i zakończona parą skrzydeł. Jak zaczarowana stałam przed tymi drzwiami. Zrobiłam kilka zdjęć bo odbicia w szybach wywołały moją fascynację.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
  2. Naprawdę, wspaniałe ujęcie, jeszcze raz gratuluję!
   Wszystkie książki Jacka Purchli są zdecydowanie godne polecenia, tej monografii nie znam, na pewno kiedyś poszukam. Zawiejski ma bardzo ciekawą historię rodzinną - wywodził się ze znanej kupieckiej rodziny, która później przyjęła nazwisko Szarscy (od kamienicy Szarej przy Rynku). To zresztą znana historia. Mnie najbardziej jakoś ujmuje za serce fakt, że ten bardzo utalentowany przecież architekt nie tworzył już później takich projektów jak słynny teatr (podobny do aż nazbyt przyozdobionego urodzinowego tortu, jak to krytykowali złośliwcy), ale poświęcił cały swój czas i umiejętności tworzeniu w pełni nowoczesnych, naprawdę wyprzedzających swoją epokę, szkół w Krakowie. Być może ten fakt doceniają tylko tacy epigoni pozytywizmu i pracy u podstaw, ale to trudno ;)
   Jeszcze raz dziękuję za ciekawy wpis i popularyzowanie pięknego Krakowa!

   Usuń
  3. Mam sporo zdjęć kamienicy Szarej. Nie miałam jednak pojęcia, że należała do rodziny Zawiejskiego. Jeden dzień na Kraków to stanowczo za mało. Cieszę się, że co jakiś czas jestem tutaj i odkrywam nowy obiekt.
   Bardzo dziękuję, jestem bogatsza o kolejne wiadomości:-)

   Usuń
 9. Cudowne detale. Po Krakowie się zwyczajnie włóczyłam, chcąc zobaczyć ja najwięcej, ale do tego miejsca nie dotarłam. Będę musiała nadrobić :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spaceruję po mieście jak w zwolnionym tempie. Nie chcę aby mi coś umknęło i zawsze czegoś nie zauważam. Tam gdzie miałam być nie dotarłam bo coś innego przykuło moja uwagę. Z Krakowa mam tysiące zdjęć ale nie potrafię ich wykorzystać. Mimo tego, w dalszym ciągu będę to miasto fotografować.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 10. Kraków to moje ukochane miasto Akademię Handlową pokazałaś w calej okazalości to miasto marzeń i snow serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Wandziu, że i Ty jesteś wielbicielką Krakowa.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 11. Impressive, interesting pictures my dear!
  Happy weekend
  Hugs and kisses
  Crissi

  OdpowiedzUsuń
 12. The detail ornamental of the building , are wonderful.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 13. Łucjo,ja tez bardzo miło wspominam Kraków.Dawno temu uczyłam się w Krakowie,ale to był inny Kraków.I tęsknię do tamtego.Jeżdziłam do córki ,gdy tam studiowała ,ale trudno było mi się odnależć w niektórych miejscach.Dużo się zmieniło.Ale i tak z radością tam jadę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, pamiętam Twój ostatni pobyt w Krakowie.
   W tym dniu, Justyna chciała i przychyliła Ci nieba.
   Nie tylko Kraków się zmienił. Większość polskich miast jest zachwycająco piekna.
   Pozdrawia;-)

   Usuń
 14. Krakova on kaunis kaupunki kauniita rakennuksia Hyvää viikonloppua :)

  OdpowiedzUsuń
 15. such spectactular architecture, it is a beautiful place. wonderful images of the clock!!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. it just keeps changing such to dry!!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Es toda una preciosidad este edificio, has sabido sacar todos los detalles, un feliz fin de semana.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wonderful details and photos.

  OdpowiedzUsuń
 19. Very impessive building and wonderful architecture

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja również kocham Kraków.
  Mogłabym w tym pięknym mieście przesiadywać godzinami.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mogę godzinami spacerować ulicami tego miasta.
   Oczywiście, przysiąść też w kawiarni by wypić filiżankę kawy.
   Pozdrawiam;-)

   Usuń
 21. Beautiful photos dear friend Lucia, I can see why you would fall in love with the city of Krakow with its wonderful architecture,the carved details in the stonework and the clock tower is truly amazing.
  Love and greetings
  Dianne xoxoxo ♡

  OdpowiedzUsuń
 22. Witaj w nowym roku. Jak to jest, że z Tobą znajome miejsca odkrywam na nowo? Serdeczności ślę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja też bardzo kocham nasz wspaniały i magiczny Kraków.
  Pozdrawiam cieplutko i życzę miłego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo kocham nasz wspaniały i magiczny Kraków!!!!

   Usuń
 24. Belas fotografias.
  Gostei.
  Um abraço e bom fim de semana.

  OdpowiedzUsuń
 25. Piękny post! Kraków ma swój niepowtarzalny klimat, swoją magię. Cudowne zdjęcia!
  Pozdrawiam Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Kraków jest pełny takich perełek jak ten budynek, jestem zachwycona jego fasadą. Bardzo lubię jeździć do Krakowa, ten rok też zaczęłam od wizyty w tym mieście.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłaś w tym roku w Krakowie? czekam na Twoją relację.
   Pozdrawiam;-)

   Usuń
 27. Ja też kocham Kraków pomimo smogu. Piękne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się składa, że kiedy przyjeżdżam do Krakowa, dzień wczesniej wiatr wywiewa smog z miasta.
   Pozdrawiam;-)

   Usuń
 28. This is spectacular...
  Lucia, your posts bring happiness.
  These pictures are beautiful, the writing is sweet and overall it makes us happy.
  Have a nice weekend in Poland...

  OdpowiedzUsuń
 29. Edificio impresionante, tanto en los detalles, como en el conjunto. Da sensación de fuerza y grandiosidad.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 30. Ile wspaniałych detali architektonicznych i ozdób w tym budynku. Piękny magiczny Kraków.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Tak w Krk można się zakochać bez dwóch zdań. Fajnie pokazałaś dawną Akademię Handlową, ile szczegółów! Super:)

  OdpowiedzUsuń
 32. Ach ten Kraków... Piękny :) Prawie tak piękny jak Warszawa :) Pewnie wzbudzę falę hejtu (hate). Serdeczności Lusiu!

  OdpowiedzUsuń
 33. Witaj!
  Największe wrażenie zrobił na Nas piękny orzeł na gzymsie i kadyceusz ;)

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 34. Super post ukazujący detale związane z historia i Polskością :) Bardzo ładne ujecia :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 35. I to właśnie jest nieprzemijające piękno. Jaka szkoda, że wielcy tego świata psują oblicze miasta wstawiając w sam środek zabytkowych budowli nowoczesne bryły ze szkła i betonu. Nawet fasady- imitacji nie chce się zrobić!!!!

  OdpowiedzUsuń
 36. I love the detail of this beautiful building which you have captured so well. I can see you are in love with this city. Now, I would like to visit! You have convinced me! Maybe one day if I live long enough:)

  OdpowiedzUsuń
 37. O rany, robiłam zdjęcia tego budynku, prawie te same ujęcia 14 stycznia, jak zwiedzałam Kraków ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Świetna sprawa i cały temat rozłożony na części pierwsze. Myślałem, że już niczego w tych kwestiach się nie dowiem.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...