czwartek, 8 czerwca 2023

Czerwiec w moim ogrodzie

 
Pytasz mnie dlaczego kupuję ryż i kwiaty?

Kupuję ryż do życia 

i kwiaty, aby mieć powód do życia.

(Konfucjusz)

Czerwiec to kolejny mój ulubiony miesiąc... Jest magiczny... Sami to potwierdzicie, że nie ma sobie równych: łączy wiosnę i lato, najdłuższe dni, najkrótsze noce, a przyroda przeżywa najbujniejszy rozkwit... Czerwiec to czas kwitnących maków, róż, soczystej trawy, kwitnących kwiatów, pierwszych czereśni i truskawek... 

Nareszcie po zimnym, deszczowym maju, przyroda wystartowała ze zdwojoną siłą... Mamy zachwycający  czerwiec pełen słońca i letnich temperatur...

I znowu czerwiec. I wiatr, i ty,

I znowu szczęście, i bzy, i łzy,

I znowu, jakby sen  śniony za młodu.


Gałązka dawno umarłego drzewa

I obłok płynie, i ptak śpiewa,

I słońce taje w nieba róż,

I drzwi otwarte: wejdź, wejdź już!


I stajesz w progu! Masz skrytą twarz,

Cienka ręka oczy zasłania,

Jeśli coś nie jest twoim - wszystko masz

W tym wierszu spóźnionego spotkania.

(Jarosław Iwaszkiewicz)

W tym roku wyjątkowo późno nadszedł czas kwitnienia azalii i różaneczników... Uwielbiam te jedne z najpiękniejszych, najefektowniejszych krzewów ozdobnych... Te ozdobne, bardzo piękne krzewy mają setki odmian... Południowo-zachodnie Chiny, Birma, Nepal  to regiony ich naturalnego występowania... Aż trudno uwierzyć, że na naszej planecie pojawiły się już 50 mln lat temu...  W czerwcu kwitną rośliny jednoroczne i dwuletnie, byliny i pnącza, rośliny cebulowe, krzewy... Oprócz różaneczników i azalii w moim ogrodzie zakwitły: irysy bródkowe i syberyjskie, żarnowiec, powojniki, orliki, czosnki ozdobne... Nieśmiało rozpoczynają kwitnienie róże i piwonie... Cieszę oczy cudownymi barwami urodą roślin i pięknem przyrody...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...

Życzę słonecznego, radosnego tygodnia...

Serdecznie wszystkich pozdrawiam...

22 komentarze:

 1. Twój ogród wygląda bajkowo:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękny jest Twój czerwcowy ogród. Pełen kolorów i z pewnością różnorodnych zapachów. Niestety, u mnie trawa nie jest już soczysta, choć rzeczywiście powinna taka być. Deszczu nie było już u mnie od bardzo dawna, wszystko aż szeleści. Rośliny podlewam, trawnik musi sobie radzić sam i niestety... nie bardzo mu to wychodzi. Ale masz rację, czerwiec jest niepowtarzalny. Pozdrawiam Cię bardzo, bardzo ciepło...

  OdpowiedzUsuń
 3. Maravilla de flores y con preciosos colores.
  Un abrazo

  OdpowiedzUsuń
 4. Łucjo, Twój ogród zachwyca kolorami, kwitnącymi krzewami, roślinami jednorocznymi, różnorodnością zgromadzonych roślin. Masz prawdziwy rajski ogród, w którym przebywanie to prawdziwa przyjemność. Serdeczności dla Ciebie :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ u Ciebie pięknie. I kolorowo. I na pewno bardzo pachnąco. Pozdrawiam już czerwcowo

  OdpowiedzUsuń
 6. Bajkowo! Piękna myśl Konfucjusza. U mnie już przekwitły, deszczówka wylana, susza... i czekam na deszcz.
  Pozdrawiam Cię serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak w bajce. Taka różnorodność barw. Niesamowite są Twoje rododendrony i azalie. Tak wiele cudnych i zdrowych roślin. U nas niestety rododendrony nie dały rady, azalie próbują rosnąć, ale czy przetrwają? Pozdrawiam serdecznie !!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ tam musi bzyczeć rój pszczółek i innych pracowitych owadów. Odgłosy i zapachy prawdziwego lata 🌺🏵️💮😉❤️

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak widać Masz wielokolorowy ogród, tyle zadziwiających kwiatów. Spodobały mi się irysy i powojniki. a i pozostałym kwiatom należy się pochwała. Mam wrażenie, że mimo zimna, a teraz mało opadów kwitną wszystkie kwiaty obficie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słowa Konfucjusza bardzo prawdziwe...bez kwiatów bylibyśmy bardzo ubodzy. Twój ogród Łucjo czaruje...

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniały ogród. Ile kwiatów! Co za kolory! Bajka. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Beautiful blooms for all to enjoy. Thank you Lucja-Maria.

  OdpowiedzUsuń
 13. Miło i barwnie w Twoim ogrodzie, teraz już można się cieszyć kiedyś wykonaną pracą i w pięknej scenerii napić się kawy czy poczytać książkę. Miłych chwil w czasie tego weekendu. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gorgeous flowers and pictures !
  Have a nice weekend !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 15. You have a really beautiful garden. Have a nice evening.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czerwiec w ogrodzie to apogeum kwitnienia! Chyba żaden inny miesiąc nie obdarza nas taką różnorodnością barw i odmian roślin (przynajmniej tak to wygląda u mnie).
  U Ciebie Łucjo ogród czaruje swą urodą, a przecież nie zaprezentowałaś jeszcze najpiękniejszych dla mnie czerwcowych piwonii i nie mniej zachwycających róż - masz ich tak wspaniałą kolekcję...
  Przesyłam najcieplejsze pozdrowienia i życzę Ci miłego weekendu!
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 17. Dear Lucja, your June garden looks wonderful! I'd like yo sit in your nice gazebo and admire at rhododendrons, azaleas, irises, clematis ans other beautiful flowers in your garden.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tu jardín se ve maravilloso, tienes unas flores preciosas. Gracias y besos.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czerwiec to naprawdę wyjątkowy miesiąc, pełen magii i piękna przyrody. Jest to czas, kiedy wreszcie w pełni rozkwita wszystko wokół nas. Kwitnące mak i róż, soczysta zielona trawa, kolorowe kwiaty, a także pierwsze owoce takie jak czereśnie i truskawki - wszystko to sprawia, że czerwiec jest niepowtarzalny.

  Po deszczowym maju, ten słoneczny i ciepły czerwiec naprawdę ożywia przyrodę. To czas, gdy chcemy wychodzić na dwór, korzystać z długich dni i cieszyć się letnimi temperaturami.

  Twój wiersz ukazuje piękno i emocje, które towarzyszą czerwcowym dniom. Czerwiec przynosi wiatr, szczęście, kwitnące bzy, a także wzruszenia i marzenia jak z czasów młodości. To miesiąc pełen magii i możliwości, gdzie wszystko może się zdarzyć.

  Dziękuję, że podzieliłas się swoim entuzjazmem i fascynacją czerwcem oraz pięknem przyrody. Niech ten magiczny miesiąc przyniesie Ci jeszcze więcej wrażeń, radości i niezapomnianych chwil. Ciesz się czerwcem i dalszym rozkwitem natury :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Patrząc na Twoje zdjęcia nie mogę czasami uwierzyć, że to jest Twój ogród a nie jakiś park botaniczny bo stworzyłaś sobie namiastkę raju. Na Twoim miejscu przy sprzyjającej pogodzie spędzałabym tutaj całe życie, mnóstwo zieleni, kwiatów, przecudne miejsce na kawę lub herbatę. Raczej nie jestem typem zazdrośnicy ale jak patrzę na Twoje ogrodowe zdjęcia to trochę Ci jednak zazdroszczę hi hi chociaż zdaję sobie sprawę, że ten efekt wymaga sporo pracy. Życzę Ci samych pięknych dni i bardzo długiego lata żebyś mogła nacieszyć się ogrodem. Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bez uroku - Twój ogród jest przeuroczy z różnorodną roślinnością. Przytulne miejsca odpoczynku są urocze. Widać, że kwiaty i piękne rośliny, to Twoja wielka pasja i miłość - Gośka N.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli rozpoznasz siebie na zdjęciach i nie chcesz być na tym blogu, proszę poinformuj mnie o tym.
Ja bardzo szybko usunę te zdjęcia..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...