sobota, 11 czerwca 2016

Monastyr Matki Boskiej Królowej Wszechświata w Mistrze - Grecja

Ilekroć trudno nam będzie przebaczyć,
pomyślmy, czy byłoby dla nas korzystne,
jeśliby wszyscy byli nieubłagani.
( Seneka Starszy)   W południowo-wschodniej części Peloponezu znajduje się kraina historyczna zwana Lakonią... Niemal całe jej terytorium zajmują obszary górzyste... Przebiega tędy pasmo wysokich gór Tajget... Właśnie za ich sprawą tutejsze krajobrazy tworzą widoki zapierające dech w piersiach... Do stromych zboczy Tajgetu przytuliła się Mistra z majestatycznymi ruinami  bizantyjskiego miasta... Cały  zabytkowy  kompleks   składa  się  z  trzech  części:  Kastro (zamku),  Górnego  i  Dolnego Miasta...  Jedno wejście na teren Mistry znajduje się u stóp Dolnego Miasta, a drugie u szczytu wzgórza, przy zamku... W 1989 roku zabytkowy zespół architektoniczny Mistry został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO...
Już  na  samym  początku  pragnę  przybliżyć   trochę  historii  związanej  z  Mistrą...  W 1249 roku do Lakonii przybył książę Gotfryd de Villehardouin... Był uczestnikiem niechlubnej i strasznej w skutkach IV Wyprawy Krzyżowej, którą zorganizowali Wenecjanie... Oni doskonale wiedzieli jakie niezmierzone skarby posiada Bizancjum... Wyprawa doprowadziła do zniszczenia Konstantynopola i rozproszenia wszystkich skarbów przeszłości, które Bizancjum gromadziło... Krucjata okazała się największą w dziejach  zbrodnią  przeciwko ludzkości...  Grabiono nie tylko złoto ale i ogromne rzeźby... Zachwycamy się Wenecją ale wystarczy spojrzeć na bazylikę św. Marka... Nie tylko moją uwagę  przyciągają "Rumaki Lizypa"czyli słynna kwadryga koni nad wejściem (to jest kopia, oryginał znajduje się w muzeum) las kolumn i wyposażenie wnętrza...  Wzbogaceni krzyżowcy rozjechali się po Europie...  Gotfryd de Villehardouin na szczycie wzgórza zbudował zamek, który miał strzec jego posiadłości... Na stromym zboczu stożkowatej góry  powstaje miasto Mistra...  Jej nazwa pochodzi  od zniekształconego słowa "mezithras", które oznacza naczynie do produkcji sera... Po pogromie Konstantynopola powstają niezależne małe państewka, które stają się ogniskami oporu przeciw łacinnikom... Wkrótce Mistra na dwa stulecia dostaje się pod władzę Bizancjum a Gotfryd zostaje uwięziony... Za darowanie życia zgadza się na przejęcie jego posiadłości... Miasto stało się kulturalnym i intelektualnym centrum bizantyjskiego świata... Liczba mieszkańców przekroczyła 20 tysięcy...  Od XV  do końca XVII wieku miasto znajdowało się w rękach tureckich... Na krótko zapanowali tutaj Wenecjanie... Upadek Mistry nastąpił wraz kolejnym pojawieniem się Turków... Dwa groźne pożary dokonały spustoszeń... Dzieła zniszczenia  dopełniło Powstanie Greckie i  likwidacja bastionu hitlerowskiego w 1944 roku... Prace ratujące Mistrę rozpoczęto dopiero w II połowie XX wieku...


W Mistrze przeżywała też rozkwit bizantyjska architektura; powstał wspaniały Pałac Despotów, liczne domy,  klasztory, kościoły zwieńczone kopułami i ozdobione przepięknymi freskami... Do zobaczenia jest całkiem sporo, a zwiedzanie trwa kilka godzin, nie tylko ze względu na powierzchnię jaką zajmuje bizantyjskie miasto ale też dużą różnicę wysokości poszczególnych jego części...  Tutaj mogłam zobaczyć nietypowe zorientowanie kościołów na linii północ zachód - południowy wschód wynikające z położenia miasta na stromym zboczu... Dolnym wejściem wchodzimy na teren bizantyjskiego  miasta... Cały czas w górę, niespiesznie wędrujemy krętymi uliczkami wymarłej Mistry... Stok wzgórza tonie w zieleni, rośnie niezliczona ilość dzikich  kwiatów, zachwycających kolorami i różnorodnością... Krzewy, drzewa i inne rośliny czerpią witalne siły z promieni słonecznych greckiego słońca przez cały rok... Idę powoli zauroczona widokami i pięknej otaczającej przyrody... Przy wąskich, kamiennych  uliczkach po których  poruszamy się, stoją szkielety dawnych budowli... Atmosfera tego średniowiecznego miasta jest niesamowita... Turystów niewielu, więc można samemu w spokoju kontemplować zabytki oraz piękno natury... W końcu wyłania się czterokondygnacyjna  wieża dzwonnicza i pięć kopuł kościoła symbolizujące niebo, Boga, świętych i świat anielski... Wg mnie to najpiękniejsza świątynia w całej Mistrze... Zachowuje doskonale proporcje między elementami bizantyjskimi i gotyckimi...
Bardzo pięknie prezentuje się kościół klasztorny Pantánassa (Matki Boskiej Królowej Wszechświata), który jako jedyny przetrwał w stanie prawie nie naruszonym... Jako ostatni, został zbudowany w 1428 roku na skraju urwiska, na wysokości 450 m n.p.m. W tym prześlicznym, wypielęgnowanym, małym monastyrze mieszka sześć mniszek...

We wewnątrz podziwiam wspaniałe  freski pochodzące z 1430 roku... W nawie południowo-wschodniej jest Wjazd do Jerozolimy, a po drugiej stronie Zstąpienie do piekieł. Malowidła przedstawiają:  Zwiastowanie, Narodziny Chrystusa, Wskrzeszenie Łazarza... Te najpiękniejsze freski niestety, znajdują się najwyżej...Jeszcze tylko ostatnie spojrzenie na monastyr Pantánassa, zwierzęta, których tutaj jest sporo i  zieloną dolinę rzeki  Eurotas... Czas ruszać dalej...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę miłego weekendu i szczęśliwego tygodnia... 
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...

94 komentarze:

 1. Bardziej znam dzieje pierwszej wyprawy krzyżowej, bo czytałam poemat Torquato Tasso "Goffred abo Jeruzalem wyzwolona", na język polski tłumaczył go bratanek Jana Kochanowskiego, Piotr. Mój profesor uwielbiał ten poemat i musieliśmy go obowiązkowo przeczytać do egzaminu z historii literatury.
  Niewiele wiem o pozostałych krucjatach, ale i tak zbyt dużo, aby wiedzieć, co sie działo podczas krucjat.
  Miasto Mistra jest wyjątkowo piękne i zwarte zwiedzenia. Uwielbiam południe Europy za tę mnogość bujnej i przeważnie dzikiej roślinności, która wyrasta w każdym zakątku.
  Dziękuję za przybliżenie mi krucjaty weneckiej.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno przypuszczam, że lubisz książki i dlatego polecam: Króla trędowatego, Krucjaty i Historię wypraw krzyżowych.
   Polecam filmy: Templariusze Miłość i Krew, Królestwo niebieskie, które troszeczkę przybliżyły mi ten temat.
   A co do Mistry, to wyjątkowe miejsce i ostatnia prowincja bizantyjska w Grecji. IV krucjata to temat morze. Hmm, warto ja kiedyś przybliżyć.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Hello Maria-Lucja what a wonderful great post with magnificent song - a mystical place that touches my soul - just fantastic! Thank you my dear for the show.
  God bless you
  Loving embrace
  Crissi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sister Marie Keyrouz has a very beautiful voice.
   He performs music of the Eastern churches.
   Mistra is an old Byzantine city.
   Greetings:)

   Usuń
 3. Twoje zdjęcia wzbudzają we mnie zachwyt i myśl ,że tyle jest ciekawych miejsc do zobaczenia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko,
   jest tak wiele miejsc, które podobnie jak Ty pragnę zobaczyć.
   One cały czas na nas czekają.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 4. cały świat to widzialny znak miłości Boga do człowieka...
  kiedy patrzę na takie cuda myślę sobie zawsze - to widzialny znak miłości człowieka do Boga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc oczami wyobraźni na dawną Mistrę, pragnę powiedzieć:
   "Bogu na chwałę - ludziom na pożytek"
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 5. An other beautiful post with gorgeous pictures !!!
  Have a nice weekend !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za lekcję historii i za piękne zdjęcia :-)
  Oglądam wszystkie Twoje posty i jestem oczarowana...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Bogno, ten post wymagał wprowadzenia zarysu historii dot. tego miejsca. Cieszę się, że Cię nie zanudziłam.
   Bardzo dziękuje za bardzo miły komentarz.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Beautiful photos from Greece, Lucia!

  I wish you a nice weekend!

  OdpowiedzUsuń
 8. Obowiązkowa lekcja historii :) zachwycająca lekcja, piękne i wyjątkowe miejsce! Jakie "tęgie głowy" musieli mieć architekci czy budowlańcy w tamtych czasach, te budowle przetrwały wieki na tak trudnym podłożu, i okazuje się że największym zagrożeniem dla takich perełek jest człowiek i jego zachłanność :/
  uściski Lusiu, pięknej niedzieli :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justysiu
   staram się w swoich postach zamieszczać jak najmniej dat. Nie każdy lubi to w postach. Gdy przygotowuję się do wyjazdu czytając o danych miejscach zapamiętuję bez problemu wszystkie daty. To takie moje odchylenie.
   Inne miałam wyobrażenie o tym miejscu. Mile mnie zaskoczyło i zrobiło ogromne wrażenie. Zastanawiałam się jak na takim stromym zboczu budowano liczne domy, świątynie i pałace. Człowiek, jego głupota, zachłanność przez wieki zniszczyła wiele wspaniałych perełek.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 9. The building is located in a beautiful place.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes. Monastery located on a steep slope surrounded by natural beauty.
   Greetings:)

   Usuń
 10. Wspaniałe miejsce i te malowidła - fantastyczne! Rozmodlone, rozśpiewane taki mam wrażenia....może kiedyś tam dotrę..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mażenko
   z całego serca życzę byś zobaczyła Mistrę.
   Jest bardzo piękna, a krajobrazy zapierają dech w piersi.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Fotografias fabulosas e belo trabalho.
  Um abraço e um bom fim de semana.

  OdpowiedzUsuń
 12. Odwiedzasz Łucjo cudowne miejsca i karmisz nas pięknem i wiedzą. Jestem Ci wdzięczna za wszystkie te wycieczki, których sama nie odbędę, a dzięki Tobie mogę cieszyć oczy i radować serce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu,
   to ja dziękuję. Odwiedzasz mojego bloga i mimo braku czasu zawsze zostawiasz komentarz. Cieszę się, że mogłam chociaż troszeczkę przybliżyć piękno tego świata.
   Basiu- "Miej czas na marzenia, to wznosi Twoją duszę do gwiazd"
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Hello. A spectacular historic place. Really great photos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I agree with you. Mystras is a unique place.
   Have a nice Sunday:)

   Usuń
 14. Hi. Amazing place. I liked a lot these photos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you very much. Wonderful place.
   I am glad that I met them.
   Greetings:)

   Usuń
 15. Pieknie tam. Kiedys sie wybiore. Pozdrawiam Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo pięknie. Życzę spełnienia marzeń.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Hello Lucja-Maria!
  I find it amazing your photos.
  You register details that delight me.
  I believe that the beauty of life is much more in the details.
  The first photo with the cat is special and the nun's corner is something engaging. To listen with your eyes closed.
  The city's architecture is different, beautiful. I liked the rounded roof.
  I love the blog know, a pleasure to come here.
  Kiss and a good Sunday and week.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh, dear Gloria!
   We thank you for your wonderful comment.
   I have a nice, happy Sunday.
   Kisses and greetings:)

   Usuń
 17. Przepiękne miejsce i robi nawet na zdjęciach piorunujące wrażenie to wyobrażam sobie jakie wrażenie robi na żywo :) Mam wielką słabość do drzwi, okien i wąskich uliczek czy przejść, więc oczywiście w tym klimacie się rozpłynęłam. Cieszę się, że ratują ten zabytek, ogromna byłaby strata chociażby przez wzgląd na budowniczych, którzy starali się wkomponować go w skałę.
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mistra to niezwykłe miejsce. I pomyśleć, że na owe czasy była dużym miastem.
   W pewnym okresie mieszkało tutaj nawet 40 tys ludzi. teraz jest w ruinie a przecież przez jakiś czas była to stolica Peloponezu. Na niewielkim obszarze skupione są pałace, kilkanaście kościołów i klasztorów. Ma się wrażenie, ze miasto jest zawieszone na półce skalnej u stóp gór. A gdy się spojrzy w dół; winnice, gaje oliwne, pomarańczowe i hen pasmo górskie. Bajkowe widoki.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. I jest chyba przyczyna - nie jest już stolicą... myślę sobie, że w każdym kraju, każde miasto powinno pełnić jakąś strategiczną dla państwa rolę to wtedy, każde z nich cieszyło by się rozkwitem :) Ogromna szkoda.

   Usuń
 18. Such historical buildings and beautiful view! Gorgeous!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomoko, very thank you for your visit and comment.
   Greetings.

   Usuń
 19. Arcypiękne miejsce, i takaż sama budowla!
  Jestem pod wrażeniem!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce i budowle w Mistrze faktycznie są bardzo piękne.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Jak to fortuna kołem się toczy... Ile roślin w donicach, nawet clematisy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym niewielkim monastyrze są setki donic z kwiatami.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Breathtaking photos, Lucia!! I'm very lucky to see Mistra with your photos. The combinations of the old buildings/churches and green/flowers are great! And the frescoes look beautiful. I want to visit here, one of the UNESCO list of world heritages, someday. Thank you for sharing amazing photos!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I am happy that you are enjoying Mistra.
   This is a remarkable place with an interesting history and the beautiful architecture.
   Greetings.

   Usuń
 22. Na zdjęciach widać unikatowy klimat tego miejsca.
  A bajeczna roślinność zapiera dech w piersiach.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moniko
   wiem, że marzysz o podróży do Grecji.
   Maj jest wspaniałym miesiącem na odbycie podróży.
   Jest jeden problem niema 100% słonecznej pogody.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. What a magnificent site for this Monestary with brreathtaking views. Loved the nun singing and the man playing the piano. Thank you for sharing succh an interesting place that I will never be there in person to see.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Margaret, a lot of you are traveling. Maybe someday you go to Greece.
   There are plenty of monasteries and beautiful churches.
   Birds are also.
   Greetings.

   Usuń
 24. Wspaniała fotorelacja!!! Cudowne zdjęcia! Życzę miłej niedzieli i pozdrawiam gorąco! :))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, bardzo dziękuję.
   Wzajemnie, życzę miłej niedzieli:)

   Usuń
 25. Monastyr Matki Boskiej Królowej Wszechświata w Mistrze jest moim pragnieniem zobaczenia tak wspanialego miejsca marzenia się spełnaiają moze i to sie spełni Dziękuję za lekcję historii i za piękne zdjęcia sa wyjatkowe miłej niedzieli pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wandziu
   z całego serca życzę Ci, by spełniło się twoje marzenie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Kusisz Grecją, oj kusisz:) A w takim klasztorze sama dałabym się zamknąć, tylko myślę, że mogłoby być mi nieco zimno:)od tych grubych murów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu,
   moja miłość do Grecji nigdy nie wygasła. Po majowym urlopie jeszcze bardziej umocniła się. Nigdy nie ustanie i na zawsze w moim sercu pozostanie.
   Chętnie bym dłużej pobyła w tym monastyrze. Wszystko mnie tam zachwyciło: architektura klasztoru, freski, przepiękne krajobrazy, i te dziesiątki kwiatów. One rosną wszędzie; kępy przepięknych fioletowych dzwoneczków wyrastają z niemal każdej szparce muru, w setkach donic, skrzyniach, na maleńkich skrawkach ziemi. Wszędzie panuje bloga cisza, którą zakłócają jednie swym śpiewem ptaki. Małgosiu, nie lubisz zimna? znowu mamy coś wspólnego? ja tez nie lubię zimna. Jestem piecuch.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 27. Łucjo, zazdroszczę Twoim oczom i duszy. I jednocześniedoceniam te chwile spędzone na Twoim blogu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz Aneto, ja jestem realistką i wiem, że nigdy nie przedstawię w zdjęciach ani w treści tego co zobaczyły moje oczy. Bardzo żałuję, że nie umiem tego robić. Jednak całym sercem pragnę przekazać chociaż cząstkę piękna tego świata.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 28. Odpowiedzi
  1. Witam na moim blogu.
   Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 29. Como siempre, maravilloso. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 30. A wonderful set of photos. What a beautiful old monastery

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes, this monastery is very old, beautiful and has valuable frescoes.
   Thank you very much for your visit and left a comment.
   Greetings:)

   Usuń
 31. Lucja, you ALWAYS share beautiful images of lovely sights, and I thank you!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tom, thank you very much for the nice comment.
   Greetings:)

   Usuń
 32. Te widoki są cudne:)))budowla wśród skał niesamowita:)))Pozdrawiam serdecznie i miłego popołudnia życzę:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reniu
   moje zdjęcia nawet w maleńkiej części nie oddają piękna tych widoków.
   Tam trzeba być i wtedy zobaczy się piękno Lakonii.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 33. what a full post, blooms, a cat, those murals are just spectacular ... pretty for my eyes so much. have a happy day!! take care. ( :

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh, I thank you for the nice comment.
   Greetings:)

   Usuń
 34. beautiful captures lucy!!! i especially love all the arched windows and doorways!! and you could not ask for bluer skies. another feast for the eyes, photographed beautifully!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I like churches, monasteries here I am closer to God.
   Greetings.

   Usuń
 35. Thank you for introducing us to this marvelous place. I wonder if the nuns need a volunteer to help in the work. . . . I would gladly go live there for a few months.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dear Dina
   I do not know whether the nuns need help.
   Sorry, I do not speak Greek. For this reason, I have not spoken with the nuns.
   I was also impressed with its beauty Monastery.
   Greetings from Poland.

   Usuń
  2. Thanks Lucia-Maria. Come to think of it, I don't speak Greek either so I guess it would not work out. But the monastery is a beautiful place even just to dream about. :)

   Usuń
 36. Hello dear Lucja!
  Impressive photos, thank you for sharing my dear!
  A beautiful evening and I wish you a nice week!
  I hug you dearly!

  OdpowiedzUsuń
 37. So incredibly beautiful place, thanks for a nice photo tour.
  Good new week for you.

  OdpowiedzUsuń
 38. Interesante monasterio en esa empinada ladera de la montaña y, como siempre, hermosas flores rodeándolo todo.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 39. Piękna opowieść Lusiu. To niesamowite miejsce, zdjęcia zapierają dech w piersiach. Chciałabym zobaczyć to wszystko z bliska. Przesyłam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 40. Draws the attention,the extraordinary architecture and the beauty of the environment.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 41. piękne, malownicze miejsce; stare mury przesiąknięte ciekawą historią;
  jak na ogrodniczkę przystało zerknęłam na roślinność posadzoną w donicach... ach ! coś wspaniałego...
  pozdrawiam Lusiu :)
  Grecja jest cudowna !

  OdpowiedzUsuń
 42. Przepiękne miejsce, z duszą, niesamowitym urokiem... Rośliny .. można tylko pozytywnie zazdrościć:)) I zjawiskowe zdjęcia! Dziękuję za kolejny cudny spacer:) Dobrego tygodnia!

  OdpowiedzUsuń
 43. Piękny. Skojarzył mi się na zewnątrz z wnętrzem kościoła w Tumie, który wczoraj po raz drugi odwiedziłam, na zewnątrz przypomina polichromie z monastyru w Supraślu.

  OdpowiedzUsuń
 44. So impressive historical and spiritual place surrounded by rich and beautiful nature. I’m contented with this photo-tour guided by you.

  Yoko

  OdpowiedzUsuń
 45. That is an amazing place and the murals in the church beautiful

  OdpowiedzUsuń
 46. Twój, licznie odwiedzany, blog ma zawsze jakieś ciekawe miejsca do poznania. Ze względu na dolegliwości oczów, nie poszerzam wiedzy,tak jak to zwykle czyniłam. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 47. Sam niedawno wróciłem z wycieczki po bałkańskich klasztorach. Pięknie oddałaś klimat tego monastyru. Mnie tamtejsze kościoły, cerkwie i monastyry również oczarowały. Wspaniałe są te freski liczące często kilkaset lat. Piękna architektura a zwłaszcza położenie sprawia, że obrazy te mam wciąż
  jak żywe przed oczami.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 48. Jak zwykle przepiękne zdjęcia i ciekawy opis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 49. Thank you for this great post. I like the beautiful old buildings and flowers. Your photographs are wonderful, as always.

  OdpowiedzUsuń
 50. Dzięki kolejny raz za piękna wycieczkę.Zdjęcia prześliczne i ciekawy opis.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 51. Superancka wycieczka :-) Oj jest co podziwiać :-) Roślinność zachwyca no a jaszczurka rewelacja :-)

  OdpowiedzUsuń
 52. Uwielbiam takie miejsca. Historia aż krzyczy! Podobne w stylu architektonicznym zabudowania, widziałam w Hiszpanii. W Turcji raz jeden coś podobnego mi mignęło.
  Piękne to wszystko, szkoda że nie w Polsce. Zbyt wiele było u nas wojen, zbyt wielu najeźdźców, zbyt wiele zniszczeń!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 53. Beautiful place in Greece, Lucja. I love old monastery, colorful plants, cat looking for hunting, orthodox icons on the ceiling. Thanks for story!

  OdpowiedzUsuń
 54. Witaj
  Znowu zabrałaś mnie na piękną wycieczkę. Chętnie przed letnimi upałami chętnie skryłabym się w takich murach. A spacer po takich ogrodach może zachwycić.
  Zapewne panuje tam spokój i cisza. Mury chronią przed hałasem cywilizacji, a ja właśnie szukam ciszy.
  Dookoła coraz mniej ciszy.
  Dlatego:
  Pokochaj ciszę poranka
  ....przy­cup­nij delikatnie
  poz­naj milczenie

  bo nie na zamówienie
  ro­biona pobudka
  jeszcze w ok­nie ptaki
  i ziewający poranek....
  znalezione w Internecie

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 55. JESZCZE RAZ PRZYSZŁAM ODETCHNĄĆ MAGIĄ TEGO MIEJSCA ...

  OdpowiedzUsuń
 56. Niezwykłe miejsce,ogromne dziedzictwo setek lat chrześcijaństwa na podwalinach tysiąca lat Grecji. Jest się czym zachwycać, bo nie sądzę by bez dziesięcioleci studiów komuś udało się zrozumieć w pełni tę symbolikę.

  Wyprawy krzyżowe... Szmat historii, jeszcze więcej histerii. Ogromne pole do popisu dla wszelkiej maści "uprawiaczy" anachronizmów. Inna sprawa że IV krucjata, to mało chwalebny epizod. Z drugiej strony stać było dożów na wielką akcję (dziś powiedzielibyśmy) PiaRową i wrobienie w tę drakę papiestwa, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie pozycji "wprawdzie winny, ale..."

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...