piątek, 5 sierpnia 2022

Hortensje i inne kwiaty sierpniowe

 Hortensja jest bajecznie bogata w baldachogrona

i kwitnie, przepięknie - jak wyobraźnia uskrzydlona.

Silna, mocna i ciekawa świata

aczkolwiek pokora jej będąca symbolem - to szata.

Bardzo ją lubię i szanuję

oraz w moim ogrodzie chętnie pielęgnuję.

O niebo lepsza, jako kwiatowe wspomnienie

oczyma wyobraźni namalowane, jak Twoje istnienie...

* Aleksandra Baltissen *
Chyba nikt nie zaprzeczy, że róża jest niekwestionowaną królową ogrodów, kiedy kwitnie rozświetla nie tylko otoczenie ale  ich widok także raduje się serce... Natomiast hortensja to prawdziwa dama ogrodów, która bywa kapryśna ale i fascynująca... Jest niezwykle urodziwa, zmienna, efektowna i bardzo elegancka... Uwielbiam hortensje...  Każdego roku z niecierpliwością czekam kiedy zakwitną w moim ogrodzie... Liczne kwiaty tworzą przepiękne i pokaźne bukiety, obok których nie mogę przejść  obojętnie... Podziwiam ich olbrzymie i masywne kwiaty... Właśnie teraz,  w sierpniu obficie kwitnące hortensje mają swoje pięć minut i zachwycają swym wyglądem... Czasami kwiaty utrzymują się bardzo długo, właściwie aż do przymrozków i cieszą moje oczy...

Od lata do jesieni / malowniczo się reprezentują / gdyż on im wierny / sprawia, że w okamgnieniu nie giną... Aleksandra Baltissen

W sierpniu w ogrodzie zakwitła kolejna partia powojników (Clematisów)... Uwielbiam te niezaprzeczanie piękne pnącza... Są ozdobą nie tylko wiosną i latem, ale również w zimie... Powojniki to rośliny wieloletnie, które zrzucają liście na zimę i szybko odradzają się wiosną... Głowa w słońcu, nogi w cieniu - to podstawowa reguła, która pozwoli nam osiągnąć sukces w uprawie tych wspaniałych pnączy...
Teraz przyszedł czas, gdy  róże zaczęły powtarzać swoje kwitnienie... Kwiaty róży zachwycają i oczarowują od wieków swoim nietuzinkowym wyglądem i cudownym zapachem... Są czarowną ozdobą ogrodów... Są bajeczne i zjawiskowo piękne... 

A gdy lato pachnie różą

i gdy ludzie w różach wróżą,

to ja proszę cię o jedno,

bądź bez róż szczęśliwy ze mną...

Nie jest znane dokładne ich pochodzenie... Nie wszyscy też wiedzą, że są najstarszymi kwiatami uprawianymi przez człowieka... Przyjmuje się, że pochodzą z Chin... W XIII wieku za sprawą krzyżowców  przywędrowały do Europy ze Wschodu... W tym roku są przepiękne bo jest bardzo dużo słońca a one go bardzo kochają...

Sierpień to czas nie tylko wakacyjnego odpoczynku, ale również okres, w którym wiele roślin kwitnie w moim ogrodzie... Są rośliny jednoroczne, dwuletnie, cebulowe, bulwiaste... Sporo kwiatów, które kwitną akurat w sierpniu  nadają się do wazonu... Zauroczona ich urodą, ścinam  je by i w domu cieszyć się ich pięknem...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze..

Życzę udanego, słonecznego, relaksującego weekendu...

Serdecznie wszystkich pozdrawiam...

20 komentarzy:

 1. Ogród jest przepiękny a hortensje bajkowe:))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Hortensje lubię od zawsze, zresztą jak można nie lubić kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobnie jak Ty uwielbiam hortensje. U Ciebie dużo ogrodowych, są piękne, ale wymagające, dlatego wolę bukietowe. Ostatnio podbiły moje serce debolistne.
  Masz też piękne powojniki, a róże są zachwycające, wiesz że od niedawna też je pokochałam.
  Serdecznie Cię pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hortensje zawsze kojarzyły mi się z Wybrzeżem. Tam widziałam ich najwięcej. Teraz rosną niemal wszędzie. Lubię je podziwiać mają swoją moc, a jednocześnie są piękne. Róże były dla mnie kwiatami wyniosłymi dumnymi, niedostępnymi. Teraz zachwycam się ich pięknem kolorami zapachami. Najbardziej jednak podziwiam te drobne róże. A i powojnikom niczego nie brakuje, potrafią zachwycić pięknymi kwiatami. pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kwiaty przepiękne. To teraz ich czas, a my możemy się cieszyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gorgeous flowers, gorgeous pictures !!!
  Have a shinny weekend !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 7. A wonderful colourful way to start my day, Lucja-Maria. This morning I need to paint the garage door frame. Want to come and help?

  OdpowiedzUsuń
 8. Prześliczne kwiaty. Wyglądają naprawdę niesamowicie. Doskonała jakość.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękne. Ja najbardziej lubię te fioletowe, kiedyś udało mi się kupić granatową. Jednak w donicach nie dają rady przetrwać zimy. Piękny masz ogród, clematisy też urocze. Róża to dla mnie też, bezwzględna królowa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Łucjo, nie za często pokazujesz swój ogród, a jest zachwycający! Masz wspaniałą kolekcję hortensji, powojników, róż. Z wielką przyjemnością oglądam każde zdjęcie :)))

  OdpowiedzUsuń
 11. Twój ogród jest niesamowity, tyle pięknych i różnorodnych kwiatów. Miło posiedzieć z filiżanką kawy mając taki widok. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hortensje kocham i mam ich dużo, powojniki podziwiam, ale żaden u mnie nie urośnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Też bardzo lubię hortensje. Mama ubolewa, że w tym roku nie kwitnie tak pięknie jak zwykle. Mama nie ma sił codziennie jej podlewać, a z powodu upałów ona nie może odwdzięczyć się pięknym kwieciem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Beautiful clematises, Lucja. All of them I love, especially the white one. Is this 'Miss Bateman'? White-yellow roses are amazing. My hydrangeas are in bloom as well, great plants.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kochana Łucjo! Ależ cudne i okazałe masz kwiaty w swoim ogrodzie. Nie mogą się napatrzeć na Twoje zdjęcia. Ileż to pracy, ale efekty są niezwykłe! Gratuluję!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ventana de foto8 sierpnia 2022 16:37

  Están todas las plantas preciosas, especialmente las hortensias. Feliz fin de semana.
  Besos.

  OdpowiedzUsuń
 17. Rodzina testuje8 sierpnia 2022 16:38

  Ale cudne zdjęcia! Jestem pod wrażeniem kwiatów, bo niestety u mnie w ogrodzie hortensje giną, pomimo używania odpowidnich dla nich nawozów.

  OdpowiedzUsuń
 18. like your blog,I sincerely hope that your blog a rapid increase in traffic density,which help promote your blog and we hope that your blog is being updated.

  OdpowiedzUsuń
 19. Lucía, tus flores son maravillosas, me gustan todas. Muchos abrazos.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli rozpoznasz siebie na zdjęciach i nie chcesz być na tym blogu, proszę poinformuj mnie o tym.
Ja bardzo szybko usunę te zdjęcia..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...