niedziela, 23 lipca 2017

Zamek Eltz, średniowieczna twierdza

Podróżujemy nie po to, by uciec przed życiem,
ale by życie nam nie uciekło...


Nie gaśnie moja fascynacja zamkami, pałacami, dworami czy  inni budowlamio charakterze obronnym...  Wręcz przeciwnie, uwielbiam je coraz bardziej... Przepadam za ich historią, tajemnicami i legendami... Pewnego razu znalazłam się w Nadrenii - Palatynacie... W tym pięknym landzie znajduje się niezwykły zamek Eltz... Jedna z trzech ocalałych średniowiecznych  warowni... Marzyłam o tym dniu by ją  zobaczyć... Zaciskałam mocno kciuki aby mi się poszczęściło... Już samo dotarcie do zamku  zapewnia niezapomniane wrażenia...

Samochód zostawiamy na parkingu... Ruszamy wyznaczoną ścieżką przez majestatyczny  las   bukowo-dębowy...  Panuje  tutaj  niezwykła harmonia przyrody, krajobrazów, głębokich, tajemniczych wąwozów z wartkimi strumieniami... Ten las to miejsce szczególne i niezwykle urokliwe... Po około 40 minutach naszym oczom ukazuje się przepiękny gotycki zamek...

Zamek  Eltz  można  śmiało  zaliczyć  do  najwspanialszych i najpiękniej zlokalizowanych... Wygląda bardzo malowniczo, wśród zieleni lasów, otoczony pasmami gór...  Najeżony stożkowatymi wieżycami zdaje się wyrastać z zielonej doliny...  Uwagę przykuwają szachulcowe przybudówki... Rozglądam się wokół siebie i patrzę na godną podziwu budowlę, która skłania do refleksji i zadumy... Jego gotycki, trochę surowy kształt i pobliskie wzgórza tworzą niezwykły klimat...  Konstrukcja zamku składa się z wielokondygnacyjnych skrzydeł  zbudowanych wokół trójkątnego dziedzińca... Jak wskazują dokumenty historyczne, zamek istniał już w  1157 roku... Został  zbudowany na skalistym urwisku, które obmywane jest przez   niewielką rzeczkę  Elzbach... Elz, określa się jako strumień...  W 1472 roku wybudowano wschodnie skrzydło   w 1490 roku powstało południowe - zachodnie skrzydło... Na końcu powstało północne skrzydło zamku... .Zamek miały chronić szlak handlowy z bogatych terenów rolniczych... Rozrastał się  przez 400 lat jako obronna siedziba rodu Eltz... Ród podzielił się z czasem na trzy gałęzie za sprawą trzech braci: Eliasza, Wilhelma, Teodoryka...  Eliasz maw herbie złotego lwa,  Wilhelm srebrnego lwa a Teodoryk rogatego bawoła...

Ród żył w zgodzie przez setki lat i prawdziwym cudem jest, że nie został zniszczonym ani przebudowanym... Aż  w latach 30 -tych XIV wieku przez dwa lata oblegały go wojska biskupa Baldwina z Trewiru... Biskup, wróg rodziny Eltz, wzniósł naprzeciw drugi zamek  Trutzeltz  (wojenny), skąd prowadził ostrzał... Po poddaniu zamku rodzina Eltz pozostała w warowni  jako wasale Baldwina... Pokój został przywrócony...  Zamek Trutzeltz  obecnie jest  ruiną...

Zamek uniknął zniszczeń w 1689 roku tylko dlatego, że jeden z członków rodziny Eltz, niejaki Hans Anton Eltz był francuskim oficerem...
Zwiedzanie  odbywa się tylko z przewodnikiem o godzinie 9,30 i trwa około 45 minut...  To był świetny pomysł by na zamku być przed czasem...  Było kilkanaście osób... Weszliśmy z niewielką grupą niemieckich seniorów... Na dziedziniec zamku można wejść bez wykupienia biletu... Jednak to wnętrza są wspaniałą okazją aby przeżyć prawdziwą, historyczną podróż w czasie i przestrzeni... Jednego bardzo żałuję, że  w zamku jest całkowity zakaz fotografowania... Prezentowane zdjęcia pochodzą ze strony zamku:  * BURG ELTZ


Dziś właścicielem zamku jest Karl Graf von und zu Eltz... Wnętrza z XIII - XVI wieku dają ciekawy obraz wielkopańskiego życia ... Izby zachowane są mniej więcej w takim stanie, w jakim wyglądały w średniowieczu... Tylko część pomieszczeń jest udostępniona do zwiedzania ponieważ inne w dalszym ciągu służą rodzinie Eltz... Na ścianach wiszą liczne obrazy a wśród nich dostrzegam piękny obraz Madonna z winogronami Cranacha... Mogłam podziwiać oryginalne malowane stropy, polichromie, tapiserie flamandzkie z XVII wieku i meble z różnych epok... Moją uwagę przykuwały wspaniałe bukiety z żywych  kwiatów... W piwnicach zamku znajduje się Skarbiec w którym zgromadzono pamiątki rodzinne, biżuterię, szkło, zbroje, broń, porcelanę... Najcenniejszymi eksponatami są mechanizmy zegarowe, naczynie do picia z figurką bogini Diany oraz posążek żarłoka wpychanego do beczki przez Bachusa... Te wszystkie eksponaty są cenne i każde muzeum byłoby dumne z ich posiadania... A kiedy zakończyliśmy zwiedzanie i zeszliśmy na dziedziniec były tam nieprzebrane tłumy... Wychodząc z dziedzińca  zamku, wśród kamieni dostrzegam niewielką półkę skalną  na której urządzono mini ogródeczek w którym rosną dwie kępki żółtej  sanvitalii  i szafirowego rozwaru... Ten  miły element sprawił mi dużą radość...
Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę szczęśliwego, miłego i słonecznego tygodnia...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...63 komentarze:

 1. Bajkowy po prostu! A ten zakaz fotografowania nieludzki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakaz fotografowania nieludzki ale jak pewnie zauważyłaś przemyciłam wiele swoich zdjęć w tym poście. A zamek? faktycznie prawdziwa perełka.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 2. A beautiful place to visit !!!
  Have a nice Sunday !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beautiful place. Rhineland-Palatinate is a beautiful land.
   Wonderful Sunday, Anna:)

   Usuń
 3. Imponente y elegante castillo, lástima la prohibición de hacer fotografías.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ przepięknie położony, co za okolica !
  Czasami mam ochotę pomieszkać w takim zamku np przez miesiąc :-)
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadrenia - Palatynat to piękny land, który słynie przede wszystkim z doskonałego wina, dojrzewającego w otoczeniu przepięknego krajobrazu. Jak wzrokiem sięgnąć widać lasy i winnice, prawie 500 zamków i pałaców, romantyczne doliny Renu i Mozeli oraz średniowieczne miasteczka z domami szachulcowymi.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Dziękuję Ci Łucjo za kolejną fascynującą wycieczkę. Moją szczególną uwagę przykuły fascynujące rzygacze i piękne kafelki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu
   mam lekkie skrzywienie dotyczące rzygaczy. Zgromadziłam ich sporą kolekcję. Wspaniałe są Na Wawelu i we francuskich, gotyckich katedrach. W zamku Eltz jest ich kilkanaście i przybrały ciekawa postać.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. That is a castle from some fairy-tale, gorgeously situated in the middle of green hills. Inside it is astonishingly well renovated and taken care of. I have been many, many years ago in those sceneries, no photos left though.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right Riitta. This castle is beautiful and superbly located.
   Its owners often visit it but live in another part of the castle.
   Have a nice Sunday.

   Usuń
 7. Uwielbiam z Tobą zwiedzać i podróżować:))))motto wspaniałe:))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reniu,
   cieszą takie miłe słowa. Bardzo dziękuję.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 8. you visit the most amazing places lucy, i am always mesmerized!! i too am fascinated with castles, they set me to daydreaming!! the second picture, wow, what a cool sculpture!! thanks for ending with those pretty purple flowers, just for me i am sure!! have a happy sunday!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Debbie,
   I love castles and I really like to visit them.
   Eltz is nestled in the hills and forests.
   Greetings:)

   Usuń
 9. Piękne zamczysko i bardzo zadbane :) Chętnie zajęła bym jedną z komnat. Pozdrawiam serdecznie a cytat na temat zwiedzania jest bardzo mądry :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu,
   ja też chętnie bym to zrobiła ze względu na zjawiskowe bukiety ze świeżych kwiatów i przepiękny obraz Łukasza Cranacha Starszego „Madonna z winogronami”.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Beautiful castle towering into the sky.

  OdpowiedzUsuń
 11. różne są zamki... ten jak z bajki Disneya... taki strzelisty z dużą ilością wieżyczek... jak dla mnie rewelacja jeśli można tak powiedzieć o starym zamczysku
  pozdrawiam Lusiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie jest piękny, jak z bajki. Jak przystało na zamki nie wznosi się na wzgórzu czy górze ale przycupnął w zacisznej lesistej dolinie i może dlatego przetrwał nienaruszony, mimo licznych wojen, jakie przetoczyły się przez Palatynat. I dla mnie to stare zamczysko to rewelacja.
   Pozdrawiam:0

   Usuń
 12. Zamek o pięknym i dumnum wyglądzie, na dodatek położony wśród przyrody. Coś wspaniałego :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest przepięknie położony. A z punktu widokowego na zboczu kotliny otwiera się widok jak z bajki: pośród ciemnej zieleni jaśnieje zamek z wapiennych ciosów, o dachach krytych grafitowym łupkiem. Prawdziwe cudo!
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Piękny jest ten zamek, a jak uroczo położony. Dziękuję za piękną wycieczkę. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo piękny i tylko na pierwszy rzut oka przypomina pałac królewny Śnieżki z Disneylandu. Az trudno uwierzyć, że mieszkały w nim przez długi czas trzy rody.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 14. Piękne miejsce! Uwielbiam Twoją fascynację zamkami... <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. Moja fascynacja zamkami trwa już jakiś czas. I co ciekawe, wciąz pragnę je poznawać.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Dumna jestem bardzo z tego ,że autorka takich pieknychpostow na tym blogu jest moją znajoma/co prawda tylko wirtualna/Znamy się już od kilku lat,wiele już wiemy o sobie i zawsze mozemy na sobie polegać.Lączy nas tajemna wiez i chocby dłuższy czas nie było kontaktu,jak sie znowu,spotykamy to tak jakbyśmy się nie dawno rozstały.Takie wirtualne połączenie ponad podziałami.Wszystkie zdjecia m z wycieczek są przepiękne bo robione z sercem i miłoscią.Lusiu ty masz znajomych na całym świecie ale,zawsze jeszcze znajdujesz czas aby te kilka słow do mnie napisać,Bardzo ci za to dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halinko,
   to ja jestem dumna, że zechciałaś przyjąć mnie w grono swoich znajomych. Trochę przesadzasz. Nie jestem aż taka obowiązkowa. Przyznaję. Zawsze czytam wszystkie posty Twoje i wirtualnych znajomych, jednak nie zawsze zostawiam komentarze.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Awesome castle! Have a nice week Lucja-Maria!

  OdpowiedzUsuń
 17. Wspaniała monumentalna budowla! Naprawdę robi wrażenie. Jednak wnętrzami jestem po prostu zachwycona. Cudowny piec, to coś(nie wiem jak się fachowo nazywa) na ścianach, meble, nie mówiąc już o starym wyposażeniu: kierzynka, kopanka itp.,... chybabym stamtąd nie wyszła!
  Dziękuję Lusiu, że dzięki Tobie mogłam poznać następne fantastyczne miejsce:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, aż trudno uwierzyć, że wnętrze zamku przetrwało niemal nietknięte od czasów średniowiecza, łącznie z meblami, ozdobami, malowidłami ściennymi i tapiseriami. Skarbiec kryje zaś olbrzymią liczbę wyrobów ze złota i srebra, a także broń i zbroje.
   Pozdrawiam, Aniu:)

   Usuń
 18. Piękny! I z zewnątrz i we środku! zachwycają mnie zawsze malowane stropy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wnętrzach zachowały się oryginalne malowane stropy, polichromie i meble z różnych epok. Nie umiałam się oprzeć i "z biodra" zrobiłam trzy zdjęcia stropów. Są piękne.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Niesamowita budowla, imponująca ilość wieżyczek, przybudówek. Ciekawe zdjęcia "rzygaczy". Piękne wnętrza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eltz ma wygląd zamku z bajki i mógłby stać wśród atrakcji Disneylandu. Jest jednak jedna wielka różnica – to średniowieczny zamek zachowany w swoim autentycznym kształcie. Niesamowity i bardzo piękny.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Kaunis linna ulkoa ja sisältä hienot huonekalut Kiitos Lucja Hyvää viikkoa Sinulle

  OdpowiedzUsuń
 21. I like the castles and east, it seems of legend.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 22. Ależ ten zamek jest piękny. Zupełnie jak z baśni! Wnętrze jest także ciekawe i takie przyjazne, ten kolorowy piec kaflowy, sufity drewniane... Tak nieco swojsko, ale jednak wytwornie:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Cudowny jest ten zamek! Szczególnie te kafelki, z których zbudowany jest piec kaflowy! Toż to prawdziwy kunszt! Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 24. What a wonderful medieval fortress, Lucja. I love historic places as well. I liked interiors with antique furniture, beautiful tiles, ceiling.Thanks for sharing!

  OdpowiedzUsuń
 25. Wspaniały!! Ale swoją świetność zawdziecza temu, że wciąż jest w rękach rodowych i o niego dbają . Ale tak właśnie powinno być. Ciekawa jestem z czego utrzymuje rodzina ten ,,dom" skoro tak bardzo ograniczony jest czas i ilość zwiedzających. Musi iść spore dofinansowanie z państwa. Szkoda, że u nas nie ma takiego dofinansowania, tyle zabytkowych cudów budowlanych niszczeje.
  Ale cieszmy się :))))) Czytając i oglądając zdjęcia pomyślałam sobie, że jest tak piękny, że mogłabym w nim straszyć :D
  Buziaki :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Enjoy summer ...love from me Ria x ❤️

  OdpowiedzUsuń
 27. Thanks for the wonderful photos. That dragon statue is really awesome.

  OdpowiedzUsuń
 28. Kochana, dziękuję Ci za tę niezwykłą podróż. Buziaki :-)

  OdpowiedzUsuń
 29. Un paseo maravilloso. Me ha encantado. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zamek faktycznie wygląda wspaniale na tle zielonych wzgórz :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Oj, dawno Cię nie było, a wracasz w pięknym stylu, zamek piękny i świetnie zachowany. Nie miałam pojęcia o jego istnieniu. Na zwiedzanie takich miejsc mam sposób, jeśli rano jest bardzo tłoczno, rezygnuję i przychodzę po południu, na ogół wszystkie wycieczki są już po, nie zawsze się to sprawdza, ale często się udaje.
  Cieplutko pozdrawiam.:))

  OdpowiedzUsuń
 32. Zamek jest przepięknie położony i robi niesamowite wrażenie.Można byłoby tam nagrywać filmy. Trudno uwierzyć,że właścicielem tego obiektu jest wciąż ten sam ród.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Chciałabym odwiedzić to miejsce. Zamek jest niesamowity. Wręcz magiczny. Pięknie go ukazałaś. Szkoda, że tak daleko, bo pojechałabym na weekendzie.

  Pozdrawiam serdecznie, Aga. :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Witaj!
  Zamki, pałace, dwory kryją w sobie tyle piękna, co tajemnic:) i ja je podziwiam.
  Pozdrawiam milutko:)

  OdpowiedzUsuń
 35. Zamczysko wspaniałe! Jestem zauroczony wnętrzami, sufitami, piecami kaflowymi... No i bardzo podobają mi się rzygacze :-) Cudowna wycieczka Lusiu :-) Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 36. Podobnie, jak Ty i moimi poprzednicy jestem zachwycona.
  Zamek i wnętrza nieziemsko urocze.
  Podziwiam też w jaki sposób o wszystkim opowiadasz, tak jak ktoś wcześniej napisał z wielkim sercem. :) Czuć Twoją pasję.

  Cytat niezwykły, dał mi do myślenia... Moja pasja po odejściu Córki przygasła, nie jest już taka jak wcześniej... :( Ale próbuję... Chociaż jest bardzo ciężko...

  Powiem szczerze, nie odkryliśmy z M. jeszcze tych stron. Zachęcasz coraz bardziej. :)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo malowniczo położony, trochę jak z bajki.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...