Jesteśmy globalną rodziną.
Religie się różnią, języki się różnią,
jednak wszyscy jesteśmy ludźmi
i musimy sobie pomagać nawzajem.
(Jet Li)
Gwoździec to miejscowość położona na Ukrainie w obwodzie iwanofrankiwskim (dawny Stanisławów)... W miasteczku znajdowała się synagoga - drewniana żydowska budowla sakralna... Została wzniesiona około 1640 roku... Jej odkrywcą był polski malarz, projektant wnętrz, scenograf Karol Maszkowski... W latach 1890 -1898 sporządził bardzo dokładne rysunki dokumentacyjne, które umieścił w rękopisie Bożnica drewniana w miasteczku w Gwoźdźcu, a sporządzał je na zlecenie Polskiej Akademii Umiejętności ... Synagoga słynęła wielobarwnych malowideł pokrywających sufity i ściany, przeplatanych wersami biblijnymi, skrótami i przysłowiami...
Z tych dokładnych rysunków wiemy, że synagoga była wysoką na około 15 metrów budowlą drewnianą, na planie nieregularnego wielokąta bliskiego prostokątowi, o konstrukcji zrębowej... W czasie II wojny światowej w 1941 roku synagogę spalili Niemcy...
W 2011 roku Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Handshouse Studio zdecydowano o odtworzeniu dachu nieistniejącej już XVII -wiecznej synagogi z Gwoźdźca... Rekonstrukcję sklepienia przeprowadzono w oparciu o zachowaną bogatą dokumentację fotograficzną i rysunkową obiektu autorstwa Karola Maszkowskiego...
Prace związane z odtworzeniem synagogi prowadzono w ośmiu miastach: w Sanoku (więźbę dachową), w Rzeszowie, Krakowie, Szczebrzeszynie, Wrocławiu, Kazimierzu Dolnym, Gdańsku, Sejnach (Dekoracyjne sklepienie)... Na początku 2013 roku dach wraz ze sklepieniem został zainstalowany w Muzeum POLIN...
Przy replice pracowało 400 osób - wolontariuszy m.in. z Francji, Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec, Izraela...
Przy replice pracowało 400 osób - wolontariuszy m.in. z Francji, Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec, Izraela...
Oniemiałam z wrażenia gdy zobaczyłam kolorowe malowidła pokrywające całą powierzchnię sklepienia... Podziwiałam motywy religijne, wyobrażenia zwierząt, roślin, znaków zodiaku, Jerozolimy, Lewiatana i inne symbole mesjańskie... Byłam też zaskoczona bo przecież religia żydowska zabraniała odtwarzania wizerunków wszystkiego co jest na ziemi, co jest w niebie, w wodzie i pod wodą...
W sali synagogi, w centralnym miejscu stoi rekonstrukcja drewnianej, polichromowej bimy... Bima - podium z pulpitem, z którego odczytuje się Torę i prowadzi modły... Jest dostępna po kilku stopniach...
Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...
Wiem, że będąc w muzeum nie zdążyłam zwiedzić wszystkich jego sal, ale tą poświęconą synagodze z Gwoźdźca na pewno widziałam. Nawet udało mi się zrobić jej zdjęcie -> https://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/2017/01/polin-muzeum-ktore-warto-zobaczyc.html. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńHi, hi, hi - właśnie zauważyłam, że pod moim postem zastanawiałaś się, czy kiedyś tam pojedziesz. No i Ci się udało, z czego bardzo się cieszę. Pozdrawiam
UsuńDzięki na namiary Twojego postu. Faktycznie, miałam nadzieję, że i ja kiedyś zobaczę Muzeum POLIN. Tym muzeum byłam oczarowana.
UsuńKarolinko, serdecznie Cię pozdrawiam:)
Nie znam tego obiektu.U nas ,w Legnicy,jest mała synagoga,którą polecam do obejrzenia.
OdpowiedzUsuńJa też wcześniej nie znałam Muzeum POLIN i synagogi z Gwoźdźca.
UsuńReplika jest niesamowita, bardzo kolorowa. Wielokrotnie przejeżdżałam (A-4) w pobliżu Twojego miasta jednak nigdy nie zjechałam z autostrady aby poznać Twoje miasto.
Serdecznie pozdrawiam:)
Gdzieś już widziałam chyba tę synagogę... nie pokazywałaś jej już? Z przyjemnością przeczytałam ale z racji częstych ataków sklerozy, kiedy coś mi świta a pamięć działa, to robię się dociekliwa :D
OdpowiedzUsuńSerdeczności przesyłam :)
Na swoim blogu prezentowałam Muzeum POLIN, jednak nie było ani jednego zdjęcia z synagogą z Gwoźdźca. Hihihi "skleroza" to nic innego jak często żartobliwe określenie chwilowego zapominalstwa. Jestem pewna, że widziałaś na którymś z blogów tę synagogę.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Wow! i did not know such a place existed.
OdpowiedzUsuńHello Dear Sandi!
UsuńVolunteers in several countries built this beautiful replica of the synagogue from Gwoździec.
Hugs and greetings:)
Pięknie ujęłaś sklepienie. To rzeczywiście jak bajka. Wojna zdewastowała nam mnóstwo zabytków, to samo zrobili w Supraślu.
OdpowiedzUsuńPozdrówki.
Replika synagogi z Gwoźdźca to prawdziwe arcydzieło. Jej widok mnie zachwycił, oszołomił. Ręcznie wykonana, bogato zdobiona. Wystrój malarski synagogi w Gwoźdźcu uważany był bowiem za jeden z najpiękniejszych. Autorami polichromii byli żydowscy malarze znani z nazwisk, m.in. Mordechaja Lissitzki z Jaryczowa.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Widzę po ilości fotek, że spędziłaś tam więcej czasu niż ja. Jednak warto było, bo to najbardziej ekspozycyjne miejsce w Polin. Mój mąż choć spokojny, zaczyna się po kilku godzinach niecierpliwić moim foceniem.
UsuńEluniu!
UsuńCzytając Twój komentarz zaśmiałam się serdecznie. Rozszyfrowałaś mnie! Nie napiszę ile zrobiłam zdjęć tej synagodze. Powiem tylko, że dziesiątki detali. Mój mąż też jest bardzo spokojny ale po jego minie widzę, że mocno przesadzam z fotografowaniem:)
It is a tragedy that Jews are still being targeted by hate groups around the world, and are being killed in synagogues in the United States. It is amazing that we can create museums of the buildings, and marvel at them as you have done Lucja, yet slaughter the people who worshipped there. Unbelievable.
OdpowiedzUsuńHello David!
UsuńIt is a great tragedy that Jews rot in synagogues and Christians are killed in churches. It is a great drama that followers of the two oldest religions are killed.
Greetings:)
It is sad when God's home turned to be a museum.
OdpowiedzUsuńThe color and paintings in the wall and ceiling are amazing. The verses and proverbs have a magical power.
Thank you for wonderful photos.
Hugs.
Stay safe and healthy!
Dear Evi!
UsuńDuring the Second World War many houses of God were destroyed. Communist times in our country have also done a lot of harm. Many synagogues and churches were destroyed.
The paintings in this replica are beautiful.
Hugs and greetings:)
Wow, how beautifully decorated the place.
OdpowiedzUsuńI like it too.
UsuńHugs:)
Niesamowite. Rekonstrukcja na pewno nie była łatwa. Wielkie gratulacje dla wszystkich, którzy się przyczynili do odtworzenia tego barwnego sklepienia.
OdpowiedzUsuńRekonstrukcja nie była łatwa. Polichromię odtworzono dzięki zachowanej dokumentacji. Malowidła wykonano z farb wykonanych na bazie wody, kleju króliczego oraz naturalnych pigmentów.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Agnieszko!
OdpowiedzUsuńJak wiesz, zdjęcia nigdy nie oddadzą piękna tych malowideł.
Pozdrawiam serdecznie:)
Bardzo mądry cytat na początku posta:)))nie dziwi mnie Twój zachwyt,bo jest co podziwiać:)))Pozdrawiam serdecznie:)))
OdpowiedzUsuńReniu, wszyscy jesteśmy ludźmi i musimy sobie pomagać nawzajem. Zawsze, nie tylko w tym trudnym dla nas ludzi, czasie.
UsuńŚlę Ci moc serdeczności i życzę dużo, dużo zdrowia:)
Niesamowite jest wnętrze tej synagogi, niewiarygodne że to dzieło ludzkich rąk.
OdpowiedzUsuńSerdeczności Lusiu i oczywiście dużo zdrowia:)
Sala modlitewna synagogi jest bogato ozdobiona malowidłami na suficie. Synagoga w Gwoźdźcu kryje w swoim wnętrzu niezwykłe bogactwo. Tak, to dzieło ludzkich rąk.
UsuńWzajemnie, życzę Ci dużo zdrowia i ślę moc serdeczności:)
Dobrze że mamy jeszcze w archiwach zapasy odwiedzonych miejsc, bo teraz tak szybko nie ruszymy się z domu. Piękne miejsce opisałam Łucjo. Duzo zdrowia dla Ciebie i Eryka :-) Pozdarwiam.
OdpowiedzUsuńMasz rację Dorotko!
UsuńNie kusimy losu, i chociaż bardzo marzę aby wyjechać do pobliskiego miasta, to szybko nie wyruszę na jego zwiedzanie. Moje archiwum pęka w szwach bo jak wiesz, zdjęcia robię obsesyjnie.
Droga Dorotko! Życzę Ci dużo zdrowia, również Twoim Bliskim:)
Hola Lucja-Maria. Muchas gracias por mostrarnos tanta belleza a través de tus espectaculares fotos. En cuanto a la restauración es increíble y fascinante, gran trabajo. BESOS.
OdpowiedzUsuńUn buen modo de seguir viendo Muiseos, es hacerlo a través de las imágenes.
OdpowiedzUsuńGracais por darlo a conocer.
Besos
Tak myślałam, że synagodze poświęcisz oddzielny post, bo jest tego warta. Na zdjęciach zobaczyłam wiele detali, które umknęły mi podczas zwiedzania, również byłam zachwycona całym muzeum, a zwłaszcza synagogą.
OdpowiedzUsuńZdrowia życzę całej Twojej Rodzinie.
Bardzo dziękuję za życzenia zdrowia. Teraz, w tym trudnym czasie jest nam wszystkim potrzebne.
UsuńDroga Cecylio, znamy się wirtualnie już ładne kilka lat. I wysuwam z tego jeden wniosek. Znasz niemal moje myśli i wiesz co lubię i przedstawiam na swoim blogu.
COVID-19 panoszy się coraz bardziej. Droga Cecylio, dbajcie o siebie, unikajcie skupisk ludzkich. Wierzę, że jako społeczeństwo nie zlekceważymy trudnej sytuacji.
Życzę dużo zdrowia dla Twoich Bliskich:)
Buon sabato sera e felice domenica.
OdpowiedzUsuńGiancarlo!
UsuńTi auguro tanta salute e tranquillità:)
So beautiful & rich in details! Have a calm & sunny Sunday.
OdpowiedzUsuńDear Riitta!
UsuńThe interior of this synagogue will surprise everyone.
The paintings are excellent, made from natural ingredients.
Hugs and greetings:)
Magnificent ornate workmanship
OdpowiedzUsuńDear Margaret!
UsuńThe paintings are a great work of many volunteers.
I wish you a lot of health and a blessed Sunday:)
Nie zawsze skupiamy sie na takich szczegółach. Dziękuję za tą wycieczkę.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam porannym słońcem i spokojnej niedzieli życzę
Jak pewnie już zauważyłaś ja bardzo często skupiam się na szczegółach. Nie mogę wszystkich przedstawić na blogu bo i tak prezentuję zbyt wiele zdjęć.
UsuńPo wczorajszym szarym dniu, dzisiaj na niebie pojawiło się słońce.
Życzę Ci dużo zdrowia i serdecznie pozdrawiam:)
Oniemiałam z wrażenia. To bajka, prawdziwa perełka!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Lusiu:)
Aniu, moje zdjęcia nigdy nie oddadzą jej piekna ale i tak robi ogromne wrażenie. Synagoga zachwyca wielobarwnymi malowidłami (polichromią) pokrywającymi sufity, przeplatane wersami biblijnymi, przysłowiami i skrótami. To prawdziwe cudo.
UsuńSerdecznie pozdrawiam i życzę spokojnej niedzieli:)
That is a very colourful place, would not know where to look first
OdpowiedzUsuńHello Billy!
UsuńThe synagogue in Gwoździec, from the outside was very modest and hid unusual wealth inside.
I wish you a lot of health and a blessed Sunday:)
Hello dear friend!!! I´m fine for the moment... I hope you too..
OdpowiedzUsuńFantastic shots of this colorful place.. Cheers...
Thank you very much, Ana:)
UsuńWidziałam tą replikę, jest przepiękna.
OdpowiedzUsuńWiernie odtworzona w tym muzeum.
Pozdrawiam:)*
Masz rację. Replika synagogi jest przepiękna.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
So much details and colors !!! Beautiful !!!!!!
OdpowiedzUsuńThanks for sharing !
Be safe at home !
Anna
Thank you very much, Anna:)
UsuńBardzo chciałabym odwiedzić, coś pięknego! Fantastyczny cytat. Dużo zdrowia wszystkim ☺
OdpowiedzUsuńJest wiele ciekawych miejsc w naszym kraju, które są warte zobaczenia.
UsuńDużo zdrowia dla Ciebie i Twoich Bliskich:)
Przepiękne malowidła, fantastyczne barwy. A czy widziałaś synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej? Jeśli nie, to po zakończeniu zarazy, przyjedź, a wtedy się spotkamy.
OdpowiedzUsuńKilka lat temu odwiedziłam Dąbrowę Tarnowską i widziałam też tamtejszą synagogę. Muszę poszukać zdjęć z tamtego wyjazdu. Chociaż? po zakończeniu zarazy chętnie odświeżyłabym moje wspomnienia.
UsuńBasiu, ślę moc pozdrowień i życzę dużo zdrowia dla Ciebie i Twoich Bliskich:)
Piękna synagoga, robi wrażenie, będąc w muzeum Polin to właśnie ta synagoga najbardziej mi się spodobała. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńJa byłam zachwycona Muzeum POLIN, a synagoga mnie oczarowała.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
...Lucia, yes we are all human and we have to help each other, stay safe my friend.
OdpowiedzUsuńWcale się nie dziwię, że oniemiałaś.
OdpowiedzUsuńBo oglądając zdjęcia, też oniemiałam...
Przepiękna synagoga. Jestem pod wrażeniem, że udało się malowidła tak cudownie odtworzyć.
Pozdrawiam ciepło i życzę zdrowia.
Mnie też zachwyciła replika synagogi z Gwoźdźca. Została odtworzona dzięki bardzo dokładnej dokumentacji z XIX wieku.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
To musiała być piękna i niezwykła świątynia. byłam w meczecie, cerkwi w różnych innych budowlach sakralnych w synagodze jeszcze nie. Pozdrawiam cieplutko:)
OdpowiedzUsuńTeż miałam to szczęście być w wielu meczetach, cerkwiach a także w synagogach. Synagogi odwiedzałam w Jerozolimie. Tam były (kobiety) prowadzone w osobne miejsce, na balkonik. Dlaczego? Wszystkie żydowskie zwyczaje mają zarówno proste wytłumaczenie, jak i to głębsze, bardziej duchowe. Jedna z oczywistych korzyści osobnych siedzeń w synagodze dla kobiet i mężczyzn to taka, że łatwiej się wtedy skoncentrować na modlitwie, człowiek się nie rozprasza obecnością osób odmiennej płci.
UsuńPodobnie jest u muzułmanów ponieważ Mahomet ściągnął do islamu wiele zasad z wiary chrześcijańskiej i z judaizmu. Mahomet bardzo lubił przebywać w Bazylice w Bosrze (Syria), która okresie wczesnego chrześcijaństwa Bosra (syr.Busra asz-Szam) była stolicą biskupstwa, a później także siedzibą metropolity. Bywał również w Białej Synagodze w Kafarnaum. Takie informacje mam od syryjskiego przewodnika gdy oglądaliśmy ruiny bazyliki.
Serdecznie pozdrawiam:)
Rekonstrukcja synagogi jest najbardziej malowniczym i najbardziej widowiskowym elementem wystroju Muzeum POLIN. Mam z tym Muzeum problem, bowiem wydało mi się zbyt papierowym. Rozumiem, że naród żydowski tak boleśnie doświadczony przez historię niewiele pozostawił po sobie pamiątek, stąd większość eksponatów to właśnie odtworzenia dawno nieistniejących przedmiotów, ale mimo wszystko oczekiwałam chyba czegoś innego po tym Muzeum. Można się dużo dowiedzieć czytając te setki jak nie tysiące informacji z wykorzystaniem multimedialnej techniki (nie wiem, czy tak to można nazwać), ale nie wiem, jak Ty, ja poczułam się przytłoczona mnogością informacji. Przez którą to mnogość niemal zupełnie uleciały mi wrażenia wizualne. Może właśnie poza tym zrekonstruowanym fragmentem świątyni i rekonstrukcją stacji kolejowej. Poza tym słowa, słowa, słowa... Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńMałgosiu!
UsuńZgadzam się z Tobą w 100%, że replika synagogi jest bardzo piękna i wyjątkowa. Zgadzam się również z Tobą, że naród żydowski był boleśnie doświadczony przez historię. Już na początku chrześcijaństwa, dosłownie odsądzono Żydów od czci i wiary i włożono im w usta niecne wypowiedzi. Twierdzono, że synagogi są „siedzibą demonów”, gdzie ofiarowuje się „nie owce i cielęta, lecz dusze ludzkie” oraz żywe dzieci. Żydzi są ludem Szatana i nosicielami zła.
Przyznaję, że zaskoczył mnie brak eksponatów bo to co oglądamy w muzeum POLIN to jakieś szczątkowe, niewiele znaczące przedmioty, poza kilkoma.
Swego czasu byłam w Jerozolimie w Muzeum Izraela, które położone jest w pobliżu Knesetu. Do dzisiaj doskonale pamiętam Skrzydło Judaików i Etnografii Żydowskiej. Warto wspomnieć, chociaż to inny temat, że rękopisy znalezione w jaskiniach Qumran, są też w tym muzeum ale w innym budynku, który wygląda jak pojazd UFO.
W Muzeum Izraela prezentowano przebogatą kolekcję judaików i etnografii żydowskiej, żydowskie rękopisy i inne eksponaty pochodzące z gmin żydowskich na całym świecie. Wiele z tych eksponatów pochodziło z Polski i zadawałam sobie pytanie dlaczego ich mała część nie znalazła się w POLIN?
Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę dużo zdrowia:)
Me parece preciosa. Besitos y salud.
OdpowiedzUsuńPiękna synagoga, takie czasy nam teraz nastały, że zostaje wirtualna podróż... zawsze lepiej to niż nic
OdpowiedzUsuńpozdrawiam Lusiu wiosennie :)
Jest wyjątkowa, niezwykle kolorowa. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam ją w internecie, bardzo chciałam ja zobaczyć.
UsuńSerdecznie pozdrawiam:)
Piękna, aż oczu nie mogę oderwać:)
OdpowiedzUsuńTak bardzo brakuje mi podróżowania, zwiedzania! a teraz, to nie wiadomo, kiedy będzie można.
Pozdrawiam cieplutko, zdrówka życzę i spokoju:)
Fantastyczna synagoga! Chyba w życiu nie widziałam tak pięknego miejsca.
OdpowiedzUsuńCudowne zdjęcia, można poczuć się jak w baśni.
Pozdrawiam, Podróżniczko :)
Widziałam wiele niezwykłych synagog ale ta replika jest wyjątkowa.
UsuńPolecam każdemu kto lubi poznawać domy boże różnych religii.
Serdecznie pozdrawiam:)
Świetnie to zrobili!
OdpowiedzUsuń