Moja lista blogów

wtorek, 27 czerwca 2017

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Dzisiaj  pragnę  Was  zabrać do Muzeum Archeologicznego w Atenach... Stolica Grecji ma wiele bardzo interesujących muzeów... W czasie pobytu w tym mieście bardzo chętnie je odwiedzam ponieważ ciekawią mnie eksponaty posiadające ogromną wartość historyczną... Pogłębiam też swoją wiedzę ale i bliżej poznaję historię i kulturę tego kraju... 

W pełni odnowione Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach  jest jednym z największych i najbardziej znaczących muzeów archeologicznych  na świecie... Mogłam tutaj  zobaczyć ekscytujące eksponaty pochodzące z odległej przeszłości...  Przypuszczam, że  takie skarby zachwycą każdego odwiedzającego to miejsce... Muzeum znajduje się w centrum Aten, w pobliżu stacji metra Viktoria... Zgromadzono tutaj ponad 11 tysięcy arcydzieł, począwszy od VII tysiąclecia do V wieku p.n.e.


Ogromna kolekcja z Myken obejmuje wspaniale znaleziska Heinricha Schliemanna...  Jest tutaj złota maska "Agamemnona"... Okazało się, że jednak  nie należy ona do bohatera Iliady Homera... Agamemnon,  to król Myken i Argos wódź Greków podczas wojny trojańskiej syn Atreusza, mąż Klitajmestry... Maska to wyjątkowy eksponat, którego kopię mogłam zobaczyć w Muzeum w Mykenach...  Dzisiaj uważa się, że  należała do króla Myken, który żył w XVI w p.n.e. a więc trzy wieki wcześniej niż Agamemnon... 

Oprócz tej maski w męskich  grobach królewskich w Mykenach znaleziono  złote artefakty, liczne klejnoty,  złote elipsy, diademy pogrzebowe, złote kubki, miecze... W ruinach cytadeli odkryto  pojemniki ze szkła, alabastru, bursztynowe narzędzia, przedmioty z kości słoniowej... Powiem szczerze, że byłam trochę zaskoczona... Nigdy nie widziałam tak ogromnej ilości złota zgromadzonej w jednym miejscu...
Nie umiałam oderwać oczu od Jeźdźca z Artemizjon... Rzeźba została wyłowiona z wraku  statku u przylądka Artemizjon... Nie znaleziono  jej wszystkich elementów... Brakuje wodzy i  bata, które trzymał jeździec... Rzeźba przedstawia galopującego konia...  Jest dosyć duża ma około 3 metrów długości i ponad 2 metry wysokości...
Posejdon z Artemizjon znany też jako Zeus z Artemizjon... Rzeźba znaleziona w Morzu Egejskim... Pochodząca z 480 - 445 r p.n.e...  Posąg wykonany z brązu przedstawia nagiego, brodatego  mężczyznę... Stoi on w szerokim rozkroku... Rzeźba jest wysoka i mierzy ponad 2 metry...Wśród muzealnych skarbów moją uwagę przykuła kolekcja rzeźb z brązu... Stwierdzono, że jedna z nich przedstawia   Apollo lub Hermesa... Postać została uznana za pogrzebowy posąg człowieka... Ten zmysłowy  młodzieniec przypomina  mi Hermesa...  Ot, po prostu podoba mi się bo jest taki kusicielski... Jest i drugi bardzo przystojny mężczyzna, lecz  kogo przedstawia? nie mam pojęcia... 

W starożytnej Grecji rzeczą normalną było przedstawianie ciała mężczyzny nago...  Zaś ciało damskie bardzo często okryte było szatą delikatną, przylegającą do ciała by także oddać jego piękno... Styl ten nazywany jest "stylem mokrych szat"... W muzeum nie mogło zabraknąć  rzeźby bogini miłości (duchowej  i zmysłowej), kwiatów, ogrodów, gajów i wiosny...  Przepiękna marmurowa rzeźba przedstawia Afrodytę  ściągającą szaty, ukazując piękno kobiecego ciała...


W muzeum znajduje się spora kolekcja egipska... W jej eksponatach są m.in. papirusy,  mumie i sarkofagi...  Zgromadzono  również liczne płaskorzeźby, minojskie freski, kolekcję dawnych monet, stele nagrobne, terakotę... Zobaczyłam prawdziwe skarby ze znamienitej przeszłości... Obrazujące grecką sztukę i historię, przepiękną ceramikę, biżuterię freski, które odkryto w różnych zakątkach kraju... Niestety, w ciągu sześciu godzin obejrzałam najważniejsze eksponaty... By móc w pełni docenić ogromne zbiory, przypuszczam, że  potrzeba kilku wizyt w tym muzeum...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...
63 komentarze:

 1. Hi. The museums are awesome places. The statues are amazing. Thanks for the wonderful photos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I really like museums to watch sculptures from bronze and marble.
   Greetings.

   Usuń
 2. Hi Lucja-Maria. The museums are awesome. They are nice to visit. Great photos. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Museums teach the history and culture of the country and learn about art.
   Greetings.

   Usuń
 3. Piękna wystawa. Dzięki Tobie zwiedzę kawał świata -:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzeum posiada bogate i bardzo cenne zbiory archeologiczne.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Muszę przyznać, że wystawa jest wspaniała. Cuda nad cudami. Chętnie bym odwiedziła je i czegoś więcej się nauczyła.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Sikoreczko, tutaj zgromadzono prawdziwe cuda nad cudami.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Beautiful building and great pieces compose the collection of this museum, that today I can meet,thank you to your beautiful photos.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. In this building you can see true historical treasures.
   Kisses.

   Usuń
 6. Z przyjemnością zwiedziłam z Tobą to fascynujące miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała wystawa! Nie wiem czy mi będzie kiedyś dane obejrzeć ją na żywo, ale jeśli nie to dzięki Tobie zwiedziłam chociaż część, dziękuję:)
  Pozdrawiam Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,
   zdjęć z tego muzeum mam mnóstwo. Niestety, nie można wszystkich przedstawić na blogu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Very interesting post! Thanks for sharing! 👌👌👌

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj! Zawsze marzyłem o wyjeździe do Grecji, do kolebki europejskiej kultury i mam nadzieję, że niebawem tam będę, bo marzenia trzeba spełniać. Pozdrawiam i zapraszam do swojego kącika! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A zatem Maksie dużo wrażeń w Grecji. Wiem, że będziesz zachwycony.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. a really lovely museum, nicely spaced and displayed!!

  OdpowiedzUsuń
 11. W czasie pobytu w Atenach zwiedziłam Muzeum Akropolu. W tym, przedstawionym przez Ciebie nie byłam, więc z chęcią obejrzałam Twoje zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy byłam pierwszy raz w Atenach, odwiedziłam Muzeum Akropolu... na Akropolu.
   Teraz byłam i w tym nowym. Niesamowita różnica na miarę XXI wieku. Tamto było stare jeszcze XIX wieczne. Nie przedstawiałam jeszcze zdjęć z nowego. Mam nadzieję, że kiedyś napiszę o nim post.
   Serdecznie pozdrawiam:)
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 12. Odwiedziny i Ciebie to uczta dla oczu:)))kocham wszystkie muzea:)))piękna relacja:))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Zbiory w muzeum są rzeczywiście imponujące i robią wrażenie.
  Aż trudno uwierzyć, że te wszystkie dzieła mają aż tyle lat.
  Jeździec na koniu jest niesamowity.
  Ślę do Ciebie moc serdeczności Łucjo:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie to szczęście, ze możemy podziwiać eksponaty liczące tysiące lat.
   Zachwycają mnie rzeźby z brązu, marmuru, ceramika i oczywiście jeździec.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 14. Pięknie Ci dziękuję z pokazanie eksponatów tego muzeum :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że z przyjemnością oglądałaś eksponaty z Muzeum Archeologicznego.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. W tyle ciekawych miejsc nas zabierasz, co kolejne to piękniejsze :). Fascynujące eksponaty. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mi bardzo miło, ze podobają się starożytne eksponaty. Kiedyś ktoś napisał mi, że na blogu przedstawiam stare rupiecie. Z tego też powodu rzadko goszczą na moim blogu muzea.
   Mam mnóstwo zdjęć z różnych muzeów.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Piękne zdjęcia...
  Lubię Grecję i chętnie bym odwiedziła to Muzeum,
  ale czasami myślę ,że w tym wcieleniu to nie zdążę ;-)))
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego byś nie zdążyła? Krysiu, lot do Aten a potem wypożyczenie jachtu i rejs od wyspy do wyspy. Masz już wprawę w pływaniu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Byłem, widziałem. Prawdę mówiąc... budzi przesyt. Ja wiem że to arcydzieła, o wartości bezcennej dla ludzkiej kultury i tożsamości europejskiej. Ale właśnie dlatego po piętnastu minutach, ma się już dość. Jak w Muzeum Watykańskim. Znacznie silniej odbieram byle posążek, ale w miejscu oryginalnym, gdzieś w nikłych reliktach jakieś zapomnianej świątynki.

  A tak na marginesie, zauważyłem że przyrodzenia posągowych mężczyzn są znacznie mniejsze niż przeciętne obecnie żywych o bynajmniej nie posągowych proporcjach. Ciekawe czy to dowód na ewolucję gatunku Homo, czy też maniera (moda) ówczesnych artystów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och Macieju nie znajdziesz byle posążka w oryginalnym miejscu. W tych kultowych miejscach bardzo często oglądamy kopie, oryginały znajdują się w muzeach. Niestety, świat jest okrutny i często bezcenne zabytki są dewastowane ale najczęściej kradzione. Wystarczy odwiedzić nasze zabytkowe, stare drewniane kościółki. Cenne rzeźby, obrazy oglądasz w muzeach diecezjalnych albo narodowych. Chociaż można jeszcze zobaczyć prawdziwe unikaty.

   Hmm, temat bardzo interesujący. Kiedy pierwszy raz stałam przy kopii Apolla we Florencji zastanawiałam się, czy to przyrodzenie jest takie jak powinno być. Oczywiście jako kobieta, drążyłam temat. Okazuje się, że starożytni Grecy mieli całkiem inny ideał męskiej urody niż preferowany obecnie. Starożytni greccy rzeźbiarze dążyli do równowagi i ideału. Ich zdaniem, duże penisy dałyby posągowi zabawny i groteskowy wygląd. A poza tym duży penis był kojarzony z głupotą, brzydotą i... pożądaniem.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Tych starożytnych to faktycznie próżno się spodziewać. Choć w Grecji zapewne zauważyłaś że jest kapliczek bez liku, jak w Polsce, i czasami trafiają się wewnątrz nader ciekawe figurki (niestety mam tylko na materiałach analogowych i nie mam jak w tej chwili pokazać).

   Że starożytni grecy nieco inaczej widzieli ideał ludzkiego ciała uczył mnie już polonista w liceum, jako że był seksista, koncentrował się gównie na urodzie kobiet, współczesnych i tych "klasycznych". Natomiast faktycznie tematu penisów nie poruszaliśmy (było to na wiele lat przed histerią perdofilsko-homoseksualną, więc temat nie był niebezpieczny) - ciekawie piszesz - jeśli tak to temat uważam za zakończony - choć miałem cichą nadzieję na odkrycia z zakresu historii ewolucyjnej ;-)

   Usuń
  3. Macieju,
   nie zastanawiałeś się nad tym, że historycy, naukowcy mogą się mylić w stwierdzeniu, że dotyczy to ideału ludzkiego ciała? a może to sprawa ewolucji?
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  4. Mam duże zaufanie do metodyki naukowej, co prawda historia sztuki nie jest w stanie spełnić postulatu: model - predylekcja - eksperyment - potwierdzenie lub zaprzeczenie teorii. Ale na dobrą sprawę... ewolucjonizm także nie ;-) (tyle że z innych nieco powodów)

   Usuń
 18. rzeczywiście, muzeum wydaje sie bardzo ciekawe i mnie rowniez sposobala sie ta rzezba jezdzca z koniem - ma w sobie cos niezwyklego :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dziękuję za możliwość zwiedzenia tego muzeum razem z Tobą.
  To prawda, że nawet przez jeden cały dzień nie obejrzy się wszystkiego, ewentualnie przebiegnie tylko poszczególne sale i muśnie spojrzeniem to, co najważniejsze.
  P.S. Chyba podobną ilość złota znalazłabyś na Moście Złotników we Florencji;)
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno,
   pokazałam maleńką cząstkę tutejszych zabytków. Trudno przedstawić więcej. Hmm, pobyt w tym i podobnych muzeach to jest jak liźnięcie cukierka. Gdyby Ateny jako miasto były bardziej atrakcyjniejsze to byłoby warto wykupić lot do samej stolicy.
   Anno, na Moście Złotników we Florencji jest sporo złota ale jego jakość nie jest taka jak ze starożytności. I pomyśleć, że od wieków złoto było metalem pożądanym przez ludzi i otaczanym szczególnym kultem. Stanowiło symbol bogactwa, statusu materialnego oraz prestiżu. Mamy doskonały przykład w mitologi i władcę Frygii - Midasa, który pragnął go tak bardzo, że poprosił Dionizosa, by każda rzecz, której dotknie zamieniała się w złoto. Szybko jednak owo pragnienie obróciło się przeciwko niemu. Ach to złoto, my kobiety uwielbiamy go także.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Może kiedyś tam będę i zobaczę te cuda. Na razie podziwiam je u Ciebie Łucjo, na zdjęciach.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całego serca życzę, by spełniło się Twoje marzenie.
   Kiedyś czytałam, że marzysz by poznać ten kraj.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Wspaniała fotorelacja, Łucjo!

  Pozdrawiam cieplutko!

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 22. Zaprezentowałaś wspaniałe eksponaty. Jest co oglądać; nie dziwi mnie to, że nie dałaś rady obejrzeć wszystkich.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hanno
   zrobiłam mnóstwo zdjęć. W takim miejscu chce się mieć niemal wszystko zarchiwizowane.
   Tym razem nie kupiłam żadnego albumu. Ceny mnie trochę, przybiły do ziemi. 100 n- 150 Euro za album to lekka przesada. Gdyby to były ostatnie ni urlopu to tak, ale prawie na początku? nalezy być na wszystko przygotowanym.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Interesujące zbiory! Dziękuję za kolejną wirtualną wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wspaniałe muzeum do zwiedzania !! Wszystkie eksponaty robią ogromne wrażenie ale jeżdziec na koniu jest niesamowity ! Wspaniale że miałaś okazję obejrzeć wystawę na żywo !
  Dziękuję za piękną fotorelację i pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jeździec na koniu robi wrażenie. Mnie też zachwycił.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 25. imponujące zbiory, wspaniała wystawa, ilość złota rzeczywiście powalająca ale też niesamowite rzeczy z niego wykonane - po prostu cuda
  uściski Lusiu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam oczarowana ateńskimi muzeami. Tym, Bizantyjskim i Muzeum Akropolu.
   Mogłam zobaczyć tam prawdziwe cuda.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Magnífica colección de arte de la Grecia Clásica.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 27. Rozwinęłabym Twoją myśl: aby zwiedzić to muzeum należałoby w nim na jakiś czas zamieszkać.
  Ad. przyrodzeń ktoś tu podjął temat... Dziwne że nikt nie postąpił z tymi rzeźbami tak jak z Gdańskim Neptunem.
  Wakacyjnie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereso,
   z ogromną przyjemnością zamieszkałabym z wielowiekową przeszłością.
   Zastanawia Cię, że nikt nie postąpił z tymi rzeźbami tak jak z Gdańskim Neptunem? Mają ogromne szczęście, że prawdopodobnie tego muzeum nie odwiedziły panie z kółka pisowskiego. Zaraz by dostrzegły zgorszenie jakie szerzą starożytne nagie posągi greckie. Każda rzeźba obowiązkowo dostałaby liść figowy.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 28. Maravilloso museo, me encanta. Besitos.

  OdpowiedzUsuń
 29. Zbiory są imponujące. Byliśmy z M. i mamy także mnóstwo zdjęć. Nie zdążyłam jeszcze opisać. Zgadzam się, jedna wizyta to za mało. Byliśmy około 4 godzin, nogi mnie już bolały a końca nie było widać...
  Złota maska też zrobiła na nas wrażenie.
  Ostatnio policzyłam, że mam co najmniej 20 postów z Grecji - z różnych miejsc.
  Nie wiem, kiedy ja to wreszcie opiszę...
  Moc ciepłych pozdrowień posyłam.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli rozpoznasz siebie na zdjęciach i nie chcesz być na tym blogu, proszę poinformuj mnie o tym.
Ja bardzo szybko usunę te zdjęcia..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...