niedziela, 1 maja 2016

Marzenia nie zawsze się spełniają - Zamek w Pieskowej Skale


"Wywódź zacny marszałku! wiecznie trwałe mury,
Łamiąc odważnym kosztem upornej natury
Twardym lity kamieniem wzgórek okazały
Mocniąc i zdobiąc kasztel twój Pieskowej Skały.
Przewaga twoja większych rzeczy dokazuje,
Gdy skala skałę mocni i fortyfikuje,
Herb twój widząc Szwedzi, z chorągwią i krzyżem
Rzekną: wiecznie się skalo pod cię nie przybliżem."

(Wespazjan Kochanowski)Jak mogłam być aż tak naiwna, wierząc, że dzisiaj 1 maja, odwiedzę Muzeum w Pieskowej Skale... Wspaniała warownia górująca nad Doliną Prądnika w  Ojcowskim Parku Narodowym, po dwóch latach gruntownej renowacji została oddana do użytku dla zwiedzających... Marzyłam, że dzisiaj zobaczę zbiory zgromadzone w salach muzealnych... Po II wojnie światowej zamek stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu... Choćby dlatego warto tu przyjechać bo prezentowane eksponaty to prawdziwe muzealne  perełki... Jestem pewna, że w dalszym ciągu jest tutaj sala poświęcona sztuce średniowiecznej, a więc wszystko to co lubię: rzeźby, malarstwo, gobeliny... Co kryją inne sale muzealne, nie pamiętam i dlatego chciałam je zobaczyć...  A kiedy doszłam do bramy wjazdowej oniemiałam z wrażenia... Taki widok prezentował się z tarasu widokowego...


 Wszędzie tłumy, tłumy, tłumy...  Oglądanie eksponatów muzealnych wśród takich tłumów, to nie dla mnie... Przyjadę innym razem...  Z zachwytem patrzyłam na odnowione elewacje korpusu głównego, mury, bastiony...  Byłam ciekawa dziedzińca krużgankowego ale tam można wejść za okazaniem biletu wstępu...


Patrząc na zamek, każdy przyzna, że wyróżnia się pięknem architektury... Jest to jeden z najcenniejszych renesansowych polskich zabytków... Zbudowany na skalistym cyplu skalnym nad Doliną Prądnika... Zamek na początku gotycki, wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego... Jeszcze w XIV wieku staje się własnością Szafrańców... Po śmierci ostatniego z rodu - Jędrzeja, zamek przechodzi w ręce Zebrzydowskich... Jak wiele innych warowni jurajskich, zamek uległ naporowi Szwedów... Odbudowany pod koniec XVIII wieku, odzyskał dawną świetność...


Nie  sposób  znaleźć  wolne  miejsce  w  restauracji  i na tarasie widokowym bez wcześniejszej   rezerwacji,  głodni,  spragnieni  kawy,  z  żalem  opuszczamy  ZAMEK  Schodzimy do Doliny Prądnika by spojrzeć na wysoką 25 metrową skałę w kształcie maczugi... Potężna skała przypomina broń mitycznego olbrzyma... Zbudowana z twardych wapieni skalnych... To największa atrakcja doliny... Każdy pragnie ją z bliska zobaczyć , zrobić sobie selfie aby pokazać innym... Jeszcze ostanie spojrzenie na zamek,  idziemy na parking i wracamy do domu...Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę miłego, długiego weekendu...
Pozostawiam serdeczne pozdrowienia...89 komentarzy:

 1. Nie dziwie się że takie tłumy, przecież tam jest pięknie :-) i do tego Majówka, super pogoda sprzyja wycieczkom::-) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatko,
   ja też nie dziwię się, że są tłumy. Ojcowski Park Narodowy jest wyjątkowym miejscem i mając kilka dni wolnych, wiele osób pragnie go poznać.
   Przyznaję się, że o tym nie pomyślałam. Jednym słowem, gapa ze mnie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Hello Lucia

  Beautiful photos and flowers!

  I wish you a nice week!

  OdpowiedzUsuń
 3. Też uważam, że to piękny zamek, jak i wielu, wielu ludzi, którzy go chcieli zobaczyć. Przykro mi, że nie zobaczyłaś wnętrz, ale pewno się wybierzesz w innym czasie. * Jak byś się wybierała do Sosnowca, to może dasz mi znać i byśmy się spotkały :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażynko, nie pomyślałam, że w czasie długiego weekendu może być tak dużo chętnych aby zobaczyć Muzeum na zamku w Pieskowej Skale. Ja zobaczę go w innym czasie.
   Twój komentarz sprawił mi ogromna radość. Gdy wybiorę się do Sosnowca, to wcześniej Cię o tym poinformuję. Cieszę się na spotkanie z Tobą.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Możemy się też spotkać w Pieskowej Skale, ja też tam nie byłam po remoncie. Jak byś się wybierała do Pszczyny w maju, tez bym pojechała :)))

   Usuń
  3. Mam w majowych planach Pszczynę. Kwitną wtedy różaneczniki i azalie.
   Zamek został otwarty w czwartek 28 kwietnia. Przypuszczam, że z tego powodu były takie tłumy i dodatkowo długi weekend.
   Przypuszczam, że później nie będzie takich problemów:)

   Usuń
  4. Właśnie o kwitnieniu tych krzewów myślałam, bo nie widziałam tego jeszcze we Pszczynie. Powiem Ci jednak, kiedy nie będę mogła pojechać. 14 maja jadę na wystawę kwiatów w Parku Śląskim w Chorzowie, a od 22-29 mam zaplanowany wyjazd do czeskiej Szwajcarii. Coś jednak maja zostało :)))

   Usuń

  5. Tak mi przykro, że w najbliższym czasie nie dojdzie do naszego spotkania. Mam nadzieję, że kiedyś...
   Grażynko, w czwartek wyjeżdżamy do Grecji. Powrót zaplanowaliśmy na 22 maja. Ty w tym czasie będziesz w Czeskiej Szwajcarii.
   Niesamowite. Planowaliśmy również majowy wyjazd do Czeskiej Szwajcarii, plany jednak skorygowaliśmy i jedziemy do Grecji.
   Życzę Ci dużo wrażeń. Będę czekać na Twoje relacje z Cz. Sz. bo nasz wyjazd też jest w planach ale najwyżej 5, 6 dni.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  6. Podróżniczki z nas :))). Po maju jest czerwiec i może w nim uda nam się spotkać. Ja na razie nic nie mam na ten miesiąc w planie. Musimy być w kontakcie. Życzę miłych wrażeń z pobytu w Grecji i pozdrawiam.

   Usuń
  7. Lusiu wybieram się w najbliższą sobotę z córką do Goczałkowic do Kapiasów. Może znajdziesz czas żeby też pojechać ? Nie ma mnie na blogu, bo nie mam jeszcze na to ochoty. Zbyt dużo bólu od biodra i półpaścia ostatnio przeżyłam. Jest już lepiej, ale muszę sobie dać trochę czasu zanim wrócę na bloga. Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
  8. Ja jednak mam nadzieję, że się spotkamy tego lata. Może teraz Ty napisz do mnie jak będziesz się gdzieś wybierała. Może mnie się uda do Twojej propozycji dopasować, może się uda :))). Bardzo bym chciała. * Ja wiem, że wstawienie endoprotyzy prywatnie, takiej jak mnie potrzeba to koszt od 17 do 22 tys. Dużo :(((. Będę chyba czekała do przyszłego roku, do sierpnia. Mam już termin wyznaczony przez szpital ( nie prywatnie) w Krakowie. Jeśli jednak będę coraz mniej sprawna fizycznie o ból będzie coraz większy, to będę "szukać" pieniędzy na prywatny zabieg. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 4. Przepiękne miejsce, szkoda, że nie udalo sie wejsc, ale z pewnoscia nastepnym razem, jak tlumy beda mniejsze, a wtedy pokazesz nam jak tam wyglada wewnatrz:) Milego weekendu majowego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda mi było czasu na stanie w tak długiej kolejce. Do muzeum wybiorę się w innym czasie. Mam nadzieję, że wtedy nie będzie już tłumów. Jestem bardzo ciekawa jak po renowacji wygląda dziedziniec wewnętrzny mający kształt nieregularnego trapezu. Dziedziniec był piękny, arkadowy. Na jego dwupiętrowych ścianach zrekonstruowanych w 1949 roku, między kamiennymi trzonami filarów, są półkoliste archiwolty łukowe a między nimi maszkarony.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Piękny zamek i tak go wspaniale odnowili. Jest na co popatrzeć...
  A tłumy? Ja też nie lubię oglądać, zwiedzać, kiedy wokół dużo ludzi.
  Serdecznie Cię pozdrawiam i już się cieszę, że znów zabierzesz mnie do jakiegoś ciekawego miejsca :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek w Pieskowej Skale to obiekt wyjątkowy. Jest jedyną warownią ze szlaku Orlich Gniazd, która do naszych czasów nie dotrwała jako ruina. Teraz jest wspaniale odnowiony. Chyba większość z nas nie lubi tłumów podczas zwiedzania.
   Cieszyłam się, że w muzeum zobaczę m.in. „Śmierć św. Józefa” pędzla Giandomenico Tiepolo, „Porwanie Sabinek” Eugene Delacroix (to jeden z nielicznych jego obrazów w zbiorach polskich), pejzaże Theodore’a Rousseau, Narcisse’a Diaz de la Pena i Charlesa Daubigny’a, przedstawicieli słynnej tzw. szkoły z Barbizon, realistyczne dzieła Goustave’a Courbeta i Constantina Troyona.
   A z polskich malarzy: Jana Matejkę,Jacka Malczewskiego, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Chełmońskiego, Piotra Michałowskiego...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. O, dziękuję Ci za dodatkowe informacje, co tam można zobaczyć, a właściwie, co nam niedługo pokażesz :-)))

   Usuń
  3. Powinni ci płacić jakieś tantiemy za reklamę!
   Ja się czuję teraz bardziej zachęcona do 'pieskowania się' z tą maczugą, Tiepolem i Delacroix oraz resztą obiektu ;)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Kaunis linna, hieno vihreä ympäristö, paljon kukkia. Paljon oli ihmisiä siellä katselemassa
  Kiitos ja hyvää kevään jatkoa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. This is a very beautiful Italian garden.
   Greetings:)

   Usuń
 8. Absolutly beautiful!!
  Color and building are great.
  We also have cold wind and low temp. Hope for more warm weather no:)
  Greetings from Inger Marie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Castle Pieskowa Skała, a valuable Polish monument.
   I hope that he will be back soon warm spring.
   Greetings.

   Usuń
 9. Huge castle. Tremendous bunch of people watching spots. And waiting access to the castle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. It is a long weekend.
   Poles rest, visits, wander, grills and of course, laze.
   Greetings.

   Usuń
 10. Najgorzej jak jesteśmy cząstką tłumu. Wtedy się gubimy, a czasem rezygnujemy. Też tak bym zrobił. I tak dodałaś tu ładne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda mi było czasu na czekanie w takiej kolejce. Wyobrażam sobie te tłumy w salach muzealnych. Przeczekam ten gorączkowy czas.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Łucjo nie masz pojęcia jak rozbawił mnie Twój dzisiejszy post. Wyobraź sobie, że wczoraj odwiedziłam Pieskową Skałę i moje zdjęcia są prawie identyczne jak Twoje. Sama zobaczysz, bo wkrótce dodam. Muszę Ci powiedzieć, że ludzi również było sporo, ale to co pokazujesz dzisiaj - to przecież jest Krakowski Rynek. Straszne tłumy. Na pocieszenie chciałabym zaprosić Cię do muzeum, którego nie mogłaś zobaczyć. Było super - mało ludzi, no i ekspozycje naprawdę fajnie pokazane. Panie pilnujące były bardzo czujne, więc robienie zdjęć graniczyło z cudem. Ale i tak coś pstryknęłam.
  Serdecznie Cię pozdrawiam i zapraszam do Pieskowej Skały w tygodniu, ponieważ weekendy niestety są w moich okolicach coraz bardziej koszmarne. Wiesz, że mieszkam w Jerzmanowicach więc do Pieskowej Skały jeżdżę bardzo często. Ale ja również zrezygnuję z dni świątecznych. Niestety podobna sytuacja jest w Ojcowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, Ojcowski Park jest świetnym miejsce na relaks i wędrówki w plenerze. Osoby, lubiące spacerować mogą poznać tutejsze jaskinie: Jaskinię Łokietka oraz Jaskinię Ciemną. Na terenie parku znajdują się też znane obiekty: zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie, Muzeum Regionalne PTTK czy pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku – wszystkie te miejsca są otwarte dla ruchu turystycznego. Tutejsze szlaki prowadzą w bardzo malowniczym terenie, wśród pięknej roślinności. Zapakowanie równało się z cudem. Nam szczęście sprzyjało. Byłam ciekawa czy można robić zdjęcia. Na Wawelu nie wolno ale tutaj też obowiązuje zakaz? Przecież w słynnych muzeach, które mają zbiory dużo cenniejsze niż wawelskie, np. w Luwrze, British Museum, Muzeach Watykańskich można robić zdjęcia. Oczywiście bez flesza.
   Mario, czekam na Twoją relację z Pieskowej Skały.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 12. Hi. In this castle is probably a nice visit. Stunning building and garden

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello Sami!
   This castle is an interesting monument.
   The Italian gardens are small but beautiful.
   Greetings.

   Usuń
 13. Muszę przyznać, że jestem w szoku, tyle się mówi, że ludzie dziś za nic mają sztukę i kulturę, a tu proszę dzikie tłumu... Z jednej strony serce rośnie, że popyt tak wielki, z drugiej jednak przyjemność zwiedzania w takiej ciasnocie żadna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że cieszy taki widok. Muzeum kojarzy się przede wszystkim z nudą. Ci ludzie nie idą do muzeum aby zaszpanować idą aby zobaczyć zabytkowe eksponaty, malarstwo polskie, holenderskie... Bilet wstępu też nie jest tani bo kosztuje 18 zł od osoby.
   Lubię ludzi ale w muzeum wybieram luz.
   Tłok, kolejki i frustracja. To nie dla mnie. Kultura w takim w przypadku jest cierpieniem, sennym koszmarem... I właśnie z tego powodu nigdy nie uczestniczę w Nocy Muzeów.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 14. On this the occasion the dream becomes reality in these places of
  daydream


  Kisses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I'm sure that I see a museum with valuable exhibits.
   Greetings.

   Usuń
 15. Pięknie tam...Mnie sytuacja rodzinna zmusiła do pozostania w domu i nie zanosi się na zmianę. Na pocieszenie wieś darzy mnie urokiem zwyczajnych pejzaży. Serdecznie pozdrawiam Ciebie i wszystkich Podróżników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, mam nadzieję, że nie dzieje się nic złego. Piękne są wiejskie pejzaże.
   Z zachwytem oglądam malowniczy krajobraz wiejski i ciągnące się niemalże w nieskończoność pola.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Długi weekend, piękna pogoda, więc nie ma co się dziwić tłumom turystów.
  Byłam tam dwa razy, pierwszy raz dawno temu, drugi w czasie remontu, nie miałam okazji podziwiać od środka. Dziękuję Lusiu za wycieczkę:) Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polska jest taka piękna i większość z nas marzy aby jak najwięcej zobaczyć, poznać. a skoro zamek w Pieskowej Skale po dwóch latach renowacji jest oddany do użytku zwiedzających to dlaczego nie skorzystać. Teraz jest nowa aranżacja plastyczna sal muzealnych. Yo tez jest ciekawe.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Se ve un lugar precioso. Besitos.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ech Lusiu to magia długiego weekendu, my pd kilku lat zostajemy w wawie ze względu na tzw "magię tłumów", reset wyjazdowy robimy tydzień później i jest bosko, wierzę ze znajdziesz jakiś nowy termin i z jeszcze większym entuzjazmem odwiedzisz zamek i muzeum :)
  piękne zdjęcia szczególnie te z lustrzanym odbiciem zamku w wodzie i pogodę widzę że mieliście piękną :)
  odpisalam u siebie, jeszcze raz za wszystko dziękuję, początek maja to dla mnie ciężki okres, musimy jakoś przez to przejść, później powinno być tylko lepiej
  ściskam mocno mocno :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że znajdę nowy termin. Myślę, że wtedy zamek i muzeum wzbudzi większą fascynację. O tak. Pogoda wczoraj dopisała. To był cudowny dzień.
   Proszę, nie martw się. Będzie dobrze.
   Całuję mocno:)

   Usuń
 19. Tak, stanowczo majówka to nie jest dobry termin na zwiedzanie. Byłam tam kilka lat temu latem. Cisza, spokój, kolekcja motyli i ziół :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy pogoda dopisuje trudno siedzieć w domu.
   Z resztą, co się odwlecze, to nie uciecze...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Fine castle and a beautiful little garden.
  Happy month of May!<3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Castle beautifully presented because it is after renovation.
   The garden is a tiny Italian style.
   Greetings.

   Usuń
 21. Witaj Łucjo:) To prawda, długie weekendy to nie jest dobry czas na zwiedzanie:)) A miejsce piękne i piękna wiosna tam:) Pozdrowienia serdeczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że długi weekend nie jest odpowiednim czasem na zwiedzanie.
   Aniu, w ostatnim czasie w weekendy jest szaro, pochmurno, deszczowo.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Lusiu , piekne miejsce pokazałaś. Ale faktycznie tłumy, z reszta pogoda też dopisała.
  Teraz tylko na chwilę ale zajrze tu znowu , na dłuzej. Koniecznie muszę nacieszyć wzrok i nadrobic zaległosci :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję Kaziu, że znalazłaś czas i odwiedziłaś mój blog.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Jak widać ze zdjęć, całkiem sporo osób pomyślało tak jak Ty Lusiu i stąd takie tłumy, i nic dziwnego bo jest co podziwiać :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. Sporo było takich osób jak ja.
   Wszystkie kwatery były zajęte. I bardzo dobrze, że ludzie spędzają wolny czas w plenerze.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 24. Ojcowski Park Narodowy jest wyjątkowym miejscem i mając kilka dni wolnych, wiele osób pragnie go poznać jest na co popatrzeć malowniczo i cudownie!
  A tłumy? Ja też nie lubię oglądać, zwiedzać, kiedy wokół dużo ludzi cudowny post serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro jest długi weekend, każdy z nas pragnie coś zobaczyć, miło spędzić czas z najbliższymi. I to jest piękne.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 25. Wspaniała imponująca budowla!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo piękna. Zawsze budzi mój podziw.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 26. A great place to visit !!!! Inside and outside !!!!!
  Have a lovely week !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Castle Pieskowa Skała this beautiful place.
   Greetings.

   Usuń
 27. Lusiu, Ależ to wspaniały widok te tłumy chętnych do zwiedzenia zbiorów Zamkowych!!! To znaczy, że nie jest z nami tak źle:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, nie jest źle. Coraz bardziej lubimy muzea, podróże, wędrówki po górach... Oczywiście, są osoby, które lubią odpoczynek na pełnym luzie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Chcę wierzyć, że te tłumy przed Zamkiem to nie tylko dlatego, że galerie handlowe w tych dniach są zamknięte:)

   Usuń
 28. My postanowiliśmy 1 maja odwiedzić wszystkie istniejące cerkwie Zamieszańców, rezerwat Prządki i ruiny zamku Kamieniec. W zamku było tłumnie, aczkolwiek nie poddaliśmy się i pochodziliśmy po ruinach. Jeszcze gorzej było na prządkach. Para młoda robiła sobie zdjęcia ślubne, były ekskluzywne damy w szpilkach i grupy motocyklistów i ślicznych motocyklistek w obcisłych spodniach. I chmary rodzinek z wrzeszczącymi dziećmi. Ale też dotarliśmy i tutaj, aczkolwie trochę to była męka, na szczęście nikt nie skalał się marszem ścieżką od zamku do rezerwatu. Tylko drogę zastawiły auta i motory. Ale przy cerkwiach było wszędzie pusto, co prawda niestety były zamknięte, ale ich bryła i tak zachwycała.
  Przy kasie do Morskiego Oka ponoć kolejki miały wczoraj po 300 metrów...

  Pozdrawiamy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to nie zbyt duże tempo? Sporo tego jak na jeden dzień.
   Czy ze względu na Wielkanoc w prawosławiu, świątynie były zamknięte?
   Chętnie zobaczyłabym parę młodą. Zawsze im robię zdjęcia.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 29. Nie wiedziałam, czy mam podziwiać kolorowe rabaty kwiatowe, czy też zamek. To dobrze, że ludzie odwiedzają zabytki, tylko wspaniale by było, gdyby z tego wynieśli jakąś wiedzę, a nie odwiedzali, aby zrobić sobie selfie, bo trzeba je umieścić na jakimś portalu społecznościowym.
  Pozdrawiam wiosennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno, w muzeum zamkowym nie można robić żadnych zdjęć.
   Natomiast przed Maczugą Herkulesa to niemal każdy robił selfie.
   A co do rabat kwiatowych, to faktycznie były piękne.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Przepiękne miejsce, uwielbiam je od lat.
  Tłumy straszne! Ale zdjęcia i tak wyszły cudne.
  Moc pozdrowień!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię odwiedzać ten niewielki park ale jakże bogaty przyrodniczo.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 31. Zdjęcia cudowne.Dziękuje za wycieczkę nigdy tam nie byłam.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam do poznania Ojcowskiego Parku Narodowego.
   Tutaj jest wiele interesujących miejsc, które warto i należy zobaczyć.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 32. As always so beautiful shots - very interesting!
  Blessed week
  Hug Crissi

  OdpowiedzUsuń
 33. Uroczo położony, piękny zamek, a na relację ze środka poczekam cierpliwie :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zamek w Pieskowej Skale połozony niemal w samym środku Ojcowskiego Parku Narodowego.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 34. Sensación de fuerza y poder en ese magnífico edificio que se ve acrecentada por los planos picados y contrapicados que has usado. Por lo que parece es un lugar muy visitado.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 35. Z wielką przyjemnością obejrzałam przepiękny zamek i cudowne widoki ! Byłam tam dawno temu jako uczennica z wycieczką szkolną ale już nie wiele pamiętałam !! Cudowne miejsce do aktywnego wypoczynku !!
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 36. Fajne foty, najbardziej podoba mi się to odbicie w wodzie.
  Byłam tam co najmniej 6 lat temu w pełni lata. Też mi się podobało, jednak na szczęście ludzi było znacznie mniej. Najbardziej mi się podobały bukszpany w ogrodzie francuskim wypełnione ziołami i polnym kwieciem.Podobne ogrody są w Książu.
  Widzę, że pogoda rzeczywiście dopisała, a zapowiadali odwrotnie, dlatego pojechaliśmy po raz drugi do Kalisza, na zachód od centrum miało być bardziej pogodnie, a zrobiło się dopiero dzisiaj jak wyjeżdżaliśmy.
  Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
 37. "Herkules był czczony w Rzymie jako opiekun własności, strażnik wejść i opiekun podróżujących". Maczuga Herkulesa stoi w takim miejscu, że powinna robić porządek :). Zadeptane, góry lasy, plaże- święto....

  OdpowiedzUsuń
 38. Znam te miejsca, przedeptaliśmy te szlaki wiele razy ale to było dawno temu. Teraz już nie wędruję z różnych przyczyn więc z ogromną radością mogłam sobie u Ciebie Lusiu powspominać. Szkoda, że nie udało Wam się obejrzeć wnętrz. Jak widać wiele osób miało takie same plany.
  Przesyłam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 39. Excelente trabalho me belas fotografias.
  Um abraço e uma boa semana.

  OdpowiedzUsuń
 40. Tłumy prawie jak w Malborku :D Byłam tam kilka dobrych lat temu, również na majówkę, i oprócz naszej grupy, było może jeszcze kilku zwiedzających.

  OdpowiedzUsuń
 41. I also like to visit when there are less people around. I'm sure you will get another chance to see this magnificent renovation. Your photo of the castle reflected in the water is very beautiful.

  OdpowiedzUsuń
 42. Byłem tam chyba ze 100 lat temu :-) Dziękuję że dzięki Tobie mogłem sobie ponownie przypomnieć o tym miejscu :-) Pamiętam tamtejszy mały ale bardzo elegancki ogród :-)

  OdpowiedzUsuń
 43. Cudne widoki! Muszę koniecznie się tam przejechać. Udanego wyjazdu do Grecji Lusiu! Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 44. Hello.

  Brilliant works.
  Thank you for your visiting always.

  I wish You all the best.
  Greeting and hug.

  From Japan, ruma ❃

  OdpowiedzUsuń
 45. Zamek się przepięknie prezentuje....byłam tam tylko raz z małymi dziećmi...trzeba by było odwiedzić to miejsce jeszcze raz.
  Zdjęcie z odbiciem zamku świetne......

  OdpowiedzUsuń
 46. Świetne ujęcia. :D Pozdrowionka ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...