czwartek, 5 marca 2015

Plac Cavalieri, mało znane miejsce w Pizie


                                         

Piza jest tym miejscem do którego wróciłam po raz kolejny... Dlaczego? bo ona, po prostu mnie urzekła...  Wielu uważa, że jest przereklamowana i nie ma po co tutaj przyjeżdżać... Ich prawo. Mogą tak uważać... Wchodzę jak zwykle,  przez Porta Nuova  na  Piazza dei Miracoli... Tłumy turystów, w tej części miasta, to nic nowego... Na zielonym trawniku, trzy zachwycające, marmurowe perełki... Budowle należą do niezwykle urodziwych i robią duże wrażenie na każdym zwiedzającym... Znajdują się na Liście Dziedzictwa UNESCO... Większość ludzi przyjeżdża by je właśnie zobaczyć... Miłe zaskoczenie... Nareszcie zniknęły wszystkie kramy, stragany z tym badziewiem, pseudo souvenirami i tandetną chińszczyzną... Zlikwidowano cały bałagan i uprzykrzających się handlarzy... Moje serce uradowało się na widok rzeźb Igora Mitoraja... Lubię jego prace... Widziałam kilka... W pobliżu Wieży Ratuszowej w Krakowie można zobaczyć jego "Erosa bendato"(spętanego)... Opuszczam Piazza dei Miracoli...

Idę nagrzaną słońcem Via Santa Maria, Via de Mille, potem  mijam romański kościół San Sisto... Powoli  zmierzam do mało znanego placu... Wcześniej jednak idę nad brzeg Arno... Cudowny widok... W leniwie płynącej rzece przeglądają się średniowieczne domy... Wody rzeki są bardzo spokojne... Ona jednak potrafi  pokazać jak bardzo jest niebezpieczna.... Wielokrotnie zalewała Toskanię i zniszczyła wiele cennych zabytków... Pięć wieków temu  Leonardo da Vinci chciał...  zawrócić rzekę. Nad projektem pracował 40 lat... Niestety, do tej pory nie ujarzmiono Arno...

Teraz już swoje kroki kieruję na Piazza  dei Cavalieri... drugi, główny plac w Pizie. Dawne pizańskie forum...  Plac położony jest w sercu średniowiecznego miasta... W XVI wieku został przebudowany przez Vasariego... Panuje tutaj cisza, spokój...  Turyści raczej omijają atrakcyjny Plac Cavalieri... A szkoda... Warto odwiedzić to miejsce ze względu na zabytki architektury i sztuki... I dzieła Vasari'go...  To właśnie tutaj w połowie XVI wieku  założono siedzibę Zakonu Rycerzy Świętego Stefana...
Stoję na placu i ogarniam go wzrokiem...  Ma nieregularny kształt... Wokoło wspaniałe budowle... Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Cavalieri zaprojektowany przez słynnego  Giorgio Vasari'ego... To wspaniały przykład architektury renesansowej... Tutaj znajdowała się dawna siedziba Zakonu... Cała średniowieczna fasada pokryta jest piękną dekoracją sgraffitową. z motywami roślinnymi, znakami zodiakalnymi... Zauważam duże bogactwo form oraz przeładowanie... Mimo to, fasada zachwyca... Dekoracja dodatkowo, została wzbogacona portretami Wielkich Książąt z rodu Medici; Cosimo I, Franciszek I, Ferdynand I, Cosimo II, Ferdynand II i Cosimo II. Wśród rzeźb są ogromne herby. Na środku fasady, herb Medici i Cavalieri, otoczony przez alegorie Sprawiedliwości i Religii... We frontowej fasadzie pałacu, okazałe dwubiegowe schody... Równie piękne  jak i niesamowite w swej budowie... Na środku placu pomnik Cosimo I, Wielkiego  Mistrza Zakonu Rycerzy Świętego Stefana. Jego noga spoczywa na delfinie,  symbolu dominacji na morzach... U podstawy  pomnika niewielka fontanna... Obecnie w pałacu mieści się główny budynek uniwersytecki, Scuola Normale... Prawie wszystkie budowle znajdujące się na placu należą do Uniwersytetu...


Dla wyjaśnienia kilka zdań o Zakonie św. Stefana... Został założony przez  księcia Kosmę I Medyceusza... Nosił on tytuł Wielkiego Mistrza.... Zakon początkowo był zakonem morskim. Miał za zadanie bronić przed pirackimi atakami Turków i Saracenami... Do zakonu przyjmowani byli tylko szlachcice... Zakon pomagał joannitom na Malcie... 12 okrętów rozbiło turecką armadę. Zakon, jak wiele innych został formalnie rozwiązany w okresie napoleońskim... Mimo to, przetrwał do dnia dzisiejszego... Obecnie liczy około  80 członków... Teraz nie zajmuje się żadną działalnością militarną...Obok Pałacu Cavalieri znajduje się kościół świętego Stefana Papieża. Jest to dzieło Vasariego... Fasada zbudowana z białego marmuru z Carrary... Poniżej, Pałac Rady Dwunastu... On również należał do zakonu. Tutaj urzędowali członkowie rady i tu zapadały decyzje organizacyjne.  Portal budowli zasługuje na uwagę. Jest marmurowy.  Otoczony jest przez dwie wysmukłe kolumny. U góry na gzymsie informacja o ukończeniu budowy pałacu... Wewnątrz znajdują się liczne dzieła sztuki. Ściany malowane. Przeważa morska  tematyka. Sufity rzeźbione i bardzo często złocone...


Na Placu znajduje się jeszcze jeden budynek projektowany przez Vasariego. Jest to pałac z Zegarem. Dwa budynki zostały połączone wieżą z zegarem... Wieżę wieńczy niewielka dzwonnica... Fasada pałacu ozdobiona jest freskami...  Tutaj mieścił się szpital Zakonu Rycerzy. Obecnie jest Biblioteka uniwersytecka  i należy do Scuola Normale ... Opuszczam Plac Cavalieri. Czeka na mnie Ogród Botaniczny i Muzeum Katedralne z rzeźbami Nicolo Pisano i Giovanniego Pisano...
Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze....
Życzę miłego weekendu...
Pozdrawiam wszystkich serdecznie...


107 komentarzy:

 1. Twój piękne zdjęcia dołączone do wspaniałym głosem z Andrea Bocelli sprawia, że ​​ten wpis, bardzo atrakcyjna .

  Pocałunki

  OdpowiedzUsuń
 2. Na tym placu byłam na pewno, a w czasie wolnym obeszłyśmy Arno, m. in. wokół białego kościółka stojącego nad samą rzeką. Byłam pod ogromnym wrażeniem Pizy, do dzisiaj pamiętam niesamowity blask bieli od budowli w pełnym słońcu.
  Mitoraj jakoś tak cicho został u nas pochowany, a szkoda...
  Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że piękny jest Plac Cavalieri? Masz rację. Nawet w okularach nie można patrzeć na marmurowe budowle. Tak. Niewiele mówiło się o odejściu Igora Mitoraja.
   Został pochowany w ukochanej Pietrasancie w Toskanii.
   Lubię jego rzeźby. A w deszczu wyglądają najpiękniej...
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 3. Yo también he estado dos veces, la primera vez creo que siempre lo recordaré toda mi vida, son momentos tan impresionantes cuando te sientes en aquella explanada contemplando la torre.
  Me alegro de hacer el recorrido a través de tu mano, me has mostrado calles que no las recordaba o no las había pisado.
  Un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Droga Łucjo, Twoje wpisy są wspaniałą podróżą w miejsca piękne. Zdjęcia mnie zachwycają, a ciekawe opisy sprawiają, że człowiek przenosi się we wspaniałe miejsca. Dziękuję serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu,
   Piza jest wyjątkowym miejscem. Tuzin kościołów, pałace rozsiane po historycznym centrum a wszystko zbudowane w złotym wieku Pizy, tzn. od XI - XIII. Wtedy miasto należało też do największych potęg morskich.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 5. really beautiful buildings with fine details and great statuary, too!

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj miałabym co tam oglądać, uwielbiam sztukaterię, freski i inne stare ozdobniki , typu balkony , okna i takie tam na starych budynkach, ciepło się poczuło oglądając letnie zdjęcia , ładnie kwitnie ta roślinka strączkowa , pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, czasu byś tam nie traciła. Jest co oglądać.
   A to drzewo o różowych kwiatach, to drzewo jedwabne czyli Albicja jedwabista.
   Zebrałam strąki.Wiosną zasadzę. Nie mam pojęcia co z nich wyrośnie.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 7. Dzięki Twoim zdjęciom i opowieściom odwiedzam tyle fantastycznych miejsc, do których pewnie nigdy nie dotrę - dziękuję! I czekam na zapowiedziany Ogród Botaniczny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kiedyś poznasz.
   Oczywiście zabiorę Cię na spacer po Ogrodzie Botanicznym.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Dziękuję za przypomnienie cudownych miejsc, które trochę temu oglądałam. Pięknie to pokazałaś na zdjęciach i świetnie opisałaś. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że byłaś również w Pizie. Wspominałaś w którymś poście.
   Jeżeli mi się coś spodoba w danym mieście to lubię do niego wracać.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Cudownie! Nie byłem nigdy w Pizie... Muszę to koniecznie kiedyś nadrobić... Bardzo dziękuje Lusiu za wspaniały opis i przepiękne jak zawsze zdjęcia! Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzeju, przecież Ty jesteś wiecznym wędrowcem.
   Jedynie co Cię tutaj może znęcić to Ogród Botaniczny.
   Ja szukałam tam głównie ochłody. Powiem Ci szczerze, że przy tych wszystkich ogrodach, które widziałeś, ten nie jest największy i nie tak powalający.
   Co innego zabytki i tutejsze muzea.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Ach te Włochy! Sam czar na każdym kroku, wiele pięknych miejsc do zwiedzania. W Pizie nigdy nie byłam, a jest tam pięknie , widać to na zdjęciach. Swietnie uchwyciłaś wieżę no i gołębia:))) Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, mam słabość do Włoch i oczywiście Toskanii ale nie tylko.
   Pizę pokazywałam w innym dużo wcześniejszym poście http://czarownyswiat.blogspot.com/2012/06/piza-i-krzywa-wieza-symbole-woch.html
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Zacznę od końca. Ostatnie zdjęcie wyszło fantastycznie. Pięknie uchwycona chwila.
  Mój stosunek do zabytków znasz. Zaparło mi dech. Długo wpatrywałam się w szczególiki... To lubię. Doskonałość na każdym centymetrze pokazanych budowli. Nie tylko od Vasariego to zależało, wkład pracy wykonawców-budowniczych i malarzy- nie do przecenienia. To takie dziwne dla współczesnego świata, gdzie wszystko jet powierzchowne, niedoskonałe i co tu dużo mówić, często brzydkie.Wpatruję się w Twoje zdjęcia, wpatruję... pewnie będę do nich wracała.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie zdjęcie ? Masz na myśli Albizia julibrissin czyli Albicja jedwabistą?
   Jest to roślina należąca do mimozowych. Mnie też się podoba.
   Nie pokazywałam tych wszystkich detali i tak przynudzam w swoich postach.
   Zawsze mam ogromny problem, które zdjęcia wybrać. Wiesz Ewo, czasem sobie myślę, że świetnie mają Ci co robią po 10 zdjęć z danego miejsca. Ja jestem maniaczką.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
  2. Maniaczką? Ty? To znaczy , że jest nas więcej! Robię to samo, potem mam problem co pokazać, które zdjęcie wybrać, tyle tego jest!
   A do Włoch i tak MUSZĘ pojechać !
   Pozdrawiam:)))

   Usuń
 12. Piękna pogoda we Włoszech, piękne budynki, rzeki, ludzie ciekawi. Urzekają mnie te kolory, niesamowita architektura. Piękna wycieczka, dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pogodą we Włoszech jest podobnie jak w Polsce. Nie zawsze jest słońce.
   Sierpniowy urlop należał do bardzo udanych.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Pospacerowałam sobie razem z Tobą Lusiu, było pięknie! Dziękuję i przesyłam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był miły, niespieszny spacer. W międzyczasie, oczywiście przerwa na posiłek i kawę.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 14. Erittäin kauniita rakennuksia kiitos :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak miło było jeszcze raz pospacerować z Tobą po tym pięknym i dla mnie mieście. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się cieszę, że Tobie również podoba się Piza.
   Spacer w Twoim towarzystwie to prawdziwa przyjemność.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 16. So beautiful buildings, thank you for this post!
  Hugs and nice weekend Crissi

  OdpowiedzUsuń
 17. Pekné fotografie. Taliansko vôbec nepoznám, bola som len v Benátkach.
  Prajem ti pekný víkend!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Danielo.
   Hmm, jak to się stało, że znam Wenecję a nie pisałam żadnego postu.
   Muszę to naprawić.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 18. Ostatnie zdjęcie jest cudne! Dzięki za tę wspaniałą wycieczkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz na myśli Albicję jedwabistą? Piękna roślina.
   Zebrałam strąki. Może coś z nich wyrośnie?
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
  2. To trzymam kciuki by coś wyrosło:) Tak ją miałam na myśli!

   Usuń
 19. Włochy są piękne...a Piza w szczególności...Dzięki za tą cudną wirtualną wycieczkę...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Piza , jak zawsze piękna. Byłam tam tylko raz, przed laty już nawet nie pamiętam ilu...Dzięki Tobie, Łucjo mogłam spojrzeć z innej już perspektywy, dziękuję:) Piękne ujęcia:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokazałam Pizę z tej części mało odwiedzanej. Oczywiście będą zdjęcia z Placu Cudów.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Jak dobrze wrócić do tego miejsca. Piza jest faktycznie ciekawym miastem, pełnym studentów, malutkich placyków. Mi udało się zabłądzić i wcale nas to nie zmartwiło, bo spacer uliczkami jest ciekawy. Piękna architektura i cudne zakątki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabłądziłaś w Pizie? z wielu miejsc widać Krzywą Wieżę. To dobry punkt orientacyjny.
   W sierpniu, we wrześniu studenci mieli wolne.
   A spacer uliczkami zaliczam do bardzo udanych.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Piekne zdjęcia, piękna Piza w Twoim obiektywie :-)
  Włochy kojarzą mi się nieodmiennie z upalnym latem :-)
  Pozdrawiam serdwecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam literówka , powinno być
   Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
  2. Włochy latem są dosyć upalne, takie jak lubię.
   A Piza? faktycznie jest piękna.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. So many lovely buildings and wonderful architecture. It's amazing.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right, Margaret, this is great architecture.
   Greetings.

   Usuń
 24. Maravillosas imágenes. Gracias por este precioso reportaje que he disfrutado como si tuviese el privilegio de estar presente.
  Saludos, con aprecio.

  OdpowiedzUsuń
 25. Beautiful details !!!! And pictures !!!!
  Have a great weekend !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 26. dziękuję Lusiu za wspaniała wycieczkę... do tego w ciepełku
  buziaczki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się cieszę Asiu, że znalazłaś troszkę czasu i do mnie wstąpiłaś.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 27. Great photos of fantastic buildings. I am facsinate about the details...

  Have a nice weekend!

  JetteMajken

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh Jette,
   I'm so glad that you write.
   I can not comment on your fantastic photos.
   I am registered on Google +
   Please, change the form of commenting.
   Have a nice weekend.
   Greetings.

   Usuń
 28. Ach jak chciałabym tam być, piękne i urokliwe miejsce. Dziękuję za piękną wycieczkę.
  Pozdrawiam weekendowo.
  PS.
  Lusiu chyba nie będziesz miała do mnie urazy, jeśli kilka Twoich przepięknych zdjęć zamieszczę na Pintereście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JaGuś wierzę, że kiedyś spełni się Twoje marzenie i zobaczysz Pizę.
   Oczywiście, jeżeli tylko znajdziesz coś ciekawego? Proszę bardzo.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 29. Wspaniała wycieczka.I zdjęcia cudowne.Masz prawdziwe szczęście mogąc przebywać w takich miejscach

  OdpowiedzUsuń
 30. Another wonderful Italian city, Lucja! I'd like to visit it one day, summer, sun and many palaces with lovely sculpture.
  Thank you for sharing!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadezda, you know, I like the Italian city.
   We have so much to present.
   Maybe this year will see a corner of Italy?
   Dreams ...
   Greetings.

   Usuń
 31. Piękne budynki - wspaniałe przykłady renesansu, mojego ulubionego stylu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Renesans to drugi ulubiony styl po gotyku. W Pizie jest i gotyk i renesans.
   Może dlatego tak bardzo lubię to miasto?
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 32. Lusiu kochana, podróżowanie z Tobą to uczta dla oczu i miód na serce!!!
  Dziękuję skarbie za troskę:) Powiem krótko - miałam ciężki okres, ale wiesz Lusiu jak to jest, padłeś-powstań i walcz;) Zawsze powstaję, tym bardziej że mam wokół siebie takie wspaniałe osoby jak Ty:) Buzialki kochana:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och Aniu, Twoje słowa są jak miód na moje serce.
   Wiem jedno, powinnaś zwolnić tempo. Masz jedno życie i zdrowie.
   Potrzebujesz odpoczynku. Proszę.
   Życzę Ci dużo zdrowia. Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 33. Que Deus te dê um esplendoroso dia, com raios luminosos que te possam clarear os olhos para ver o quanto és importante. Deus Pai te fez assim: mulher importante e figura do próprio amor. Ele te moldou como uma rosa: forte e justa como os espinhos, linda e suave como as pétalas. (fonte:aqui)

  FELIZ DIA INTERNACIONAL DAS MULHERES!
  Um doce abraço, Marie.

  OdpowiedzUsuń
 34. Jak miło oglądać rzeźby Mitoraja w różnych zakątkach Europy, szkoda, że tak mało jest ich w Polsce i to rzeczywiście zadziwiające, że w Polsce jest tak mało znany. Do Placu Cavalieri nie miałam okazji dotrzeć, moja wycieczka do Pizy było bardzo ograniczona czasem i w zasadzie skoncentrowała się na Placu Cudów, z tym większą przyjemnością obejrzałam dzieła Vassariego. I tak jak ktoś z przedmówców wspomniał nie potrafię się zachwycać współczesną architekturą. A przecież można tworzyć łącząc współczesność z klasyką, jak czynił to właśnie pan Igor Mitoraj. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że jest ich w kraju tak mało a to jedyne współczesne rzeźby, które lubię oglądać. One autentycznie przemawiają do mnie.
   Sądzisz, że Igor Mitoraj w Polsce był mało znany i tym samym niedoceniany? Możliwe.
   Małgosiu, jeżeli jedzie się z wycieczką, to w programach jest jedynie Plac Cudów. Na inne rzeczy nie ma czasu ale i nie wszyscy uczestnicy są zainteresowani by zobaczyć coś innego.
   Ja też mam ogromną słabość do Vasariego. Jego obrazy można zobaczyć w Santo Stefano dei Cavalieri.
   POzdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 35. Spokojnie,nieśpiesznie odbyłam wspaniała wycieczkę.Kazde miejsce uwiecznione pięknie na fotografii kontemplowałam i podziwiałam.Tak, jestem po wspaniałej podróży bardzo usatysfakcjonowana.Piękno ma w moim sercu jeszcze duzo miejsca do zagospodarowania.Bardzo zainteresowałam się tym że nasz artysta Igor Mitoraj znalazł takie dla siebie godne miejsce.Trzeba łaczyć sztukę wspołczesną z klasyką bo tylko wtedy sztuka będzie żywa ponadczasowa.Bardzo chętnie odbywam z Tobą te twoje podróze.Jestem ich wierną fanką.Lusiu każda twoja wycieczka to także moja wycieczka choc i nogi i lata /prawie 76/ nie te ale głowa póki co na miejscu,i jakoś się nawet sprawuje.Pozdrawiam z moich małych Bramek.Pozdrawiają cie też moi domownicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiesz moje zwiedzanie jest niespieszne i bardzo dociekliwe. Wyjeżdżając jesteśmy przygotowani co mamy zobaczyć, na co zwrócić szczególna uwagę. Gdzie być skupionym a gdzie można być na pełnym luzie. Każdy wyjazd ma być spełnieniem ale i przyjemnością.
   Halinko, jest mi niezmiernie miło, że odwiedzasz mój blog. Najważniejsze, że mimo wielu przeciwności losu nie podajesz się. Życzę Ci dużo zdrowia, i radości ze swoich zwierząt.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 36. Dzięki Tobie Luciu mogę podróżować i oglądać fascynujące zabytki i podziwiać piękne widoki . Nigdy w Pizie nie bylam. Koniecznie musimy z mężem tam się wybrać. Architektura miasta jest przepiękna a zdjęcia jak zawsze cudne ! - uściski i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, spełni się Twoje marzenie.
   Ty jako malarka będziesz zachwycona wieloma bardzo urokliwymi miejscami w tym kraju.
   Italia będzie natchnieniem. Tutaj co krok zobaczyć bardzo klimatyczne miejsca.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 37. mało znane ale jakż piękne i interesujące ..
  LUSIU - Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ OBOJGU ... CZUŁAM WASZĄ OBECNOŚĆ I MODLITWĘ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malinko,
   to miejsce przez wielu jest omijane. Szkoda bo samo dotarcie do Placu Cavalieri jest przeurocze.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 38. Fajnie jest odejść nieco w bok z utarych szlaków żeby znaleźć się w takim miejscu a brak turystów jest jeszcze jedną zaletą. mieszanie stylów daje dobre efekty jeśli w grę wchodzi prawdziwa sztuka. A swoją drogą jak widać Vasari nieżle sobie dawał radę jako twórca choć cyba jest bardziej znany jako człowiek piszący o innych artystach. Ot, niezbadane kolej przeznaczenia...Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vasari to wyjątkowy twórca a jego "Żywoty"... uważam za świetną pozycję... Sławę zyskało dzięki jego niezwykłej wiedzy historycznej. Podobają mi się jego pomysły architektoniczne. Świetne!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 39. Sempre havera um amanhã para cada um de nós,
  nosso futuro depende da nossa esperança ,
  e acima de tudo nossa fé .
  Por isso jamais vou desistir de lutar por ,
  tudo , que eu acredito e não desisto
  nunca de uma amizade , que sempre representou muito para mim.

  Uma flor para
  ............. / .\. \.....Alegrar seu final de semana
  ........... / . . \ ..\ ..Para perfumar
  ......... / . . . `\ ..\ A tua alma
  ........ |. . . . . |. ..|Encher o
  ......... \ . . . ./ . ./.Teu coração
  ........... `=(\ /.=´.De Amor...
  ............. `-;`.-' ...Para te alegrar...
  ................ || _.-'| .Uma flor para
  ............. ,_|| \_,/ ..Te mostrar o mundo
  ........ , .... \|| .' ....Pleno de Amor,
  ...... |\ |\ ,. ||/ ......Felicidade,
  ....,.\` | /|.,|Y\, ....Amizade,
  .....'-...'-._..\||/ ....Carinho
  ......... >_.-`Y| .....E Paz!
  .............. ,_|| ......Uma flor para
  ................ \||.......Te desejar
  ................. || ......Um feliz dia Internacional da mulher.
  Uma flor com todo meu carinho e amizade.
  Beijos no seu coração.
  Evanir.

  OdpowiedzUsuń
 40. You travel to the most beautiful place, Lucia, and I so appreciate you sharing your travels here.
  I wish you a wonderful weekend, sweet friend. xo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lisa,
   I like to travel to Italy and I'm leaving with great pleasure.
   Greetings to you, Lisa:)

   Usuń
 41. Witam -Andrea Bocelli ślicznie śpiewa ,piosenka daje calą oprawę opisu oraz ślicznych zdjęć dziekuję za wycieczkę po Pizzie serdecznie pozdrawiam (f)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bocelli jest Toskańczykiem więc pasuje do takich postów.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 42. Zachwycające miejsce !!! Lusiu, miło zwiedzać razem z Tobą. Wspaniale opowiadasz i zwracasz uwagę zwiedzającego na liczne bogate detale !!
  Wspaniałe miejsce gdzie nawet niebo zachwyca kolorkami !!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Piza jest wg mnie bardzo ciekawym miejsce. Ma wiele do zaoferowania.
   Nie tylko Plac Cudów ale muzea, piękne renesansowe i romańskie kościoły, Ogród Botaniczny...
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 43. Super fotki:) A jak ich dużo:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zdjęć dużo ale to tylko niewielki fragmencik tych zrobionych w Pizie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 44. Lusiu wspaniale opisałaś i piekne zdjecia. Poczułam przez chwile, ze tam jestem, to znaczy, ze jestem" TU,"
  Bardzo mi to było potrzebne, troche oderwanie od rzeczywistosci , tak beztrosko:)
  Lusiu trochę z opóźnieniem ale wciąz wiele zajeć a czasu brak.
  Dziś nasze Święto wiec korzystam z okazji i zycze Wspaniałego Dnia podwójnie Świątecznego:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 45. Obejrzałam, pospacerowałam po mieście. Często tak robię jak zaproponujesz jakiś zakątek świata. Na pewno masz ten adres: KLIK
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Jak zwykle uroczy spacerek, po uroczym miejscu. Jestem zachwycona.
  P.S Pięknego Dnia Kobiet Ci życzę i wszystkiego najlepszego. Znąc Ciebie to na pewno nudzić się nie będziesz, czekam na relację.

  OdpowiedzUsuń
 47. Wonderful images from Pisa dear Lucia, the horses, the architecture, narrow streets, sun-filled squares and rendered buildings are all so beautiful. Thank you for sharing these with us again dear friend.
  Love and hugs
  xoxoxo ♡

  OdpowiedzUsuń
 48. Link otwiera się pięknie. Jest to biała strona i tylko z lewej strony jest okienko, w które trzeba wpisać miejscowość i adres. Wtedy się otworzy. Jeżeli nadal będą kłopoty, u mnie na samym dole w poście o Doniecku jest pełny adres. Zapraszam. Miłego dnia życzę.

  OdpowiedzUsuń
 49. Italia er vakker...Piza vakker...dine foto er endar vakrere!!
  Gleder seg stort over dine fine reise brev...så flott!
  God ny uke:))

  OdpowiedzUsuń
 50. też tam byliśmy, też to zwiedzaliśmy, piękne miejsce. :) chociaż faktycznie, zdecydowaną większość czasu spędziliśmy grzejąc się w słoneczku na zielonej trawce z pięknym widokiem na wieżę. :) aż zatęskniłam za Toskanią, absolutnie piękna kraina. :)
  pozdrawiam cieplutko. :)

  OdpowiedzUsuń
 51. Pieknie napisalas o Pizie , a mnie sie wstyd przyznac, bo po prostu stamtad uciekilismy. Moze jednak warto wrocic..
  Pozdrawiam goraco Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
 52. ╔══════ ೋღღೋ ══════╗
  ║░░BUON INIZIO SETTIMANA ░░║
  ╚══════ ೋღღೋ ══════╝


  ╔══════ ೋღღೋ ══════╗
  ║░░¡¡ FELIZ SEMANA! ░░║
  ╚══════ ೋღღೋ ══════╝

  ♥♥ Un abbraccio per te! ★ೋღ♥ღೋLuce nel cuore

  ______$$$$$$_$$`
  ___$$__$$$$$$$$__$$$$$$
  ___$$$$__$$$$__$$$$____$$
  ___$$$$$$$$__$$$$$$_____$$
  ____$$$$$$__$$$$$$$$$___$$
  __$$$$$$$$$__$$$$$$$$$$$$
  __$$$$$$__$$__$$$$$$$$_$$
  ____$$$$$__$$__$$$$$$_$$$$
  ____$$$$$$$$$$$_____$$$$$
  _____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
  ____`$_$$$$$$$$__$$$$$$$$$$
  ____$$$`__$$$$$__$$$$$$$$$
  ____$$$$`_________$$$$$$
  ______$$ ______
  _______`$$ __
  _________$$`_____
  __________`$$` ______
  ____________$$
  _____$$$$$$$$$$ _______
  ___$$$$$$$$$$_$$ __-
  _$$$$____$$___$$` ______
  $$$$$__$$_____$$__$$$$
  $$$$$$$______`$$_$$$$$$
  $$$$__________$$$_____$
  $$___________` $$____$$
  _____$$$_____$$`___$$$$
  ___$$$$$$___$$__$$$$$$
  __$$$$$$$$_$$_$$___$$$
  _$$$____$$$$_$$__$$$$
  __$$_____$$_$$$$$$$
  ___$______`$$
  ___________$$ __
  ____________$$`
  ___________`$$ _ ¡Un abrazo para ti! ★ೋღ♥ღೋLuce nel cuore

  OdpowiedzUsuń
 53. Och zachwycający spacer po pięknych miejscach i twoja narracja Lusi,aż się chce tam być.
  Nie ma to jak informacje z pierwszej ręki,zdjęcia cudne.
  Pozdrawiam cieplutko i dziękuję że jesteś :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Dziękuję za przepiękna wycieczkę, pozdrawiam
  j

  OdpowiedzUsuń
 55. Żadne tłumy by mnie nie zniechęciły by zobaczyć te cudne budowle. Miejsce wciąż do zobaczenia przeze mnie i mam nadzieję, że kiedyś tam zawitam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 56. Piza przede mną, już niedługo będę mogła to wszystko zobaczyć, z tym większa ciekawością czytałam i oglądałam zdjęcia. Zaciekawił mnie zakon, doczytałam w necie, że założenie zakonu było "wieczyste" i rozwiązanie może być tylko bullą papieską, a czegoś takiego nie było, więc zakon nadal istnieje.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 57. Dear Lucia, Thank you for these beautiful photos of a wonderful city.
  Hope you are well and looking forward to Spring.
  Betty

  OdpowiedzUsuń
 58. Dziękuję za ten cudny spacer! Oj, kusisz Łucjo tymi Włochami, kusisz:))) Może w tym roku uda nas się wyjazd do Neapolu..Pozdrowienia serdeczne!

  OdpowiedzUsuń
 59. Giorgio Vasari bardziej mi się kojarzy z dziełem "Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów" niż z architekturą, bo na studiach fragmenty "Żywotów" były moją lekturą.
  Wydaje mi się, że wszystkie większe włoskie miasta są do siebie podobne, szczególnie te, które rozbudowano w epoce renesansu.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 60. Świetny artykuł. W tym roku planuję wakacje we Włoszech, więc te informacje bardzo mi się przydadzą. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 61. Przepiękna okolica. I wcale nie ma tłumów.

  OdpowiedzUsuń
 62. Krásne mesto a ako nádherne si zase o ňom napísala. Si talent. Môžem vedieť, akú profesiu máš?

  OdpowiedzUsuń
 63. Lusiu, Dziękuję, że mogłam odbyć z Tobą piękną wycieczkę po Pizie. Z zainteresowaniem oglądałam wszystkie miejsca:)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...