niedziela, 6 listopada 2016

Cerkiew greckokatolicka św. Jakuba Młodszego w Powroźniku


Gdy wchodzę do cerkwi, świat inny się staje,
Mijają kłopoty i wszelkie strapienia.
Świątynia jest zatem na ziemi mym rajem,
Modlitwa zaś chwilą zadumy, skupienia.

Mnie Boska Liturgia w świat inny przenosi,
Gdzie nie ma pogoni za życiem doczesnym,
A serce w pokorze tu Boga wciąż prosi;
Nade mną się zmiłuj, mój Boże Niebieski.

W niej śpiewy cerkiewne dla duszy pokarmem;
Ją koją od bólu przez grzech poranionej.
Okrywać ją dążą duchowym balsamem,
Wypełniać najświętszym, radosnym spokojem.
(Skaut)
Dziejowe zawieruchy, liczne wojny, przemarsze obcych wojsk nie oszczędziły unikatowych, drewnianych cerkwi... Na szczęście zachowało się jeszcze wiele cennych pamiątek przeszłości  po świecie, który już nie istnieje... Tym  razem  odwiedziłam  Powroźnik...  Malowniczą  wieś  położoną  w  pięknym  zakątku,
w  głębokiej  dolinie  potoku  Muszynki...  Pierwsza wzmianka  historyczna
o miejscowości pochodzi z aktu darowizny wydanego przez króla Władysława Jagiełłę... Powroźnik  był  wsią   łemkowską... W  1940  roku  część Łemków pod naciskiem Niemców wyemigrowało na Ukrainę... W ramach Akcji Wisła w 1947 roku niemal 500 osób wysiedlono na zachodnie tereny Polski... Na wyludnione tereny napłynęła ludność z Kresów Wschodnich i innych wiosek Podkarpacia...
W  Powroźniku  zachowało  się  wiele  świeckich  zabytków   łemkowskich....  Jednak najcenniejszym zabytkiem jest cerkiew greckokatolicka p.w. świętego Jakuba Młodszego... Cerkiew niezwykła, intrygująca jak historia tej ziemi... Schowana w grupie starych, wysokich drzew... By podziwiać piękno architektury powinnam przyjechać jesienią albo zimą kiedy drzewa zrzucą wszystkie liście...
W 2013 roku Cerkiew w Powroźniku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO...
Świątynia  została zbudowana w  innym  miejscu  w  1604  roku...  Taka  data  jest  wyryta  na  jednej  z belek... Niestety, po wystąpieniu powodzi w  latach 1813 -1814  została przeniesiona w obecne miejsce... Cerkiew w całości jest drewniana, trójdzielna, jednonawowa, konstrukcji zrębowej... W jaki sposób powstawała taka konstrukcja?  Otóż długie, masywne bale drewniane układano  na sobie i łączono je w narożach za pomocą specjalnych nacięć... Moją uwagę przyciąga wysoka 18 -metrowa wieża, która jest konstrukcji słupowo - ramowej... Szczyt wieży wieńczy drewniany hełm zakończony kutym krzyżem... Ściany i dach pokryte są gontem...  Obchodzę cerkiew dookoła i zauważam, że jedynie na południowej ścianie znajdują się okna... Miało ją to chronić przed śniegiem i podmuchami wiatru z północy... Cerkiew jest orientowana czyli wejście jest od strony zachodniej a prezbiterium od wschodniej, skąd wschodzi słońce, co symbolizuje zwrócenie się ku Bogu, który jest światłością... Cerkiew swym układem nawiązuje do trzyczęściowego podziału Świątyni Jerozolimskiej to jest:  prezbiterium we wschodniej części, nawa - w centralnej i zachodniej - babiniec... Część ołtarzowa również przypominała starotestamentowe Święte Świętych, gdzie w czasie liturgii wchodzą jedynie duchowni... W każdej cerkwi prezbiterium od nawy oddziela ikonostas... W tej nie stanowi jednolitej konstrukcji... Tutaj jest podzielny na dwie części... We wnętrzu mimo, że jest  oświetlone, panuje tajemniczy półmrok...  Jest zakaz filmowania... Na szczęście, można  fotografować... Użycie lampy błyskowej w takich obiektach nie w chodzi w rachubę...

Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii cerkwi... Nie mogłam nic poradzić gdy moje myśli skupiły się na starych, pięknych ikonach... Tworzone najczęściej w cichej, wypełnionej żarliwą modlitwą i skupieniem, mnisiej celi... Wszak ikona jest zapisem ludzkiej rozmowy z Bogiem... W tych modlitwach zawarte są wszystkie filary ikony... Jest Mandylion... Ikona przedstawiająca tryumfującą twarz Chrystusa w cudowny sposób odbitą na tkaninie (chuście lub całunie)... Jest to najcenniejsza i najczęściej kopiowana ikona, symbol Eucharystii... Patrzę na Nią z uwielbieniem bo to wizerunek opiekujący i zapobiegający nieszczęściom... Kolejną ikoną jest ikona Chrystusa Pantokratora, Wszechwładcy, sędziego Wszechświata... Jest ikona Matki Bożej o twarzy zatroskanej... Jej smutek ma różne odcienie: zadumy, żałości... Zawsze przepełniona jest matczynym błogosławieństwem... Wnętrze cerkwi zdobione jest przez polichromię figuralną... W zakrystii jest przeprowadzana renowacją... Wnętrze wypełniają rusztowania... Zrobienie zdjęcia to nie lada sztuka...
Wracam do nawy by nacieszyć oczy najstarszymi elementami wyposażenia cerkwi: rokokową amboną z 1700 roku, drzwiami diakońskimi, dawną częścią poprzedniego, siedemnastowiecznego ikonostasu...  Podziwiam cenne ikony: Sąd Ostateczny z 1623 roku i Opłakiwanie Chrystusa z 1646 roku... Od 1961 roku cerkiew funkcjonuje  jako kościół rzymskokatolicki pod starym wezwaniem... Nadszedł czas, w którym  muszę pożegnać się z cennym zabytkiem, którego piękno zostaje w mojej pamięci... Jestem pewna, że w niedługim czasie znowu tutaj wrócę...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę  szczęśliwego,  słonecznego i miłego tygodnia...
Pozostawiam dla wszystkich serdeczne pozdrowienia...


70 komentarzy:

 1. the wooden churches you share are always wonderful.

  OdpowiedzUsuń
 2. Great paintings! So different from our churches. Have a nice week.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. The images are different from the Roman Catholic churches.
   These are the churches, paintings written.
   Regards:)

   Usuń
 3. Hi. Really stunning photography. Paintings are awesome. Old churches it is something.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. The icons are great and very old.
   Such images are in churches.
   Greetings.

   Usuń
 4. Jakaż piękna ta cerkiewka! Prawosławie towarzyszy mi od dziecka,moi dziadkowie byli prawosławni,są pochowani w Warszawie na cmentarzu wolskim,cmentarz bardzo stary i piękny,niestety,popada w ruinę. Przy nim cerkiew,nieduża ale też przepiękna. Uwielbiam uczestniczyć w nabozeństwach prawosławnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka razy uczestniczyłam w Boskiej Liturgii. Stoję zawsze z tyłu by nikomu nie przeszkadzać i sama się nie stresować. Zauważyłam, że istnieją drobne, ale zauważalne różnice w obrządku prawosławnym i greckokatolickim.
   W prawosławiu, oprawa liturgii jest niezwykle bogata i pełna symboliki. Nabożeństwa są długie, trwają nawet kilka godzin. Najczęśćiej wierni uczestniczą na stojąco.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Hi Lucja-Maria. Thank you very much for your lovely photos. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała cerkiew! Kiedyś będę musiał odwiedzić ten szlak bo jest niesamowity! Bardzo dziękuję Lusiu za wrażenia artystyczne i duchowe! Serdeczności Lusiu! Miłego i cieplutkiego tygodnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzejku,
   zaplanuj wyjazd w tamte strony. Agroturystyka jest na bardzo wysokim miejscu.
   Podają tutaj świetne jedzenie. Niestety, ja rzadko z tego korzystam ponieważ nie jem wszystkiego. Tam gdzie spaliśmy pokoje i łazienki są nie tylko piękne ale bardzo czyste. Obleczki na pościel pachnące i świeżo wykrochmalone. Słowacja bardzo blisko a tam jak pewnie wiesz można zobaczyć prawdziwe perełki.
   Bardzo dziękuję Andrzejku. Tobie również życzę milutkiego i słonecznego tygodnia:)

   Usuń
 7. Kaunis puinen kirkko kauniita taulumaalauksia Kiitos jakamisesta Lämpimät terveiset!

  OdpowiedzUsuń
 8. Perełka pośród łemkowskich cerkiewek. Chyba tylko świątyni w Kwiatoniu ustępuje urodą, chociaż jest z kolei od niej trochę starsza. Wspaniale wygląda wewnątrz. I świetnie to złapałaś na zdjęciach ;)

  Pozdrawiamy serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie cerkwie: w Kwiatoniu i Powroźniku oczarowały mnie.
   Przepięknie prezentują się zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
   Bardzo dziękuję za odwiedziny.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Wspaniałe miejsce! Super fotorelacja! Pozdrawiam!:)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 10. Inna niż prawosławna, inne obrazy, ikony ale piękna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, grekokatolicyzm i prawosławie to dwie odmienne konfesje tego samego obrzędu. Unici i prawosławni to nie jest to samo pojęcie. Posiadają oni wprawdzie tą samą liturgię, takie same świątynie, ten sam język liturgiczny i tego samego Boga, ale to dwie różne konfesje. Krzyż obrządku wschodniego różni się nieco od krzyża obrządku zachodniego. Chrystus jest przybity czterema gwoździami, a nie trzema jak u rzymsko katolików. Inicjały napisu nad Chrystusem to litery INCI (Isus Nazarianyn Car Iudejskij). Krzyże wschodnie mają trzy ramiona. Tych różnic jest sporo. Trudno omówić je w jednym komentarzu.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Curious and interesting construction. The wealth ornamental internal is large.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Very beautiful architecture and interesting interior.
   Greetings:)

   Usuń
 12. Piękna drewniana świątynia...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna drewniana cerkiewka obrządku greckokatolickiego.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 13. Nie lubię mglistego, deszczowego listopada, ale dzięki takiej aurze mam czas, aby z Tobą oglądać przepiękne cuda, które pokazujesz i wracać do starszych postów :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie lubię deszczowej, mżystej jesieni. Obecnie taka cały czas króluje.
   Miałam nadzieję, że będę podziwiać piękną, złotą jesień.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 14. Great post about this beautiful wood church.
  Have a nice week.
  Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 15. Thank you for sharing this decorative splendor! The old church is beautiful both on the outside and inside. Wishing you a nice week.

  OdpowiedzUsuń
 16. Tym wpisem Kochana trafiłaś wprost do mego serca:)
  Powroźnik jak i oczywiście ta przecudowna cerkiew są bardzo, bardzo bliskie memu sercu. W Powroźniku jest dom wczasowy "Janosik" w którym w bardzo dawnych co prawda latach ale bywałam wiele, wiele razy.
  Tym samym za każdym razem bywałam oczywiście w tej cerkwi. Nasłuchałam się wtedy opowiadań o Łemkach i właśnie tej cerkwi.To jest prawdziwy diament.
  Spróbuję odwiedzić kiedyś to miejsce jeszcze raz.
  Dzięki serdeczne za te wzruszające mnie do głębi wspomnienia.
  Serdeczności posyłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Juteczko,
   Sądecczyzna kusi... tam zobaczysz, poczujesz i rozsmakujesz się w bogactwie natury i doświadczysz życzliwości mieszkańców. Zachwyca - o każdej porze roku.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 17. Cudna jest ta cerkiew. U nas tylko nowe obiekty służą jako cerkwie. W ogóle drewnianej architektury tu ze świecą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu
   bardzo piękna cerkiew. Cieszę się, ze ją poznałam.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 18. Hello dear Lucia!
  Beautiful presentation of wooden churches, sharing thank my dear!
  Have a nice week and full of joy!
  I kiss you and hug you!

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo pięknie przedstawiłaś tę cerkiew. Kiedyś tam byłam, ale wiem, że muszę znów tam wrócić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz mi Basiu ale nie mogę skojarzyć postu prezentującego cerkiewkę w Powroźniku. Być może jeszcze wtedy nie bywałam na Twoim blogu.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 20. Prześliczna! I z zewnątrz i wewnątrz:) Takie pamiątki są bezcenne:) POzdrowienia serdeczne Łucjo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również cerkiewka zachwyciła zarówno zewnątrz jak i wewnątrz.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Przepiękna jest ta cerkiewka. Prawdziwa perełka.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zachwyciła cerkiewka w Powroźniku. szkoda, że bardzo trudno zrobić zdjęcia w całej okazałości. Architekturę przysłaniają zielone drzewa. Może uda mi się zobaczyć ją gdy drzewa będą pozbawione liści.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Wydaje mi się, że tę cerkiew widziałam na czyimś blogu, ale nie pamiętam, czyim. Jednak tam nie było fotografii z wnętrza, które jest cudowne, o czym przekonałam się na Twoim blogu.
  Należy się cieszyć, że cerkiew przetrwała do dziś.
  Cieplutko pozdrawiam w pochmurny dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu
   możliwe, że oglądałaś na jakimś blogu Cerkiewkę w Powroźniku. Ja sobie nie przypominam takiego postu ale nie musimy bywać na tych samych blogach. A może mam sklerozę? Nie dosyć, że przetrwała to obecnie trwa renowacja polichromii w zakrystii.
   U mnie kolejny dzień pad i jest pochmurno.
   Cieplutko pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Hermosa construcción de madera y no menos hermoso el contenido iconográfico del interior.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 24. Lusiu - człowiek widząc takie piękno sam z siebie uwielbia Boga ...
  nie mog.e wprost się napatrzeć ...
  -----------------
  a wiesz - taki obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest i w moim domu ... Dziadkowie przywieźli go ze Złoczowa ... TYLE TYGODNI JECHAŁ Z TRANSPORTEM WYGNAŃCÓW ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawno temu ludzie budowali piękne kościoły i cerkwie na chwałę Boga. Są pełne ascetyzmu romańskiego, potem gotyckiej kontemplacji, wspaniałych ikon, Piet. Haniu, nie możesz się napatrzeć? bardzo się cieszę. Ja namiętnie odwiedzam Domy Boże. Lubię to. Jestem często za to krytykowana. Trudno. Osoby, które tego nie lubią nie są zmuszali by odwiedzali mój blog.
   Serdecznie pozdrawiam:)


   "Ile desek
   na kopule cerkwi jaśnieje
   i każda szepcze
   sława
   Isusu
   Chrystu"
   (J. Harasymowicz)

   Usuń
 25. Lusiu - skradłam z poprzedniego wpisu fotografię pasztetów ... podrzucę naszemu koledze Tomaszowi :-) wszak to Tomasz Petry ... może rodzinę na Węgrzech odnajdzie ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie. Nie skojarzyłam nazwiska z naszym Tomkiem.
   Nie mam z nim kontaktu. Jakiś czas temu utraciłam wszystkie adresy blogowe. Jego adres też...
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Wspaniałe miejsce! Super fotorelacja! Po raz kolejny odwiedzilam razem z Tobą drewnianą cerkwię w POWROŹNIKU wnetrze urzeka swoim pieknem z zewnatrz jest bardzo podobna do naszego kościólka katolickiego serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wandziu,
   cerkwie łemkowskie mają specyficzny, bardzo piękny styl.
   Do tej pory nie znałam cerkwi w Powroźniku. Jestem szczęśliwa, że ją zobaczyłam. Tutaj gdzie została zbudowana jest niezwykła, malownicza okolica.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 27. beautiful !!!!!!!!
  Have a nice week !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 28. Gracias por mostrarnos esta iglesia maravillosa. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 29. Powtarzam się, ale uwielbiam drewniane budowle, mają swój niepowtarzalny klimat, a ta cerkiew to prawdziwa perełka.
  Pozdrawiam Lusiu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta maleńka cerkiewka skryta w cieniu wielkich drzew to prawdziwa perełka wśród beskidzkich cerkwi. Mnie od pierwszej chwili zauroczyła.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Jedna z częściej odwiedzanych przeze mnie cerkwi. Kiedyś dostępna tylko w czasie mszy, pamiętam, że szedłem z Muszyny ponad godzinkę, by ja zobaczyć w środku. Dzisiaj już nie ma tego problemu. Bardzo dokładnie ja pokazałaś, niektórych szczegółów nie pamiętam, a byłem tam co najmniej z pięć razy.
  Piękna prezentacja i Twój osobisty opis.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Te repito una vez más que la construcción de estas Iglesias con madera me gustan mucho, pero hoy más me han gustado los frescos de las últimas fotos.
  Un saludo.

  OdpowiedzUsuń
 32. Istna perełka! Cudna cerkiewka - jak wszystkie na Łemkowszczyźnie... Mnie urzekają malowidła, są nieraz proste, jakby malowało je dziecko, ale właśnie dzięki temu takie piękne, genialne w swej prostocie.
  Powroźnik na pewno odwiedzimy, ale w tamte strony mamy troszkę daleko, ale widzę, że warto :)

  Pozdrawiamy Kasia i Kamil.

  OdpowiedzUsuń
 33. Piękna cerkiew:))jesteś mistrzynią wyszukiwania prawdziwych perełek:))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 34. Tak jak Ty kocham cerkiewki i ikony, największe wrażenie robi na mnie ikona Pantokratora, surowego sędzi, ale ikony uwielbiam, i mam kilka takich takich strzegących.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
 35. Sono stupende queste antiche chiese costruite con il legno. In Polonia ho visto anche vecchie abitazioni fatte ancora con il legno e sono altrettanto interessanti.
  Felice giornata, un abbraccio
  enrico

  OdpowiedzUsuń
 36. W takich drewnianych, starych cerkiewkach panuje podniosła atmosfera i unosi się specyficzny zapach drewna pomieszanego z kadzidłem...Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 37. what an unusual church. finishing with a pretty flower in my favorite color!!!

  OdpowiedzUsuń
 38. Du kan verkligen mycket om denna plats, vackert i den kyrkan - kapellet.
  Ska titta på google var den ligger.
  Det som intresserade mig mer var inlägget om vinerna i Unger,
  Tyvärr har jag aldrig varit i Ungern, men däremot i Italien på olika vin provningar.
  Sådana resor är mycket intressanta och roliga, jag gillar att resa och besöka andra länder och lära mig av deras kultur.
  Tack för de vackra bilderna från bägge två inläggen.
  Du kan skriva till mig på polska om du hellre vill, jag kan både tala och läsa på polska.
  Men jag skriver hellre på svenska för det går fortare då, polska språket är svårt att skriva.
  Serdecznie pozdrawiam/ Eva

  OdpowiedzUsuń
 39. What good places to visit and what good photographs bring on return, thanks to them we can enjoy those beautiful places.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 40. Wstyd mi trochę ,Łucjo,że dopiero czytając Twój post odkryłam piękno ,które mam prawie za progiem.To wspaniałe ze przybliżasz nam nie tylko miejsca,które są daleko ,ale i te ,które są na naszym podwórku.

  OdpowiedzUsuń
 41. Wspaniała cerkiew.Kilkanaście lat temu byłam w cerkwi w Białymstoku, też była przepiękna. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...