niedziela, 25 czerwca 2017

Malowniczy kanion rzeki KameniceJeśli potrafimy zachwycić się naturą i życiem,
przepełnieni wrażliwością na piękno,
mając oczy otwarte, wolni od egoizmu,
wtedy napełni nas prawdziwa radość.
(Alexander Hercen)Jakiś czas temu u zaprzyjaźnionego blogera  Wycieczki Wkraj'a zobaczyłam Kanion rzeki Kamenice, byłam niemal pewna, że dane mi będzie  wcześniej czy później ujrzeć to tajemnicze i niezwykle zjawiskowe miejsce przyrody...

Czeska Szwajcaria to nie tylko skalne miasta ale i romantyczne wąwozy rzek... Na śniadanie zeszliśmy wcześnie rano... Musieliśmy chwilę poczekać... Tutaj to dosyć normalne... Jak zwykle  brakowało osoby weryfikującej numery pokoi osób wchodzących na posiłki... Opuszczenie hotelu  w Czechach i wyjazd w kierunku  Hřenska zaraz po godzinie siódmej okazał się świetnym pomysłem... 

Byliśmy pierwszymi klientami parkingu w Mezni Louka... Po jego opłaceniu ruszamy dalej pieszo w trasę, podziwiając ciekawe formacje skalne... Idziemy do Mezni ponieważ zdecydowaliśmy się na jedną przeprawę łódką po Kamenice...


Tego sierpniowego dnia pogoda  była cudowna... Wąską ścieżką dosyć ostro,  schodzimy kilkaset metrów  w dół w kierunku wąwozu rzeki Kamenice... Z każdą chwilą miejsce stawało się magiczne i tajemnicze... Otaczał nas  stary las świerkowy, tu i ówdzie były skałki porośnięte soczystymi mchami, niewielkimi roślinami zielnymi, paprociami i porostami... Gdzieś z dołu dolatywał głośny szum rzeki... Byłam ciekawa co zobaczę w kanionie Kamienice... Od wieków rzeka była dzika i tworzyła trudną barierę dla mieszkańców tutejszych terenów... Jednak była lokalnym źródłem utrzymania gdyż obfitowała w trocie i łososie... 

Poranne słońce bardzo mocno oświetlało szczyty drzew... Miałam wrażenie, że  skierowało całą swoją potęgę w kanion Kamenice... Z tego powodu na zdjęciach pojawiło się zbyt wiele wypalonych obszarów...   Promienie słoneczne docierały  nawet do wąskiego, głębokiego  wąwozu... Górska rzeka Kamenice ma długość 35,7  km i płynie na terenie Parku  Narodowego Czeska Saksonia... Jest ostatnim dopływem Łaby...


Znalazłam się w niezwykle  malowniczym miejscu...  Zobaczyłam jeden z najpiękniejszych kanionów tej krainy... Spacer wąwozem dostarczył  nam dużej przyjemności...  Szliśmy wzdłuż Kamenice...  Jednostajny szum  rzeki, gorące promienie słoneczne,  kojący chłód wody, bogactwo przyrody to są niezapomniane wrażenia... Wędrując podziwiamy liczne formacje skalne,  przypominające zwierzęta i znane postaci... Po obu brzegach rzeki są wysokie ściany skalne... I chociaż spacer nie był męczący to zatrzymujemy się przy chacie turystycznej... Tutaj  można kupić kawę i coś do jedzenia... Na tarasie są stoliki, ławeczki... Odpoczywamy kilka minut, pijemy swoją kawę, zjadamy jakieś ciastko i ruszamy dalej by w tym maleńkim domku wykupić bilety na przeprawę łodziami...Dochodzimy do niewielkiej przystani... Tutaj kończy się ścieżka... Łódź i przewodnik już czekają... Niestety, z dwoma osobami łódź nie popłynie... Mamy poczekać aż będzie komplet - 28 osób... No prawie komplet czyli ponad 20 osób... Rejs wąwozem o długości 960 metrów trwa ponad 20 minut... 


Woda jest bardzo spokojna i mam wrażenie, że rzeka zatrzymała się w miejscu... Przewodnik  po czesku  z humorem opowiadał o tym dzikim miejscu i mijanych skałach... Ostrzegał nas by nie trzymać rąk na burcie, gdyż ze spływu możemy wrócić bez palców... Zdarzyło się, że ktoś wrócił bez ręki... W pewnym momencie poinformował nas, że będziemy płynąć w pobliżu  "Czeskiej Niagary"... Wypatrujemy, nasłuchujemy wodospadu... Nagle przewodnik pociąga za sznur i ze skały spływa kaskada wody... Tak!!! Jest "Czeska Niagara"!!! W wąwozie występuje mały ciek wodny, który opada ze skał... Na górze zbudowano małą śluzę, którą za pomocą sznurka otwiera przewodnik... To jest cała tajemnica.... Dopływamy do progu rzecznego... Tutaj jest niewielka przystań i kończy się nasz rejs... Nie mogłam uwierzyć... Mnóstwo ludzi czekało na przypływające łódki... Tym razem idziemy prawą stroną by po kilku minutach dojść do  Hřenska... 

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę miłego, szczęśliwego tygodnia...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...
79 komentarzy:

 1. Piękne miejsce, dla mnie bajka. Najchętniej bym sobue tam spływ pontonem urządził, choć od dłuższego czasu wszelkie "samowolne" spływy są silnie prześladowane, co uzasadnia się względami bezpieczeństwa, że niby zribię krzywdę sobie, komuś albo przyrodzie. W rzeczywistości chodzi o kasę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obecnych czasach zawsze chodzi o kasę. Swego czasu byliśmy na raftingu na rzece Soca, koszt 70 euro od osoby. Niezłe przeżycie. A co do wąwozu Kamenice, miejsce niezwykle urocze. Nas oczarowało. Czeska Szwajcaria jest wyjątkowa. Marzymy aby ta jeszcze wrócić. Jest wiele miejsc, które warto zobaczyć.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Unbelievable beautiful! Have a nice evening

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This place also enchanted me. It is very beautiful.
   Greetings.

   Usuń
 3. Ta kraina obfituje w cudowne miejsca, skała, woda, błękit nieba. Jak dobrze, że to wszystko pięknie dokumentujesz,dziękuję Ci za to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czeska Saksonia jest krainą wartą odwiedzenia. Mnie takie miejsca nigdy się nie znudzą. Toteż chętnie je odwiedzam.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Takie trochę tajemnicze i prastare miejsce:))cudownie tam:))przez Nowy Sącz płynie rzeka Kamienica ale nie jest taka urokliwa:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzekę Kamienicę widziałam w ubiegłym roku w Tyliczu. Nie jest tak rwąca jak czeska Kamenice ale również urokliwa.
   Pozdrawiam:).

   Usuń
 5. Fotki przecudowne.Tylko zazdrościć takiego wypadu turystycznego.Wakacyjnie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Eljocie. Wąwóz Kamenice bardzo malowniczy.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 6. W tak pięknym miejscu na pewno bym odpoczęła 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, odpoczniesz i się zrelaksujesz.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Hi. Very great photos. The place is magical. Happy Sunday.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right, Sami. This place is mysterious and magical.
   Greetings.

   Usuń
 8. Hi. Thank you very much your beautiful photos. Beautiful and very interesting place.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Very beautiful and interesting place.
   Greetings.

   Usuń
 9. Piękne miejsca, bardzo lubię czeskie poczucie humoru(każde tak naprawdę), przewoźnicy pod każdą szerokością geograficzną starają się umilić czas.
  Lusiu, zdjęcia przepiękne.Serdeczności moc przesyłam.:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię czeskie poczucie humoru, lubię czeską kuchnię i oczywiście ich zabytki.
   A co do wąwozu Kamienice, to faktycznie jest to miejsce zjawiskowe.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Przeurokliwe miejsce :-) Tez mam je na swojej drodze. Teraz bardziej nabralam chęci odwiedzenia :-) Pozdrawiam Łucjo :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czeska Szwajcaria jest bardzo pięknym miejscem. Życzę wielu wrażeń w Czechach.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Czechy potrafią zachwycić swoim pięknem niejednego wybrednego turystę. Akurat we wrześniu planuję zwiedzić kilka czeskich jaskiń i oczywiście zahaczyć o urokliwą Pragę. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za kolejną niezwykłą, chociaż wirtualną, podróż

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolinko,
   masz rację. Czechy potrafią zachwycić wspaniałymi zabytkami i pięknem przyrody. Byłam w morawskich jaskiniach. Są wyjątkowe. Życzę wielu wrażeń.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 12. Przepiękne widoki. Dziękuję za cudowne wycieczki, które nam pokazujesz:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, krajobrazy przepiękne i bardzo malownicze.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Algunas de las fotos en las que la luz se filtra a través de la arboleda y se refleja en el agua son realmente magníficas.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 14. Ile jest miejsc równie pięknych,ktorych nie zdążymy zobaczyć. Szkoda,ze życie jest tak krótkie . Fotki piekne jak zwykle. Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Franiu. Szkoda, że życie jest takie krótkie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Spectacular canyon and wonderful landscapes. The flora it looks very attractive.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You are right, this canyon is spectacular.
   Greetings.

   Usuń
 16. Cudowny kanion! Co za piekne miejsce! Wspaniałe zdjęcia, urzekły mnie te przełomy rzeki i wodospad! Cuda przyrody!
  Ja codziennie zachwycam sie przyrodą, każdym drobiazgiem, bo najmniejszy kamyk jest piekny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,
   ja też codziennie zachwycam się każdym kwiatem, rośliną, drobiazgiem. Świat, przyroda są wspaniale.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Wiedziałem, że prędzej, czy później trafisz do tego kanionu. My byliśmy zachwyceni jego pięknem. Czeska Szwajcaria to niezwykle ładny rejon, mam tam jeszcze do zobaczenia kilka pominiętych miejsc, wiec planuję kolejny wypad.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój Notesik Marzeń ma wiele zapisanych miejsc, które chciałabym zobaczyć. Stawiasz coraz wyżej poprzeczkę. My też chcemy tam wrócić by poznać inne miejsca w Czeskiej Szwajcarii.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 18. Bardzo urokliwe miejsce :)
  Co to za figura na skale ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezwykle urokliwe i malownicze miejsce. Ta rzeźba na brzegu to Wodnik.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Niesamowita perełka przyrody, nie mogę się oderwać od Twoich zdjęć :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jednak z perełek w Czeskiej szwajcarii.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Ciekawe miejsce, byłam tam przed laty i doznałam podobnych wrażeń. Czasami śmieszą mnie te "wzmocnione atrakcje". Sama natura jest wystarczająco piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natura jest piękna ale rejs z atrakcjami jest też jest świetną sprawą.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Bardzo udana wycieczka. Mnóstwo wspaniałych roślin, pieknych pejzaży.
  Spacer wąwozem rzeki to taki bezpośredni kontakt z przyrodą :)
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spacer wąwozem rzeki był bardzo interesujący. Rzeka szumiała, ptaki śpiewały, pachniało żywicą. Był sierpień pojawiły się wrzosy. A wycieczka faktycznie była udana.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Nice shots.. Wonderful forest.. Cheers

  OdpowiedzUsuń
 23. Your travel on a boat Lucja seems to be a fairy tale! I liked the stream, the river Kamenice is beautiful. The photos taken close to the waterfall are stunning. Was your camera save? Thanks for sharing!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Of course. The camera worked great. The cruise was very pleasant.
   The surrounding nature and beautiful scenery.
   Greetings.

   Usuń
 24. Molto bello e interessante. Una bella passeggiata in luoghi non soffocati dal turismo di massa.
  Felice settimana, un abbraccio
  enrico.

  OdpowiedzUsuń
 25. Piękne i urokliwe miejsce:) I przepiękne zdjęcia! Dobrego tygodnia Łucjo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Aniu, miejsce piękne i urokliwe.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 26. What a beautiful place to visit !!!!
  Have a nice week !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 27. Jestem zachwycona, to miejsce jest absolutnie niesamowite! Dziękuję za tę wspaniałą wycieczkę!
  Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrycjo,
   wąwóz Kamenice faktycznie jest niesamowity. Mnie oczarował.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 28. Bardzo mnie zaciekawiłas ta wycieczka, musze rozeznac na mapie gdzie to dokładnie jest, zauwazyłam góry stołowe,może nie będzie tak daleko aby wybrac sie latem:)) Pozdrówka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beatko,
   Czeska Szwajcaria jest przepiękną krainą, która co krok zachwyca.
   Życzę abyś go poznała.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 29. Pięknie tam... człowiek ma wrażenie,że wraca co najmniej do średniowiecza, gdy wszystko działało na prawach natury..
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu,
   tam jest bardzo pięknie. Przyroda zaskakuje.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Great nature!
  And you pohto is absolutley the best:)
  Have a nice week:)

  OdpowiedzUsuń
 31. Czechy sa niedaleko, więc mam nadzieje, ze zobaczę to miejsce, które z fotografii mnie oczarowało. Piękne są te widoczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,
   do Czech masz bardzo blisko więc możesz odwiedzić bez żadnych problemów Czeską Szwajcarię.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 32. No i tąpnęło mną! Chciałbym tam być!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbyś tam być? z całego serca życzę byś poznał Wąwóz Kamenice.
   Jestem pewna, ze się nie rozczarujesz.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 33. Cudnie :)))))
  Ciekawie i kolorowo :) Zazdroszczę i pozdrawiam gorąco !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Miejsce niezwykłe. Wiem, że lubisz takie uroczyska.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 34. Łucjo marzy się mi teraz wsiąść do auta i gnać tam w to miejsce. już i teraz.
  Oczy przecieram ze zdumienia, że nasz glob ma tyle w sobie piękności.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 35. i love being outdoors with nature. the beauty of the the stream and the waterfalls stood out to me. lovely views!!

  OdpowiedzUsuń
 36. Sente-se o silêncio e a tranquilidade de local. As fotos são a mais pura nutrição para a alma.
  Lucja feliz semana e um beijo.

  OdpowiedzUsuń
 37. Piękne malownicze miejsce ,aż chcę się tam być.Zdjęcia są cudowne.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 38. Przepiękne miejsce. Pięć dni temu płynęłam Dunajcem ( drugi raz bo płynęłam już wieki temu podczas kolonii )i tamte widoki, spokój i cisza zakłócana jedynie ćwierkaniem ptaków zostanie ze mną na długo. Mogłabym tak płynąć i płynąć, podziwiać widoki i wyciągać twarz ku słońcu, które wtedy cudnie grzało. W Twoich zdjęciach czuję atmosferę tamtego spływu i jestem przekonana, że byłaś zachwycona dokładnie tak jak to opisujesz. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 39. Rzeczywiście miejsce warte zobaczenia!

  Pozdrawiam serdecznie!:)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 40. Jestem oczarowana! Coraz bardziej odkrywam, że Czechy są piękne.
  Cudowne kojące widoki. Zapisuję na listę.:)
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
 41. Wąwóz Kamienice, to niezwykle zjawiskowe miejsce. :)

  OdpowiedzUsuń
 42. Długo czekaliście, aż zbierze się komplet na rejs?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekaliśmy około 10 minut. Zebrała się grupa Czechów około 18 osób.
   Na przystani byliśmy dosyć wcześnie, na łodzi nie było całego kompletu, mimo to popłynęliśmy bo w Hensku na łodzie i rejs czekało mnóstwo ludzi.
   Julio, Czeska i Saksońska Szwajcaria jest piękna. Pragnę tam jeszcze wrócić bo jest jeszcze wiele innych miejsc, które chcieliśmy zobaczyć.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...