piątek, 20 listopada 2020

Zamek Bolków

 W towarzystwie odpowiedniego człowieka

możesz odbyć podróż dookoła świata,

a będzie Ci się zdawało,

że wszystko to trwa jedną chwilę.

W pojedynkę jedynie wleczesz się przez świat,

nawet jeśli jedziesz  ekspresem,

albo lecisz samolotem.

(Sandor Marai)


* Źródło *Za oknem szara, bardzo chłodna jesień, a za rogiem już  czai się mroźna i być może śnieżna zima... Prześledziłam swoje archiwum i sięgnęłam do zdjęć z Bolkowa na Dolnym Śląsku...   Swoją nazwę miasto zawdzięcza Bolkowi I, księciu jaworskiemu, potem świdnickiemu, który był wybitnym politykiem i gospodarzem śląskich ziem...  Miastu nadał tę nazwę syn Bolka - Bernard... Jest  to wyjątkowo  malownicza miejscowość nad którą góruje potężne średniowieczne zamczysko... To ono było głównym celem mojego tutaj przyjazdu... Nie mieliśmy zbyt wiele czasu aby w trakcie spaceru  lepiej poznać miasto... Kilka minut w gotyckim kościele świętej Jadwigi z XIV wieku, dalej spacer wzdłuż północnej pierzei z kamieniczkami z XVII i XVIII wieku... Ich usytuowanie na pochyłej płycie rynku nadaje im niepowtarzalny charakter...  Po środku Rynku znajduje się klasycystyczny ratusz wzniesiony w XVII wieku...Murowany, gotycki zamek położony jest na Górze Zamkowej wznoszącej się 396 m n.p.m... Dumnie góruje nad miastem Bolków w województwie dolnośląskim...  Zatrzymujemy się na parkingu przy ulicy Bolka 12... Stąd droga pnie się w górę... Na podzamczu mijamy barokową kapliczkę, za kutą kratą znajduje się Pieta a na ścianie duży krzyż z figurą Chrystusa...

Zamek Bolków jest trwałą ruiną, która pomimo przebudów zachowała wiele cech warowni średniowiecznej... Zamek przez cały rok udostępniony jest do zwiedzania... Najstarszymi elementami zamku są mury obwodowe o nieregularnym kształcie, budynek przy wieży i przy północno-wschodnim murze... W późniejszym czasie powstała wieża, która posiada kształt klina... Wieża posiada cztery kondygnacje i ma 28 metrów wysokości... Mur ma dziewięć bastei... Po przejściu przez główną bramę wjazdową, idziemy wąskim przejściem zwanym szyją bramną... Dochodzimy na Dziedziniec turniejowy... Przechodzimy przez drugą bramę na Dziedziniec Wielki, a następnie na Dziedziniec Główny z którego wchodzi się do wieży, Gotyckich Domów i Domów Niewiast... Domy Gotyckie to właściwie oddzielne pomieszczenia, z których zostały tylko części ścian z otworami okiennymi bez dachów...Historia zamku była bardzo burzliwa... Wzniesiono go z miejscowego kamienia: łupków krystalicznych o zabarwieniu zielonym i łupków czerwonych, piaskowca... Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku... Został wzniesiony na rozkaz księcia legnickiego Bolesława II Łysego... Gdy Bolko II, wnuk założyciela zamku umarł bezpotomnie, Bolków przeszedł w ręce czeskie... Rezydujący w Bolkowie królewski namiestnik, rycerz Jan z Czernej, zasłynął z wielu rozbojów i grabieży...W czasie wojny trzydziestoletniej zamek dostał się w ręce Szwedów... Na początku XVIII wieku zakupili go cystersi z Krzeszowa, a po sekularyzacji zakonu, przeszedł on w ręce pruskie i zamek zaczął popadać w ruinę... Po II wojnie światowej zabezpieczono jego pozostałości... Mimo zniszczeń bolkowski zamek jest jednym z najciekawszych przykładów architektury  obronnej w Polsce... Zachowane mury i wieża świadczą o jego dużym znaczeniu...
Na dziedzińcu znajduje się dawna cysterna przy murze, studnia przy domach, a także kuźnia i kawiarnia... Niespiesznie przechadzam się po ruinach i zamkowych zakamarkach, ich widok robi wrażenie... Z zamkowej wieży i z murów obronnych roztaczają się przepiękne widoki na okolicę, w oddali widoczne Góry Kaczawskie i Pogórze Bolkowskie... 
Na zamku zaprezentowano wiele ciekawych plansz informacyjnych... Jedna z nich zachęca turystów do poznania Europejskiego szlaku zamków i pałaców, wśród których jest m.in. zamek Czocha, Chojnik, Grodziec, Książ, pałac Marianny, Łomnica, Staniszów ..


W północno-zachodniej, renesansowej części zamku - w tzw. Domu Niewiast znajduje się muzeum... W czasie mojego pobytu znajdowała się wystawa  Artura Sudaka jej temat Kobiety w malarstwie... Artysta w swej twórczości nawiązuje do nawiązuje do najlepszych wzorców francuskich impresjonistów... Malarz ukazuje kobiety w otoczeniu przyrody, niespokojnego nieba, pięknej, nieskażonej natury...

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...

Serdecznie wszystkich pozdrawiam...

24 komentarze:

 1. Me ha encantado la selección de imágenes y el graffitis que he visto en algunas de tus fotografías.

  Besos

  OdpowiedzUsuń
 2. The old buildings are really stunning. Have a nice evening.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam kilka lat temu. Ładne miasteczko. Dobrze, że dba się nawet o ruiny zamków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten piesek to Twoja Bella? Chyba wypatrzyłam ją też na trzecim zdjęciu. Jeśli tak to zdecydowanie za rzadko tutaj występuje :).
  Z chęcią odbyłabym podróż Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców, z jego polskiej części odwiedziłam jedynie póki co Chojnik i Książ zatem sama widzisz, że mam dużo do nadrobienia. Taka podróż z pewnością jest szalenie klimatyczna.
  Pięknego jesiennego weekendu, niech dopisuje i zdrówko, i pogoda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze jest mieć takie archiwum podczas robienia posta wracają wspomnienia. Piękne miejsce i ładne miasteczko. Oglądając sam wróciłem do moich wspomnień związanych z pobytem na zamku i w miasteczku. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W sierpniu minęło 15 lat od momentu, gdy zwiedzaliśmy zamek w Bolkowie. Dzięki Tobie wróciły wspomnienia. Ciekawy zamek. Mój młodszy syn będąc dzieckiem, uwielbiał stare zamki, jak to wtedy mówił - zamki bez mebli.
  Jeśli chodzi o słowa zacytowanej sentencji, to my obie takiego człowieka obok siebie mamy!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ech, ten Dolny Śląsk, jego zamki i inne cuda 🖤 Piękny ten Bolków. I podobają mi się obrazy z wystawy 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się, że skoro miałaś mało czasu, to nie zahaczyliście o zamek w Świnach? to zdecydowanie mniej zadbane ruiny (choć od lat w prywatnych rękach), natomiast piekny stamtąd widok na Bolków. A Bolków polecam, jakby co, zobaczyć w trakcie castle party, kiedy zjeżdżaja tu fani rocka gotyckiego z całego świata:)

   Usuń
 8. Great place, great pictures and art !
  Have a cozy weekend !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten zamek jest przepiękny.
  Sama mam miłe wspomnienia z Bolkowa.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejny piękny zamek Dolnego Śląska. Byliśmy tam kilka lat temu. Obrazy bardzo mi się podobają. Pozdrawiam serdecznie ❤️🌿🍂🍁

  OdpowiedzUsuń
 11. Me parece muy interesante este castillo ¡ me gusta mucho ! Besos.

  OdpowiedzUsuń
 12. What a wonderful place to visit, and the street murals and the paintings add great charm also. Now that vaccines seem to be coming soon, perhaps we will be able to travel again and visit some of these historic venues. WE can only hope! Stay well, Lucja.

  OdpowiedzUsuń
 13. Byłam na Dolnym Śląsku ale do Bolkowa nie dotarłam ! Cudowne miejsce do zwiedzania, prawdziwa perełka !
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Unbelievable how old castles and ruins have survived to this day. Usually everything old is discarded in the way of the new.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię zwiedzać zamki, niezależnie od zniszczeń, jakich doznały na przestrzeni wieków. Dlatego dziękuję Łucjo za tą wycieczkę, bo osobiście być może nie będę miała okazji.
  Pięknie pozdrawiam, życzę zdrówka i miłej niedzieli :-))
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 16. Szkoda, że taki piękny zamek popadł przez wieki w ruinę. Obrazy są piękneCzy piesek na zdjęci to Twoja sunia ?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 17. The Castle Hill looks a great place to visit! Love the views, and the castle still erect strongly, it just need some handyman to take care of it!
  Thank you for wonderful photos!

  Have a great weekend!

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyjemnie się ogląda Twoje fotorelacje:)))Dziękuję i serdecznie pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
 19. Kiedyś podjechaliśmy do Bolkowa w drodze powrotnej z wakacji. Akurat trwało Castle Party. Co ciekawe tego samego dnia przejeżdżaliśmy przez Jarocin i .. też były tłumy. Ciekawie było poobserwować dwie różne subkultury :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Interesujące miejsce, wczoraj przeglądałam zdjęcia z naszej wyprawy przed kilku laty.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękne zdjęcia, cudowne miejsca. Pozdrawiam serdecznie!^^

  OdpowiedzUsuń
 22. Love from me I hope you are oké...stay safe and healthy love Ria and Leaf 🍀💕🙏🐾🍀

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeszcze tam nie dotarłem, a szkoda, bardzo szkoda, bo widać że obiekt naprawdę ciekawy.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...