poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Monastyr Sucevița

Rumunia jest fascynującym, ale również intrygującym krajem... Krajem, który mnie  zachwycił  i  oczarował...  Raczej  rzadko  jest  odwiedzany,  mało  znany
 i niedoceniany... A  szkoda,  bo  ma  naprawdę  wiele  do  zaoferowania...  Na każdym  kroku   widoczny  jest  bardzo  dynamiczny  rozwój  infrastruktury drogowej... Zabezpieczane i chronione są zabytki, dobra kultury i oczywiście przyroda...  W tym kraju jest jeszcze bardzo  wiele do zrobienia ale te zmiany następują  bardzo  szybko...  Kraj , tradycyjnie  podzielony  jest  na regiony historyczno - geograficzne... Każdy z tych regionów posiada prawdziwe perełki architektury, zabytki sakralne, zamki, monastyry i niezwykłe miejsca przyrody...Bukowina, to bez wątpienia zachwycający region... Najbardziej  malowniczy  zakątek  Karpat  Wschodnich...  Należy  wspomnieć,  że w  XV  i  XVI  wieku  Bukowina należała do Hospodarstwa Mołdawskiego... To niewielkie państewko sąsiadowało  z  jednej  strony  z  potężną  Polską  Jagiellonów,  a   z drugiej strony z ofensywną Turcją... Oba  państwa  miały  ochotę  na  dominację  nad  Hospodarstwem...  Książętom  mołdawskim  nie  pozwalano na budowę zamków
 i warowni... Jednak w   miejscach strategicznych i w pobliżu swoich siedzib, książęta budowali klasztory obronne, w których  wielokulturowa społeczność w razie pojawienia się niebezpieczeństwa znajdowała schronienie...  W czasach świetności powstało 50 malowanych cerkwi... Do  dzisiaj  zachowało  się  20,
 z  czego  8  znajduje  się na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO... Wystarczy spojrzeć na mapę tego regionu, by zobaczyć jak położone są  zabytkowe budowle sakralne... Kolejnym, unikatowym monastyrem obronnym na mojej trasie po Bukowinie  jest  Sucevița... Dla przypomnienia, wcześniej był to:
 V O R O N E ȚW XV wieku dolinie Karpat Wschodnich  pustelnicy, będący  uczniami świętego Daniela Pustelnika,  tutaj znaleźli doskonałą lokalizację na eremy... Wiek później, na ich miejscu,  trzej bracia: Szymon, Jeremi i Jerzy ze znanego, książęcego rodu Mohyłów, ufundowali klasztor prawosławny... Kilka lat później zbudowano potężne, grube mury obronne, cztery narożne wieże oraz bramę klasztorną... Patrząc z góry na kompleks klasztorny, zauważa się, że ma  kształt czworoboku
i przypomina średniowieczną twierdzę... Ród Mohyłów ma  wyjątkowo bogatą historię... Mogłaby stanowić doskonały scenariusz do filmu sensacyjnego...  Sucevița, podobnie jak większość monastyrów bukowińskich obsługiwane jest przez prawosławne mniszki, które dbają o ukwiecenie przyklasztorne, sprzedają pamiątki, arcydzieła sztuki ludowej m.in. kilimy,  ikony, opiekują się całym kompleksem...


Po przejściu przez bramę klasztorną, staję oko w oko z arcydziełem zbudowanym na  planie  trójkonchowym  czyli  koniczyny,  wzorowanym  na  architekturze  bizantyjskiej...  Jest  to  cerkiew  p.w.  Zmartwychwstania  Pańskiego...  Z  zachwytem  patrzę  na wspaniałe feski pokrywające ściany zewnętrzne i bogatą paletę barw tych malowideł... Zastanawiające, że przetrwały ponad 400 lat a przecież narażone są na wpływ warunków atmosferycznych... Te freski są swoistą Biblią Pauperum łac. Biblią dla ubogich i jest uproszczoną wersją Pisma Świętego... Malowidła skierowane były do chrześcijan nie umiejących czytać ani pisać...


Autorami tej godnej podziwu dekoracji malarskiej są bracia Safronie i Ioan... Bardzo umiejętnie wykonali powierzone im dzieło... Tworzą spójną pod względem przekazu i formy całość...Gdy obchodziłam cerkiew dookoła,  urzekły mnie szczegóły scen. religijnych... Najsłynniejsze  dzieło  monastyru  znajduje  się na ścianie północnej i przedstawia Drabinę do nieba tzw. drabinę
Jakubową... Symbolicznie przedstawia: zalety, drobne uczynki, cnoty, które prowadzą na najwyższy poziom gdzie czeka Starzec - Sędzia Sprawiedliwy... Jest ciekawy fryz proroków, filozofów starożytności...  Bracia Safronie namalowali pełny cykl życia św. Mikołaja, św. Jerzego Męczennika...


Na ścianie południowej przedstawiono Drzewo Jessego...  Przypomnę, że  w sztuce chrześcijańskiej Jesse przedstawiany jest jako siedzący lub śpiący starzec... Z jego ciała wyrasta drzewo... Konary zakończone są kielichami kwiatów w których przedstawiono przodków Jezusa Chrystusa... Troszeczkę dalej jest przedstawienie Matki Boskiej Pokrowskiej... W Kościele katolickim nie spotyka się nazwy Pokrowa... Wyjaśnię, że to rodzaj ikony Matki Boskiej Miłosierdzia,  orędowniczki, pocieszycielki i opiekunki ludzkości... Z Pokrową spotykamy się w Kościołach prawosławnych, i katolickich Kościołach wschodnich tradycji bizantyjskich... Wnętrze składa się z nawy, komory grobowej, przednawia i przedsionka...We wschodnim skrzydle kompleksu klasztornego znajduje się muzeum... Są tutaj cenne ikony z XVI wieku, gobeliny przedstawiające braci Mohyłów,  przedmioty liturgiczne, księgi, kapy pogrzebowe hospodarów, bogata kolekcja sztuki średniowiecznej, jest srebrne pudełko z włosami Elżbiety z 10 000 pereł, świeckie portrety, hafty, rękopisy, są również trzy ikony z kości słoniowej, złocone, cztery  Ewangelie... No cóż... W końcu przychodzi czas rozstania... Pora ruszać dalej... Czekają kolejne malowane cerkwie....


101 komentarzy:

 1. Que maravilha pintura formidáveis.
  Um abraço e boa semana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow. Really amazing place. Buildings are stunning. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right. The church is very old and beautiful.
   Greetings:)

   Usuń
 3. Hi. Truly a magnificent monastery. The whole area is a beautiful area. Very good week for you.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This monastery is a real treasure.
   It is located in a picturesque valley.
   I have a nice week, Matti.
   Greetings.

   Usuń
 4. Wspaniałe zdjęcia i interesujące miejsce :-) Osobiście w Rumunii jeszcze nie byłem ale znajomy urządził sobie tam wycieczkę rowerową po sporej części kraju. Był zachwycony kulturą i pięknem przyrody :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem oczarowana tym krajem. Jednak wyprawa rowerowa po Rumunii to spore wyzwanie. To musi być niezły cyklista. Każdy region tego kraju jest zachwycający.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. The magnificent building. Happy New week.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anne,
   This monastery is a real masterpiece. Unique.
   Greetings:)

   Usuń
 6. Lucia,

  Beautiful buildings and photos!

  I wish you a nice week!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marit, I agree with you.
   This is a very beautiful church.
   Greetings:)

   Usuń
 7. Piękna wycieczka, cudowne zakątki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bukowina Rumuńska to jeden z piękniejszych regionów w tym kraju.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Przepięknie wszystko opisałaś i pokazałaś, wspaniale jest sobie wszystko przypomnieć i dokładnie obejrzeć. Kiedy tam byłam, tłumy wiernych uniemożliwiły zwiedzanie i robienie zdjęć.
  Prawdopodobnie najpiękniej widać urok tego miejsca ze szczytu pobliskiego wzgórza, ale nikt nie zdążył tam wejść, ot, uroki wycieczek.
  Serdecznie pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cecylio, pamiętam Twój post o tym miejscu. Jestem zaskoczona, że w czasie Twojego pobytu były takie tłumy. Kiedy ja tam byłam, były tylko dwie osoby.
   Mam nadzieję, że odwiedziłaś przynajmniej muzeum i miałaś na tyle czasu aby podziwiać wszystkie tam zgromadzone skarby.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Akurat tak się złożyło, że było mnóstwo ludzi w regionalnych ubraniach, ślub i chrzciny, a był to środek tygodnia, resztę obejrzałam.
   Pozdrawiam.:)

   Usuń
 9. Docierasz do niesamowitych miejsc! Podziwiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm, czy są niesamowite?
   Przyznaję. Są ciekawe i wpisane na Listę UNESCO.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Bonsoir chère amie,

  Je suis agréablement surprise ce soir d'entrouvrir la porte de votre univers et d'y découvrir d'aussi belles photos. Je ne connais pas du tout la Roumanie et je suis sous le charme.
  L'architecture est d'une grande beauté...

  Merci pour ce délicieux partage.

  Gros bisous ♡

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie udekorowane świątynie :) Takie freski widziałam do tej pory tylko we wnętrzach. Nic dziwnego, że monastyry znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malowane cerkwie zewnątrz i wewnątrz oglądałam jedynie w Rumunii.
   Ściany naszych zabytkowych cerkwi są pokryte unikalną polichromią.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 12. ma bucur mult ca v-a placut in Romania.

  OdpowiedzUsuń
 13. It is fantastic its architecture and thrcolor of the engravings in the facade.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Antonia, the church is fantastic.
   The frescoes are stunning and count four centuries.
   Greetings.

   Usuń
 14. Faktycznie Rumunia jest niedoceniana, ale za to wyjątkowo piękna i momentami zaskakująca... Warto się tam wybrać! Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachwycił mnie ten niedoceniany kraj. I kiedy w Serbii wrześniowy urlop się skomplikował, przemieściliśmy się właśnie do Rumunii.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Już po przeczytaniu pierwszego zdania, że Rumunia jest fascynująca i intrygująca mimowolnie skwitowałam w myślach: "DOKŁADNIE". Kiedy jako bardzo początkująca nastolatka interesowałam się książkami i filmami o wampirach, wilkołakach itd. (to chyba naturalna faza ;) ) obejrzałam film pt. "Krew jak czekolada", którego akcja toczy się w Bukareszcie i od tamtej pory zafascynowała mnie Rumunia. A opisywane w poście miejsce tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę kiedyś odwiedzić ten niezwykły kraj :)

  Przy okazji chciałabym serdecznie podziękować za ostatni komentarz na moim blogu, za taką ilość ciepłych, motywujących słów, aż chce mi się działać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam książki pt. "Krew jak czekolada" widziałam jedynie film. Nie jestem zaskoczona, że byłaś zafascynowana książką. Jest ona bowiem adresowana głównie do nastoletniej widowni.
   Karolino, to co napisałam jest prawdą. Rozumiem, że takie komentarze motywują. Ty dobrze znasz swoją wartość. Domyślam się, że Rodzice zawsze powtarzali Ci, że ważne jest to, co mamy w głowie. Ważne jest także to, czego nauczyliśmy się. Tak trzymaj!!!!
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 16. ¡Qué impresionantes pinturas! Espero que estén bien cuidadas porque hechas al fresco en los muros exteriores de la iglesia las deja muy expuestas a los elementos atmosféricos.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale piękny wpis. Bukowina, chciałbym tam pojechać, ale właśnie tak indywidualnie, by w spokoju pozwiedzać te wszystkie skarby architektury drewnianej. Trzeba się spieszyć, póki można trafić na takie momenty, że będziemy tam tylko we doje, jak to się Tobie udało. Piękne zdjęcia, jednak trochę słońca i Ty miałaś podczas tej wycieczki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesławie wiem, że byłeś w Rumunii. Odwiedziłeś Transylwanię, Siedmiogród, szkoda, że nie dotarłeś do Bukowiny. Nie zobaczyłam wszystkich skarbów architektury drewnianej w Rumunii. Za jednym czy dwoma wyjazdami jest to raczej niemożliwe. Cieszę się, że jednak wiele zobaczyłam. Masz rację. Trzeba się spieszyć, bo za dwa trzy lata wszystko może się zmienić. Przypuszcza, że zauważyłeś jak szybko są tam odnawiane miasta, zamki, różnego rodzaju zabytki. Owszem, miałam troszeczkę słońca ale bez przesady.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 18. pozdrawiam Lusiu - JESTEM - dziękuję ZA POZDROWIENIA - powoli wracam, ustrzegłam się skrzepu i zastrzyków z heparyny, w porę odpuściłam siedzenie przy komputerze i stanie przy kuchni, jakoś POWOLI ZBIERAM SIĘ I WRACA MI OPTYMIZM I CHĘĆ DO ŻYCIA ... A NAWET TROCHĘ BYM SOBIE poszalała ... a co .. . koniec szlabanu na komputer :-) napisałam nawet post w politycznym - zapraszam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ci współczuję. Odcięcie od ukochanego kompa to dla Ciebie okropna rzecz. Mam nadzieję, że zrozumiałaś. To wszystko dla Twojego dobra.
   Byłam w politycznym. Czytałam post.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Piękna wycieczka, a te malowidła niesamowite :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bogno,
   cerkwie były zachwycające a majowy urlop zapadł w mojej pamięci.
   Nie spodziewałam się aż tylu cudownych wspomnień.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Es maravillosa. Gracias y besos.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wow -stunning shots of this amazing monastery.

  OdpowiedzUsuń
 22. Once again, a very interesting place, thanks Lucia.
  Have a pleasant day!
  Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 23. Malowidła na zewnątrz wyglądają niesamowicie. Jeszcze nigdzie nie widziałam tak pomalowanego kościoła czy też cerkwi.
  A Rumunia chodzi po mojej głowie. Przeraża mnie tylko bardzo długa podróż samochodem, ponieważ w tym przypadku mogę brać jedynie pod uwagę ten środek transportu.
  Pozdrawiam wiosennie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rumunia od pewnego czasu chodziła po mojej głowie. Aż w końcu spełniłam swoje marzenie. Podróż krótsza niż do Niemiec czy do Francji. Jeden problem to drogi w Słowacji, na Węgrzech... Narzekamy i to bardzo, na nasze drogi. Wiem, że nie są takie jak autostrady w Niemczech czy w Hiszpanii. Myślę, że lepsze niż w wielu krajach europejskich. W godzinach popołudniowych jesteś na miejscu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Reasumując ile godzin Wam zajęła podróż?

   Usuń
  3. Z domu wyjechaliśmy o 6 rano. W Rumunii, Sapancie byliśmy dopiero po 15 -tej? To jest tylko 600 km. A całkowicie inna jazda niż np. do Kolonii - ponad 1100km z 3 przerwami: na jedzenie, toaletę, kawę i 10 godzin.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 24. The monastery - the painting is uniquely beautiful - a work of art!
  Have a blessed day
  hug Crissi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right, Crissi.
   This is an authentic work of art.
   Greetings.

   Usuń
 25. Tę piękną cerkiew z freskami na zewnętrznych ścianach znam dzięki blogosferze - mało tego, byłam przekonana, że czytałam o niej u Ciebie. Ale chyba nie skoro dzisiaj o niej piszesz. Nie widziałam jej na żywo co nie zmienia faktu, że uważam iż jest jedną z najpiękniejszych cerkwi jakie istnieją ( chociaż w tym temacie wiedzę mam ubogą bardzo ). Zewnętrzne malowidła naścienne wyróżniają ją od innych budowli tego typu. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła się pozachwycać spacerując powoli dookoła niej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez najpierw widziałam ja na wielu blogach. Zapisałam w notesiku i czekałam, kiedy wyjedziemy do Rumunii.
   Marzenie spełniło się. Jestem zadowolona z tego urlopu. Z całego serca, życzę Ci by spełniło się Twoje marzenie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Witaj Lusiu! Jest tyle cudownych zakątków na ziemi a Ty jak zawsze wyszukałas znowu perelke Rumunii-Monastyr Sucevița -jest jedną z najpiękniejszych cerkwi jakie istnieją -Takie freski widziałam do tej pory tylko we wnętrzach cerkiewnych wprost niesamowite dziekuję Ci za cudowna wycieczkę serdeczności pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monastyr Sucevița jest jednym z najpiękniejszych cerkwi jakie mogłam oglądać.
   Wybudowany miedzy 1582 i 1584 jest ufortyfikowanym monastyrem otoczonym wysokim murem z wieżą obronna. Każdy monastyr ma swój kolor dominujący...
   Przypuszczam, że wiesz jaki tutaj dominuje.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 27. A region full of treasures !!!
  Thanks for sharing those beautiful pictures !!!
  Hug
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anna,
   Romania is a treasure trove of historical monuments.
   Greetings.

   Usuń
 28. Nie dam głowy, ale wydaje mi się, że już w telewizji oglądałam tę malowaną cerkiew, bo warta jest tego, aby ją popularyzować. Niestety, nad Rumunią tylko leciałam samolotem w drodze do Bułgarii.
  Piękne zdjęcia i ciekawy opis, zresztą jak zwykle.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno, masz rację.
   Ja również oglądałam program, w którym pokazywane były m.in. Monastyr Voroneț, Sucevița...Rumunia jest promowana na wielu blogach. Coraz więcej osób pragnie poznać ten kraj. W wielu miejscach jest jeszcze dziewiczy, sielski. Jednak zmiany następują tam bardzo szybko.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 29. What gorgeous and grand churches! Exciting!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Romania is a treasure trove of wonderful sights.
   Greetings:)

   Usuń
 30. Urzekająca cerkiew, bizantyjskie klimaty, pięknie, tam, pięknie, a nawet nieco egzotycznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monastyr Sucevita jest wspaniale wpisany w typowo Bukowiński krajobraz.
   Przepiękne arcydzieło.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 31. Ten monastyr jest przepiękny.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to wspaniały zabytek wpisany na Listę UNESCO.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 32. Jak mi się marzy wyjazd , zwiedzanie .
  Lusiu nigdy tam nie byłam , dziekuje za piękne zdjecia i świetna relację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też się marzy już jakiś wyjazd. Pracy w ogrodzie sporo. W weekendy najczęściej nieprzyjemna aura. Nie lubię wędrować w deszczu i nic na to nie poradzę. Chętnie bym tam wróciła.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 33. Te malowidla sa przepiekne, tyle lat przetrwaly...Bardzo bym chciala zobaczyc kiedys. Pozdrawiam goraco)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, mam nadzieję, że kiedyś dotrzesz do Rumunii.
   Jest tutaj wiele ciekawych zabytków.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 34. Zachwyciły mnie te zewnętrzne malowidła. Zresztą kocham wszystkie stare obiekty sztuki sakralnej. Chciałabym tam pojechać, dziękuję za posta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo lubię odwiedzać wszystkie budowle sakralne.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 35. Przedstawiłaś mi kolejne miejsce, które chciałabym zobaczyć.
  U mnie ok. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę by spełniło się Twoje marzenie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 36. Niesamowite miejsce! I niesamowite, że przetrwały te cuda do naszych czasów.. Kolejny raz pokazujesz piękną Rumunię Łucjo i bardzo zachęcasz do odwiedzin tego tajemniczego kraju:))) Dziękuję za cudny spacer i życzę Ci dobrego dnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu,
   Rumunia jestem oczarowana. To bardzo piękny kraj, który zmienia się z każdym dniem. Można tutaj zobaczyć bardzo interesujące zabytki i wspaniałą przyrodę.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 37. Przepiękne są malowidła na murach monastyru. To niesamowite,że przetrwały tyle lat.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutejsze cerkwie to wspaniałe zabytki. Od zawsze marzyłam by je poznać.
   Mam nagranych kilka filmów prezentowanych w telewizji. Gdy je teraz oglądam, widzę jak zmieniło się otoczenie wokół budowli. Nastał ład i porządek. W wielu cerkwiach przeprowadza się renowacje i z tego powodu są zamknięte.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 38. W pięknych miejscach bywasz:)))dobrze że chcesz się z nami dzielić tym pięknem:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reniu, wszędzie jest pięknie. Nie trzeba zbyt daleko wyjeżdżać.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 39. Bardzo ciekawie piszesz o Swoich wycieczkach. Piękny jest ten monastyr. Malowidła ścienne dodają niezwykłości tej budowli.
  Dziękuję za interesujące wiadomości:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy rumuński region ma inną architekturę.
   Malowane świątynie występują na Bukowinie.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 40. Piękne.
  Dobrze, że Rosjanie im tego nie zburzyli jak w Supraślu.
  O dziwo pozwalają focić, bo u nas w prawosławnych to rzadkość.
  Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na terenie Rumunii w czasie II wojny światowej nie było działań wojennych tak jak w Polsce bo rządził proniemiecki rząd Antonescu. A kiedy na tereny kraju weszła armia sowiecka, powstał szybko nowy rząd rumuński, który doprowadził do porozumienia ze Związkiem Radzieckim i wypowiedział wojnę III Rzeszy. Do każdej cerkwi należy wykupić bilet wstępu. Przykładowo kosztuje 10 Ron, to za fotografowanie na zewnątrz należy zapłacić 20 Ron. Wewnątrz nie wolno robić zdjęć.
   W Beskidzie Niskim w większości cerkwi też nie można robić zdjęć.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 41. Nie spodziewałam się,że Rumunia ma aż tyle do zaoferowania. Malowidła na cerkwiach są niezwykle zjawiskowe. Patrząc na piękne fotki widać,że zabytki są bardzo dobrze utrzymane. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość cerkwi i innych zabytków jest poddane gruntownej odnowie dzięki pieniądzom z Unii. Nino, niestety reżim Nicolae Ceauşescu doprowadził do totalnej ruiny i upadku wielu bezcennych zabytków. My Polacy nie mamy pojęcia jak wyglądał reżim. To, że w Rumunii jest tak dużo bezpańskich psów to zasługa "Słońca Karpat". Nie pozwalał ludziom trzymać w domach, w blokach zwierząt bo im poświęcali wolny czas i zjadały dodatkowe pożywienie. Dekret nakazywał właścicielowi zabicie ich. Ci ludzie chociaż bardzo biedni mieli sumienie. Zwierzęta wypuszczali na wolność.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 42. Bom dia, excelente selecção de fotos a mostrar parcialmente a bela Roménia, foi um belo momento fotografico.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 43. preciosas vistas y un precioso Monsterío..gracias por la visita a mi blog
  feliz jueves
  abrazos
  Marina

  OdpowiedzUsuń
 44. Lusiu, dziękuję za pokazanie tego niesamowitego miejsca !! Na Twoim blogu okryłam piękno Rumunii. Zachwycające malowidła na ścianach, wspaniale że przetrwały dla współczesności !!
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 45. Zewnętrzne malowidła robią wrażenie. Przede wszystkim, farba musi być odporna na warunki atmosferyczne. Bardzo ciekawy post,dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Jakie cuda dziś dla nas masz :-) Urocze miejsce :-) Pozdrawiam Lusiu :-)

  OdpowiedzUsuń
 47. Miłej niedzieli życzę Lusiu .... patrzę na te Twoje cudne kwiaty i myślę sobie, że jeszcze trochę i szpakowe drzewo za moim oknem rozkwitnie

  OdpowiedzUsuń
 48. Malowane freski na cerkiewnych murach są piękne i takie żywe w kolorach, jakby dopiero co były pomalowane. Nic nie straciły przez lata.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 49. Hej!
  O tych świątyniach dużo słyszałem, np. na zajęciach z etnografii nasz doktor nam wiele o nich mówił.

  Bardzo piękne świątynie, warto się nimi opiekować!

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 50. this is spectacular, thanks for sharing

  OdpowiedzUsuń
 51. These 400 year old buildings and works of art must be wonderful to see. In this country there is nothing like that of 400 year age! The green countryside looks lovely.
  Thank you for sharing Lucia.
  Betty ox

  OdpowiedzUsuń
 52. What a beautiful church! I'd love to just sit and study each painting and icon. Thank you for sharing!

  OdpowiedzUsuń
 53. To jakieś niesamowite miejsce, te malowidła, ikony ich trwałość, wszysko niczym cud trwania, wiary, ludzkiego uporu a może wola Boga....

  OdpowiedzUsuń
 54. Łucjo dziękuję z wspaniałą wycieczkę,a wszystko dzięki Twoim zdjęciom kochana.Jesteś wielką podróżniczką,zwiedzasz takie takie historyczne miejsca,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 55. I liked this Orthodox church very much Lucja. These frescoes are incredible beautiful, it was a great work to paint wall inside and outside of monastery.
  Thanks for showing us this beauty!

  OdpowiedzUsuń
 56. Jestem oczarowana!
  Malowidła podobne podziwiałam w Grecji. Rumunia jest ciągle na naszej liście.
  Dzięki Tobie coraz bardziej pragnę tam dotrzeć. Jestem też pod wrażeniem Twoich pięknych ujęć na zdjęciach.
  POzdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 57. Ależ piękne miejsce,takie inne i tajemnicze.Marzą mi sie tamte rejony,jeszcze nie nawiedzane przez tysiące turystów.Zazdroszczę Ci Twoich pięknych wypraw.I serdecznie pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 58. Oh wow that church is amazing in the detail of the painting done. Never seen the like before

  OdpowiedzUsuń
 59. Pozostaje mi się zgodzić z Twoją opinią. Jest to zdecydowanie za mało doceniane piękno.
  Serdeczności posyłam

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...