czwartek, 26 czerwca 2014

Szokujący David...

                           


Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata:
słyszy i widzi - i ma zawstydzać, drażnić, budzić sumienie...
Joseph Conrad 

Do Pragi przyjeżdżam po raz kolejny... Pragnę poznać to wyjątkowe miasto bardziej dokładnie... Wiele osób przyjeżdża tutaj, tylko po to aby podążyć śladami prac Davida Černego... Kim jest  David? Przypuszczam, że wiecie ale przypomnę... To 45 -letni bardzo kontrowersyjny artysta czeski...Wiele jego prac umieszczonych jest celowo w różnych miejscach Pragi by wzbudzały emocje... Te prace  szokują, i u większości budzą ogromne zdziwienie... W pobliżu Placu Wacława znajduje się secesyjny Pałac Lucerna zbudowany przez dziadka Wacława Havla... Obecnie pełni  funkcję kulturalną. W Pasażu Handlowym wisi bardzo dziwna rzeźba...


 W Pasażu Handlowym pod szklanym sufitem w 1999 roku Černy umieścił wizerunek słynnego władcy na koniu. Koń jest zdechły, ma wywalony jęzor i wisi do góry nogami. Wacław, wielka świętość Czech nie siedzi na grzbiecie konia lecz na jego brzuchu... Wyobrażam sobie co by się działo w naszym kraju gdyby u nas powstał podobny pomnik np. ze świętym Wojciechem albo Jagiełłą... A Czesi ? oni nie są przewrażliwieni na punkcie czci i honoru. Śmieją się ze wszystkiego bo mają bardzo pogodne usposobienia...
Na praskim  Žižkowie stoi wieża telewizyjna. Czesi nazywają ją śrubokrętem lub wiertarką. Uważają, że jest obrzydliwa... Černy umieścił na niej 10 przerośniętych niemowlaków... Raczkujące dzieciaczki podbiły serca Prażan...
Na wyspie Kampa nad brzegiem Wełtawy możemy zobaczyć z bliska trzy takie same niemowlaczki jak na wieży telewizyjnej... Uważam, że rzeźby są słodkie...Dwanaście metrów nad ulicą Husovą możemy zobaczyć tajemniczą rzeźbę "Wisielec" o twarzy Freuda... Jest i bardzo dziwny pomnik Franza Kafki... Osoba pisarza jest niesiona przez pustą postać.... A obok jego muzeum stoi "szokująca rzeźba". Przedstawia dwóch stojących naprzeciwko siebie mężczyzn... Sikają do baseniku w kształcie Republiki Czech... Po wysłaniu SMS-a, penisy mężczyzn są uruchamiane i leci z nich woda... 
 Černy  ubolewa nad czeską mentalnością i tym, że trudno ich wyprowadzić z równowagi.... U niego nie istnieje temat tabu... Czy jego rzeźby są aż tak bardzo kontrowersyjne? Są inne, po prostu  nowoczesne... Myślę, że  Černemu nie można zarzucić  braku  pomysłowości... Każda z jego rzeźb ma symboliczny sens...

54 komentarze:

 1. Rzeźby na pewno są pomysłowe,
  aczkolwiek ja nie przepadam za sztuką nowoczesną :-))
  A Czechów lubię :-)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie przepadam za sztuką współczesną.
   Rzeźby Černgo są bardzo pomysłowe
   Tworzy bardzo wiele i nie ogląda się na dominującą w świecie poprawność polityczną. Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 2. quite unique art! i've seen the hangman shown before, but the upside down hanging horse is rather disturbing. but i guess that is the point - to evoke a feeling from the viewer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesting art. This sculptor shocking.
   His work can be seen at the Prague street and in many countries around the world.
   Greetings.

   Usuń
  2. DOBRE!!!!
   Świetny post.
   Pa!

   Usuń
  3. Tak? Faktycznie te rzeźby Tobie się podobają?
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Así se conoce una ciudad viendo todos los detalles, estupendas fotos, un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwróciłaś uwagę na rzeźby, które przy okazji będę szukać. Nie wiedziałam o siusiających panach i niemowlakach też nie:)
  Sztuka nowoczesna nie jest tym co najbardziej mi się podoba ale pooglądać można.
  Serdeczności Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Pradze jest więcej rzeźb Černego, więc życzę powodzenia w poszukiwaniach.
   A kiedy wyjeżdżasz do Pragi?
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
  2. nie wiem jeszcze kiedy. Wiele planów musiałam zmienić wiec póki co nie planuje dokładnie. Ale może będzie okazja i w tym roku się uda. Do Pragi nie jest daleko

   Usuń
 5. No to szczerze- nie wyobrażam sobie w naszym zdewociałym kraju miejsca na " "taką" sztukę.
  Przykład: „Golgota Picnic”-sztuka wystawiona ma być w przestrzeni zamkniętej, jeszcze nikt jej z naszych świętojebliwych nie widział, a już jest obraza majestatu. Nie chcesz być obrażany- to nie lez tam , koniec i kropka..Cerny jest kontrowersyjny nie tylko w swoim kraju, ale przede wszystkim jest doceniany i ma możliwość wystawiania swoich prac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co jest możliwe do zaprezentowania w innych krajach, w naszym od razu jest wielka batalia zakazująca wystawiania sztuki, prezentowania rzeźby, obrazu...
   Nie wszystkim Czechom podobają się prace tego rzeźbiarza. To przecież normalna rzecz... Jednak cieszą się, że dla jego rzeźb przyjeżdżają turyści z całego świata. Tym samym rozsławiają ich Ojczyznę.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 6. Very strange sculptures Lucja. I liked this one - a man is hanging on the tube. Firstly I did not think he was Freud, but then I saw it's true. The another one of babies on the TV tower is interesting.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Children at the television tower are great.
   Ha ha ha, you thought at first that hangs over the street form Lenin?
   However, this is form of Freud.
   Greetings.

   Usuń
 7. Hm! Rzeczywiście kontrowersyjne. Sikanie na coś konotowane jest negatywnie, wyrażamy tym m. in. pogardę i lekceważenie. Co za tym ma wyrażać ta praca?
  Ale za to Wacław na koniu! OK! Niewątpliwie post prowokujący do wymiany poglądów na temat sztuki! Pozdrawiam, W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm...Černy uważa, że sikanie to coś przyjemnego, miłego... Tym pomnikiem chciał uczcić wejście Czech do Unii Europejskiej... Wg Černego wejście Czech do U.E też było bardzo miłe i przyjemne dla czeskiego narodu...
   Rzeźbiarz otrzymał najważniejszą w Czechach nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych tj. Nagrodę Chalupeckiego.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 8. Należy wychodzić poza utarte schematy, choć nie zawsze musi sie to nam podobać. To tylko kwestia przyzwyczajenia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prace Černego warto poznać. To czy nam się one podobają czy nie to jest już inna sprawa.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 9. These sculptures are just amazing, Lucia.
  Truly so unique.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes Lisa, these sculptures are amazing.
   Work Černy enjoy success in the U.S.
   Greetings.

   Usuń
 10. Pamiętam,że kiedy pokazano te rzeźby ( sikające) u nas w telewizji, mówiono o poczuciu humoru Czechów. A mnie sie podobają, podobnie, jak reszta rzeźb. Wisząca rzeźba jest najfajniejsza, choć bałabym się, że spadnie mi na głowę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, nie jesteś strachliwa. Rzeźba jest doskonale przymocowana a Pałac Lucerna jest solidnie wybudowany na początku XX wieku. Ja też uważam, że rzeźby są bardzo pomysłowe. Uważam, że my Polacy jesteśmy aż za bardzo poważni. Jak dobrze, że Michał Anioł, Leonardo da Vinci i inni, nie żyli w naszych czasach w naszym kraju... Nic by tutaj nie stworzyli.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 11. Czesi na luzie podchodzą do życia. U nich mi się to podoba, ja niestety bym tak nie potrafiła. Taka sztuka mnie razi.
  Lusiu, jeśli chodzi o przetacznik to w odpowiednim czasie(jak go przytnę po przekwitnięciu) mogę Ci bez problemu podesłać sadzoneczkę:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesi żyją na luzie. Jestem nimi zachwycona. Powiem szczerze, ich język jest śmieszny. Oni jednak uważają, że to nasz język wywołuje uśmiech na ich twarzy...
   Przytoczę kilka słówek:
   po czesku postel to łóżko, nasza pościel to u nich povlečeni...
   ruchadlo to po prostu pług...
   napad to pomysł...
   sklep to piwnica...
   piwnica to piwiarnia...
   kibel to wiadro...
   kveten to maj
   To piękna roślina. Chociaż mnie nie powinna się podobać. Pewnego razu będąc u podnóża zamku w Mirowie na Jurze, podziwiałam dziko rosnące przetaczniki, że nie zwróciłam uwagi kiedy odkręcił się dosyć drogi filtr z aparatu. Szukałam, niestety to tak jak szukać igły w stogu siana.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 12. Lubię Czechów, ich poczucie humoru więc i tę wystawę odbieram w takim duchu. Nic mnie nie razi, bo Sztuka nie może razić, zmusza czasem do refleksji, a czasem tylko śmieszy. Bardzo fajne obserwacje poczyniłaś, fajnie się ogląda.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Hello Maria, Came here after a long time. How have you been??? Enjoyed going thru the album so much. Thanks for the visual treat.
  Greetings from India, my friend.
  Panchali

  OdpowiedzUsuń
 14. Praga jest przepiękna, uwielbiam do niej jeździć! Widziałam również te dzieła i niektóre bardzo mi się podobały, lubię takich nietuzinkowych artystów.

  OdpowiedzUsuń
 15. Hmm... raczej nie w moim guście. Pozdrowienia ślę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. In my opinion these are sculptures of a great artist. Amazing how the babies are climbing up the TV tower. I think lots of people remain watching them and wonder, if they will magage to climb to the top.
  Very impressing also the hangman in the street.
  What you mean by shocking sculptures, the men facing each other and peeing in the pool, such sculptures are to be seen here too.

  Thank your so much for this wonderful art post of Prague.

  Lots of greetings
  Christa

  OdpowiedzUsuń
 17. Faktycznie dziwne te rzeźby :) Jeszcze takich nawet nie widziałam, co prawda nie postawiłabym sobie takich ani w domu ani w ogrodzie - ale ukłony dla artysty, bo trzeba wielkiego talentu, aby takie coś stworzyć!

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Mariusz Szczygiel czesto w swych ksiazkach przywoluje tego artyste, na potwierdzenie, jaki dystans maja Czesi do samych siecie, swej historii. Cos czego Polakom brakuje.
  Dziekuje Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Sztuka nowoczesna nie do wszystkich przemawia, ale wszyscy idą oglądać.
  Widzę, że od czasu mojej ostatniej wizyty w Pradze sporo tego przybyło.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Impressive and bold sculptures, each one is a surprise and cause amazement.

  Kisses

  http://ventanadefoto.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 21. Praga jest przeze mnie ciągle nie odkryta, czeka na ten dzień.. Zaskakujące, intrygujące sa te rzeźby, zastanawiaja, smiesza, szokują. Wazne, że spełniaja swoją rolę - budza emocje..
  Te łążace ludziki widziałam tez na jakims wieżowcu w Ostendzie w Belgii. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Te wpinające sie dzieci trochę mnie przerażają:)))ale już inię Dawid bardzo mi się podoba tak ma właśnie na imię mój syn:)))Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie wiedziałam, że sikający panowie działają na smsa...Tak to już jest ze sztuką, że to co jednych zachwyca innych szokuje. Nie zawsze rozumiem sztukę współczesną, dla mnie obrazy przedstawiające jedno- lub wielobarwną plamę nie są arcydziełem. Myślę, że w tym przypadku rzeźby mają wywoływać emocje, zmuszać do przemyśleń i dyskusji, również szokować lub bulwersować. Ja zdecydowanie wolę sztukę w jej delikatniejszym wcieleniu...

  OdpowiedzUsuń
 24. Amo esculturas e essas que você fotografou estão lindas!. Gostei dos bebês engatinhando! e subindo na torre! Fotos espetaculares! Um grande abraço!!

  OdpowiedzUsuń
 25. Witaj.Dzięki za fajną wycieczkę.Aby takich artystów mnożyło się jak najwięcej. Uśmiałam się . Dziwni ci ludzie co być może oburzają się. Sztuka nie musi być poważna, powinna również dawać radość, odprężenie od codzienności. To jest to i jest fajne i dobrze że to pokazałaś. Pa.

  OdpowiedzUsuń
 26. Czesi zawsze lubili szokować. Tacy są.
  Pozdrawiam, Lusieńko:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Quite extraordinary art :O) Happy weekend, Lucia.

  OdpowiedzUsuń
 28. The sculptures are very unusual..loved it..

  OdpowiedzUsuń
 29. What unusual and amazing sculptures!

  OdpowiedzUsuń
 30. Powiem tak, warto takie cos zobaczyć i wiedziec cos na ten temat, ale mnie osobiście przerażaja te niemowlaki i ten człowiek wiszący na jednej ręce, może moja wrazliwośc tego nie akceptuje po prostu, ale sztuka to sztuka!

  OdpowiedzUsuń
 31. Rzeźby w istocie kontrowersyjne jak i sam David:) Na pewno warto zobaczyć, chociaż za sztuką nowoczesną nie przepadam:) Pozdrawiam Cię serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 32. Už som ti písala minule, že v Prahe som nebola veľa rokov. Niektoré sochy z tvojich fotografií poznám z fotiek, ktoré tam nafotil môj starší syn, niektoré zase z českých blogov.
  Chcem sa ťa spýtať, či počúvaš piesne Ivety Bartošovej a či vieš, ako skončila nedávno svoj život.
  Prajem ti krásny letný víkend!
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
 33. Tak.. nam zdecydowanie brakuje dystansu do siebie i swojej historii... A szkoda... Bardzo ciekawy post Lusiu! I jak zwykle piękne zdjęcia! Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 34. Hello Lucia

  Strange art... I like better older art :-)

  I wish you a nice weekend!

  OdpowiedzUsuń
 35. Jak dla mnie to te rzeźby mają coś w sobie i jakoś bardzo mnie nie szokują. Super post!

  OdpowiedzUsuń
 36. Interesantes esculturas. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 37. My Polacy wszystko bierzemy zbyt poważnie...Uwielbiam Czechów, bo potrafią się z siebie śmiać...U nas kontrowersyjne rzeźby by nie przeszły...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 38. Dziwne i niesamowite. Robią wrażenie na przechodniach, dają do namysłu... i o to w tym wszystkim chodzi.
  Pozdrawiam Cię Luciii

  OdpowiedzUsuń
 39. U MNIE JEST LILIA KOLORY TĘCZY U MNIE CMOK KAMA

  OdpowiedzUsuń
 40. Rzeźby są świetne czytając Twój wpis i oglądając zdjęcia cały czas w duchu śmieję się - pomimo tego że są kontrowersyjne bardzo mi się podobają :)
  uściski

  OdpowiedzUsuń
 41. Rzeźba to dla mnie najbardziej złożona forma twórczości. Tutaj potrzeba sporej precyzji, żeby wszystko miało swoje proporcje. Te na zdjęciach są niepospolite, wychodzą poza ramy dosłowności. Dla mnie fantastyczne.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...