piątek, 2 września 2016

Muszynka i dawna cerkiew grekokatolicka


W ostatni weekend sierpniowy zatrzymałam się w Muszynce,  niewielkiej, wyjątkowo malowniczo położonej wsi, w powiecie nowosądeckim... Rozlokowanej  w  dolinie  potoku  Muszynka, na  wysokości 590 - 640 m  n.p.m.  u  stóp  Przełęczy  Tylickiej... Wieś  zlokalizowana  jest  na  skraju  Beskidu  Niskiego i Sądeckiego... Panuje tutaj wyjątkowy spokój i cisza... Kuszą łąki ukwiecone  bodziszkiem, wrotyczem, miedze pachnące ziołami; macierzanką, miętą...  Ponad  płotami  wychylają  się  kwitnące   kosmosy  i  słoneczniki...  Tu  i ówdzie czarują czerwonymi koralami jarzębiny i kaliny... Hmm, jak nie zachwycać się takim uroczym miejscem?   od razu zdobyło moje serce...

Nocowaliśmy  w  Agroturystyce  u  Piotra  i  Jolanty...  Świetna  baza  wypadowa...  W pobliżu, granica ze Słowacją  a w okolicznych miejscowościach,  cenne zabytki z przeszłości, drewniane kościoły i cerkwie... Przez cały weekend towarzyszyła nam wspaniała pogoda, niezwykle piękna przyroda, cudowne widoki, no i przede wszystkim bardzo cenne zabytki będące swoistym świadectwem kultury łemkowskiej...  Muszynka znana jest z cennego zabytku... Jest nim drewniana cerkiew, która przypomina o żyjących tu przed  wojną Łemkach...


Dawna cerkiew greckokatolicka p.w. św. Jana Ewangelisty została zbudowana w  typie zachodnio-łemkowskiego budownictwa cerkiewnego... Drewniana, konstrukcji zrębowej, wzniesiona w 1691 roku... Oszalowana i kryta blachą... Świątynia posiada wieżę z pochyłymi ścianami zwieńczoną izbicą a nawę od wschodu zamyka wieloboczne prezbiterium... Cerkiew  jednonawowa, trójdzielna składająca się z prezbiterium, nawy i babińca... Jest orientowana, czyli prezbiterium skierowana ku wschodowi... Nawę przykrywa dach namiotowy... W zwieńczeniu wieży i dachów znajdują się trzy makowice z pozornymi latarniami, makowiczkami i krzyżami...   Otoczona jest kamiennym murem z bramką... Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki...
We wnętrzu zachowało się wiele XVIII -wiecznego wyposażenia... Jest kompletny  ikonostas  z cennymi ikonami... Po jego bokach, dwa ołtarze boczne: południowy, późnobarokowy z końca XVII wieku z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem i Okiem Opatrzności, ołtarz północny, rokokowy z rzeźbami św.św. Piotra i Pawła i obrazem św. Barbary... Wg tradycji obraz został podarowany przez konfederatów barskich...  Jest unikatowa ambona z postaciami ośmiu Ojców Kościoła... Na ścianach polichromia utrzymana w błękitnej tonacji kolorystycznej... Cerkiewka prześliczna, bardzo się cieszę, że mogłam poznać jej wspaniale wnętrze...W czasie sierpniowego weekendu odwiedziłam jeszcze kilka bardzo pięknych, dawnych cerkwi łemkowskich... Będę je sukcesywnie prezentować...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę szczęśliwego, słonecznego i miłego weekendu...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...CERKWIE PREZENTOWANE NA BLOGU:

KWIATOŃ
BARTNE 
OWCZARY 
UŚCIE GORLICKIE 
GRĄZIOWA 


104 komentarze:

 1. Takie cudne miejsce i ja tam jeszcze nie byłam? wstyd!A Ty Łucjo wszystko tak pięknie prezentujesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu,
   byłaś bardzo zajęta w czasie wakacji a mimo to odwiedziłaś kilka pięknych miejsc. Cerkiewek i kościółków drewnianych mamy w Polsce wiele, czy starczy nam życia by je wszystkie zobaczyć? Cieszmy się z tego co dotychczas zobaczyłyśmy.
   Serdeczności zostawiam:)

   Usuń
 2. You have shown such beautiful photos! Beautiful atmosphere, Looks like early autumn is arriving there.
  The church is beautiful and gorgeous! Have a good weekend.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello Tomoko!
   Thank you very much for your visit and comment.
   The church is actually very beautiful and historic.
   Have a nice weekend.

   Usuń
 3. The church is gorgeous- so modest outside and so decorative inside. Lovely to see the delicate geranium and cosmos flowers. Enjoy your weekend Lucia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello Riitta!
   The old, historic church is actually very beautiful.
   Its equipment is original and has three hundred years.
   Happy weekend, Riitta :)

   Usuń
 4. Myślę sobie, że taka drewniana budowla to tylko pasuje w takich krajobrazach wiejskich :) Piękne zdjęcie i cudne lato :) Buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachwycające swym pięknem stare drewniane cerkiewki i kościółki harmonijnie wpisane są w wiejski krajobraz. Oby w końcówce lata i na początku jesieni było więcej takich dni jak mamy obecnie.
   Jest cudownie...
   Serdeczności zostawiam:)

   Usuń
 5. Tak jak Ty kocham stare cerkiewki. Z zewnątrz taka niepozorna, a w środku imponujący ikonostas i ten cudowny odcień błękitu. Jak to dobrze, że jesteś i możemy z Tobą być w najdalszych zakątkach globu i u nas, tak blisko, a czasami tak daleko.
  Serdeczności pozostawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Cecylio!
   Kocham stare, drewniane kościółki i cerkiewki. Mają swój niepowtarzalny klimat, dlatego kiedy tylko mogę jeżdżę w Polskę by nacieszyć oczy i sercem ich widokiem. Na naszej kwaterze dowiedziałam się, że cerkiewka ostatnio została przemalowana z brązu na bordowy kolor. Widać, że lakier jest nie zniszczony przez warunki atmosferyczne a zrobienie zdjęć przy promieniach słońca był nie lada wyczynem.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Inside the churches aare so orante I prefer to be out and looing at the beautiful countryside and your flowers

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Setting surrounded by the beauty of their country and in every garden flowers bloom.
   Regards, Margaret.

   Usuń
 7. Podoba mi się drewniany domek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malwinko, to nie jest domek, to stara łemkowska cerkiewka.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Piękne są nasze polskie drewniane cerkiewki.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pewnie już wiesz, moja wielką miłością są drewniane cerkiewki.
   Na Sądecczyźnie stoją niemal w każdej wsi. Jest ich wiele. Większość z nich zostało przemianowane na kościoły katolickie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Śliczna jest ta cerkiew. Dobrze zachowana, widać mieszka tam grono wiernych. Okolica cudna, jednak mi nieznana. Tym bardziej dziękuję za zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie znałam Muszynki. Jedynie ze słyszenia.
   Aniu, zachwyciła mnie. Mieszkam w linii prostej 300 metrów od A -4, i chociaż prowadzona jest w dolinie to dzień i noc słyszalny jest szum pędzących samochodów. Do tego dochodzą nocą wyjące syreny karetek, policji i straży pożarnej. W Muszynce, zachwycająca cisza i cudowne powietrze.
   Chcę tam wracać.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Wspaniałe spędzony weekend! Przepiękne krajobrazy! A ta piękna cerkiew wręcz mnie zachwyciła. Uwielbiam takie miejsca, gdzie można poczuć ducha! Dziękuję za piękne wrażenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzejku,
   powiedziałabym bardzo intensywny weekend. A co do krajobrazów? jestem zachwycona, wprost oczarowana. Wieś czyściutka, zadbana. Szukałam ruiny i nie mogłam nigdzie znaleźć. A cerkiewka przeurocza.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Hi. Just awesome photos. The temple is gorgeous. Happy weekend.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hey Lucja-Maria! What a beautiful and richly decorated church inside! So different from our churches here. Happy weekend!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anne, this is a Greek Catholic.
   Faithful to this rite believe that inside of this temple of God resides.
   Greetings.

   Usuń
 13. Ale piękna wycieczka. Dziękuję Ci za wspaniałe zdjęcia i tekst, z którego sporo się dowiedziałam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bogno,
   to był bardzo mile spędzony weekend. Było też wiele nowych odkrytych miejsc.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 14. wonderful churches and beautiful setting.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right.
   Beautiful place, great scenery and historic church.
   Greetings.

   Usuń
 15. An other gorgeous place to visit !!!
  Thanks for sharing !
  Your photos are always beautiful !!!
  Have a nice weekend !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you, Anna, for the nice comment.
   Greetings from Poland.

   Usuń
 16. Urocze miejsce!!! Pozdrawiam gorąco i życzę miłego weekendu!:))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 17. Bonito paisaje, estos templos construidos en madera y de dentro lleno de iconos son siempre un lugar en donde pararse y admirarlos.
  Un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 18. ŚWIAT JEST TAKI PIĘKNY ... tyle w nim skarbów, piękna radości ... wszystko to dla człowieka .. dlaczego czasem od człowieka pochodzą rzeczy przeciwne ????
  UWIELBIA PATRZEĆ NA TAKIE FOTOGRAFIE I CHŁONĄĆ PIĘKNO ŚWIATA ...
  Lusiu - zapraszam w wolnej chwili na polityczny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O TAK HANIU!
   ŚWIAT JEST TAKI PIĘKNY!!!!
   OCZYWIŚCIE WPADNĘ NA POLITYCZNEGO!
   SERDECZNIE POZDRAWIAM:)

   Usuń
 19. Good to come back here always, Lucia! Lovedddd the images of the old Church....very beautiful indeed!! Thanks for sharing...
  Greetings from India!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh Panchali
   I am very pleased with your visit and comment.
   Again I can visit your blog and read great poems.

   Orthodox church is actually very beautiful and old. This precious relic.
   Kisses:)

   Usuń
 20. Zawitałaś do pięknej doliny Popradu i jej dopływów. Tak często odwiedzana przeze mnie, że zaraz poruszyłaś lawinę wspomnień. Bardzo ładnie pokazałaś tę cerkiew, szczególnie w środku. Kilka razy ją już widziałem i ikonostas uważam za jeden z ładniejszych w Polsce. Doskonale uchwyciłaś na zdjęciach wiele detali cerkiewnych. Dobrze, że teraz większość cerkwi bywa latem otwarta, dawniej można było tylko obejrzeć z zewnątrz.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Tobie poznałam to miejsce. Wiesz, że mam notes marzeń w którym zapisuję ciekawe miejscowości i zabytki. Powoli ale jednak realizuję swoje marzenia. Podzielam twoje zdanie, że ikonostas w tej cerkiewce należy do jednych z najpiękniejszych. Niestety, obecnej ekipie rządowej brakuje pieniędzy i coraz więcej cerkiewek i kościółków jest w tej chwili zamknięte.
   Szkoda, bo to są niezwykłe zabytki, które powinniśmy poznać.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Hi. Just awesome photos you have taken. Pears are delicious looking. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cherries, strawberries and pears are my favorite fruit.
   Have a good Sunday and a happy week.

   Usuń
 22. Dziękuję Lusiu za następną wspaniałą wycieczkę:) Zdjęcie, szczególnie roślin, zachwycające!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,
   nasza przyroda jest piękna i bardzo bogata. Pewnie kiedyś powiedziano by o Muszynce: wieś zabita dechami. Ta wioska chociaż niewielka jest wyjątkowa. Jest plac zabaw, kort tenisowy, boisko, park fitness i oczywiście Street workout. A gospodarstwa? zadbane, czyste i ukwiecone.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Me gustan los lugares que visitas porque son siempre de gran belleza.
  Besos

  OdpowiedzUsuń
 24. Lusiu, piękne miejsce. Cudownie zachowana cerkiew, wspaniałe ikony! Jestem zachwycona.Dobrze, że są u nas jeszcze takie miejsca.
  Serdeczności zostawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zawsze w każdej cerkiewce podziwiam ikony.
   One zawsze pisane duszą zawsze robią nieprzemijające wrażenie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 25. jestem miłośniczką starych cerkiewek i kościółków;
  zdecydowanie inny ma kształt niż te na Podlasiu ale jakże urokliwa i... bardzo bogata w wewnątrz
  pozdrawiam Lusiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem miłośniczką starych, oczywiście drewnianych kościółków i cerkiewek. Nie znam architektury cerkiewek na Podlasiu. Mam nadzieję zobaczyć je w przyszłym roku. Większość cerkiewek jest bogato wyposażona.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 26. beautiful photos! hope you can visit our blog too! Thanks and have a nice day!

  www.themomentkeepers.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you very much for your visit and left a comment.
   Greetings.

   Usuń
 27. Piękne zdjęcia, a cerkiew i jej wyposażenie zapierają dech. Grekokatolickie świątynie czasami są jeszcze bogatsze niż rzymskokatolickie, które bardzo często wręcz ociekają złotem, ale nie są tak barwne jak wschodnie miejsca kultu.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cerkwie najczęściej są niewielkie ale ich wyposażenie zawsze mnie powala.
   Ikony to ich ogromny skarb. Pisane ikony to modlitwa i czystość duszy. One powstają zgodnie z zasadami ikonopisania i pozłotnictwa. Malarz przystępujący do pisania ikony powinien pomodlić się wraz ze swoimi współpracownikami i poprosić innych o modlitwę w swojej intencji.
   Celem ikony jest wprowadzenie świadomości widza w świat ducha,
   ukazanie tajemnych i nadprzyrodzonych zjawisk. (Paweł Floreński)
   Serdecznie pozdrawiam:)


   Usuń
 28. gorgeous church, i love the blooms. so springy. happy weekend!! ( ;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beth,
   I am also in love with the flowers and these old churches.
   Blessed Sunday :)

   Usuń
 29. Te rejony są przepiękne, trudno się nie zakochać i ciągle chciałoby się wracać. Piękna ta cerkiew, perełka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TAK, SĄDECCZYZNA TO KOLEJNA KRAINA W KTÓRA SKRADŁA MOJE SERCE.
   CIESZĘ SIĘ, ŻE WRESZCIE WRÓCIŁAŚ.
   SERDECZNIE POZDRAWIAM:)

   Usuń
 30. Hello dear Lucia!
  Wow what beautiful places that green ... do not say it is summer!
  Have a nice Sunday and a colorful fall more!
  Kiss you, hug you and thank you for visiting and beautiful thoughts!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you very much for your visit and comment.
   Slowly ends in the summer. We still have a beautiful, sunny and warm days.
   Happy week, ELENA.

   Usuń
 31. Nam się niestety nie udało zobaczyć jej od środka. A jak widać na Twoich zdjęciach, ikonostas jest na prawdę piękny.

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witajcie po wakacjach!!!!
   Nie tylko ikonostas jest piękny ale cały wystrój cerkiewki.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 32. Es maravillosa. Un abrazo y feliz tarde.

  OdpowiedzUsuń
 33. Zazdroszczę, że odnajdujesz takie piękne miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce jest całe mnóstwo pięknych zakątków, które nie tylko warto zobaczyć na zdjęciu, ale przede wszystkim odwiedzić samodzielnie.
   Wiem, że nie każdy ma takie możliwości aby wszędzie dotrzeć.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Właśnie w tym roku wybieram się w Polskę i choć punkty noclegowe będą w wielkich aglomeracjach przewidziałam kilka wypadów poza miasta (bazy noclegowe). Już się nie mogę doczekać.

   Usuń
  3. Wybierasz się w Polskę? Mamy takie plany w przyszłym roku.
   Wcale się nie dziwię, że nie możesz się doczekać.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 34. Kto by się spodziewał, że w takiej skromnej cerkiewce kryją się tak cudowne skarby.
  Cieplutko pozdrawiam po deszczu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę po barometrze, że i do mnie dotrą deszcze.
   A co do cerkiewki? w swoim wnętrzu kryje prawdziwe skarby.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 35. Dzisiaj widziałam kierunkowskaz na Muszynkę. A byliśmy w Nawojowej.
  Zawarłaś w swym poście wielką urodę Sądecczyzny.

  OdpowiedzUsuń
 36. Przepiękna ta cerkiew! Istne cudo!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Wdzięczna jestem jak dajesz namiary na ciekawe miejsca.
  Najbardziej lubię cerkwie bojkowskie, jednak łemkowskie są zdecydowanie bardziej "wypasione". Pięknie je prezentujesz.
  Jeśli będę przejazdem nie ominę.
  Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię cerkwie łemkowskie i bojkowskie.
   Koniecznie powinnaś zobaczyć gdy będziesz w pobliżu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 38. What delightful wooden church!

  OdpowiedzUsuń
 39. Beautiful shots of the wooden church!

  OdpowiedzUsuń
 40. Takie cudne miejsce rejony są przepiękne, trudno się nie zakochać i ciągle chciałoby się wraca cerkiew sliczna zdjecia wspaniałe serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wandziu,
   Oczarowały mnie te tereny i cudowne cerkiewki.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 41. Byłam w Muszynie ale o Muszynce nie słyszałam, niesamowite cerkwie:))Pozdrawiam Luciu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszynę od Muszynki dzieli kilkanaście kilometrów.
   Pozdrawiam, Beatko:)

   Usuń
 42. Widzę że byłaś w naszych okolicach:)))Piękna cerkiew:)))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 43. The church is in a beautiful setting and the inside is amazing to look at

  OdpowiedzUsuń
 44. Łemkowyna... To też kawałek naszej (sic!) historii. Z jednej strony cudeńka architektury i krajobrazu, a z drugiej wstydliwa pamięć o akcji "Wisła"!
  "We learn from his­to­ry that we do not learn from his­to­ry." - Georg Wilhelm Friedrich Hegel
  ściskam i zapraszam do mnie na w i c o b r a n i e !!!

  OdpowiedzUsuń
 45. Prześliczne miejsce.. I cerkiew i okolica.. Dobrego tygodnia Łucjo!

  OdpowiedzUsuń
 46. Lusiu, jak tam zielono.

  Cerkiewka-zuplenie bajkowa;)

  OdpowiedzUsuń
 47. Un post molto, molto interessante. Guardando l’esterno della chiesa non si può immaginare quanto è bella nell’interno. Felice settimana, un abbraccio
  enrico

  OdpowiedzUsuń
 48. I like the architecture of the exteriors. The interiors are extraordinarily ornate--a little too much for my tastes, but still neat to see. Love the beautiful cosmos and hills with such vibrant green grass!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bethany
   I also really like flowers universes and green hills.
   Orthodox churches have beautiful icons and iconostasis.
   Greetings.

   Usuń
 49. Lucja, you're lucky to see this monument of wooden architecture. I love wooden Orthodox churches and here the iconostasis is beautiful.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadezda,
   I also really like the wooden churches.
   Greetings.

   Usuń
 50. Hello Lucia:)
  Lovely place you visiting, and your photo is absolutely great!
  Have a nice evening.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inger Marie!
   Thank you very much for your visit and for your comment.
   Greetings.

   Usuń
 51. Łucjo,byłaś dwa kroki ode mnie!!U nas też jest piękna cerkiew...Tak dawno nie byłam na blogach ,dobrze ,że do Ciebie zajrzałam,pewnie przejeżdżałaś przez moją wieś ,a właściwie na pewno.Bardo mnie wzruszyłaś kolejnym komentarzem u mnie,dziękuję Ci.Miałam w planie napisać post tylko dla Ciebie ,ale jestem bardzo zmęczona ,bo zajmuję się pewnym domem pewnych bogaczy i teraz są goście ,więc nie mam czasu na nic.Będę chciała wrócic do blogowego świata, mam nadzieję że mi się to ,chociaż przestałam mieć cokolwiek do powiedzenia, więc wolę czytać innych i tam odnajdywać cząsteczki siebie.

  OdpowiedzUsuń
 52. Te dejo mi blog de poesia por si quieres criticar gracias.
  Me gusta mucho el tuyo.
  http://anna-historias.blogspot.com.es.

  OdpowiedzUsuń
 53. O interior da igreja é claro, iluminado. Achei muito bonito. Fotos maravilhosas, Lucja.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...