wtorek, 16 sierpnia 2016

Rejs Wisłą i Opactwo w Tyńcu

Od dłuższego czasu miałam ochotę  na rejs po Wiśle, ale ciągle coś stawało na przeszkodzie... Z przystani u stóp Wawelu, Krakowska Żegluga Pasażerska organizuje: Rejs papieski, Rejs po Krakowie, Rejs do Tyńca oraz Rejsy Tematyczne... takie rejsy to spora atrakcja...  Statki są nowe o wysokim standarcie...  Jedyny minus to zbyt krótki czas takiego rejsu... A przecież Wisła- królowa polskich rzek  ma 1047 km długości... Przecina cały kraj od Beskidu Śląskiego po Zatokę Gdańską...  Jej źródła znajdują się  w południowej Polsce, na zachodniej stronie Baraniej Góry na wysokości 1107 m n.p.m... Wybraliśmy 4 godzinny "Rejs do Tyńca" ze zwiedzaniem opactwa...


Poniedziałkowa, słoneczna pogoda  zachęciła wielu ludzi do relaksu, spacerów i wyjazdów... Pojechaliśmy do Krakowa by z Bulwarów Wiślanych udać się w Rejs do Tyńca... Zawsze wydawało mi się, że taki rejs, to niezapomniane przeżycie... Marzyło mi się podziwianie przyrody i delektowanie się otaczającymi  krajobrazami...Wisła jest rzeką kapryśną... Tego dnia jednak płynie bardzo leniwie a jej wody tworzą szeroki, naturalny wąwóz... Ozdobiony bielącymi się wapiennymi skałkami w okolicy wsi Piekary... Po drugiej stronie rzeki, na wyniosłej wapiennej skale króluje opactwo benedyktynów... Brzegi Wisły są utwardzone i podwyższone... Wyglądają pięknie, malowniczo  i wywołują romantyczny nastrój za sprawą kwitnącego o tej porze wrotyczu i nawłoci...... Porośnięte coraz bujniejszą roślinnością łąkową i częściowo gęstą wikliną...


Gdy płynie się po rzece, po prawej stronie,  na szczycie Srebrnej Góry bieleją zabudowania klasztoru Kamedułów na Bielanach...  Po jakimś czasie wśród zieleni dostrzegam zarysy kolejnego opactwa... To Tyniec... Cały czas obserwuję niebo... Wystarczy mały podmuch wiatru i chmury tworzą prawdziwy spektakl i rejsowi  nadają specyficznego, niepowtarzalnego nastroju...


Wg Jana Długosza opactwo w Tyńcu zostało założone w 1044 roku z fundacji księcia Kazimierza Odnowiciela, syna Mieszka II. Zbudowano go na naturalnym wzniesieniu obronnym, tuż nad brzegiem Wisły...  W XIII wieku wzniesiono trójnawową bazylikę romańską... Jej fragmenty przetrwały do dzisiaj... Wiek  XVII  przynosi opactwu zniszczenia i dewastację od Szwedów... Wkrótce klasztor rozkwita na nowo... Odbudowany i ozdobiony modnymi szatami barokowymi i nowymi murami... Po pierwszym rozbiorze Polski, opactwo dostaje się w ręce austriackie... W 1816 roku  zostało skasowane... Dopiero w 1939 roku do Tyńca przybyli nowi benedyktyni... W świątyni panuje półmrok... Pachnie kadzidłem, świecami woskowymi, ziołami i kwiatami bo tego  dnia jest Święto Matki Boskiej Zielnej...Benedyktyni bardzo dbają o stan tynieckiego wzgórza... To miejsce stało się atrakcją dla turystów... Nie sądziłam, że będzie ich w tym dniu tak dużo... I chociaż opactwo widziałam już kilka razy, to żal było go opuszczać...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...


53 komentarze:

 1. Piękne zdjęcia żywe obrazy jak bym tam była.
  Pozdrawiam Łucjo

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi. Really great photos. An impressive place.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie bylam w Tyncu, chcialabym kiedys odwiedzic to piekne miejsce. Piekna wycieczka sobie zrobiliscie , bo i stateczkiem po rzece i zwiedzanie pieknego miejsca. Widze, ze bardzo duzo ludzi przyjechala na rowerach. Dziekuje za piekny spacer:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Has conseguido unas buenas fotografías de este placentero crucero, me imagino que habrás disfrutado muchísimo.
  Besos

  OdpowiedzUsuń
 5. The hollyhocks are beautiful. What a neat building...it must have a wonderful view! Thanks for sharing its history, and photos of the interior as well!

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam w tym pięknym miejscu, ale do rejsu po Wiśle mnie zachęciłaś. Piękny dzień wybrałaś...Zdjęcia urokliwe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdjęcie opactwa na białej skale nad lustrem wody jest niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest wczesny poranek, czytam te słowa i nastrajają mnie cudownie na resztę dnia - pięknie
  ujęta podróż :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowne widoki!!! Chętnie wybrałabym się na taki rejs. :))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 10. Tyniec jest wyjątkowy i świetnie, że teraz taki zadbany.

  OdpowiedzUsuń
 11. So beautiful views! Great photos, Lucia!
  Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 12. "Z wody" prezentuje się pięknie!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię tutaj przyjeżdżać i spacerować po okolicy.
  A teraz chyba skuszę się na przepłynięcie:)
  Pozdrawiam Cię Łucjo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Witaj LUSIU! Widzę że cudowny rejs po Wiśle otoczony wsanialymi widokami chetnie plynęlam razem z Toba serdecznie pozdrawiam KLIK

  OdpowiedzUsuń
 15. Gracias por tan bonitas fotografías. Besos.

  OdpowiedzUsuń
 16. What an amazing trip you had! You live in such a beautiful part of the World, thank you for sharing. Have a lovely day :)

  OdpowiedzUsuń
 17. To miałaś bardzo przyjemna wycieczkę, bardzo lubię wycieczki na wodzie i krajobrazy jakie wtedy ogląda się, są takie inne niż codziennie...
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przepiękne zdjęcia bardzo pięknego miejsca:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 19. Thnaks for the Tour !!!
  Have a nice day !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 20. Tynieckie opactwo, Ł. - M., widziałem tylko z dala, z okien samochodu, gdy wybierałem się prywatnie lub zawodowo w stronę Tatr. Znowu jedno miejsce do zwiedzenia.
  Twoje zdjęcia tym bardziej do tego zachęcają.
  ściskam i niezmiennie zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 21. Opactwo w Tyńcu zawsze będzie mi się kojarzyło z początkiem powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy". Piękne barokowe wnętrze, bogactwo złoceń, jak to w baroku.
  Mieliście piękną wycieczkę.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Amazing photos as always - have a lovely day Lucia-Maria!

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem zachwycona niezwykłym klimatem Twoich, Lusiu zdjęć, które doskonale odzwierciedlają klimat tej waszej wodnej wycieczki, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Lugares muy bellos y algunos de ellos en fotografía inspiran paz, especialmente aquellos en los que los que la tierra, los árboles y el cielo se reflejan sobre las aguas.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 25. Really beautiful landscape, so lush. True old building, and so magnificent gilded statues and frames. Have a nice Thursday.

  OdpowiedzUsuń
 26. Hi. True amazing photos. The place is really nice. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 27. Taka wycieczka ciągle jeszcze przed nami, dawno nie byliśmy w Krakowie, a Ty tak pięknie potrafisz zachęcać.
  Serdeczności.:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Byłam w tym roku w Krakowie, ale do Tyńca nie dotarłam, a szkoda :) Piękne zdjęcia Lusiu :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Lusiu, cudowny rejs, wspaniała wycieczka, piękne widoki i pogoda dopisała.
  Piękne zdjęcia . Widoki z wody urocze.
  Dobrze, że zadbane jest to piękne miejsce.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 30. Un bonito lugar, el paisaje es precioso y admirarla de cerca resulta lo esperado, que buenos viajes que nos presentas siempre, un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 31. Wspaniała wycieczka Lusiu! Cudowne wrażenia estetyczne i na pewno także duchowe przeżycie... W opactwie byłem wiele lat temu, ale wciąż pamiętam tamtejszą atmosferę i wspaniały wygląd budowli i zdobień wewnątrz kościoła. Serdeczności, bardzo dziękuję za piękną wycieczkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 32. Wracając ostatnio z Zamościa mijaliśmy Tyniec.
  Chcieliśmy wstąpić, ale okazało się, że padła mi bateria.
  To przepiękne miejsce.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 33. Kilkanaście dni temu bylismy w Krakowie z rodzina, rejs po Wisle wybrała siostra, ja mam chorobe morską i zrezygnowałam a tu widze,że duzo mnie ominęło:(

  OdpowiedzUsuń
 34. Dziękuję za przypomnienie. Tyniec zwiedziliśmy od środka, córka nasza miała tam praktykę, wprowadzała księgozbiór do komputera. Oprowadzał nas całkiem przystojny zakonnik. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Piękna nasza Polska cała jak mawiał poeta :-) Lusiu piękna wycieczkę sobie zrobiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 36. A beautiful journey with a special destination. The interior is magnificent! You are fortunate to have such scenery and architecture so close to you.
  Have a good day Lucia.
  Betty

  OdpowiedzUsuń
 37. Witaj, trafiłam tu do Ciebie przez blog Reni, i bardzo się z tego cieszę. Czuję duszę artysty, więc mamy coś ze sobą wspólnego, ja jestem plastykiem, ale moją pasją jest moda. Twój post ma bardzo ładne zdjęcia, świetnie uchwycone, treść interesująca, podoba mi się tu, pozdrawiam serdecznie Babooshka Style

  OdpowiedzUsuń
 38. Piękne widoki i super zdjęcia! :)
  Sama chętnie bym popłynęła razem z Wisłą, ale niestety koło siebie mam tylko Wisłok, więc powiedzmy, że prawie prawie :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Łucjo, cudne zdjęcia i piękne widoki! I świetny pomysł na wycieczkę letnią:) Pozdrowienia serdeczne i dobrego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 40. Wspaniała wycieczka na świąteczny poniedziałek.
  Pogoda dopisała, to wrażenia i zdjęcia na pamiątkę będą :-)

  OdpowiedzUsuń
 41. wracam z Twojego architektonicznego blogu - bardzo piękny i potrzebny ... wpadłam tam jak śliwka w kompot i nie mogłam skończyć czytania, fantastyczne wpisy

  OdpowiedzUsuń
 42. Lusiu,
  dziękuję, że mogłam zobaczyć Twoimi oczyma miejsce, o którym dużo czytałam i słyszałam, a które na mapie moich tras się nie znalazło.
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Witaj Lusiu:))) Piękny taki rejs, wspaniałe widoki.. Zdjęcia cudne..
  Serdecznie pozdrawiam:)))

  Jola

  OdpowiedzUsuń
 44. Fajnie, że pokazujesz, jesteś inspiracją moich podróży. Słyszałam, ale nie byłam.
  Ja w tym roku brodziłam u źródeł królowej polskich rzek. Najpierw nurtem Białej Wisełki a z powrotem wzdłuż Czarnej Wisełki. Zdjęcia ze zdobycia Baraniej Góry niebawem.
  Pozdrówki.

  OdpowiedzUsuń
 45. tak dawno w nim byłam, że i dobrze nie pamiętam... dzięki Tobie przypominam sobie to miejsce
  pozdrawiam Lusiu :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Wspaniałe zdjęcia:) wszystko jak żywe:)

  OdpowiedzUsuń
 47. Dziękuję Ci bardzo za wspaniały rejs do przepięknego opactwa.
  Pozostawiam serdeczności.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 48. Akurat dziś szukałam informacji o rejsach do Tyńca, jeszcze nie płynęłam, a mam na to wielką ochotę. Za miesiąc wybieram się z koleżankami do Krakowa na weekend i szukam pomysłów na spędzenie czasu. Tyniec zwiedzałam wiele razy i na tym mi nie zależy, a jak widzę widoki w czasie rejsu są warte tego żeby popłynąć.

  OdpowiedzUsuń
 49. Cudowne miejsce, pełne tajemnic, mające swoją historię. A te chmury pięknie wyglądają na błękicie nieba. Dobrze, że pogoda Ci sprzyjała, to mogłaś nam pokazać te wspaniałe miejsca.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 50. Cruzeiro espetacular e gostei da Madonna, belíssima obra de arte.
  Paisagens belíssimas.

  OdpowiedzUsuń
 51. Widuję go tylko z daleka....
  Twoje zdjęcia pięknie Tyniec pokazują szczególnie od strony Wisły.

  OdpowiedzUsuń
 52. Kiedyś wypatrzyłam Opactwo z trasy i musiałam się tam znaleźć :) jestem do dziś pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, choć nam nie udało się wejść do środka kościoła :/ to odwiedzenie tego miejsca to zawsze niezapomniana wyprawa, trochę Ci zazdroszczę przeprawy statkiem dzięki temu pokazujesz nam cudowne zdjecia których zwykły piechur nie ma szansy zrobić chyba że z drugiej strony Wisły
  uściski Lusiu

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...