poniedziałek, 16 października 2017

Kościół Macieja - BudapesztSwoją  wizytę  w  Budapeszcie  rozpoczynam  od  jednej  z  najpiękniejszych
i najsłynniejszych budowli sakralnych  w tym mieście, od  kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny...  Przepiękna świątynia góruje nad placem Trójcy Świętej i nad Wzgórzem Zamkowym... Powszechnie nazywana jest kościołem Macieja...  Swoją popularną nazwę zawdzięcza  Maciejowi Korwinowi  władcy, który szczególnie zasłużył się do rozbudowy całego Wzgórza  Zamkowego i w tej świątyni  dwukrotnie brał swój  ślub...  Wg  tradycji,  w  tym  miejscu  pierwszy  kościół  wybudował  król Stefan I Święty a było to 1015 roku... Jakie były jego koleje losu, do dziś nie wiadomo... Kościół Macieja ma  bardzo  bogatą  i  burzliwą  historię, świadczącą o wielkim znaczeniu dla mieszkańców Budapesztu, którzy od XIII do XV wieku budowali go etapami
i upiększali...  Król Maciej  nie rozpoznałby świątyni nazwanej jego imieniem,  tak bardzo zmieniła się od jego czasów...  Kościół  Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świątynią koronacyjną królów węgierskich...  W 1309 roku miała tu miejsce pierwsza koronacja... Karol  Robert  z dynastii Andegawenów odstąpił od uświęconego tradycją zwyczaju Arpadów koronowania się w  Székesfehérvár i wybrał tutejszą świątynię...  Przypomnę, że Arpadowie, to dynastia książąt i królów węgierskich, którzy panowali w tym kraju ponad cztery wieki...

Patrząc dzisiaj na świątynię aż trudno uwierzyć, że po zajęciu Budy przez Turków w 1541 roku podzieliła los innych kościołów i została przekształcona  na Wielki Meczet... Modły dziękczynne odprawiał tu Sulejman Wspaniały... Turcy zamalowali przepiękne, średniowieczne freski i wywieźli dwa ogromne  kandelabry, które teraz możemy  podziwiać w Hagia Sophia w Stambule... Wielki Meczet został zniszczony przez wojska chrześcijańskie w czasie szturmu na Budę... W trakcie odbudowy usunięto wszystkie elementy architektury islamskiej, fontannę do rytualnej ablucji, minbar, mihrab... Świątyni nadano styl barokowy... Niestety, w  1723 roku piorun uderzył w ołtarz główny i pożar, który wybuchł  częściowo strawił kościół... Najbardziej monumentalną częścią świątyni jest wieża południowa, która została zbudowana prawdopodobnie  za czasów króla Macieja Korwina o czym świadczy wbudowany w nią herb " Czarny Kruk" rodu Hunyadych... Obecnie od XIX wieku na wieży znajduje się kopia herbu, natomiast oryginał mogłam zobaczyć we wnętrzu kościoła...


Dzięki Franciszkowi Józefowi w 1873 roku podjęto przebudowę i  generalną renowację  całej świątyni, która trwała do 1896 roku...Powstał niemal nowy kościół w którym gotyk miesza się z secesją, a barok z  elementami klasycystycznymi... Dzisiejszy jego kształt  jest efektem  tych wszystkich zmian XIX -wiecznych... Budowla posiada dwie wieże... Po lewej wieża Béli, przysadzista o kształtach romańskich, po prawej Macieja strzelista, wysmukła,  prawie 80 metrowa,  koronkowa o gotyckich formach... Świątynia  nie jest wiekowa, chociaż stylem nawiązuje do gotyku... Nie widać na niej patyny czasu, cała jest czyściusieńka, bielusieńka ponieważ  po 2005 roku przeszła gruntowną  renowację... Jest  bardzo asymetryczna, a mimo to spójna pod względem formy... Podziwiam dach, który jest kryty kolorową, ceramiczną dachówką...  Do  wnętrza  weszłam   przez portal mariacki znajdujący się w południowej fasadzie, który jest arcydziełem sztuki kamieniarskiej... Jak  wygląda świątynia wewnątrz, o tym w innym poście...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...


69 komentarzy:

 1. Jak ja lubię te wirtualne podróże z Tobą, dzięki nim odwiedzam miejsca, w których najprawdopodobniej nigdy nie będę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Ci Łucjo, że wzbogaciłaś moje wiadomości na temat tej katedry. Ściskam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolinko
   domyślam się, że byłaś w tym mieście z przewodnikiem, więc Twoje wiadomości są o wiele bogatsze.
   Całuję i pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Pięknie wygląda po renowacji. Podczas mojego pobytu większość bryły kościoła była w rusztowaniach. Chyba muszę znów odwiedzić Budapeszt, bo zapamiętałem to miasto jako bardzo przyjazne i pełne wspaniałych zabytków.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele katedr po renowacjach wyglądają prześliczne są czyściusieńkie.
   Wiem, jak to jest gdy dany obiekt otoczony jest rusztowaniami. Zdjęcia wyglądają koszmarnie. Wiele miast z dawnego bloku wschodniego w ostatnich latach przeszło lifting. A zatem, życzę byś odwiedził jak najszybciej Budapeszt.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Jedynie Budapeszt i nad Balatonem wszystko fajnie wygląda ale miasteczka i wsie jest biedniutko. Bardzo biedniutko.

   Usuń
 4. Piękne ornamenty :) Trochę nie pasują mi te turkusowe rynny, bez nich było by bardziej elegancko :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piekne zdjęie tego Koscioła zrobiłaś...
  Zawsze masz świetne zdjęcia...
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Budapeszt mam teraz stosunkowo blisko, więc mam nadzieję niedługo tam dotrzeć i na własne oczy zobaczyć kościół i inne miejsca.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Julio,
   faktycznie z Brna masz blisko do Budapesztu. Życzę byś jak najszybciej tam dotarła.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Me encantaría conocerla. Las fotografías muy lindas. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 8. Preciosa iglesia, tanto vista en su conjunto, como en los detalles que nos muestras.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam zachwycona kościołem Macieja. W ogóle wzgórze zamkowe w Budapeszcie jest przepiękne. A widoki zapierają dech ...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario przypuszczam, że katedra ma wielu sympatyków, którzy zachwyceni są pięknem jej architektury. Na Wzgórzu Zamkowym jest kilka miejsc z których można podziwiać widoki.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Hi Lucja-Maria! Beautifully decorated church! Have a nice day;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right, Anne.
   The architecture of the cathedral is very beautiful.
   Greetings:)

   Usuń
 11. Detale są cudowne !
  Pozdrawiam serdecznie 🌷

  OdpowiedzUsuń
 12. Precioso templo con una buena arquitectura y hermosos detalles en su ornamentación.

  Besos

  OdpowiedzUsuń
 13. Cudowna jest ta katedra, kościół i jak misternie zdobiona, aż zachwyt bierze,

  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 14. Very interesting - wonderful gigantic buildings!
  Cozy evening - later a good night!
  ♥Hug♥ Crissi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Macieja's church is a beautiful building.
   Hugs and greetings, Crissi:)

   Usuń
 15. Wspaniała świątynia.
  Budapeszt jest piękny, byłam w nim dawno temu.
  Bardzo bym chciała pojechać tam jeszcze raz.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hanno, życzę by spełniło się Twoje marzenie, byś jak najszybciej zobaczyła Budapeszt.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Kiedyś te kościoły to miały moc w samym wyglądzie a teraz... jakoś tak.
  buziaki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie katedry jak ta, są podziwiane i zwiedzane przez wielu turystów jednak ogromna ilość uważa je za symbol ludzkiej pychy. Ja widzę w niej majestat zapierający dech w piersiach.
   Hmm, w niedzielę przy śniadaniu rozmawialiśmy jak to obecnie jest. Kiedyś kościoły były podobnie pełne wiernych, teraz po jednej osobie w ławce a w niektórych nikogo.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 17. jak ja lubię to miejsce. kojarzy mi się z pewnym majowym wyjazdem, gdy pogoda była absolutnie cudowna i tak właśnie postrzegam ten kościół. :) i szalenie podoba mi się ten kolory dach, podobny jest nieco do tego w Zagrzebiu, chociaż tam to zdecydowanie mniejszy kaliber. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię Wzgórze Zamkowe.
   Znam kościół św. Marka na Starówce w Zagrzebiu. Faktycznie ten kolorowy dach jest piękny, znajdują się na nim herby Chorwacji i Zagrzebia. Katedra św. Szczepana w Wiedniu również ma kolorową, ceramiczną dachówkę.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 18. Really really awesome. Superb. I like a lot. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 19. Hi. Superb. I like a lot your photos. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 20. Katedra niesamowita. Dach dodaje wielkiego uroku. Jeszcze takiego nie widziałam, cudo. Historia katedry jest też bardzo ciekawa jak i sama budowla. Wiele się działo przez wieki.
  Zawsze z przyjemnością odwiedzam z Tobą takie piekne miejsca. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu
   przypuszczam, że raczej każdy jest zachwycony budańską katedrą. Robi niesamowite wrażenie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Cudowny Kościół. Gmach niesamowity. Konstrukcja i styl - mój. Taki jak kocham. Pozdrawiam serdecznie Łucjo.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo piękne zdjęcia, miejsce warte odwiedzenia . Oglądając miejsca, które pokazujesz, żałuję że jestem wiekową staruszką.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lotko
   z tą staruszką to spora przesada. A co do Budapesztu i tej katedry, to faktycznie piękne miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Piękna!
  Bardzo podobna do "katedr" spotykanych np w Wiedniu (XIX wiek, to był dobry czas, pełen smaku i gustu).
  Już myślałem że oto w B.P mamy kościół pod wezwamniem Św.Macieja i pasowało by mi tam pielgrzymkę odbyć a tu "tylko" Maciej Korwin... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kościół Macieja w Budapeszcie i katedra św. Wita w Pradze mają coś wspólnego. Otóż w obu, pewne ich części powstały w XIX wieku. W katedrze św. Wita w 1870 roku rozpoczęto budowę nowej, zachodniej części kościoła – czyli jego brakującego korpusu nawowego.
   Katedrą w Wiedniu też jestem oczarowana gdyż jest wspaniałe, gotyckie dzieło Piotra Parlera. Katedra w Pradze, to częściowo jego dzieło.
   Macieju snuję domysły, że już planujesz na jakąś specjalną okazję wyjazd niespodziankę do Budapesztu. Tylko we dwoje, Marzenka i Ty.
   Mylę się?
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Już nawet mieliśmy wstępną rzerwację...

   Usuń
  3. Będę trzymać kciuki aby to była niezapomniana podróż.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 24. Hello, what a beautiful cathedral. Your photos are lovely. Have a happy day!

  OdpowiedzUsuń
 25. Kochana!
  Byłam, jak najbardziej polecam:)
  Dziękuję za piękne, jak zawsze fotki oraz opis:)
  Słonecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy na temat odwiedzanych przez Ciebie miejsc. Widać, że dużo starań wkładasz zarówno w przygotowanie się do podróży, jak i w opisanie ich tutaj. Te kolorowe, sześciokątne dachówki wyglądają wspaniale i tak samo jak cały kościół niesamowicie wyglądają na tle niebieskiego nieba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyjeżdżając, zawsze musimy być przygotowani. Dwa, najwyżej trzy razy korzystaliśmy z usług miejscowych przewodników. Trudno chodzić po jakimś mieście i szukać jakiś zabytkowych obiektów. Przypuszczam, że i Ty podobnie się przygotowujesz. Zawsze w domu przy obiedzie dzielimy się przeczytanymi wiadomościami, tym samym się utrwalają. W zeszycie robimy szczegółowe notatki dotyczące danego miejsca.
   Mnie też podobają się te ceramiczne dachówki.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 27. Budapest is a beautiful place, and this cathedral also:)
  Tanks for shering!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh yes. Budapest is a beautiful city.
   The Cathedral too.
   Kisses and greetings:)

   Usuń
 28. It is truly amazing all the care and precision they put into building these things, and the same care in rebuilding or changing in upkeep!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Macieja's church was and is surrounded by special care.
   Here the Hungarian kings conquered it.
   Greetings.

   Usuń
 29. Katedra robi niesamowite wrażenie, miałaś fantastyczną pogodę na zwiedzanie Budapesztu !
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katedra jest przepiękna, a pogoda w Budapeszcie faktycznie dopisała,
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Budapeszt - cudo! My tu z grabiami latamy po ogrodach a Lusia szaleje w Budapeszcie :-) Fajnie! Baw się doskonale i zwiedzaj :-) Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 31. Cudowna wręcz dostojna, i ta dachówka- chyba dotychczas nie spotkałam się z takim pomysłem, a wygląda bajecznie, zawsze jak widzę takie perełki architektoniczne zastanawiam się ile takowych mielibyśmy u nas gdyby nie totane wyniszczenie...
  Uściski

  OdpowiedzUsuń
 32. Wspaniała budowla,taka zadbana. Bardzo podobają mi się wieże i ażurowe ornamenty. Wspaniałe zdjęcia.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Jest piękny! Wnętrza robią wrażenie! Tyle historii...

  OdpowiedzUsuń
 34. Spectacular church. Great spire.

  OdpowiedzUsuń
 35. Some beautiful photos of this wonderful church

  OdpowiedzUsuń
 36. ...you always find such gorgeous churches, thanks for sharing.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli rozpoznasz siebie na zdjęciach i nie chcesz być na tym blogu, proszę poinformuj mnie o tym.
Ja bardzo szybko usunę te zdjęcia..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...