poniedziałek, 11 grudnia 2017

Monastyr świętego Nauma - MacedoniaNadszedł ostatni dzień pobytu w Ochrydzie...  Tego dnia mieliśmy jeszcze w planach krótki rejs łódkami do źródeł Czarnego Drimu oraz  zobaczenie jednego z najpiękniejszych miejsc nad jeziorem, klasztoru świętego Nauma znajdującego się w pobliżu granicy macedońsko-albańskiej... Prowadzi do niego bardzo malownicza, jednak  dosyć  kręta  i  wąska droga.. Na pokonanie  30 km należy przeznaczyć około czterdzieści minut... Po kilku przejechanych  kilometrach  na niebie zaczęły pojawiać się czarne chmury,  zwiastujące opady deszczu... Zatrzymaliśmy się na parkingu... Strugi deszczu nieprzerwanie zalewały samochodowe szyby... Musieliśmy przeczekać oberwanie chmury... Po przekroczeniu bramy, zaskoczyła nas  pustka  na całym terenie przyklasztornym ... Nigdzie żywej duszy... Ulewny deszcz przegonił wszystkich turystów... Grube krople deszczu jedynie  od czasu do czasu uderzały w parasole... Niestety, w taki czas rejs łódkami był niemożliwy... Ruszamy na zwiedzanie klasztoru świętego Nauma...Pragnę chociaż troszeczkę przybliżyć postać Nauma... Nahum imię biblijne, z hebrajskiego znaczy - to ten, który przynosi ukojenie...  Przypuszczam, że nie każdy zna tego świętego... Kim był Naum? pochodził z bardzo bogatej, pobożnej rodziny... Ze względu na miłość do chrześcijaństwa porzucił wszystko by stać się mnichem... Naum  był średniowiecznym, słowiańskim   uczonym, pisarzem, nauczycielem, uzdrowicielem i wychowawcą Macedończyków... Żył w latach 830 - 910... Był najmłodszym uczniem św. Cyryla i Metodego... Wraz z nimi brał udział w misji morawskiej i rozpowszechniali chrześcijaństwo na tych terenach a kiedy zostali wypędzeni z Moraw, Naum zostaje apostołem w Bułgarii... Umiera w klasztorze i tutaj też zostaje  pochowany...
Monastyr świętego Nauma zbudowany jest na południowym brzegu Jeziora Ochrydzkiego, tuż przy granicy z Albanią...  Najpiękniejszą częścią kompleksu jest zbudowany na skale  kościół z kamienia i cegły... Otoczony piękną przyrodą, położony w pobliżu masywu górskiego Galichica...  Monastyr  jest częściowo  świadkiem średniowiecza, promienieje pięknem, historią i tradycją... Pierwszy klasztor  pod wezwaniem Świętych Apostołów Michała i Gabriela  wzniósł święty Naum już w 905 roku...  Pięć lat później umiera i tutaj zostaje  pochowany... Miejsce stało się ośrodkiem pielgrzymkowym gdyż już za życia święty słynął z uzdrawiania ciężko chorych... W czasach tureckich  cerkiew została zniszczona... Na starych  fundamentach  w XVI wieku wzniesiono obecną cerkiew... Zbudowana jest w typowym stylu bizantyjskim... Bryła świątyni wzniesiona wokół czterech filarów, dźwigających centralną kopułę...  Na tych kolumnach mogłam zobaczyć fragmenty tekstów z X wieku zapisane cyrylicą i głagolicą... Przy głównym wejściu znajduje się (narteks) kryty przedsionek... Wewnątrz jest  centralna (środkowa) absyda a po jej bokach mniejsze komory... Złocone mozaiki pokrywają sklepienie i partie ścian... Z prawej strony wyrasta wieloboczna przybudówka kryjąca grobowiec fundatora klasztoru... Zaś sama elewacja cerkwi jest skromna, zbudowana z surowej cegły i kamienia, kładzionych częściowo na przemian...
Ciekawe,  jednak dosyć ciemne wnętrze  cerkwi jest pokryte dosyć mocno podniszczonymi  ale wyraźnymi freskami na czarnym tle...  Większość scen przedstawia życie i dokonane cuda  świętego Nauma... Ciekawym elementem cerkwi jest piękny ikonostas z rzeźbionego, pozłacanego drewna, z motywem winorośli wykonany w 1711 roku...  Większość ikon pochodzi również z tego czasu... Na prawo znajduje się kaplica świętego Nauma, to kaplica grobowa... Na ścianach freski ukazujące cuda świętego... Jest to bardzo skromna komora z niskim grobowcem przykrytym czerwonym suknem... Podobno człowiek bez grzechu, kładąc głowę na grobowcu  usłyszy bicie serca Nauma... Kto dotknie ręką kamienia nad grobowcem,  ma to  oczywiście przynieść  mu szczęście...Na  terenie monastyru dumnie spacerują pawie... Są  symbolem chrześcijaństwa, symbolem Zmartwychwstania, Wieczności Kościoła, Chrystusa, Jeruzalem... Wierzono, że ciało pawia nie rozkłada się po śmierci i jest symbolem nieśmiertelności... Paw jest symbolem Macedonii i znajduje się na monetach tego kraju...
Czas spędzony w monastyrze przemija szybko... Gdy nie pada, aż nie chce się  opuszczać tego pięknego miejsca... Na niebie pojawia się słońce i cztery  tęcze... Przysiadam nad brzegiem jeziora i podziwiam krajobrazy... Niestety, znowu nadciągają czarne chmury... Czas wracać... Takich klasztorów jak monastyr Nauma w Macedonii jest wiele... Są pełne cennych zabytków, które mogą przyprawić o zawrót głowy, są tu piękne ikony, malowidła ścienne,  przedmioty kultowe... 


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...

41 komentarzy:

 1. How beautiful there is! Lovely Monday night Lucja-Maria;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto było się potrudzić aby zobaczyć to przepiękne miejsce:))jak zawsze pięknie pokazane i dokładnie opisane:)))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie tam jest, a wy mieliście okazję zwiedzać jako jedyni :-)
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że pawie są symbolem chrześcijaństwa.
  Bardzo ciekawe miejsce.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne miejsce. Piękny monaster. Zachwyciłam się.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezapomniana wycieczka. Nie znałam tego świętego, ciekawa jest jego historia jak cała historia chrześcijaństwa:) Monastyr wygląda jak twierdza...Piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mucha cultura y mucho arte guarda ese monasterio dentro.

  Besos

  OdpowiedzUsuń
 8. Sono sempre belle le foto e sono molto interessanti la descrizione e la storia di questo monastero. Felice settimana, un abbraccio
  enrico

  OdpowiedzUsuń
 9. Pod tęczą przeszłam do innego świata :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. the buildings are just beautiful lucy, the paintings are lovely as well!!

  pretty roses...did you find a pot of gold, or 2, at the end of the rainbow??

  OdpowiedzUsuń
 11. What a beautiful monastery.. would love visit ..

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe miejsce... Przez te maleńkie okienka pewnie wpada zbyt mało światła do środka... Bardziej przypomina to warownię niż miejsce modlitwy... Ale przynajmniej otoczenie mnisi mieli przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Me ha parecido precioso. Gracias y feliz día.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiem czemu ale bardzo lubię Monastyry... może w innym wcieleniu byłam mnichem... kto to wie ?
  pozdrawiam Lusiu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Great pictures !!!!!
  Have a cozy day !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 16. Beautiful architecture!

  And beautiful story of Naum. He gave up the things of the world. :)

  Love the double rainbow!

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawe i przyjemne miejsce. Lubię prawosławie, więc chyba by mi się ono spodobało. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 18. Nigdy nie słyszałam o św. Naumie, ale dzięki Twemu postowi poznałam go i jego uroczy monastyr.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Thanks for the wonderful photos. Great place.

  OdpowiedzUsuń
 20. Un conjunto de bonito paisaje y santuario del que he disfrutado de tu mano, un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 21. Fantastic. Your photos are superb. Have a nice evening.

  OdpowiedzUsuń
 22. fascynuje mnie sztuka sakralna Kościoła wschodniego. W niej zawarta jest filozofia , pedagogika,historia , a przede wszystkim głęboka wiara.
  Łucjo, u siebie nie kasowałem Twojego komentarza . kasuję systematycznie jedynie komentarze "adama" . Musiałaś źle nacisnąć którąś opcje zapisu i po porostu nie zapisało sięPozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Jak mnie zachęciłaś do ucieczki z tu i teraz. Tym bardziej, że jutro znowu bardzo ciężki dla nas dzień, ale niestety nie da się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieto, niezbyt rozumiem. Czym Cię zachęciłam do ucieczki?
   Bardzo Ci współczuję, że macie ciężki kolejny dzień. Nie wiem co się dzieje.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 24. Fabulous shots of the brickwork and golden path!

  OdpowiedzUsuń
 25. Przepiękny monastyr i przepięknie położony...
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Stokrotko.
   Monastyr jest pięknie położony i sam jest przepiękny.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Piękne, niezwykłe i jeszcze raz piękne!!!

  Powiało prezygodą, jak tak patrzyłem na te brzegi, stare nostalgie się obudziły i łaskotają w sercu i ... pod piętami ;)

  Proszę zróbmcoś z reklamą wyświetlaną z lewej strony, nie daje się skasować a zasłania 1/5 fotografii i tekstu.

  Postać św. Nahuima znam z racji zainteresowań św.Andrzejem Šwieradem, przewijają się wzajemnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maćku,
   nie mam pojęcia co to za reklamy. Nie wiem jak je wykasować.
   Tak, św. Andrzeja Šwierada znam ale wcześniej nie słyszałam o Naumie.
   Był czas, że interesowałam się Cyrylem i Metodym. Odwiedziłam też Křtiny uroczą miejscowość na Morawach, gdzie wg tradycji Cyryl i Metody chrzcili pogan.
   Wiem, że piszesz o krajobrazach nad jeziorem Ochrydzkim. Jednak ucieszyły mnie Twoje słowa: Piękne, niezwykłe i jeszcze raz piękne!!! Bardzo dziękuję.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Taki wredny popup. Na stacjonarnym daje się wyłączyć ale na phablecie klęska.

   Usuń
 27. El monasterio, tanto en su exterior, como especialmente en las pinturas del interior, es muy interesante. En tus fotografías se plasman perfectamente las inclemencias de un día frío y lluvioso ya invernal.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo ciekawe i cudowne miejsce. Lubię malowidła cerkiewne. Ciemne chmury i tęcza,jezioro wyglądają ba Twoich zdjęciach niesamowicie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Miejsce, które i nas bardzo zafascynowało. Tak cerkiew,jak i pobliskie źródła rzeki Czarny Drim. Pawi tam faktycznie całe mnóstwo. Spacerują lub siedzą na drzewach. Miło było znów zobaczyć tą mieszankę pięknej przyrody i ciekawej architektury.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. ...a beautiful monastery in a gorgeous location. The collection of icons is a delight to see. The rainbows and flowers brighten my cold snowy day, thanks so much. Happy Advent.

  OdpowiedzUsuń
 31. Cudowny i z zewnątrz i wewnątrz, zastanawiają mnie freski, rzeczywiście niektóre wyglądają na podniszczone - nie podlegają żadnej renowacji, żal po prostu by tak niszczały :/ oglądam i zastanawiam się jakby wyglądał pierwowzór tego miejsca, pewnie cudownie, aż złość bierze że ludzka pycha wyniszcza wszystko co piekne i wyjątkowe....
  uściski Lusiu

  OdpowiedzUsuń
 32. Niezwykłe i piękne miejsce. Wpisuję Lusiu na listę.

  OdpowiedzUsuń
 33. Mało znam Macedonię, mam wrażenie, że to taka kraina, gdzie czas się zatrzymał dawno temu... Piękne historie, piękne zabytki, na pewno warto je poznać bliżej. Spróbuję na przyszły rok wpisać sobie ten region do planu wakacyjnych wojaży.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...