sobota, 27 lipca 2013

Biały kasztel w Szymbarku...


                     

Trzymaj się z daleka od ludzi, którzy tłamszą twoje marzenia. Mali ludzie zawsze to robią. Jednak naprawdę wielcy sprawiają, że ty także możesz stać się wielkim... 
Mark Twain


Kto raz trafił w Beskid Niski, nie zazna spokoju... Ma on tajemniczą moc, która kazała mi wracać tutaj kolejny raz... Miejsce magiczne... Miejsce  niezwykłe... Poznałam ociupinkę świata i to co napiszę jest prawdą... Uważam, że to jeden z najpiękniejszych zakątków jakie widziałam... Bramą wiodącą do Beskidu Niskiego są Gorlice... O tym zadbanym i niezwykle urokliwym miejscu napiszę w oddzielnym poście... Największą zaletą tych terenów jest brak... towarzystwa innych turystów... Ich brak, w obecnych czasach to bardzo rzadkie zjawisko...Pomyślicie a cóż takiego niezwykłego jest w tej krainie? a jest i to bardzo wiele...Widoki, nieskażona przyroda, czyste powietrze,  zieleń... Właściwie morze zieleni... I legenda tej ziemi. Tragiczna i krwawa... Tutaj każdy metr ma swoją historię... Teren jest  pagórkowaty a więc łatwy i przyjazny dla każdego...  Z gór spływają krystaliczne potoki a soczysto-zielone łąki są tak ukwiecone i bogate w zioła, że dostałam z wrażenia zawrotu głowy... Woń mięty, lebiodki (oregano), macierzanki, rumianku unosił się wszędzie... Moje oczy wychodziły z orbit gdy zobaczyłam łany kwitnących rudbekii, bodziszka, chabrów, niezapominajek... Jadąc słychać było moje ochy, achy... Mój Eryk jakoś to cierpliwie znosił...W pewnej chwili a było to w Szymbarku ucichłam bo wśród drzew zobaczyłam nieznaną mi w formie budowlę...
Kasztel, to słowo było mi znane. Budowli tego typu niestety nigdy nie widziałam. Musiałam go zobaczyć. Stał majestatycznie na południowym skraju skarpy, która opadała do doliny rzeki Ropy... W północnej części terenu rosły okazałe drzewa wśród których ustawiono wiele bardzo oryginalnych rzeźb... Były bardzo ciekawe... Jak się później okazało, są to prace uczniów ze Szkół Plastycznych w Zakopanem... A temat wystawy: Postaci Renesansu... Doskonale pasujące do renesansowej budowli...


Nie byłabym sobą gdybym nie zeszła po dosyć stromej skarpie na sam dół... Chciałam zobaczyć jak kasztel wygląda od strony południowej.  Patrzyłam  zachwycona. Przed sobą widziałam prawdziwą perełkę polskiej architektury epoki odrodzenia.. Zbudowano ją na planie prostokąta. Do czterech rogów głównej bryły budowli dostawiono masywne, kwadratowe wieże alkierzowe... Nie trudno odgadnąć, że architektura stylem nawiązuje do wzorów włoskich. Od strony wschodniej założono ogród w stylu francuskim... Kasztel ma trzy kondygnacje... Zwieńczony jest arkadową attyką... Pod attyką jest pas dekoracyjny sgraffito... Zaciekawiły mnie oryginalne okienka...Duże okna mają kamienne obramowania. Budowla jest otynkowana i wymalowana na biało... Świetnie się prezentuje.
Ciężkie, metalowe drzwi z herbem "Gryf" zapraszają do środka... Dawna sień robi wrażenie... Jest urządzona bardzo nowocześnie i elegancko ponieważ kasztel służy jako Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy... Wewnątrz pomieszczeń jest niewiele... Na parterze są dwa pomieszczenia... Jedno, obecnie używane do celów służbowych a w drugim znajdują się liczne eksponaty, meble, obrazy, pamiątki rodowe... Do dzisiaj przetrwały oryginalne elementy m.in. kamienne obramowania drzwi, fragmenty kominków...


Na piętrze jest duża sala reprezentacyjna, konferencyjna obok niej mniejsza. W alkierzach są cztery małe izdebki. W dwóch możemy podziwiać oryginalne malowidła ścienne... Kasztel wyposażony jest w system strzelnic.
W piwnicy są dwie sale o kolebkowym sklepieniu... W jednej z nich jest urządzona niewielka wystawa...Kasztel pełnił funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną... Po kasztelu oprowadzała nas bardzo miła i sympatyczna Pani przewodnik... Czuliśmy się  bardzo ważnymi gośćmi w tej renesansowej budowli.. .Zachęcam każdego do odwiedzenia Szymbarku. Obronna siedziba możnego rodu Gładyszów powstała w XV wieku... Po generalnej odbudowie robi ogromne wrażenie...
Pewnym osobom pragnę wyjaśnić:  podróżuję również po Polsce... Kocham swój kraj... Proszę nie obrażajcie mnie, obwiniajcie, że piszę o innych krajach...  To jest mój blog, nikogo nie obrażam i  mogę tu robić co chcę... Nieprzyjemne komentarze sukcesywnie usuwam ...105 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że leczyć wkrótce ... I dzięki za przypomnienie Galicji!
  Zamek jest wspaniały, Lucia, został sfotografowany z każdej strony :))
  Lubię szczegóły okien i drzwi.
  W blogu, można mówić o tym, co chcesz, nie wiem, dlaczego ktoś jest zdenerwowany: ((
  Życzę dobry weekend.
  pocałunek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lauro, serdecznie współczujemy z powodu tragedii w Galicji.
   Masz rację. Zamek obfotografowałam z każdej strony.
   To wspaniała budowla.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Zaintrygował mnie zamieszczony przez Ciebie cytat Marca Twaina. Bardzo mądry, skłania do zastanowienia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skierowany jest do pewnych osób, którzy w komentarzach krytykują nasze posty. Nie jestem odosobnionym przypadkiem.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Piękna jest ta kraina, przez którą jedynie przejeżdżałam. Na pewno tam wrócę, ale lista miejsc koniecznych do odwiedzenia się wydłuża. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, zachwycający jest Beskid Niski. Tutejsi ludzie są przemili. Może spragnieni turystów?
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. To ciekawe miejsce do zwiedzenia i cieszy, kiedy stare, piękne budowle zyskują nowy blask, jak dla mnie tylko schody w środku - choć ładne - za bardzo nowym blaskiem świecą :) Pisz o czym masz ochotę, zawsze chętnie poczytam, a i zadowolona jestem, kiedy bez szukania w przewodnikach mogę zobaczyć coś godnego uwagi :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam zachwycona Szymbarkiem. Nie sądziłam, że czeka tutaj na mnie tyle ciekawych rzeczy. Jechałam w inne miejsce. Dobrze, że odwiedziłam kasztel. Może kogoś rażą nowoczesne schody. Jednak połączenie nowoczesności z z elementami starej cegły, sklepień przyporowych jest ciekawym rozwiązaniem. Moje zdjęcie nie oddaje tego interesującego rozwiązania.
   Ja nie przymuszam nikogo aby bywał na moim blogu.
   Nie podoba mi się obrażanie. Przed chwilą czytałam, że inne blogowiczki mają ten sam problem.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. i am not one for the ornate interiors or fine furnishings, but the exterior is really beautiful! it looks like it has chess pieces on top. :)

  as for the snapping turtles on my post today, yes, they can snap off your finger in one bite or even take part of your muscle if you are caught by them.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tex, I did not think that these turtles are dangerous. For me it's exotic animals.
   Greetings.

   Usuń
 6. He viajado por Polonia pero hay tanto que no he visto, como este castillo que nos muestras, me gustan las esculturas exteriores hechas por los alumnos así que los frescos interiores, afortunadamente que dejaban tomar fotos, un abrazo

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny renesansowy budynek (bardzo lubię ten styl, a w Polsce nie ma wielu budowli renesansowych), a do tego malowniczo położony. To wszystko razem robi wspaniałe wrażenie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haniu, ja też bardzo lubię epokę renesansu. Jest bardzo malowniczo położony.Takie budowle, mam na myśli zamki, pałace... to jedna z moich pasji.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Ja za to Łucjo mam spokój .......odwiedzam blogi oczywiście i to nieraz sporo bo mam na to czas - ale rzadko komentuję mam całe 8 lat jedną zasadę kto do mnie wpada i komentarz zostawia zawsze się odwdzięczam tym samym.Piękny jest zamek w Szymbarku nie byłam i chyba już go nie zwiedzę, ostatnio z powodu mojego samopoczucia rzadko gdzieś wyjeżdżam a w tym roku nawet na żadnej wycieczce nie byłam.........tak to już jest niestety ale w środę już jadę do sanatorium - pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, zrozumiałam, że nie starasz się zawierać nowych znajomości. Jeżeli ktoś do Ciebie napisze to Ty odpisujesz. I nie podtrzymujesz dalszej znajomości?
   Ja dopiero w tym roku zaczyna poznawać Beskid Niski.
   Zauroczył mnie ten rejon.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. przepiękne miejsce, chętnie bym pozwiedzała. bardzo ładne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecudowne. Mnie zauroczyło.
   Życzę miłej niedzieli.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Mnie podoba się wszystko , nawet delikatne, nowoczesne schody. Pasują tu. Budynek, jakie lubię. Przypomina mi nieco stylem budynki zamkowe w Wilnie. Nie wszystkie , oczywiście.
  Nie przejmuj się zawistnikami i złośliwcami. Jak się chce to można zwiedzać, nawet za względnie małe pieniądze. Widać za mało jest w niektórych ludziach "chcenia".
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewuś!
   Mamy podobne upodobania. Mnie też wszystko zachwyciło.
   Nawet schodzenie po tej stromej skarpie. Nawet nie przypuszczałam, że jest tak stroma i nie ma możliwości chwycenia się trawy. Rosły iglaki ale strasznie kuły. Trudno wybrać zdjęcia do bloga.
   Nie przejmuję się złośliwościami. Mam przecież możliwości łatwego usuwania. Ja tylko zrobię V i już nie ma komentarza. Ten ktoś musi się natrudzić.
   Napisałam o tym fakcie do publicznej wiadomości, niech Ci złośliwce czytają.
   O tak, mało jest ludzi którzy chcą coś poznawać. Żałuję, że ci osobnicy nie pokażą mi swoich blogów...
   i jak w nich ukazują nasz kraj.
   Pozdrowienia:)

   Usuń
  2. Nie mają blogów. To takie marudne pijawki tylko. Nie wszyscy oczywiście, są też ludzie przyjmujący wszystko w normalny sposób, bez zawiści.
   Pa:)

   Usuń
 11. Lucia, this is wonderful, and how fortunate you were to be able to go inside.
  Thank you so much for sharing here.
  Have a great weekend!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lisa, 90% of Polish monuments can be visited inside. Only private are rarely available.
   Have a good Sunday.
   Greetings.

   Usuń
 12. Nigdy nie byłam w Beskidzie Niskim. Zaciekawiłaś mnie... Może następne wakacje.
  Zamek- pałac, kasztel. Istna perełka a wnętrze też ma piękne zbiory.
  Ja podróżuję wyłącznie po kraju, bo nie latam, a długie jazdy samochodem mnie męczą. Nie widzę w tym nic zdrożnego, że inni zwiedzają świat. Tym bardziej, że moja córka jest od roku w Japonii.
  Cieszę się jednak, że w Polsce ciągle mam co oglądać, a obecnie jest w niej coraz piękniej. Nie mówię o przyrodzie, bo ona sama się broni.
  Ludzie mają swoje problemy w związku z tym czepiają się innych. Na szczęście to nie Twój problem. Dlatego pokazuj to co Tobie wydaję się piękne i ciekawe. Ja zawsze chętnie zaglądam.
  Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię Beskidem Niskim.
   To dopiero pierwszy post z tego regionu. Będą kolejne.
   Ja jestem zachwycona. Kiedy wstąpiłam na tutejsze łąki sądziłam, że znalazłam się w niebiańskim raju.
   Oszałamiający zapach ziół; mięty, oregano, rumianków, macierzanki, kwiatów, woń koszonej trawy, zbóż to mieszanina najcudowniejszych zapachów...
   och, już teraz rozmarzam się na samo wspomnienie.
   Miłej niedzieli.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Kolejne piękne miejsce pokazałaś:))ślicznie tam a najbardziej podoba mi się zdjęcie z porcelaną:)))Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reniu, wiem, że masz słabość do porcelany i pieknego szkła.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 14. Bardzo ciekawe miejsce! Nigdy o nim wcześniej nie słyszałem. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy wybrałam się w Beskid Niski byłam przygotowana na odwiedzenie innych miejsc. Czasem podróż krzyżuje szyki. I bardzo dobrze bo poznałam piękne miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Nie znam zupełnie tego rejonu naszego kraju. Pokazałaś Perłę- dziękuję.
  Przez Gorlice przejeżdżałam i czekam na Twoje relacje.
  Zawiść ludzka, często jest spowodowana zazdrością, czyli małością.
  Róbmy swoje !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie znałam tego regionu. Lubię odkrywać a potem poznawać nowe miejsca. To mnie zauroczyło.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Lucia, es precioso me gusta muchísimo esos viajes que haces. Besitos.

  OdpowiedzUsuń
 17. Great shots! The cutlery sets are beautiful. I liked the windows too.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zachwycająca przyroda ,zamek piękny.Zastawa stołowa przecudna nie mogłam oderwać oczu .Pozdrawiam i miłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halszko, jestem oczarowana tutejszą przyrodą. Nie sądziłam, że są jeszcze w kraju takie dziewicze miejsca.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Dearest Lucia!

  I hope that you soon will be better! Thank you for the beautiful pictures of The White Castle. It was very intresting to see the castle inside.

  Have a nice day, Lucia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. It's nice to see and show the interior of the castle. The nicer I love these buildings.
   Getting to know them is my passion.
   Have a nice Sunday:)

   Usuń
 20. Piękna fotorelacja. Nie znam tego miejsca, ale zachęcasz cudnie do tego by go odwiedzić.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli będziesz miała tylko okazję aby gdzieś pojechać, proszę zrób to i jedź.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Zapraszam Cie do poczytania wcześniejszego mojego postu na temat Gorzowa,(pod zdjęciami) a wszystko będzie jasne http://nastroikiklimaciki.blogspot.com/2013/07/lubuskie-warte-zachodu-oj-tak.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Wpadnę i poczytam.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Moja opinia o tej krainie jest zgodna z Twoją, zresztą dawałem temu dowód na licznych moich postach o Beskidzie Niskim. Jeśli chodzi o kasztel, to widzę, że miałaś więcej szczęścia i zastałaś go otwartym dla zwiedzających. Teraz mam przynajmniej wyobrażenie, jak wygląda od środka.
  Przykra sprawa, jeżeli ktoś nęka Cię złośliwymi komentarzami. Niby każdy ma prawo się wypowiedzieć, ale jak by nie patrzeć, to może zaboleć.
  Tym bardziej, że te posty piszemy raz, by zachęcić do odwiedzenia pokazywanych miejsc tym, którzy mają takie możliwości, a dwa by przybliżyć ich wygląd tym, których nie stać tam pojechać czy to ze względów finansowych, czy wieku lub zdrowia. Przygotowanie takiego postu, mimo że przyjemne, bo odżywa mnóstwo wspomnień, też wymaga pracy. Jest przyjemnie przeczytać, że komuś się podoba, albo że został zachęcony i odwiedzi pokazywane miejsce.
  Takie negatywne zachowania skutkują tym, że już na wielu blogach spotyka się zdanie, że komentarz zostanie pokazany po zatwierdzeniu.
  Jak na razie u siebie na blogu poza typowym spamem nie usunąłem żadnego komentarza, no ale może mam więcej szczęścia.
  Cieszę się na cykl Twoich postów o Beskidzie Niskim. Ta mało poznana w Polsce kraina w pełni na to zasługuje. Gdyby nie to, że jeszcze jest tyle nieznanych mi miejsc w innych rejonach kraju, zaraz bym tam wyruszył na dłuższe wakacje.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już pędzę do Ciebie aby poczytać sobie Twoje posty o Beskidzie Niskim. Masz rację to bardzo mało poznana kraina, tereny prawie dziewicze. Mnie oczarowały...
   Dzisiaj odkryłam kolejne dwa blogi, których właścicielki nękane są przez złośliwców...
   Mogłabym się skusić na zatwierdzanie komentarzy ale jest to ostateczność.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Nie znam tego miejsca, a wygląda wspaniale i interesująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mażenko, ja też wcześniej nie znałam.
   Przepiękne miejsce i okolice.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 24. Pokazałaś interesujący zakątek Polski. Obejrzałem świetne zdjęcia i posłuchałem wybranej przez Ciebie muzyki. Ładnie współgra obraz z melodią. Jasne, to Twój blog i Ty tu rządzisz. Dajesz, co zechcesz, a kto chce, ogląda. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zachwyciłam się tym zakątkiem Polski. Jest jeszcze mało odkryty.
   Może to i dobrze ale mieszkańcy pragną napływu turystów. Nie jestem tym zaskoczona.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 25. ...Beskid Niski mnie zachwyca, dla mnie ejst dziki, nietknięty, taki...jak lubię:) Niestety zostają mi marzenia...może keidyś go odwiedzę...
  Lusiu, nie Ty jedna padasz ofiara takich to co im się wiecznie nic nie podoba, napiszę Ci tak; nie czytaj komentarzy sfrustrowanych miernot, niech się sane karmią jadem...
  :)
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zachwyca Beskid Niski. Faktycznie jest nietknięty...Dzisiaj napotkałam kolejne blogi napastowane przez dziwnych osobników.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Łucjo! Dużo zdrówka Ci życzę! Abyś szybciutko wyzdrowiała :)

  Ja już kiedyś miałam problemy zdrowotne od klimatyzacji w samochodzie. Przewiało mi kark, że kilka dni szyją nie mogłam ruszać - wspominam to tragicznie. Od tamtej pory w lato nigdy nie włączam klimy w samochodzie, wolę się już gotować z otwartymi szybami niż potem cierpieć :)

  Jeszcze raz dużo, dużo zdrówka!

  Pozdrawiam w ten niebywale gorący weekend!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Twojej sytuacji jest ciężko gdy jest tak gorąco. Jak zareaguje maleństwo na takie ciepło gdy pojawi się na świecie?
   Ja z klimatyzacją mocno przesadziłam. Bałam się zaśnięcia w samochodzie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 27. This is a very beautiful castle. I like the white color as well as the form of the building. Your photos did an excellent job of showing the beauty of this place. The interior is gorgeous. Thank you for taking us with you on your visit.

  OdpowiedzUsuń
 28. Fajne miejsce Łucjo wypatrzyłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mnie też zachwyciło.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 29. Ja wytrzymuje temperatury do 29 stopni C. Wyżej to już jest dla mnie męczące:)
  Na pewno najzimniej w piwnicy ale też w starym kościele z kamiennymi posadzkami:)

  Beskidy poznałem jeszcze w dzieciństwie dzięki rodzicom. Już w latach 60 tych mieliśmy autko i przemierzaliśmy jak turyści Polskę wzdłuż wzdłuż i wszerz.
  Fantastyczne wspomnienia. Teraz już tak się nie jeździ. Inne czasy.
  Piękny ten biały kasztel. Nie widziałem go. Czyli wszystko przede mną:)
  Dziękuję za wizytę, piękne fotki i Morricone.
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojtku, w Prowansji temperatury codziennie były w okolicach 39 st.C. Lubię lato i ciepło. Nie każdy znosi takie temperatury. Ja to rozumiem.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Piękne miejsce pokazałaś i przyznam szczerze, że po raz pierwszy o nim słyszę. Beskid Niski niestety jest mi mało znany. Nie wiem co to za afera z tymi komentarzami ale nie przejmuj się, zawsze znajdą się osoby chcące uprzykrzyć nam życie. Najważniejsze to nie tracić radości z tego co się robi, bo własnie nasza złość i żal są dla tych osób największą satysfakcją. Ja niestety też mało podróżuję po naszym kraju, co przyznam szczerze trochę mnie boli, ale jakoś tak się składa, że do podróżowania po Europie mam więcej okazji.Z których staram się korzystać kiedy tylko mogę.Pozdrawiam serdecznie i życzę radości wielkiej z pisania bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mo, ja też pierwszy raz tam byłam. Przegapiłam z tego wszystkiego ; drewniany kościółek i cerkiewkę.
   Wysuwam wniosek, że muszę tam wrócić.
   A co do dziwnych komentarzy?
   Ostatnio otrzymujemy na wielu blogach bardzo nieprzyjemne komentarze. Mnie zarzucono, że nie jestem Polką bo pokazuję inne kraje poza Polską.
   W tej chwili kpię sobie z tych komentarzy...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 31. Witaj Łucjo:) Dziękuję za kolejną piękną wycieczkę! Byłam w Beskidzie najdalej w Ropczycach i to zimą.. Jeżeli jest tam tak ja piszesz, to znaczy - mało turystów:) - na pewno się tam pojawimy:) Bo przyroda - zachwycająca! Kasztel cudny i fajnie, że coś się w nim dzieje:) Pozdrawiam cieplutko!
  PS - co do komentarzy - SŁUSZNIE! To Twój blog i Twoje zasady:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłaś zimą w Beskidzie Niskim?
   Zazdroszczę Ci. Przyroda jest tutaj zachwycająca.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 32. Są miejsca, które nie męczą do odwiedzenia, i to jest jeden z nich.

  Lubię Zarówno z zewnątrz i wewnątrz tego pięknego budynku.

  Buziaki

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ventano w Polsce jest wiele cudownych miejsc, które warto odwiedzić.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 33. Hello Lucja !
  You have such a beautiful presentation today.
  The White Castle in Swymbarky is magnificent inside and outside.
  It is a place where there were many battles throughout its history.

  I followed your story and pictures closely and enjoyed it very much.

  Your Canadian friend
  ....peter/piotr:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dear Peter, Poland has been repeatedly harassed by the war.
   That was over ten centuries.
   Have a nice day.

   Usuń
 34. The castle is beautiful as is the flora around it. Have a good day!

  OdpowiedzUsuń
 35. Hei Lucy-Maria:)
  Vakkert slott og park!
  Så flott å kunne være med på tur..når du deler din tur med oss:)
  Du tar nydelige bilder:)
  Blir inspirert og imponert:)

  Takk for at du hilser på hos meg:))

  OdpowiedzUsuń
 36. Muszę przyznać, że trafiłaś w świetne miejsce. Tam i przyroda wokół jest cudowna i kasztel jest bardzo ładny i ciekawy, tak z zewnątrz jak i wewnątrz. *** Jeśli komuś się nie podoba, że nie pokazujesz tylko miejsc z Polski, to nie rozumie, że Polska jest piękna i wszyscy o tym wiemy. Są jednak w innych krajach też wspaniałe miejsca, które warto zobaczyć i pokazywanie ich na blogu ma zachęcić do ich zobaczenie. Jeśli ktoś nie ma ochoty, nie musi tam jechać, ale niech nie krytykuje innych, że są ciekawi świata. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gigo, to miejsce jest urocze. Przegapiłam moją słabość! Drewniany kościółek i cerkiewkę. Wiem, że kiedyś to nadrobię.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 37. Linna on kaunis ulko, ja sisäpuolelta,kauniin vihreän maiseman ympäröimänä.Kiitos että näytät meille näin hyvää historia, on ilo katsella ja lukea sinun näyttämää ja kirjoittamaa kaunista tekstiä.
  Lämpimät kesäiset terveiset :) Halit.

  OdpowiedzUsuń
 38. Jest tyle pięknych i ciekawych miejsc w naszym kraju o których nie wiemy,tylko dzięki takim pasjonatom jak Ty Lusi możemy pozwiedzać nie tylko naszą krainę,ale i zobaczyć kawałek świata.
  Zawsze dbasz o szczegóły w swoich postach,a do tego foto felieton,tylko czytać,oglądać i delektować się nowymi doznaniami.
  Dziękuję Lusi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, to fakt jest tyle pięknych miejsc, które warto zobaczyć. Na mojej trasie po Beskidzie Niskim swoje podwoje otworzył mi Szymbark.
   Zjawiskowe miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 39. A magnificent castle, beautiful features inside and out. I love that you experienced the fragrance of the flowering herbs amongst the grasses and also the beautiful flowers you have photographed.
  Thank you dear Lucia, I really enjoy the places you so kindly share with us.
  Sending love and greetings.
  Have a great week!
  xoxoxo ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dianne, I'm lucky that I met you and I can read your excellent poems.
   Greetings.

   Usuń
 40. Quedé fascinada con estas imágenes y la arquitectura tan antigua del castillo, preciosas entrada Lucia, gracias por compartir tanta belleza en tu sitio!
  Te dejo un fuerte abrazo, buen comienzo de semana!

  OdpowiedzUsuń
 41. beautiful shots. loved the view of the exterior. the background with the clear blue sky looks very pleasant. i am curious about the structures all along the roof top perimeter.

  i hope you are feeling much better now!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you for your concern. A Szymbark is wonderful. It's an interesting type of ... castle.
   Greetings.

   Usuń
 42. i agree about what you said on tourists and the clean air. i feel the same way. an entertaining and interesting post

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. The Beskid Niski, fresh air and lots and lots of greenery.
   Greetings.

   Usuń
 43. ...powiem szczerze zawartość i otoczenie budowli ciekawe i przepiękne. Sama bryła kasztelu (??) nie zwróciłaby mojej uwagi...

  ...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pawele nie jesteś zamkoholikiem i dlatego nie zwróciłbyś uwagi na kasztel!
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 44. A to pełne zaskoczenie!
  Kiedy byłam tam kilka lat temu, dwór był zamknięty na głucho i nic nie wskazywało, że tak szybko się odrodzi.Piękne te wnętrza, cieszy, że zostały wykorzystane.
  Pozdrawiam z Wrocławia;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz jest otwarte i jest się mile widzianym.
   Byłam zaskoczona atmosferą tutaj panującą...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 45. Odpowiedzi
  1. Byłam w skansenie.
   Takie miejsca to moja słabość.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 46. pisz, pisz o wszystkim o Polsce i o zagranicy. Dzięki Twoim postom poznaję miejsca, które być może uda mi się obejrzeć w realu ;)
  Dziś np zaskoczyłaś mnie, że lebioda(czy lebioda to to samo, co lebiodka?), to oregano. Już nie wspomnę o kasztelu, bo taką budowlę widzę po raz piewszy!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OREGANO zwane też jest lebiodką lub dzikim majerankiem. Teraz jest pora jej kwitnienia.
   Pięknie wygląda na tle zieleni.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. tyle jest rzeczy, których nie zanamy, dziękuję!!

   Usuń
 47. Lusiu zTobą to są wycieczki tylko pozazdrościć serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 48. powiem że super są TWOJE PODRÓŻE W TAK PIEKNYCH SCENACH KTÓRE PISUJESZ NO BRAWO SUPER POZDRAWIAM I ZAPRASZAM DO MNIE NA BLOGA MÓJ ULUBIONY IRA NOWE ZAPRASZAM KAMA CMOK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamilko już do Ciebie pędzę.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 49. Witaj Lusiu, bardzo ciekawie i ze szczegółami opisałaś kasztel w Szymbarku. Nie byłam w tym miejscu, ale dzięki Tobie i Twoim fantastycznym fotografiom mogłam poznać bardzo interesujące miejsce, które warto zobaczyć. Mam nadzieję, że kiedyś zawitam w te strony ... Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia :) Buziaki przesyłam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beatko, mnie też zauroczyło to miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 50. Very beautiful photos. The white castle towering into he blue sky is capturing my eyes. It would be a nice to walk around! Thank you for letting me join you!
  Tomoko

  OdpowiedzUsuń
 51. Hi Lucy I have just discovered your post and have now joined so that I can see and read of different places that have other things in them you wish to visit and share with us. Although my blog is centred around nature, nature features in the background of many blogs. I loved the Castle both inside with the wonderful arches and outside with the great door. I have been on a bird watching holiday to Poland and loved it as we got to places tourist would not even know about so I understand when you talk about that subject.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello!
   You were on the observation of birds in Poland?
   And this is interesting. You surprised me thank you for your visit.
   Yours :)

   Usuń
 52. Wspaniale przybliżasz nam urokliwe miejsca dzięki zdjęciom i opisom tych cudności.Jestem zachwycona,jak zwykle kiedy tu wchodzę.Dziękuję Łucjo i serdecznie pozdrawiam.Perełka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Perełko!
   Twoje komentarze zawsze są takie miłe i przepełnione ciepłem. Cieszę się z każdej Twojej wizyty.
   Przyznam się, że gdy nie ma Ciebie zbyt długo to martwię się i zastanawiam co się z Tobą dzieje.
   Ślę Ci serdeczności.

   Usuń
 53. Piękne.Dziękuję Lusiu za te wszystkie miasta,miejsca,zabytki,które może nigdy nie będzie mi dane odwiedzić,zobaczyć na własne oczy.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 54. zapraszam na piekne kwiaty tulipany niebieskie i czarne kolor czerwony i sebastian karpiel bułeczka zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 55. Heips,
  en ymmärrä sinun tekstistä mitään, mutta kuvat ovat todella ihanat. Niin kaunis maisema.
  Terveiset Suomesta.

  OdpowiedzUsuń
 56. a gorgeous castle, beautiful blooms and a lovely entry lucy!!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...