niedziela, 6 września 2015

Cerkiew p.w. Paraskewy w Kwiatoniu
Cerkwio - tak mało paliłem ci świec
Twe złote usta wymawiałem nadaremno
Lecz walcząc w obronie twej u wschodu rzek
Niejeden rumak padł pode mną.

Kochana - we włosów twoich len
Tak mało chabrów wpinał dzień
Lecz ja prowadziłem pod ręką
Warkoczem rubinów szeleszczące święto.
(Jerzy Harasymowicz)Pośród łagodnych wzgórz porośniętych lasami liściastymi i iglastymi  na dużej polanie wśród bukwicy zwyczajnej, rumianków rozlokowała się wioska Kwiatoń...  Powstała w 1539 roku w dobrach Gładyszów... Ród ten przybył prawdopodobnie z Węgier wraz królową Jadwigą... Jeden z Gładyszów był zarządcą królewskim dóbr sądeckich... Pewna legenda opowiada jak  królowa Jadwiga majową porą wybierała się do Starego Sącza do klasztoru Sióstr Klarysek... Po drodze zapuściła się ze swoim dworem w Beskid Gorlicki... Tamtej wiosny na polanie, zobaczyła  żółty dywan kwitnących mniszków... Oczarował ją ten widok... Z zachwytu krzyknęła: Kwiatów - Toń... Przed chatką zobaczyła bartnika... Wręczyła mu mieszek denarów... Poleciła w tym miejscu założyć osadę i nadać jej nazwę Kwiatoń...  Tyle mówi legenda... 
Od pewnego czasu cerkwie mnie fascynują, budzą mój podziw... Każda z tych budowli jest inna... Zachwyca swą architekturą,  pobudza moją wyobraźnię swą, wyjątkowo  burzliwą historią... W Beskidzie Niskim, który szczególnie umiłowałam, mogłam zobaczyć prawie wszystkie typy budownictwa łemkowskiego... Zjawiskowe cerkwie... Jedną piękniejszą od drugiej... Na  pierwszą  sobotę  sierpnia  synoptycy  zapowiadali  piękną,  słoneczną  pogodę... Bardzo  wcześnie,  bo  już  o 5 -tej rano  zmierzaliśmy  w  kierunku  Gorlic... Pogoda  nie  była  zbyt przyjemna,  pochmurno, momentami  siąpił  deszcz... Nie  było  sensu  aby  zawracać  do  domu  bo  powoli docieraliśmy do  Kwiatonia, małej  wsi  w  powiecie  gorlickim... Moim  marzeniem  było zobaczyć  najpiękniejszą i najcenniejszą cerkiew łemkowską, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO... Kiedy ją zobaczyłam nie potrafiłam od niej oderwać oczu...

Cerkiew świętej Paraskewy w Kwiatoniu została  zbudowana w 1700 roku... Jest  to  przepiękna, wysmukła  budowla konstrukcji zrębowej... Stanowi klasyczny przykład budownictwa sakralnego zachodniej części Beskidu Niskiego... Jest budowlą trójdzielną, składa się z prezbiterium, nawy i niewielkiego babińca... Nawa jest najszersza bo to miejsce dla wiernych...  Dach kryty gontem wieńczą trzy cebulaste hełmy... Nad nawą i prezbiterium  są dachy brogowe czyli czteropołaciowe, kilkakrotnie łamane... Wewnątrz zachowała się XVIII - wieczna polichromia... Cerkiew świętej Paraskewy w KWIATONIU  na długo zostanie w mojej pamięci...

Weszłam do wnętrza... Przekroczyłam wysoki próg babińca i znalazłam się w nawie... Patrzyłam na piękny ikonostas... To on zasłania przed oczyma ludzi to, co dla nich powinno być niewidoczne... Ikonostas oddziela nawę gdzie modlą się wierni i przestrzeń absydową ("sanktuarium"), gdzie kapłani i diakoni odprawiają liturgię... Ikonostas jest wysoką ścianą o wielu kondygnacjach na których umieszczono ikony... Obrazują dzieje Zbawienia i ukazują wiernym cały świat niebiański...


Pomiędzy ikonami są dwa lub  trzy przejścia: środkowe - dwuskrzydłowe wrota "królewskie" zwane "carskimi" lub "wrotami Raju". Przez nie może przechodzić wyłącznie kapłan odprawiający nabożeństwo... Przejście lub  przejścia boczne "diakońskie" z drzwiami jednoskrzydłowymi... Przez te drzwi z absydy przechodzi diakon lub diakoni...  W górnej części skrzydeł wrót carskich znajduje się przedstawienie Zwiastowania, które zapoczątkowało obecność Boga w dziejach ludzkości... Poniżej są ikony czterech ewangelistów... Każdy rząd  ma swój układ  i swoje znaczenie... Ikona nie jest zwykłym obrazem lecz ilustracją treści zawartych w Piśmie Świętym... Cerkiew w Kwiatoniu zbudowana jest z drzewa jodłowego z domieszką świerkowego... Obecnie jest świątynią rzymskokatolicką... Warto odwiedzić cerkiew w Kwiatoniu i zobaczyć to cudo sakralne, jej niezwykły urok i artyzm architektury... Można to uczynić do końca września. Godziny otwarcia:
czwartek      9  - 18
piątek           9  - 18
sobota          9  - 18
niedziela    12  - 17   
przerwa od 13 - 13,30 z wyjątkiem niedziel.


Dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę miłego, słonecznego i szczęśliwego tygodnia...
Pozdrawiam wszystkich serdecznie...


76 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Ja też nią jestem zachwycona.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 2. Imponujący piękny budynek! A wnętrze.. pewnie robi na żywo wrażenie~~!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wewnątrz w żadnej cerkwi nie można używać flesza.
   Lamy które rozświetlają wnętrze wcale nie ułatwiają sytuacji, wręcz przeszkadzają.
   Cerkiewka jest prawdziwą perłą w koronie.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 3. Good images of a this temple.
  Thanks for this great report !!
  Graciel·la

  (My way here is ispired sunday.)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lusiu, cudowna relacja, za Twoją przyczyną znów wróciłam do Kwiatonia. Twoje zdjęcia są o wiele piękniejsze od moich. Dotknęłyśmy sercem tego samego miejsca w różnym czasie. Żal mi, że nie zdążę obejrzeć wszystkich cerkwi w okolicach Gorlic, a jest ich tam tak wiele. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu
   to ja mając w pamięci Twoje zdjęcia, publikując swoje jestem mocno stremowana.
   Jest mi smutno, że już w tym roku nie zobaczę kolejnych cerkiewek.
   Koniec września zbliża się szybkimi krokami. Rano długo jest ciemno a i wieczór szybciej zapada więc coraz trudniej wybrać się w dosyć długą trasę na jeden dzień. W kolejnych miesiącach wszystkie świątynie są zamknięte. Szkoda.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 5. Widzę, że cerkwie na Bloggerze staja się bardzo modne. Ja się z tego powodu cieszę - cerkwie to wspaniałe budowle. Ta, którą Ty opisałaś nie jest wyjątkiem w tej sprawie. Pięknie! Pozdrawiam Cię Łucjo i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto pokazywać na blogach architekturę drewnianą.
   Po pierwsze jest bardzo krucha, nietrwała, dosyć często unicestwiona przez pożar.
   Powoli jest naszym ginącym dziedzictwem.
   A poza tym, architektura sakralna jest nieodłącznym bardzo pięknym, elementem krajobrazu Beskidu Niskiego, Bieszczad, Karpat i innych regionów naszego kraju...
   Od chwili założenia bloga tj od 16.kwietnia 2012 staram się pokazywać piękno architektury drewnianej więc u mnie nie jest to sprawa modna.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 6. Have a Nice sunday....love Ria x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ria,
   thank you very much for your visit.
   Greetings:)*

   Usuń
 7. Prawdziwa perła wśród cerkiewnych perełek. Aż dziwi i trochę zgrzyta obecność ołtarza, chyba wolałabym, żeby nadal była cerkwią (mam nadzieję, ze nie popełniam profanacji) Pięknie dobrałaś muzykę.
  Wcale mnie nie dziwi twoja fascynacja cerkwiami, bo też jestem nimi zafascynowana, a w domu mam ukochane ikony z różnych miejsc.
  Serdecznie pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celu,
   w wielu cerkiewkach odprawiane są msze rzymskokatolickie. Dzieje się tak ze względu na brak wyznawców prawosławia i wyznania greckokatolickiego. Są również cerkwie w których odprawiane są msze i liturgie. Oczywiście w różnych godzinach. Ja też mam w domu wiele ikon. Nie są one z najwyższej półki tzn. zabytkowe ale wykonane tradycyjnymi metodami. Są dla mnie maleńkimi perełkami.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 8. Przepieknа сerkiew !!! I legenda. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj Lusiu po długiej przerwie, dawno mnie u Ciebie nie było :) Bardzo piękny post, słuchając muzyki o oglądając zamieszczone zdjęcia, odniosłam wrażenie jakbym tam była. Cerkiew jest przepiękna a ikonostas wzbudził mój szczery zachwyt.Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beatko
   cieszę się, że wróciłaś. Wnętrze cerkwi zachwyca.
   Ikonostas to prawdziwe arcydzieło.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 10. Piękna cerkiew, dobrze, że otwarta i można ją zwiedzać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele cerkiewek i kościołów drewnianych jest otwartych od 1 maja do 30 września.
   W dniach; . Godziny otwarcia:
   czwartek 9 - 18
   piątek 9 - 18
   sobota 9 - 18
   niedziela 12 - 17
   przerwa od 13 - 13,30 z wyjątkiem niedziel.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 11. Piękna legenda o powstaniu wsi Kwiatoń.Oczarowana jestem tym miejscem. Cerkiew to prawdziwa perełka. Słuchając
  muzyki poczułam się tak jakbym tam była. Dziękuję:):):):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem zachwycona tą i innymi cerkiewkami.
   Uwielbiam architekturę drewnianą.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 12. Gostei de visitar o seu blog.
  Um abraço.
  http://andarilharar.blogspot.pt/

  OdpowiedzUsuń
 13. Beautiful!!
  Ceiling painting of the church is gorgeous!

  Greetings!

  OdpowiedzUsuń
 14. Przepiękna cerkiew, dobrze, że jest na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO, bo przynajmniej dbają o nią i na zewnątrz wygląda wspaniale. A w środku... aż mi słów brak. Piękne zdjęcia zrobiłaś.
  Muszę się tam wybrać :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Los nie był łaskawy dla polskiego dziedzictwa kultury. Lata bezpaństwowości, wojny, grabieże, zniszczyły wiele cennych obiektów.
   Ostatnie dwa dziesięciolecia są wreszcie łaskawe dla naszych zabytków. Odbudowuje się wszystko co jest możliwe. Wiele ruin zabezpiecza się i tworzy trwałe ruiny i udostępnia się do zwiedzania, oglądania.
   Bogno, koniecznie zaplanuj urlop w przyszłym roku. Od 1 maja do 30 września udostępnionych jest do zwiedzania około 250 obiektów architektury drewnianej.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 15. Odpowiedzi
  1. The church is a beautiful monument.
   Greetings.

   Usuń
 16. Hello Dear Lucia!
  Beautiful church architecture and interior is as beautiful a gem!
  A pleasant Sunday and I wish you a great week!
  My dear hug and thank you for visiting!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ELENA,
   thank you very much for the lovely comment.
   I send greetings:)*

   Usuń
 17. Las iglesia ortodoxa siempre me han gustado mucho por dentro pero particularmente las construidas en madera le dan un aire particular.
  Bonitas tomas, gracias por ellas, un feliz domingo.

  OdpowiedzUsuń

 18. Essa igreja é uma obra de arte por dentro e por fora.
  Cercada de linda paisagem e agradáveis recantos floridos.

  -`✿´-
  ✿ Bom fim de semana com tudo de bom!
  -`✿´- Beijinhos.

  OdpowiedzUsuń
 19. Trudno się dziwić, że nie mogłaś oderwać oczu od tych wspaniałości stworzonych dla chwały Boga.
  Jest niewiarygodnie piękna ze swym ikonostasem.
  Legenda również ma swój urok : kwiatów toń.......Kwiatoń...pięknie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cerkiew w Kwiatoniu wewnątrz i zewnątrz jest bardzo piękna.
   W czasie swoich wyjazdów nie lubię szarego nieba.
   Zdjęcia wychodzą bezbarwne, nijakie. Inaczej jest gdy są chmury lub świeci słońce.
   W każdej legendzie kryje się ziarno prawdy. Owszem, jest dużo fantazji, oparte są na zwyczajach ludowych, związane z konkretnymi regionami, postaciami... To, że królowa Jadwiga lubiła odwiedzać Stary Sącz mówią fakty historyczne.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
  2. Ale i tak zdjęcia oddają to co chcemy zobaczyć....
   Z moją miejscowością wiąże się legenda o św, Kindze, która uciekała przed Tatarami i jakoś mi szkoda, że tej legendy nie wykorzystuje się w tej "niby" promocji jaką robi nasz samorząd dla kiedyś znanej, wczasowej miejscowości jaką był Czchów....który nawet Korkozowicz wymienia w swej książce "Przyłbice i kaptury", gdyż przecież przez Czchów ciągnęło rycerstwo na bitwę pod Grunwaldem.

   Usuń
  3. Natalio, ciągle sobie wyrzucam, że jadąc przez Twoją bardzo piękną miejscowość zatrzymam się w drodze powrotnej w Czchowie. Czeka tam na mnie wiele ciekawych zabytków. Wiesz, że mam słabość do kościołów i katedr gotyckich. Gotycki kościół jest przecież w Twoim mieście. Zachwyca jego trochę przysadzista architektura. Dla mnie jest najpiękniejsza.
   W Rynku czeka rzeźba św. Nepomucka. Od dłuższego czasu fotografuję rzeźby tego świętego. Mam już spore archiwum. Może kiedyś poświęcę mu obszerny post. I sam Rynek zasługuje na uwagę.
   Jadąc zawsze spoglądam na ruiny wieży ze szczególnym sentymentem.
   I najważniejsze - tablice informują, że Wita nas Czchów miasto królewskie. Ostatni mój przejazd to 1 sierpień. Było już bardzo późno kiedy wracałam do domu.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
  4. Może kiedyś zrobisz postój właśnie u nas.
   A wtedy z przyjemnością ja oglądnę TWĄ FOTORELACJĘ....

   Usuń
 20. it's a lovely structure, gorgeous from the outside. the inside is a little too ornate for my taste but i do know many people love and enjoy that. your blooms are beautiful!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Debbie, this temple is a valuable monument.
   Greetings.

   Usuń
  2. yes lucy, i'll bet it is!!! i need to gather a better appreciation for these temples!!!!

   Usuń
 21. Jak tam pięknie i ile kolorów:)))kocham takie miejsca:))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też kocham takie miejsca.
   Nawet dzisiaj, w taką niepogodę bym pojechała by nacieszyć oczy tymi sakralnymi zabytkami.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 22. Es una iglesia preciosa, me encanta. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 23. Wonderful shots both inside adn outside the Temple as well as the beautiful flowers

  OdpowiedzUsuń
 24. Jestem nią oczarowana! Lubię drewniane budowle, a ta jest perełką.
  Pozdrawiam Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam architekturę drewnianą.
   Cerkiew w Kwiatoniu to prawdziwa perełka.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 25. Faktycznie cerkiew jest wyjątkowa, a Twoje zdjęcia Lusiu wspaniale oddały jej urok. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cerkiew w Kwiatoniu jest perełką wśród cerkiewek.
   Jestem nią oczarowana. Żałuję, że pogoda nie dopisała.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 26. Przepięknie oddałaś cały urok tej cerkwi. Masz rację, to jedna z najładniejszych cerkwi w Polsce. Sam byłem pod wielkim urokiem jej sylwetki, niestety nie dane mi było zobaczenia jej w środku. Ale nic nie szkodzi, teraz już wiem jak wygląda za sprawą Twoich świetnych zdjęć. Dobrze, że teraz w ramach Szlaku Architektury Drewnianej w porze letniej większość cerkwi jest otwarta i możemy je dokładnie zobaczyć nie tylko z zewnątrz. Jechałaś tylko w celu zobaczenia tej jednej cerkwi ? Pewnie było ich więcej, mam nadzieję, że je pokażesz na blogu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za bardzo miły komentarz. Wiesz, że jestem obiektywna w stosunku do swojego bloga, postów i zdjęć. A te zdjęcia? Mnie się nie podobają. Bardzo cieszy, że od maja do września wiele cerkwi, kościółków jest w pewnych dniach otwartych. W tym dniu byłam w kilku cerkwiach. Oczywiście, że je pokażę na blogu.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 27. Urzekła mnie cerkiew z zewnątrz, to wspaniała budowla. Jest również pięknie położona. Wnętrze jest bardzo ciekawe i jest co podziwiać. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zachwyciła cerkiew w Kwiatoniu.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 28. Zawsze marzyłam żeby zwiedzić cerkiew i jakoś jeszcze mi się nie udało.. Dzięki Tobie zobaczyłam chyba najpiękniejszą.. To przecudowna budowla zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wspaniałe zdjęcia. Serdecznie pozdrawiam:)
  Ps. Masz rację Łucjo, próbowałam wstawić zdjęcia na wordpress i są bardzo małe, w ogóle mi się nie podobają.. Zostanę w blox.pl, przynajmniej narazie:) Dziękuję:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu
   cieszę się, że zostajesz na blox'ie.
   A cerkiew w Kwiatoniu jest faktycznie przepiękna.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 29. Dear Lucja, when I have seen this church on the first photo I decided it's orthodox one. Because of the 'onion' roof and the song 'Слава Богу за все' is very touching. I also liked an altar there - wonderful icons!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadezda, in your country there are many churches.
   Historic Orthodox Church, with a very rich interior.
   Regards.

   Usuń
 30. Such a beautiful wooden church! The scene of aesthetic charm captures my eyes.
  Happy days!

  OdpowiedzUsuń
 31. Urzekła mnie ta cerkiew, jest niesamowita! Uwielbiam takie miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 32. To jest sakralne cudo.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, sakralne cudo, które znalazło się na Liście UNESCO.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 33. Bardzo lubię takie stare drewniane konstrukcje:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zachwyca architektura drewniana.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 34. Wiem, że post jest o czym innym... ale ta malwa na pierwszym zdjęciu po prostu skupiła moją uwagę... taka piękna i zdrowa. Uwielbiam malwy a tutaj gdzie mieszkam nie mogę ich zadomowić i tak ciągle za nimi tęsknię... i jak je widzę, to nie umiem skupić uwagi na niczym innym... Cudna jest i przepiękne jest zdjęcie, ogromnie mi się podoba :)))
  Lubię zwiedzać miejsca sakralne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dziwne. Malwy, to rośliny, które nie potrzebują szczególnych warunków; klimatycznych, glebowych.
   To, że są przepiękne to fakt niezaprzeczalny. W tym ogrodzie rosło wiele kwiatów jakie oglądało się w dawnych ogródkach wiejskich.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 35. Rzeczywiście cerkiew jest przepiękna.
  Dziękuję Cl że mnie tam zabrałaś.
  Serdeczności:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stokrotko,
   moje zdjęcia nie oddają jej piękna.
   Mimo tego cieszę się, że mogłam pokazać jakie wspaniałe zabytki są w naszym kraju.
   Pozdrawiam serdecznie:)*

   Usuń
 36. Hermosos iconos, son toda una obra de arte.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 37. Już podziwiałam u Basi, a teraz u Ciebie.
  Przepiękna cerkiew. Prawdziwa perełka. Oj to fakt, czasu brak, by zobaczyć wszystkie takie perełki.
  Pozdrawiam Cię ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 38. Ależ niesamowita cerkiew..tak piękna i wyjatkowa.Jestem pod wielkim wrażeniem.Kiedys zrealizuje swoje marzenie aby zjechać bez pośpiechu wschodnie rubieże:)Buziaki...po moim powrocie do blogowego świata:)))

  OdpowiedzUsuń
 39. Your wooden churches are gorgeous!

  OdpowiedzUsuń
 40. Mówiąc krótko, Ikonostas dzieli sacrum od profanum ;)
  Oj tak, cerkiew w Kwiatoniu zasługuje w pełni na uznanie..
  A widziałaś cerkiew w Świątkowej Wielkiej po remoncie? Jeśli nie to koniecznie musisz tam zajrzeć ;)

  Pozdrowienia Lusiu ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...