sobota, 1 kwietnia 2017

Kalwaria na Liście UNESCO


Kończąc wizytę w malowniczej Lanckoronie, nie mogłam ominąć Kalwarii Zebrzydowskiej położonej w malowniczym Pogórzu Makowskim...  Zawsze, gdy jestem w okolicy wstępuję do tutejszego Sanktuarium na chwilę w ciszy, modlitwy i refleksji... Stojąc na jednym ze wzgórz w Brodach, z najszczerszym podziwem patrzyłam na odległą bazylikę i zabudowania  klasztorne ...

* SANKTUARIUM KALWARYJSKIE

* JESIENIĄ NA KALWARYJSKICH DRÓŻKACHW ciągu ostatnich wieków w naszym kraju powstało wiele Kalwarii... Jednak ta, którą odwiedziłam była pierwsza... Powstała dzięki zamożności Mikołaja Zebrzydowskiego, krakowskiego wojewody... Na początku XVII wieku postanowił wybudować kalwarię na wzór prawdziwej Drogi Krzyżowej Pana Jezusa w Jerozolimie... Zebrzydowski w 1602 roku sprowadził zakon bernardynów, fundując im klasztor i kościół, a budowę samej kalwarii rozpoczął dwa lata później... Wojewoda kupił dla klasztoru srebrną figurę Matki Bożej Anielskiej, która została umieszczona w ołtarzu głównym... Bogato zdobiona barokowa świątynia była rozbudowywana przez kilka wieków... Gdy pielgrzym wchodzi tu pierwszy raz, nie wie na czym skupić wzrok... Bazylika to prawdziwe dzieło sztuki... Sklepienie, ołtarze, rzeźby, chór - tu zaskakuje każdy szczegół...


W 1641 roku w kościele pojawił się cudowny obraz Matki Boskiej Płaczącej, podarowany zakonnikom przez miejscowego szlachcica  Stanisława Paszkowskiego...  Otóż Paszkowski j jego żona codziennie rankiem i o zachodzie słońca gromadzili się w jednej ze swoich komnat na wspólne modlitwy... Pewnego dnia obraz Matki Bożej zapłakał krwawymi łzami... Potwierdził to miejscowy pleban... I to właśnie on polecił by obraz oddać do klasztoru... Ten obraz to wielki skarb kalwaryjskiego seminarium... Umieszczony jest w ołtarzu kaplicy wzniesionej w południowej ścianie bazyliki w XVII wieku... Swój dzisiejszy kształt bazylika zawdzięcza przede wszystkim Magdalenie Czartoryskiej, fundatorce nawy głównej... Całość wieńczy niezwykłe sklepienie usiane bajecznie kolorowymi scenami, które jest dziełem Włodzimierza Tetmajera z początku XX wieku...Jak zwykle odwiedzam kawiarnię klasztorną... W bardzo przytulnym wnętrzu serwowane są tutaj przepyszne desery, ciasta, kremówki, lody i różne kawy i herbaty... Wielką popularnością cieszą się Malinowe chmurki... My jednak wybieramy  kremówki i pyszną kawę z ekspresu... Jest ciepło, więc przysiadamy na tarasie skąd rozpościerają się piękne widoki... Posileni ruszamy by podziwiać tutejsze kapliczki poukrywane między drzewami i pagórkami... Co krok wyłania się nowa... Ponad 40 kaplic jest rozrzuconych na tle urokliwej przyrody... Nazwy kapliczek nawiązują do miejsc z Nowego Testamentu np. Kaplica św. Weroniki, Kaplica II Upadku, Dom Kajfasza...  Kwitną bazie, krokusy, zawilce, złocie i inne kwiaty wiosenne, jednak za każdym razem chwile spędzone na dróżkach to dla mnie szczególne przeżycie religijne... Kalwaria Zebrzydowska to tętniące miejsce kultu... Jest  miejscem do którego tak chętnie wracam aby  wyciszyć się, poukładać swoje myśli i oczywiście zrelaksować...
Kulturowe i krajobrazowe walory (przepiękne położenie między dwiema górami), bogata architektura oraz niezwykle tradycje misteryjne spowodowały, że  w 1999 roku Kalwaryjski Park Religijno - Krajobrazowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO... Już za kilkanaście dni rozpocznie się tutaj najważniejsze nabożeństwo... Od 300 lat organizowane są w czasie Wielkiego Postu  widowiskowe misteria pasyjne zwane  Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej...  Rozpoczynają się w Niedzielę Palmową wjazdem Jezusa na osiołku do Jerozolimy i osiągają punkt kulminacyjny podczas wydania na Niego wyroku...Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę  szczęśliwego i miłego tygodnia...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...

79 komentarzy:

 1. Będę w tym cudownym miejscu podczas obchodów Wielkiego Tygodnia - startuję już w Niedzielę Palmową. Chociaż od kilku lat jestem w tam tych ważnych dniach, to jednak zawsze to był Wielki Czwartek i Piątek. Teraz będzie to trochę rozbudowane. Ale Kalwaria Zebrzydowska ma w sobie to coś, co każe człowiekowi, zwykłemu śmiertelnikowi, tam wracać. Pozdrawiam i dziękuję za wspaniałe, jak zwykle, zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się, że masz rezerwację w jednym z tamtejszych Domów Pielgrzyma. Codzienne dojazdy i powroty nie wchodzą w rachubę. Nabożeństwa kończą się przecież bardzo późno.
   Udział w Misterium to prawdziwe przeżycie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Może nie tyle w Domu Pielgrzyma ile na prywatnej kwaterze, w której od kilku już lat mam zaklepane miejsce, chociażby w kątku na karimacie. A na Niedzielę Palmową mamy wyjazd z dekanatu, więc jak wyjadę autokarem o 6, tak wrócę ok. 20. W Wielkim Tygodniu, a raczej z Czwartku na Piątek ta opcja w ogóle nie wchodzi w grę z powodu odległości. Ale w Piątek wracam tuż po zakończeniu Drogi Krzyżowej(czyli ok. 13), ponieważ o 17 czytam w moim parafialnym Kościele zapowiedzi Stacji Drogi Krzyżowej :). Ściskam gorąco

   Usuń
  3. Tak się składa, że nie mogę pozwolić sobie na wyjazd do Kalwarii. Nie ze względów finansowych ale czasowych. Chociaż bardzo o tym marzę. Uczestniczę w Niedzieli Palmowej oczywiście z własnoręcznie zrobioną palmą a potem w Triduum Paschalnym.
   Wracam myślami do uroczystej procesji z palmami, z Betanii do Jerozolimy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do świętego miasta. Byłam tam. Nie mogę przeboleć utraconych zdjęć. Mam nadzieję, ze kiedyś tam jeszcze wrócę.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Beautiful art and ornamental richness, of that beautiful temple. Always give to know, interesting places.


  Kisses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This Shrine is a unique place.
   Many pilgrims arrive in Calvary.
   It is a valuable monument recognized by UNESCO.
   Greetings.

   Usuń
 3. Lusi w tylu miejscach jeszcze nie byłam,a do Kalwarii Zebrzydowskiej z miłą chęcią bym pojechała.Jak zawsze wspaniała narracja i przepiękne zdjęcia zachęcające do odwiedzin opisywanego miejsca :)
  Pozdrawiam cieplutko Lusi :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu,
   Kalwaria Zebrzydowska jest wyjątkowym miejscem, uznanym przez UNESCO.
   Jeżeli będziesz w pobliżu Kalwarii to koniecznie ją odwiedź.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Nigdy tam ne byłam , a jak widzę warto.
  I te Twoje piękne zdjęcia zachęcają.
  Pozdrawiam wiosennie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu,
   z ogromną przyjemnością odwiedzam takie miejsca.
   Wnętrze sanktuarium naprawdę zachwyca! Tyle kolorów, malowideł - po prostu pięknie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Przed kilku laty, modliłam się w naszym miejscowym kościele w bardzo trudnej sprawie i wtedy mój wzrok spoczął na leżącym na posadzce obrazku MB Kalwaryjskiej. Schowałam obrazek, pomodliłam się do Niej, a za kilka miesięcy pojechałam tam podziękować za wysłuchanie mojej prośby. Cudowne miejsce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, Basiu. Kalwaria Zebrzydowska to cudowne miejsce.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Se ve todo muy bonito. Feliz domingo.

  OdpowiedzUsuń
 7. One work could cover this Stunning, that is all that is needed. Mind you I would have love the coffee & cake as well

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bill!
   The cake and coffee were delicious.
   Greetings.

   Usuń
 8. Kalwaria Zebrzydowska jest unikatowym miejscem, do którego zawsze warto wracać.
  Świetne zdjęcia Łucjo.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak!
   Kalwaria to zjawiskowe miejsce do którego bardzo chętnie wracam.
   Pozdrowienia.

   Usuń
 9. Fantastic pictures - so wonderful!
  Blesses Sunday
  hug Crissi

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudowne miejsce, pięknie je przedstawiłaś i opisałaś :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kalwaria Zebrzydowska, przynajmniej dla mnie wiele znaczy.
   I dlatego tak chętnie tam wracam.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Great photos again!
  Happy beginning of April!
  Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniałe są wnętrza kościoła i również fasada.
  Podziwiam zawsze u Ciebie dużo kolorowych kwiatów. Robi się milej na sercu.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiaty to moje "skrzywienie". Wszędzie tam gdzie jestem, staram się fotografować kwiaty i inne rośliny.Potem umieszczam je w danym poście.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Besutiful places and pictures !
  Thanks for the tour !
  Have a nice week !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 14. Bom dia, a beleza mostrada pela fotos são maravilhosas, o Santuário com a suas imagens encantam pela beleza da arte.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 15. ...such a spectacular post. The spring touches are a wonderful addition, thanks so much for sharing.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I'm happy that spring accents are a nice addition.
   Greetings.

   Usuń
 16. Odpowiedzi
  1. I hope you like the church and the monastery.
   Greetings.

   Usuń
 17. Piękne miejsce. Masz rację Lusiu! Niezwykle uduchowione i magiczne, jeśli można tak to oczywiście nazwać. Bo w sumie to wiara, a nie magia :-) A dziś o 21.37 nie zapomnijmy zapalić świeczkę w oknie! Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam o zapaleniu świecy w oknie o godzinie 21, 37
   A co do Kalwarii Zebrzydowskiej? to faktycznie uduchowione miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 18. Miejsce jest po prostu przepiękne, a Ty przepięknie pokazałaś je nam na zdjęciach :).

  OdpowiedzUsuń
 19. Que bonito recorrido nos traes hoy, estos frescos, los retablos de madera tallada, los campos con flores y variedad de templos.
  Precioso domingo que me haces disfrutar, un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 20. Beautiful !!!....happy week love Ria x

  OdpowiedzUsuń
 21. How beautiful there is indoors, so stunning paintings and decorations! Either there blossoms anemones! Greetings

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. These white flowers are actually Anemone.
   Greetings.

   Usuń
 22. Nie pamiętam czy byłam czy może nie ale zdjęcia zachęcają do wizyty
  piękną miałaś pogodę Lusiu, sloneczną mocno
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu, tego dnia była wyjątkowo piękna pogoda.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Wspaniałe miejsce, które z pewnością warto zobaczyć. Ja niestety tam nie byłam. Pięknie tam już widać wiosnę. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażynko,
   w tym miejscu nie byłaś ale za to w wielu innych.
   Pięknie tam o każdej porze roku. Sądzę, że jesienią najpiękniej.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 24. Wspaniałe miejsce! Super fotorelacja!
  Pozdrawiam serdecznie! Miłego popołudnia życzę:)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kalwaria Zebrzydowska urzekła mnie od pierwszego spojrzenia.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 25. Wspaniałe miejsce, znam od dziecka.
  Warto też wspomnieć że Zebrzydowski aby wiernie oddać miejsca, posłał w pielgrzymkę (bądź był jej sponsorem) człowieka który przywiózł rysunki i plan sytuacyjny. Stąd taka wierność Jerozolimie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie. Wspominałeś, że w tych okolicach masz rodzinę i przyjeżdżałeś tutaj z Rodzicami. A co do Mikołaja Zebrzydowskiego? bardzo zaangażował się w budowę Kalwarii. Modele dla tutejszych budowli przywiózł z Jerozolimy dworzanin zamku lanckorońskiego Hieronim Strzała.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. O właśnie tego nazwiska niw udało mi się z pamięci wygrzebać... Cóż człowiek to nie wujaszek Gugiel i na zawołaniw wszystkiego sobue nie przypomni;)

   Usuń
 26. Byłam tam tylko raz po pierwszej komunii świętej mojego syna:)))bardzo mi się podobało i myślałam że znów się wybiorę i jakoś zeszło:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że kiedyś znowu dotrzesz do Kalwarii.
   Przypuszczam, że od tamtego czasu wiele się zmieniło.
   POzdrawiam:)

   Usuń
 27. Hello. Thank you for your lovely photos. A beautiful place. There spring is much longer than here. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 28. Hello. My world's worldview has been enlarged a lot. When I have followed your blog. Thanks to you.

  Wonderful to watch.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matti,
   I am a Catholic. I am very happy to visit all the churches.
   Greetings.

   Usuń
 29. Byłam tam lata temu... Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłaś lata temu? to wiesz jak to miejsce wygląda i dlaczego tam wracam.
   Pozdrowienia:)

   Usuń
 30. Byłam tam tak dawno, że niewiele pamiętam. Dziękuję, że pokazałaś w takich pięknych ujęciach. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za miły komentarz.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 31. Bardzo Ci dziękuję za tę piękną podróż Łucjo.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 32. A gorgeous post and I lovve all the bulding inside adnout and love seeing all the spring flowers

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Margaret, this church and its surroundings are wonderful.
   Greetings.

   Usuń
 33. Nigdy tam nie byliśmy, ale bardzo mi się podoba, zainteresowała mnie historia Matki Boskiej Płaczącej. Chciałabym tam kiedyś pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia Matki Boskiej Płaczącej jest dosyć długa.
   Trudno ją całą opisać na blogu. Przypuszczam, że i tam dojedziecie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 34. Interesting place, Lucja. You're right - the eye can't fix on any detail. All inside the cathedral is beautiful, gold red blue colors. Love your picturesque photos, delicious lunch. I like willow flowering buds, last Sunday was the Palm Sunday and people went with willow branches to the church.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. In the Catholic Church this Sunday will be Palm.
   I will also have a palm and I will go to church.
   Greetings.

   Usuń
 35. Beautiful place. Your pictures are stunning :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Such an impressive temple, both from outside and within. Such places bring a feeling of awe and peace. You must have felt refreshed after being there.
  It's wonderful to see the pretty Spring flowers on a lovely sunny day.
  Happy days, Lucia!
  Betty x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes, Betty!
   The view of spring flowers has given me a lot of pleasure. Visiting the Shrine was very important to me.
   Kisses:)

   Usuń
 37. What a magnificent place with lovely grounds too. Fabulous shots - and nice to see the spring buds out.

  OdpowiedzUsuń
 38. Jestem pod urokiem tego wpisu.Wiosennie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 39. Piękne miejsce, piękna wiosna, cudne zdjęcia Łucjo! I Lanckorona z poprzedniego posta - zauroczyła mnie bardzo:) Dziękuję za piękne spacery! Dobrego dnia życzę:)

  OdpowiedzUsuń
 40. W Kalwarii Zebrzydowskiej miałam okazję być,dobrych parę lat temu.Jest to cudowne,niesamowite,święte miejsce. Piękne zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 41. Wspaniałe miejsce, cudowne zdjęcia!
  Miłej niedzieli Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...