Moja lista blogów

środa, 27 lutego 2013

Kościół Narodzenia NMP... w Racławicach Olkuskich..


Najpiękniejsze cuda powstają w największej ciszy...

Wilhelm RaabeByła piękna, ciepła czerwcowa sobota...  Doskonała, na wyjazd do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie... Znaleźliśmy się wśród ukwieconych łąk i pagórków... W wysokich trawach kwitły rumianki, stokrotki i maki... Nad brzegiem  rzeczki Czubrówki, obficie rosły żółte kosaćce i niezapominajki...  W takim urzekającym krajobrazie rozłożyła się stara wieś Racławice Olkuskie... W samym jej środku zobaczyliśmy prześliczny, drewniany kościółek, perełkę architektury sakralnej... Już na sam jego widok moje serce, zaczęło bić mocniej, ożywiło się... Uwielbiam zwiedzać takie świątynie... Zawsze budzą moją nieposkromioną ciekawość, co też skrywają w swoim wnętrzu... A ponieważ przeważnie liczą po kilka wieków, to możemy zobaczyć bardzo cenne dzieła sztuki sakralnej, przepiękne polichromie, chrzcielnice, obrazy, ambony, tryptyki, nagrobki...
Racławicki, modrzewiowy kościółek umiejscowiony jest na wzgórku w gromadzie ogromnych drzew lipowych... Przypuszczam, że tak starych jak i on... Zbudowany został w 1511 roku na miejscu poprzedniego również drewnianego kościółka... Ogrodzony jest niskim płotem z drewnianych bali... Jest to budowla gotycka, jednonawowa... Od południa do kościoła przylega kruchta... Malowniczości świątyni dodaje strzelisty dach kryty gontem i niewielka barokowa wieżyczka na sygnaturkę... Od strony południowo-zachodniej stoi dzwonnica... Po przeprowadzonej renowacji, deski na ścianach zewnętrznych prezbiterium i dzwonnicy są jeszcze jasne... Deszcz, śnieg, słońce i wiatr przyczynią się i sprawią, że świątynia szybko ściemnieje i nabierze kolorytu starości...


W świątyni panuje półmrok... Po chwili mój wzrok przyzwyczaja się i widzę kwadratową nawę i w głębi, węższe, trójboczne zamknięte prezbiterium... Ołtarz główny jest w stylu barokowym... A w nim, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI wieku... Nawę od prezbiterium oddziela belka tęczowa, z jednym z najcenniejszych zabytków - krucyfiksem i Grupą Ukrzyżowania... W świątyni są trzy ołtarze boczne; św. Andrzeja, św. Piotra i na ścianie północnej, Ukrzyżowania... Po prawej stronie ołtarza  głównego, znajduje się nagrobek rycerza herbu Rawicz...Muszę się przyznać, że wielokrotnie zazdroszczę mieszkańcom takich cudownych, z duszą kościółków... W takim uduchowionym miejscu można się modlić godzinami... Nie jestem dewotką dla której takie miejsce jest najważniejsze i nic innego się już nie liczy... Nie, ale przebywanie w takim miejscu, sprawia, że człowiek jest jakby bliżej BOGA!


Wnętrze kościoła jest bardzo cenne... Ściany, sufit w prezbiterium i nawie, zdobi barwna polichromia z XVII wieku... Malowidła ścian w prezbiterium przedstawiają obrazy maryjne i postaci świętych, zaś w nawie sceny Męki Pańskiej... Ta polichromia, to obrazkowa Biblia dla ubogich tzw. liber - pauperum... Przeznaczona była dla ludzi nieobytych ze  sztuką czytania...We wnętrzu świątyni zachwyca niezwyklej urody i znaczenia rzeźba Jezusa Frasobliwego...

Inne cenne zabytki to; ambona, chór muzyczny, chrzcielnica z marmuru dębnickiego... Przychodzi czas i żegnam kościółek w Racławicach Olkuskich... Wiem, że jeszcze tutaj wrócę... Kolejny drewniany kościółek czeka na mnie w pobliskich Paczółtowicach...   

                                                                91 komentarzy:

 1. i don't care for all the gold inside, but i love the natural wooden church!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tex, I love wooden churches.
   Their interiors are beautiful.
   Regards

   Usuń
 2. Ten kościółek jest przepiękny. Małe drewniane cudo sakralne, po prostu unikat.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten kościółek jest perłą architektury drewnianej.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Niesamowite wnętrze...
  Czasami zastanawiam się jakim cudem to wszystko się uchowało...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzadko spotyka się tak doskonale zachowaną polichromię.
   Wyposażenie też jest urzekające.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Beautiful wooden church! The Yellow iris was so nice to watch. I have it in my garden.
  Have a nice evening!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wildflowers and irises are very beautiful flowers.
   A church is a very valuable and historic.

   Usuń
 5. A friend from work visited Krakau 2 years ago. And had never expected to be so beautiful, but is was fantastic he told me.
  Wonderful photo's Lucja-Maria.
  Have a wonderful evening.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marijke. It's very nice to hear such an opinion.
   Krakow is very beautiful. This is the Polish gem.
   Regards.

   Usuń
 6. Przepiękne, święte miejsce :)
  Taki prawdziwy dom Boży.. :)
  Pozdrawiamy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam dużo drewnianych kościółków.
   Ten jest doskonale zachowany i utrzymany.
   To prawdziwy Dom Boży.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Przepiękne miejsce, a ta polichromia. Enya dodatkowo tworzy klimat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polichromia w tym kościele jest doskonale zachowana.
   Enya? też ja lubię.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Siedzi sobie Jezusik Frasobliwy pod daszkiem z liści i myśli: Kiedyś to dobrze było. Kościół nowy mi postawili, do nowego domu przenieśli. Pięknie tu było. Polichromie były nowe, urzekały kolorami, a teraz? Przydałby się jakiś konserwator ale i artysta. Odnowiłby ściany i zrobiłoby się tu weselej. Lipy przykościelne słuchały, one wszak to umieją, i potakiwały Jezusikowi. Stary kościółek stał i też słuchał bo i jego zrobiono z drewna.
  Urzekło mnie to miejsce, chociaż poznałam je dopiero teraz. Tak wiele piękna jest na Świecie. Czasem trudno je dostrzec , bo się przed nami chowa. Wystarczy tylko zrobić pierwszy krok, a ono już postara się żebyśmy nigdy nie tracili go z oczu i z serca.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, piękny komentarz. Zgadzam się z Tobą, że wiele piękna jest nie tylko na świecie ale w naszym kraju. Nad czym boleję? nasze kościoły są bardzo często zamknięte. Rozumiem, że są włamania i kradzieże.
   Jesienią pojechaliśmy do pewnej miejscowości w niedzielę. Liczyliśmy, że po mszy uda nam się zobaczyć unikatową świątynię. Zaraz po mszy,o godz. 10-tej kościelny wyprosił nas z kościoła. Musiał pójść na obiad. Prosiliśmy go o 10 minut zwłoki.
   Nie pomogły tłumaczenia, że w jedną stronę mamy do pokonania ponad 200 km. Pozostał nieugięty...
   W Racławickim kościółku znajdował się bardzo cenny tryptyk. Teraz mogliśmy go oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Krakowie na Kanonicznej.
   Przepiękny zabytek. Arcydzieło sztuki.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Zainteresowała mnie ta rzeźba, bo wygląda na starszą niż sam kościółek. Może go przeniesiono z poprzedniego, gotyckiego?
   Pa:)

   Usuń
  3. Mnie też zainteresowała ta figurka. Wygląda na gotycką. Może faktycznie pochodzi z tamtego gotyckiego kościółka. To musiała być ważna parafia skoro w XV wieku istniała szkoła parafialna. Potwierdzają to dokumenty wizytacyjne...
   Ewo, od pewnego czasu fotografuję Jezus Frasobliwego. W dwóch kapliczkach, które wiszą na drzewach w moim ogrodzie, mam figurki Frasobliwego.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  4. Czasy się zmieniają, życie zaskakuje nie tylko nas, ludzi. Musiało być jak piszesz. Jest wiele miejsc w Polsce, które wraz z upływem czasu straciły na znaczeniu. Za to możemy je zwiedzać:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. W takich kościołach czuję się najlepiej mogłabym tam przebywać cały dzień:))i wcale nie chodzi tylko o modlitwę ja się tam po prostu dobrze czuję:)))dziękuję za pokazanie pięknych miejsc i cudnych kwiatów:))))Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reniu, takimi miejscami w okresie wakacyjnym opiekują się ludzie bardzo zaangażowani. Znają historię swojej miejscowości, kościółka...Chętnie dzielą się swoimi wiadomościami. Lubię siedzieć w w chłodnym kościółku w ciszy...Czasem przerwie ją stęknięcie drzewa lub dolatujący szum drzew.
   Lubię wdychać zapach impregnowanego drzewa, świec...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Obejrzałam zdjęcia i siedzę i myślę.500 lat stoi taki kościółek,,,ile pokoleń do niego wchodziło,ile sie zmieniło na świecie...a on stoi.Nas już nie będzie a on pewnie dalej będzie stał.Szkoda,że nie mamy takiej zdolności,położenia dłoni na drewnianej ścianie i zobaczenia jego historii....Jak zawsze pięknie pokazałaś nam cuda.Dziękuję Ci za to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięć wieków, to długa historia...Wierni tego kościółka mogą wspominać swoich krewnych. Ich pokolenia tutaj przychodziły. Może siedzieli w tych samych ławkach, klęczeli na tej kamiennej posadzce, chrzczeni byli przy tej zabytkowej chrzcielnicy...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Niesamowite miejsce. Drewniana bryła i te polichromie, coś cudownego. fantastycznie wkomponowałaś te kwiaty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mażenko, te kwiaty, to tylko namiastka tego piękna, które otacza drewniany kościółek. I tak przesadzam ze zdjęciami.
   Uważam, że jeżeli ktoś wybierze się w dane miejsce, to będzie wiedział na co ma zwracać uwagę.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 12. These are wonderful, Lucia!
  I especially love the poppies. They remind me of summer.
  Love this song too.
  Thank you for sharing.
  I hope you've had a wonderful day.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lisa, I really love poppies. And the field and garden.
   I like Enya's songs.
   Regards

   Usuń
 13. Es preciosa, me encanta. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 14. A mi bardzo się maragaretki podobają. :)Pienny cały blog. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też. Na łąkach kwitły ogromne połacie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Ten przepiękny kościółek ze wspaniałą polichromią na ścianach najlepiej odwiedzać wiosną, żeby przy okazji pobyć na łąkach wśród kwiatów. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To była końcówka maja, więc kwiaty na łąkach obficie kwitły.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 16. Te drewniane kościółki mają to do siebie, że na zewnątrz to one nawet do siebie są trochę podobne. Ich wnętrza są natomiast prawdziwymi perełkami. Ten w Racławicach Okluskich jest najlepszym tego dowodem.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolanto, zgadzam się z Tobą. Chociaż są również różne style i typy architektoniczne. Pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Wow...
  Very beautiful church, and very amazing evergreen landscape.
  The song is lovely. I like Enya and Clannad too!!
  Hugs
  W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I know that in Spain there are no such structures sakralanych.
   They are made ​​of brick and stone.
   Regards

   Usuń
 18. ... ze względu na to, iż jeszcze z lekka śpię ... w oczy najbardziej wpadły mi ... polne kwiatki... och jak błogo się zrobiło...cudne foty
  Lusiu miłego dzionka życzę.... !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joasiu, uwielbiam polne kwiaty. Mogę godzinami chodzić po łąkach...
   Mogę zatracać się w polnych kwiatach.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Uwielbiam takie małe drewniane kościółki.Mają swój niepowtarzalny urok! Serdeczności o poranku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię drewnianą architekturę.
   Kościółki maja swój urok, piękno, czar...
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Dziękuję Lusiu, za te łąki pełne zieleni i polnych kwiatów. Kościół przepiękny, jego wnętrze mnie zachwyciło.Niesamowite jest to, że tak długo istniejący kościół zachował się tak pięknie. Pozdrawam ciepło. Ina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno, mieszkańcy chcieli wybudować nowy kościół, bo ten stary, ciemny...Murowany byłby piękniejszy.
   Dobrze, że ktoś był świadom jaką posiadają w tej wsi perełkę i nie zbudowano nowego...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Wspaniały! I znów się potwierdza powiedzenie, że pozory mogą mylić...na zewnątrz skromny, w środku bombonierka!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Meg, bardzo trafnie to ujęłaś!
   Tak właśnie jest.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Świetne klimaty, uwielbiam stare kościoły. Polecam kościół w Michalicach niedaleko Namysłowa. Cudo!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię klimaty starych kościółków.
   Często ich poszukuję. dziękuję za namiary.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. So wunderschöne alte Kirche!
  Liebe Grüße Crissi

  OdpowiedzUsuń
 24. Drewniane kościołki są piękne! Pozdrowienia Łucjo!

  OdpowiedzUsuń
 25. Dobrze, że przez te wieki kościółek nie został obrabowany i można podziwiać jego wnętrze.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wielkie szczęście, że ominęły go wszelkie kataklizmy.
   W czasie wojny ludność ukryła zabytkowe dzwony aby nie zostały przetopione na armaty.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Kościółek, o którym Ci kiedyś wspominałam, został obrabowany całkowicie, co mnie bardzo zasmuciło, bo nie wyobrażam sobie takiego świętokradztwa.
   Nawet nie wiem, kto to zrobił, bo wioska jest poniemiecka, a ludność napływowa z całej Polski tego nie wiedziała.
   Pozdrawiam i życzę spokojnej nocy.

   Usuń
  3. Anno, często pokonując 100, 200 km denerwujemy się, że kościoły są zamknięte. Jak mają być niezamknięte skoro zniżają się do świętokradztwa.
   Dw lata temu odkryłam, że Małopolsce otworzono Szlak Architektury Drewnianej. Od maja do końca września duża ilość kościółków drewnianych jest otwarta od 10 - 15 tej. Pieczę nad nimi w tym czasie mają zaufani opiekunowie. Opowiadają o historii zabytku a co najważniejsze pilnują cennych zabytków...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Piękny kościół z pięknymi malowidłami ściennymi.

  Piękne krajobrazy na zewnątrz kościoła.

  Buziaki

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ventano, polichromie są bardzo stare. mają 5 wieków.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 27. A beautiful church, both the exterior and the wonderful murals and interior, so much history... also the lovely flowers dear Lucia.
  Thank you for sharing these images.
  Warm greetings
  Dianne
  xoxoxo ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beautiful wooden monument.
   It seems to be very fragile because of the wood and lasted 500 years.
   Regards

   Usuń
 28. Piękna wycieczka, wspaniałe miejsce. Świątynia urokliwa. Dzięki blogom , poznajemy miejsca, gdzie nie było nam dane być. U Ciebie mam raj krajoznawczy, za który serdeczności zostawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spacer w sielskim krajobrazie jest prawdziwą przyjemnością.
   Łąki, kwiaty, świegot ptaków, wapienne skałki to urocze miejsce...
   A potem dochodzimy do drewnianego kościółka...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 29. That wooden church is simply stunning!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lady Fi, I really like wooden churches. This is very old.
   He has five centuries.
   Regards

   Usuń
 30. I understand you had a really nice visit here!
  What lovely church and so very old!
  Like you photos, as usual1 :)
  Have a nice weekend! Greetings Pia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pia, the church has five centuries.
   It is very old and very beautiful.
   Regards

   Usuń
 31. The architecture's exterior is charming. Also wonderful art inside. The beautiful flowers are making me smile.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jakie piękne zdjęcia, uwielbiam drewniane kościoły, maja duszę , i lata nam nie skąpiłaś,buziaczki i pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alino, ja też bardzo lubię drewniane kościółki.
   To końcówka wiosny.
   Pozdrawiam:)

   Usuń

 33. Hello dear, Lucia!
  I love the pictures, wooden church campuses with flowers!
  Gorgeous and Enya song!
  Have a nice evening!
  Embrace you with love!
  Kisses.
  *ELENA*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *ELLENA*
   I also like the wooden churches and wild flowers ..
   Regards.

   Usuń
 34. Zachwycił mnie Twój post, Łucjo. Już sobie obiecałem wiosenną wycieczkę do tych Dolinek Krakowskich. A takie kościółki,stanowią dla mniej zawsze, dodatkowy magnes. Pięknie go pokazałaś. Powiedz jeszcze, czy zawsze jest otwarty, czy miałaś takie szczęście?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że znasz którąś z Dolinek Krakowskich. Są urzekające. Wybierając się w te tereny trzeba kilka sobót. Już w Krzeszowicach można zobaczyć pałac Potockich, dalej jest Czerna, Paczółtowice, Racławice Olkuskie...
   Jedne z najpiękniejszych dolinek; Kobylańska, Będkowska, Bolechowicka, Kuczwody, za wałem Tenczyńskim; Dolina Mnikowska, Tenczynek, Rudno...
   Oba kościółki drewniane są na Szlaku Arch. Drewnianej do tej pory otwarte były od maja do końca września w piątki, soboty i niedziele.
   W soboty otwarte były od 10 - 14 -tej. Bez problemów można oba zobaczyć gdyż dzieli je niewielka odległość.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 35. Så flott tur dere hadde..blomster og flotte bygninger:))
  Takk for dine hyggelige hilsener og at du likte den nye look på bloggen min:))

  OdpowiedzUsuń
 36. wawwww! Beautiful!!!

  Kisses

  http://couturetrend.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 37. Należę do miłośników architektury drewnianej i cieszę się, że pokazałaś nam kolejny ciekawy kościół, mam więc gdzie planować wycieczkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Cudowne miejsce,dziękuję za wiosnę,tęsknię za tymi barwami.
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 39. Great series of shots from the place.
  Have a great weekend!

  OdpowiedzUsuń
 40. Dzięki blogom , poznajemy miejsca, gdzie nie było nam dane być. U Ciebie mam raj krajoznawczy, za który serdecznie dziękuję brak słów cudny post serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 41. Breathtaking set of images, I like the wooden architecture, the interior is absolutely wonderful, the paintings and the religious figures are amazing!
  Great work and adorable photo article, you are very talented!Thanks for sharing!
  hugs
  Léia

  OdpowiedzUsuń
 42. Maki przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Great pictures! Such a beautiful church! Lovely flowers, especially poppies. Happy weekend!

  OdpowiedzUsuń
 44. j'aime bien ce saint qui se tient la tête avec son bras

  OdpowiedzUsuń
 45. Jakże piękny i urokliwy jest ten kościołek , który ukazujesz na swoim blogu.Godne podziwu jest to jak potrafisz opisać takie miejsca. Dziękuję z komentarze. Nabrałem sobie chyba za dużo zajęć na emeryturze. Trudno w to uwierzyć, ale ja naprawdę nie mam czasu. Pozdrawiam miło i czekam na wiosnę. Dzisiaj zerwałem pierwszy bukiet przebiśniegów ze swojego ogródka.

  OdpowiedzUsuń
 46. Bardzo lubię te drewniane kościoły. Wydają cieplej niż kamień.
  pocałunek.

  OdpowiedzUsuń
 47. Bardzo fajny kościół, lubię takie małe drewniane,
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 48. Piękny kościoł,wiem bo widzę go codziennie......

  OdpowiedzUsuń
 49. Such a simply beautiful church, the exterior doesn't give a hint to the ornate interior. The Chopin Prelude in E was a special treat. A lovely post as always. Tom The Backroads Traveller

  OdpowiedzUsuń
 50. This is an awesome church! The inside and outside are both wonderful.

  OdpowiedzUsuń
 51. 1st - i am amazed by the huge trees. they look so old and like they have seen many season. wow wee! ( :
  2nd - i am not sure i have ever seen such a details wooden church. i have seen some wood within other materials kind of church. this is a 1st for me. so gorgeous!!

  OdpowiedzUsuń
 52. What a beautiful looking church, both inside & out

  OdpowiedzUsuń
 53. This church is amazing and so magnificent inside.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli rozpoznasz siebie na zdjęciach i nie chcesz być na tym blogu, proszę poinformuj mnie o tym.
Ja bardzo szybko usunę te zdjęcia..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...