środa, 4 września 2013

Najstarsza kamienna budowla...                     

Nie tłumacz się, przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak ci nie uwierzą... 
Elbert Hubbard

O Stonehenge, najstarszej zachowanej kamiennej budowli jaka zachowała się do naszych czasów  wiedziałam już dużo wcześniej...  Na temat tego miejsca słyszałam różne opinie... Pragnęłam przekonać się sama jak ono wygląda, czy powali mnie na kolana a może rozczaruje?

W tym dniu, równinę Salisbury w angielskim hrabstwie Wiltsshire skrywała mgła... Przyjechaliśmy wcześniej... I tak musieliśmy czekać do 9, 30 kiedy otwierane było podziemne przejście... A gdy opadły mgły, oczom naszym ukazała się przedziwna konstrukcja... Widziałam ogromny zespół stojących kamieni, otoczonych wałem ziemnym... Pogoda była zmienna i momentami nieprzyjemna... Z jednej strony nadciągały ciemne, ołowiane chmury i przeszywający zimny wiatr z drugiej, świeciło słońce...

Cały teren "Kamiennego kręgu" jest ogrodzony linami... Uważam, że dobrze... Domyślam się, że byłoby wielu amatorów na pamiątkowy kamyk liczący kilka tysięcy lat...
Inaczej wyobrażałam sobie to miejsce... Liczyłam na jakąś aurę tajemniczości i magiczności... Niestety, znajduje się ono w pobliżu A303 i odchodzącej od niej innej drogi... Wiejący wiatr zagłuszał szum samochodów...  A344 w przyszłym roku na znacznym odcinku zostanie pokryta trawą...  Prawdopodobnie  droga prowadzona będzie tunelem aby nadać temu miejscu dawną godność...
Za ogrodzeniem rozciągają się lasy,  pola i malownicze, ukwiecone łąki na których pasą się stada krów, owiec...To żywe kosiarki... Zachwycający, sielski widok a obok... Tajemnicze Stonehenge, "stone" znaczy kamień a "henges", kręgi co daje tłumaczenie: "Kamienne kręgi". W pobliżu znajduje się kilka kurhanów... Stałam i dosłownie gapiłam się w to prahistoryczne miejsce... Stałam przed ogromnymi głazami, które stoją tutaj 5000 lat? Myśli kłębiły mi się w głowie... 5000 lat, nie mogłam tego ogarnąć...Spacerując wokół kamiennego kręgu obserwowałam rośliny i duże ilości ptaków... Z uwagą patrzyły na spacerujących turystów... Liczyły, że dostaną od nich jakieś pożywienie ale się przeliczyły... Niestety, na wyspie jest kategoryczny zakaz karmienia ptactwa ze względu na duże ilości soli w naszym pożywieniu...
Stonehenge zaczęto stawiać około 3000 roku p.n.e. Budowa trwała około półtora tysiąca lat... Najpierw wykopano kanał, a na planie koła zbudowano wał z wejściem od północno-wschodniej strony... Naprzeciw niego umieszczono pojedynczy megalit. Następnie powstaje podwójny krąg z niebieskich kamieni - dolerytów. Każdy waży około 30 ton ma 4 metry wysokości i 2,50 metra grubości. Ogromne głazy sprowadzane są aż z gór Preseli w Walii. Miały do przebycia   około 240 mil.


Uważa się, że kamienny krąg w Stonehenge spełniał wiele funkcji...Mógł być wykorzystywany jako prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, świątynia słońca, kalendarz astronomiczny lub miejsce kultu zmarłych, o czym świadczą znalezione, spalone kości ludzkie...Czy jest to możliwe aby taki monument budowano jako kult zmarłych? Są hipotezy, że kręgi obrazują ruch Słońca względem gwiazd i pozwalają przewidzieć zaćmienia Księżyca...
Dobrze, że przybyliśmy tutaj wcześniej...Kończymy nasze oglądanie. Tymczasem do obiektu zaczynają ściągać tłumy...
Jakie są moje wrażenia? Już samo bycie w tym miejscu było dla mnie dużym przeżyciem. Cieszę się, że mogłam zobaczyć Stonehenge... Faktem jest, że to kontrowersyjna  prehistoryczna budowla. Do naszych czasów przetrwała jedna trzecia  oryginalnego obiektu... Prawdopodobnie przeznaczenie tych potężnych głazów pozostanie na zawsze tajemnicą...


    Dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
    Serdecznie pozdrawiam...


119 komentarzy:

 1. Nie wiem dlaczego, ale w tego typu miejscach kultu, potrzebuję ciszy, aby nasycić się i zbadać wszystkimi zmysłami miejsce. Miałaś to szczęście być tam bardzo wcześnie. Ogrom tej budowli widać na Twoich zdjęciach (małe postacie ludzkie w tle). Też jestem ciekawa czy kiedyś dowiemy się jaką tajemnicę kryje w sobie Stonehenge.Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też w takich miejscach chciałabym ciszy. Chciałabym...Niestety, w obecnych czasach jest to niemożliwe. Ludzie pragną poznawać takie miejsca.
   Cieszę się, że byłam tam bardzo wcześnie. Z każdą chwilą nadciągały tłumy turystów... Kiedy wracałam widziałam ogromne korki na drogach...I tak dowiedzieliśmy się dużo o tej prahistorycznej budowli.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 2. uwielbiam takie miejsca:) takie tajemnicze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też. I to bardzo. Moje myśli pracują na przyspieszonych obrotach...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. your images are amazing lucy, they always are!! the images of stonehenge are eerie and magical, you present it beautifully!!

  i am happy to see that you were captivated by the birds!! you got some great shots!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Debbie, I'm learning to photograph birds. It's a long and difficult road.
   Thank you for your kind words.
   Greetings.

   Usuń
 4. nie byłam, ale myślę, że przy świetle księżyca miałby ten magiczny klimat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak...Gdyby wiedzieć, że księżyc w tym dniu będzie świecić...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Też byłam i miałam podobne wrażenia.

  Jednak najbardziej spodobały mi się zdjęcia szczegółów, które uchwyciłaś: grzyb, ptak, krowy. Stonehenge Stonhengem,ale miejsce wciąż żyje. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiesz w tym miejscu dookoła otacza Cię przyroda.
   Trudno być obojętnym na jej piękno. To miejsce wciąż żyje i przyciąga tłumy, które pragną je zobaczyć...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Ta " zła pogoda" dodała tajemniczości temu miejscu. A opis wciąga i zaciekawia. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edwardzie, bardzo dziękuję.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Jest to jedno z miejsc, które leży i czeka na zobaczenie. Tobie się udało i tam pojechałaś. Pierwsze zdjęcie wyszło Ci cudownie. Jest takie zamglone, tajemnicze.
  Teorii na temat przeznaczenia tej budowli jest mnóstwo. Ciekawe, czy doczekamy się wyjaśnienia. Obawiam się, że nieprędko.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie , nie pierwsze, piąte!
   :)

   Usuń
  2. Ewuś, teorii jest mnóstwo. Trudno poruszać je w poście. Owszem, jestem ciekawa czy kiedyś dowiemy się do czego służyła ogromna budowla i kto ją faktycznie zbudował.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Mgła dodaje temu miejscu tajemniczości! Chciałabym tam teraz być :) pozdrowienia Łucjo! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj słuchałam prognozy pogody. W Stonehenge przez kilka dni ma być piękna, słoneczna pogoda.Szczerze Ci życzę aby spełniło się marzenie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. just an awesome, ancient mystery. i love the area it is in! beautiful!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right. This place is amazing and mysterious.
   Greetings.

   Usuń
 10. Przepiękne miejsce - usiąść w środku kręgu to dopiero byłoby przeżycie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie ma takiej możliwości. Kamienny krąg jest ogrodzony liną i jest zakaz wchodzenia.
   Wyobrażasz sobie co by się wtedy działo? Każdy chciałby się przekonać jak działa Stonehenge na człowieka czy jest to świątynia dla kultu słońca, centrum uzdrawiania, miejsce pochówku, a może ogromny kalendarz? To miejsce pozostaje tajemnicą...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Niesamowite zdjęcia z tego tajemniczego miejsca :) !

  OdpowiedzUsuń
 12. ŚWIETNE ZDJĘCIE TO Z MGŁĄ.
  Bardzo dawno temu czytałam o tym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Stonehenge napisano wiele. Nakręcono ciekawe filmy.
   Przyciąga jego tajemniczość...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Really impressive series of pictures of prehistoric monument!
  Magnificent pictures, Lucia!
  Greetings!♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This is a prehistoric site. Intrigued me his story ...
   Greetings.

   Usuń
 14. Fantastic series of shots of this ancient stones

  OdpowiedzUsuń
 15. Łucjo,ile odwiedizłąm miejsc moich marzeń dzięki Tobie,dziękuję Ci za to!!!To kolejne miejsce,które chciałabym bardzo odwiedzić!!!JAk zawsze zrobiłaś fantastyczne zdjęcia!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beatko, wierzę, że Twoje marzenie spełni się.
   Na pewno zobaczysz Stonehenge...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Jak zawsze piękne zdjęcia i fajne opisy, kolejne miejsce, którym się z nami podzieliłaś. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Violu, skoro byłam. To pokazałam to miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Masz rację, to wszystko jest trudne do ogarnięcia, cała tajemnica tego miejsca. Nie wiedziałam, że są takie konkretne informacje na temat budowy tego miejsca. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wiele rzeczy można wytłumaczyć i udowodnić dzięki technice. Można wyliczyć wiek kamieni. Odkryć miejsce skąd pochodzą...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 18. O tym, że tuż obok Stonehenge przechodzi droga już wcześniej słyszałam i zastanawiałam się, jak to jest więc z tą tajemniczością. Ale piszesz, że mimo wszystko miejsce wywarło na Tobie wrażenie. I droga ma być prowadzona tunelem, co mnie bardzo cieszy. Może jak tam pojadę, będzie to wyglądało jeszcze bardziej dziewiczo. I zobaczę wtedy wschód słońca. Taki jaki widzieli budowniczy tego miejsca.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, chociaż w części pragnie się temu miejscu przywrócić dawną godność...Mam nadzieję, że będzie wyglądać bardziej dziewiczo...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Transport był
  przed praktycznym
  zastosowaniem...
  koła.
  LW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno takie ciężary przewozić wozami...
   Mnie nie przekonuje teoria transportowania 30 tonowych głazów.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Też nie lubię tłumów turystów. Ale są miejsca, gdzie nie da się ich całkiem uniknąć.
  Bywałam bardzo niedaleko Stonehenge.
  ....Wstyd....nie pojechałam zobaczyć na własne oczy!
  A pogoda, przyznaję, bywa w Anglii nieprzewidywalna.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do pogody w Anglii, Szkocji, Walii to faktycznie jest nieprzewidywalna. Byłaś tak blisko Stonehenge i nie zawitałaś?
   To do Ciebie niepodobne.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Stonehenge un lugar con mucha historia y misterio a la vez, pero con una belleza que lo rodea, no he estado, mi marido estuvo de joven, con lo cual ya no repite los mismos viajes, pero lo he podido apreciar a través de ti.
  Un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 22. Byłam tam o zachodzie słońca, robiło to olbrzymie wrażenie. Bardzo chciałam od dawna tam pojechać i bardzo się cieszę, ze było mi dane tam pojechać.
  Piękne zdjęcie z mgłą.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam wczesnym rankiem, Ty o zachodzie słońca.
   Widoki musiały być niesamowite. Słońce ocieplało te ogromne głazy. Ja też się cieszę, że widziałam to miejsce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Bardzo ciekawa relacja i piękne zdjęcia. Najbardziej podoba mi się, to gdzie słońce prześwituje pomiędzy kamieniami, a one rzucają cień.
  Ewa pisała, że pragnęła by zasiąść wewnątrz takiego kręgu. Byłam kiedyś w okolicach Koszalina i tam też są kamienne kręgi, chociaż dużo mniejsze od tego w Stonehenge. Można było tam wejść do wnętrza kręgu. Oczywiście nie odmówiłam sobie tego doświadczenia i usiadłam w jego środku. Ciekawe uczucie. Minęło już kilka lat, a ja nadal pamiętam to doznanie.
  Jest tam również kamień z którego promieniuje jakaś energia. Rzeczywiście odczuwałam coś w rodzaju ciepła, gdy przybliżyłam do niego dłoń. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Margo zaciekawiłaś mnie informacją, że w pobliżu Koszalina są podobne kręgi. Nie wiedziałam. Myślę, że tamte w Stonehenge też jakoś oddziaływują na człowieka.
   Nie miałam możliwości sprawdzenia. Bardzo żałuję.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Margo, cieszę się z Twoich odwiedzin. Niestety nie mogę odwiedzić Twojego bloga ponieważ nie jestem zarejestrowana w GOOGLE+.
   Przepraszam:)

   Usuń
  3. Nic nie szkodzi, że nie zajrzysz. Kręgi pod Koszalinem nie są takie reprezentacyjne jak angielskie, ale jest tam sporo kamieni poukładanych w różne konfiguracje. I są one dokładnie opisane, czemu mogły służyć.

   Usuń
 24. Miejsce fantastyczne. Jak to bywa z takimi miejscami, jednych rozczarują, drugich jeszcze bardziej zachwycą. Na pewno warto zobaczyć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, to to miejsce jest fantastyczne i warto je zobaczyć.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 25. Masz rację pewnie nigdy nie zgadniemy o co chodziło z tym kręgiem...
  Mnie zawsze dziwi ,że to tyle lat minęło i tle czasu stoi
  a człowiek przemija, umiera, odchodzi a one stoją i stoją...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu, myślę podobnie. człowiek przemija, umiera a Stonehenge stoi, stoi i pewnie wiele wieków jeszcze stać będzie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 26. To tajemnicze miejsce zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Ciekawie je opisałaś a świetne zdjęcia oddały jego klimat. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. It must have been amazing to visit Stonehenge, love the early morning misty photo. I didn't realise it had taken so long to complete, nor that the stones had been transported such a great distance.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karen, are you thinking of Stonehenge.
   Who built them, how to transport the huge boulders, which was served ...
   Greetings.

   Usuń
 28. Es un sitio maravilloso. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 29. Niezwykłe miejsce... zdjęcia piękne. Miałam okazję tam być i ta droga obok też mi przeszkadzała.. To zdjęcie z mgłą jest niesamowite:) Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu, nie jestem zdziwiona, że byłaś w Stonehenge.
   Jadąc do Polski pewnie wiele razy miałaś okazję je zobaczyć.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 30. A wonderful work of images. I like to visit this place forever. hug
  PS: Visit the http://klictossan.blogspot.com.br/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TOSSAN, of course visit your site.
   Greetings.

   Usuń
 31. Oh my goodness, Lucia, how fortunate you were to be able to photograph Stonehenge.
  These photographs are beautiful, and I thank you so much for sharing them here.

  OdpowiedzUsuń
 32. Wonderful photos of mysterious Stonehenge and its surrounds, how lovely it would be to experience this place, thank you for sharing your images dear Lucia.
  Greetings and hugs
  xoxoxo ♡

  OdpowiedzUsuń
 33. obłędne widoki, klimat nieziemski;) pięknie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Bardzo dziękuję.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 34. Wspaniałe zdjęcia Lusiu! Stonehenge mnie zauroczyło, jednak cały urok padł przez przejeżdżające blisko non stop samochody i szum trasy. Z drugiej strony pomyślałem sobie, że to takie spotkanie różnych cywilizacji. W sumie też ciekawe i inspirujące...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem z samochodami jesienią w przyszłym roku zostanie rozwiązany. Około 3 km przed Stonehenge budowany jest potężny parking.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 35. Widoki cudne...Zdjęcia obłędne...A Stonehenge jest pełen tajemniczości...Serdecznie pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też to miejsce zachwyciło.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 36. ...tak jak Paryż, to miejsce również jest moim marzeniem, być i zobaczyć...

  ...pozdrawiam i dziękuję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, że Twoje marzenia spełnią się.
   Zobaczysz Paryż , Stonehenge i inne cuda świata...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 37. Fantastyczne miejsce, piękne zdjęcia, powiew dawnych czasów:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 38. Hello dear Lucia!
  Beautiful places you visited, thank you for sharing!
  Have a nice day my dear!
  With all hold you dear!
  Kisses.

  OdpowiedzUsuń
 39. So beautiful places! Stunning photos!!!

  OdpowiedzUsuń
 40. Zawsze mnie fascynowała tajemnica kamiennego kręgu....Lusiu, zdjęcia we mgle przyprawiły mnie o gęsią skórkę...są niesamowite, pełne tajemniczości i mroku. Chciałabym zobaczyć je z bliska i przekonać się na własnej skórze, jak to jest, być tak blisko tej tajemnicy.... Cudowny post. Buziaki Lusiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inuś, mnie też. Patrzyłam na kamienie. Jakie kamienie, przecież to ogromne głazy 30 tonowe. One nawet nie były pokryte mchem. W zakamarkach nie rosły żadne rośliny. Czyż to nie dziwne? Zastanawiałam się dlaczego w maleńkim zagłębieniu nie rośnie omżyn. On tu jest niczym chwast...Jemu wystarczy szczelina i już jest roślina.Przyznaję, tajemnicze miejsce.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 41. Dziękuję za ten post, który idealnie wstrzelił się w moje zainteresowania czy też podróżnicze marzenia typu "choć raz w życiu zobaczyć na własne oczy" :) Robisz piękne zdjęcia, zwłaszcza natura i zwierzęta cudownie się na nich odnajdują... Mogę zapytać, jakim aparatem fotografujesz? Zdjęcia są naprawdę super :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Izo, wierzę, że twoje marzenia spełnią się.
   Będzie Ci dane zobaczyć nie tylko Stonehenge ale i Twoje wymarzone Kilimandżaro.
   Izo, przed blogowymi Przyjaciółmi nie mam tajemnic.
   Używam Canona Power Shot SX40 HS, wyposażonego w szerokokątny obiektyw z 35-ktotnym zoomem ...Canona Power Shot SX20 IS oraz Lumixa Panasonic.
   Nie są to lustrzanki. Gdy noszę aparat na szyi przez dłuższy czas, to zaczynają boleć mnie kręgi szyjne. Lustrzankę mam w domu ale ona jest dla mnie za ciężka...Używam jej w ogrodzie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 42. Widoki przepiękne i jak zawsze cudne zdjęcia! Bardzo lubię takie miejsca z klimatem, rzeczywiście trudno ogarnąć myślą, że patrzy się na coś, co ma 5000 lat.. Pozdrowienia serdeczne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anex, przyznaję. Miałam trudności aby ogarnąć myśli. Stoisz i patrzysz. Masz przed sobą coś co liczy 5000 lat. Zastanawiasz się ile pokoleń to oglądało? W jaki sposób budowali, przewozili głazy. To przecież było 5000 lat temu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 43. Hello Lucia!

  Thank you for lovely pictures from Stonehenge! It must have been fantastic to be there.

  Have a nice day!

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 44. ZNÓW MASZ PIĘKNE WIDOKI NO SUPER JA WOLE KWIATY I WIERSZ ADAMA ASNYKA RÓŻA ZAPRASZAM DO MNIE KAMA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamo, byłam widziałam, czytałam...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 45. Bardzo piękne zdjęcia, a miejsce rzeczywiście interesujące. Widziałam kanale geograficznym to miejsce i ciekawą relację. Fotki robione podczas takiej pogody wychodzą świetnie, bo co chwilę zmienia się oświetlenie i nawet mgła pokazuje ciekawy obrazek. Pozdrawiam Cię i dziękuję za relację. Dobrze, ze Cię mam, podróże z Tobą są atrakcyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też oglądałam program o Stonehenge. Marzyłam aby zobaczyć to miejsce. Pogoda była zmienna i to tworzyło jakąś dziwną, tajemniczą aurę.
   Och Lotuś, to ja jestem dumna i się cieszę z naszej znajomości.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 46. muszę się przyznać, że zazdroszczę takiej wycieczki :) mam nadzieję, że mimo zmiennej pogody bardzo Ci się podobało. :) pozdrawiam

  tamas, www.les-aromat.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam zachwycona tym miejscem.
   Patrzeć na coś co liczy 5000 lat i stworzyła te Kręgi jakaś cywilizacja...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 47. Malownicze widoki, super!
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 48. I haven't got any words to describe the beauty of your pictures...
  I wish you anice day! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh Jliana, that's very nice what you write. Thank you.
   Greetings.

   Usuń
 49. Those stones are standing very calmly but looks they tell its history....Wonderful photos.
  Green Tomato.

  Have a good day!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomato, these stones are standing peacefully 5000 years.
   Greetings.

   Usuń
 50. Ale cudne miejsce, tez chcę zobaczyć.
  Cudne uroki natury :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorotko, zobaczysz, na pewno zobaczysz...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 51. ZBYSZEK ŁADNY WIERSZ DLA MNIE NAPISAŁ ZOBACZ U NIEGO CMOK KAMA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę. Zobaczę.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 52. no widzisz Lusiu... a ja chciałam, napisać, że na fotach bardzo tajemniczo wygląda... a tu... klops...
  w rzeczywistości inaczej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu, wyobrażałam sobie, że Stonehenge położone jest hen, daleko od ludzi. Czekało mnie lekkie rozczarowanie. Takich rozczarowań już kilka przeżyłam; sądziłam, że piramidy leżą gdzieś daleko na Saharze a tu, Kair przychodzi niemal do ich stóp, podobnie jest z Luksorem, Karnakiem, noriami w Hama...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 53. Mgła dodaje uroku i tajemniczości tej budowli :))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 54. 5000 lat to robi wrażenie...słyszałam o wielu teoriach na temat tego miejsca niektóre wywodziły wszystko z taką swadą jakby autor widział na własne oczy moment powstania Stonehenge. Ja osobiście wolę mgiełkę tajemnicy...Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 55. Zazdroszczę. Niesamowite miejsce i niezwykle silny czakram, widać to na tym zamglonym.
  Mnie urzekło w filmie Polańskiego Tess.
  Cudny grzybek. Nigdy nie widziałam takiej ilości leżących krów.
  Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
 56. O Stonehenge już tyle napisano, że nie będę się powtarzać. Zaciekawiła mnie informacja, że na Wyspach jest zakaz karmienia ptaków. To samo przydałoby się u nas, bo codziennie muszę sprzątać balkon zasypany okruchami chleba i myć poręcz zabrudzoną odchodami gołębi.
  Muszę tę informację przekazać sąsiadowi z piątego piętra, który od kilku lat karmi gołębie.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 57. powiem CI ŻE nie moge nic napisać nie wiem czemu ale bardziej boje sie o wojne 3 wojne światową wiem że nie u nas ale w usa to polska jest blisko

  OdpowiedzUsuń

 58. Hello, Łucja-Maria.

   It is my joy to share your wonderful work.
   And sweet message charms my heart.

   I pray for your happiness and world peace.

  Have a good weekend. From Japan, ruma ❃

  OdpowiedzUsuń
 59. Niesamowite miejsce a wycieczka wspaniała serdecznie dziękuję pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 60. brozowa lilia
  płakałeś nie to nie przezemnie
  mówiłam nie rób tego
  Ty jak zawsze byłeś mądzrzejszy
  dlaczego to zrobiłeś
  do okoła krew
  zgiety w pół
  zwijam się z bólu
  straciłam cię
  nie chhciałam
  nie cofne czasu
  przykro mi
  chce zasnąć na zawsze
  niech ćisza połaczy nas w ramiona
  przepraszam nie chciałam
  Autor: Kamila | 6th W TO MÓJ WIERSZALE NIE MOGE GO NA BLOGU MOIM

  OdpowiedzUsuń
 61. U MNIE KWIAT LILA BRĄZOWA ALE NIE MAM WIERSZA TEGO

  OdpowiedzUsuń
 62. Nie tłumacz się, przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak ci nie uwierzą... Elbert Hubbard....takie prawdziwe...
  Siostrzyczko ♥ kolejny raz wędruję z Tobą i odwiedzam te niesamowite miejsca, patrzę na nie Twoim okiem i ♥ i czuję podobnie- u mnie zachwyt miesza się z lękiem, niedowierzanie z podziwem, ciekawość z zagubieniem...
  Nie lubię tłumów, lekko mnie przerażają, i ...zasłaniają widoki ( hihihi), bo
  mała ( tzn niska)ze mnie osóbka, takie nie przymierzając 155 cm bez kapelusza:-)
  Wolę ciszę,spokój,milczenie gdy nic a nawet nikt nie psuje magii i klimatu miejsca.
  Patrząc na zdjęcia (super fotki, jak zawsze) czuję się jeszcze mniejsza, niedorosła i zbyt głupia by ogarnąć to wszystko, pojąć tajemnice i zagadkę skalnych kolosów, funkcję tego magicznego kamiennego talizmanu ? ochraniającego ludzi ? czy może świątyni czy cmentarza?
  Tak czy siak to zjawiskowe wręcz baśniowe miejsce, nie z tego świata :-)

  Wrzesień to trudny dla mnie czas...dobrze jest zająć myśli czymś tak uroczym, miłym i przyjemnym jak Twoje słowa i zdjęcia ♥
  całusy Kochana Duszyczko
  d.

  OdpowiedzUsuń
 63. Great shots!
  Love the flower captures too.

  OdpowiedzUsuń
 64. Tyle tajemnic kryje nasza Ziemia, ciekawa jestem, czy kiedyś z innej perspektywy poznamy prawdę o nich? A może przestaną nas już ciekawić, stracą znaczenie. Dziękuję, że się podzieliłaś swoimi doznaniami:)

  OdpowiedzUsuń
 65. To bardzo tajemnicze miejsce.Tajemne moce to zbudowały bo,tak naprawdę to nie wiadomo jak to powstało ?Są tylko legendy a te wiadomo nie zawsze są prawdziwe.Ale,wrażenie duże.Oj!świecie jesteś piękny tylko,ludzie nie zawsze.Pozdrawiam serdecznie i bardzo serdecznie dziękuję.Jesteś moim dobrym natchnieniem.Zdjęcia przepiękne.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...