piątek, 5 października 2012

Łemkowska cerkiew... SanokZ głodnej cerkwi święci w łapciach
Chodzą stadem po sadzie zdziczałym
Trianguł jak maszt statku się chwieje
Błądzą lasami głosy pomordowanych...

Kiwają się głowy jak cerkiewne banie
Konserwator ikoną jak dziecko się zachwyca
Ikona ma czarną twarz Kaina
I siedzi w mroku jak wilczyca      
(Jerzy Harasymowicz)


  
Jestem zakochana w architekturze drewnianej... Z zachwytem podziwiam  kościółki, cerkiewki, dworki, karczmy, chaty... dzieła, które w większości powstały dzięki wędrownym cieślom ludowym. Dla tych budowli, jestem gotowa wstać bardzo wcześnie rano... I tak właśnie było w sobotę wrześniową... Wyjazd o 5 rano... Kierunek - Sanok... Jest jeszcze ciemno... Po pewnym czasie powoli zaczyna się rozjaśniać... Kiedy mijamy Kraków wstaje Jutrzenka... W końcu docieramy do Parku Etnograficznego w Sanoku... Po wykupieniu biletów wchodzimy na teren skansenu... Mijamy Miasteczko Galicyjskie... Potem dróżka prowadzi nas wśród zabudowań wiejskich... To domostwa łemkowskie... Ogródki toną w kwiatach... Na jabłoniach czerwienią się dorodne jabłka... Z daleka macha do mnie strach na wróble, który strzeże rosnących słoneczników i ziarna wysianego w glebę... Wszędzie mnóstwo drzew; bukowych, lipowych, sosnowych... Czuję przyjemny aromatyczny zapach żywicy, słyszę świergot ptactwa i brzęczenie pszczół... Spośród drzew wyłania się baniasta kopuła cerkwi... Ten widok przykuwa mój wzrok.


 Nagle dostrzegam ją wśród drzew...  Jest drewniana, orientowana, kryta gontem... Teren wokół cerkwi ogrodzony jest drewnianym płotem również przykryty gontem... Otwarta bramka zachęca do wejścia... Poszczególne człony bryły są stopniowane... Każda bryła zakończona baniastymi hełmami... Każda kopuła zakończona jest krzyżem z półksiężycem... Nie jest to symbol zwycięstwa prawosławia nad islamem... Takie krzyże są stawiane na cerkwiach poświęconych Bogurodzicy ponieważ księżyc, półksiężyc jest znakiem Bogurodzicy, zaś krzyż znakiem słońca i symbolem Chrystusa... I to właśnie jest cerkiew p.w. Narodzenia Bogurodzicy, pochodzi z Ropek w pow. gorlickim... W zachodniej części ogrodzenia dzwonnica bramna... Namiotowy, kryty gontem dach... Zwieńczony jest małą kopułką z krzyżem... Stoję i patrzę na to cudeńko architektury drewnianej...
We wnętrzu znajduje się dzwon  pochodzący z nieistniejącej łemkowskiej cerkwi.... W czasie wojny został  ukryty w ziemi... Po latach został odzyskany... A wnętrze cerkwi? ten widok powala. Przepiękny ikonostas... Na ścianach, polichromia. .. Na stropie przednawia widnieje scena Zwiastowania Marii... Ponad nawą Trójca Święta... Jest tu  również scena Rozmnożenia Chleba oraz wizerunek Matki Boskiej Opieki... Jest to typowe wnętrze świątyni, służącej wiernym obrządku grekokatolickiego... Przed ikonostasem, mensa pomocnicza... Stoi tutaj charakterystyczny krzyż grekokatolicki...Czas pożegnać cerkiewną perełkę... Jeszcze nacieszę swe oczy... W sanockim skansenie czekają na mnie jeszcze dwie  bardzo cenne świątynie...

 
Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie...

54 komentarze:

 1. Przepiękna cerkiew, ikonostas oczywiście, ale sama bryła, kolory...niedaleko nas jest wieś zamieszkała przez Łemków, naturalnie cerkiew nie tej klasy, ale i tak byłam zachwycona, gdy koleżanka wychodziła za Łemka i brała ślub z koronami nad głową ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. It is so beautiful Maria..the roads and the sky the flowers and the church everything is so serene..loved your post..

  OdpowiedzUsuń
 3. Que iglesias tan lindas, cuanto me gustaria verlas. Besitos.

  OdpowiedzUsuń
 4. So beautiful sunsets you've photographed! You have so many great churches in Poland. Have a great weekend!

  OdpowiedzUsuń
 5. Te w skansenie w Sanoku są niezwykle piękne, ale prawdziwą duszę łemkowską mają tylko cerkiewki znajdujące się w miejscu , gdzie je zbudowano. Byłem zachwycony cerkwią u Uluczu na górze Dębnik.W kopule świątyni znalazł siedzibę rój pszczół. Samo piękno. Harasymowicza uwielbiam, natomiast same Bieszczady widzę inaczej. Za bardzo udają dzikość.... Wpisz w wyszukiwarkę słowo Bieszczady na moim blogu. Pozdrawiam Edward,

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ piękne miejsce z duszą i dobrze utrwalone na fotografiach.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bells, angels, green splendor... perhaps you live in fairyland? :)
  Adore this bucolic landscape, holy images, wooden buildings. Love, love, love your dreamy landscapes.
  Thanks for sharing, friend Lucja. A kiss and spend a beautiful weekend!

  OdpowiedzUsuń
 8. Łucjo :)
  Gdzie Ty takie cuda znajdujesz :) jeszcze to pięknie opisujesz jestem pod wrażeniem :)
  Pozdrawiam serdecznie Ilona

  OdpowiedzUsuń
 9. Wunderschöner Beitrag, sehr farbig und harmonisch...

  Herbstlichen Gruß und sonnige Momente
  Cloudy

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię to, co pokazaliśmy w tej pięknej historii.

  Miłego weekendu!

  Buziaki

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 11. Cerkiew jest śliczna. Lubię też je oglądać i robię to, jak mam tylko okazję. Zdjęcia są świetne, ale trzecie z góry jest dla mnie ekstra :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście, ta jest najbardziej okazała. Mnie jednak przypadła do gustu bojkowska, pierwsza, na górce.
  Skansen jest przecudowny. Obeszłam go w trzy godziny w najbardziej upalnym dniu tego lata. Wrażenia niezapomniane tak zresztą jak na zamku w muzeum. Ikony powaliły mnie na łopatki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Masz zawsze piękne zdjęcia ...

  OdpowiedzUsuń
 14. Droga Łucjo! Uwielbiam również architekturę drewnianą! Dworki i domy to jest to na co mogę patrzeć godzinami! Dziękuję za, jak zawsze, piękną wycieczkę. zapomniałam dodać że zdjęcia robione " z trasy" są super! Wschodzące słońce magia! Pozdrawiam Cię cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie znam drewnianej architektury, albo bardzo mi się podoba na blogowych zdjęciach. Piękne detale i jaka ciekawa kolorystyka, a najbardziej podoba mi się ta płaskorzeźba Piety

  OdpowiedzUsuń
 16. A może utworzymy jakiś klub wielbicieli drewnianej architektury:) Nazbierałaby się całkiem spora gromadka! U Ciebie jak zawsze ciekawie, no i te zdjęcia! Dzięki) U nas, na ziemiach zachodnich, szczególnie na wioskach są duże skupiska Łemków, którzy kultywują swoje tradycje:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Śpij słodko i niech Ci się przyśnią chatki przycupnięte przy strzelistych malwach - cudne. Dobranoc

  OdpowiedzUsuń
 18. These are all great shots. I love the colorful sky, flowers and also the architecture.

  OdpowiedzUsuń
 19. Fantastic place and wonderful photo's.
  have a wonderful weekend Lucja=Maria

  OdpowiedzUsuń
 20. elle est d'une beauté cette église et son architecture est très originale,un véritable trésor pour mes yeux

  OdpowiedzUsuń
 21. Byłam, widziałam, nie wiem, czy kiedyś znów odwiedzę to miejsce. W niektórych chyżach można by do dzisiaj z powodzeniem mieszkać i dzisiaj. Wschodnia Polska ma więcej tej architektury, tu na zachodzie nie znajdę nigdzie. Dominuje to poniemieckie budownictwo, też piękne i solidnie budowane. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Widziałam trochę podobnych cerkwi na wschodzie Polski, nawet w tym roku jakąś uwieczniłam. Mam też na zdjęciu cerkiew w Druskiennikach. Ciekawi mnie jedno, czemu do malowania cerkwi wykorzystuje się sporo niebieskiej farby. Polskie kościółki są najczęściej w kolorze drewna lub malowane na brązowo albo zielono.Ikonostas piękny jak to zazwyczaj bywa. Łucjo, czy sufity są drewniane i też zamalowane obrazami?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Pozdrowię mamę. Czyje się dobrze. Seriami ogląda różne seriale i opowiada przedwojenne historie. Meble u mojej mamy są dębowe i jeszcze starsze od Niej:)
  Drewniane kościołki są przepiękne! A do tego jeszcze modrzewiowe to super!
  Naoglądałem się ich jeżdżąc po Polsce z rodzicami.
  A nawet na drogach spotykaliśmy tabory cygańskie i autostopowiczów. Mile to wspominam.
  Wnętrze kościoła też piękne. Lubię malowane drzewo..
  Pozdrawiam serdecznie dziękując za pomoc w dostaniu się na Blog Forum Gdańsk 2012
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
 24. Une très belle publication accompagnée de merveilleuses photos.
  Gros bisous

  OdpowiedzUsuń
 25. Magnífico!!!
  Lugar fantástico!!!

  Bom fim de semana!

  °º✿♫
  °º✿ Beijinhos do Brasil
  º° ✿♥ ♫° ·.

  OdpowiedzUsuń
 26. witam brakuje mi CIEBIE JAK TAM CO U WAS CMOK KAMA

  OdpowiedzUsuń
 27. Ciekawe zdjęcia. ;)

  Zapraszam do mnie. ;)
  indywidualistkaa.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 28. Tak wędrujesz i wędrujesz.Zawsze ze wspaniałymi efektami swoich podroży. ,,A u mnie ci łemkowskich cerkiewek dostatek,,,więc są mi znane.

  OdpowiedzUsuń
 29. Sanockim skansenie spotkamy różne piękne cudeńka. Byłam w nim jest przepiękny.

  OdpowiedzUsuń
 30. bonjour je reviens de Russie où il y a aussi de très belles églises en bois c'est un plaisir de pénétrer à l'intérieur et j'aime l'odeur qui s'en dégage.
  le ciel jaune est une splendeur
  bise
  alixe

  OdpowiedzUsuń
 31. Ale ucztę nam przygotowałaś, a fotografie oczy rwą do oglądania. Kolega z Bieszczad często wtajemniczał mnie opowiadając o kulturze Łemków, bo sam się do nich zalicza. Byłam z nim w muzeum , ale nie pamiętam gdzie, chyba nie w Sanoku. To było tak dawno. Bardzo chętnie obejrzałabym tę słodką cerkiew. jedyna, w której byłam to cerkiew w Białymstoku. Nad życie uwielbiam śpiew popów, ich charakterystyczny baryton i bas. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 32. Thank you for sharing this beautiful church with us. I also admire wooden architecture of this type. Your photos are excellent.

  OdpowiedzUsuń
 33. Lovely old church & gardens!!

  OdpowiedzUsuń
 34. you always share the most amazing places!! it's a gorgeous church, the bell is stunning!!

  OdpowiedzUsuń
 35. What a wonderful place this must have been to visit.your photographs of it are wonderful.
  Thank you so much for taking us along!

  OdpowiedzUsuń
 36. Coraz częściej żałuję, że ostatnio nigdzie się nie ruszam - tyle pięknych miejsc jest w Polsce, a ile za granicą? Pozdrawiam serdecznie - fajnie, że pokazujesz takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 37. Nie masz pojęcia jak cieszę się tym, że trafiłam do Ciebie.Piękne zdjęcia, prawdziwe cacka.Oglądam i napatrzeć się nie sposób.Chciałabym kiedyś zobaczyć taką cerkiew w realu.Świetny post Łucjo.Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 38. Piękna cerkiew, nigdy żadnej nie widziałem. Dzięki Tobie mam okazję... :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Piękne miejsce, przypomniałaś mi tym postem, że dawno nie byłam w naszym skansenie, chyba pora się tam wybrać:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 40. Z przyjemnością obejrzałem zdjęcia tej cerkwi. Mam już u siebie cykl cerkwi sadeckich i Beskidu Niskiego. Pora na bieszczadzkie. Z radością bym powrócił na bieszczadzkie dróżki. Ten region jest mi bliski i mam wspaniałe wspomnienia z lat studenckich. Ładnie popisałaś najważniejsze elementy budowli cerkiewnej. Dla mnie ta architektura jest jak magnes, nie sposób przejść obok.
  Mile pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 41. Lucia, I love these photos of the icons of Orthodox church. I nominated your blog to Sunshine Award, it deserves this Award!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. this Award is waiting for you, see below my last post .

   Usuń
 42. Wspaniały post. Uwielbiam cerkwie i ikony. Swego czasu pisałem nawet pracę zaliczeniową o Łemkach, dawne dzieje. Ale zdjęcia super. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Witaj Łucjo!Piękna cerkiew. Zdjęcie świetne.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 44. witaj Łucjo po mojej nieobecności ...
  też jestem zwolenniczką cerkiewnej architektury ...
  bardzo dziękuję za słowa wsparcia i za ... pamięć

  OdpowiedzUsuń
 45. Quanti capo lavori!! Mi sono piaciuti tanto tanto!
  ───▄▀▀▀▄▄▄▄▄▄▄▀▀▀▄─▄▀▀▄▀▀▄ █▀▀█▐─█▐██▐█▐
  ───█░▓░░░░░░░░░▓░█─▀▄───▄▀ █▌▀█▐▄█▐▄█▐▐█
  ────█░░█░░░░░█░░█────▀▄▀── ▀▀▀▀
  ─▄▄──█░░░▀█▀░░░█──▄▄─░█▀▀ █ █▀█ █▀█ ██─█ █▀█
  █░░█─▀▄░█▄▄▄█░▄▀─█░░█░█─█ █ █─█ █▀▄ █─██ █─█
  ▀▄▄▀───▀▀▄▄▄▀▀───▀▄▄▀░▀▀▀ ▀ ▀▀▀ ▀─▀ ▀──▀ ▀▀▀

  _________________________))
  _________________________((
  ________________________(()))
  _________________________)))
  _______________________()((_))
  _____________________((_____))__________$$$$
  _____________________________________$$__$$
  ___________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$____$$
  ____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$_$$____$
  ____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$__$$___$
  _____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$_______$$
  _____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$______$$
  ______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$___$$$$$
  ______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  _______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  ________________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  __________________$$$$$$$$$$$$$$$
  ____________________$$$$$$$$
  __________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  ____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  ______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  OdpowiedzUsuń
 46. ACH, Łucjo, tak bardzo lubię Twoje opowieści, czytając i oglądając zdjęcia, mam wrażenie,jakbym tam była z przewodnikiem. Dziękuję za to ,że jesteś.

  OdpowiedzUsuń
 47. Another beautiful post! You share so much beauty. Thank you!

  OdpowiedzUsuń
 48. Poruszył mnie wiersz, bardzo... sam piszę nierzadko o tragediach wschodu I Łemkowyny.. I uwielbiam także architekturę drewnianą :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Lubię Sanok, bo jest to moje miasto.

  Polecam album DOMUS DEI (Drewniane Świątynie w Polsce) Adama Bujaka.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...