środa, 31 maja 2017

Stary Ratusz w Bambergu - perła średniowiecza


Każdy z nas do czegoś dąży, mniej lub bardziej wyraźnie.
Każdy z nas jest w drodze do swojej Itaki.
Ale nie każdy z nas potrafi czerpać przyjemność
i mądrość z samej podróży.
Często cel sam w sobie nie jest aż tak ciekawy,
co droga prowadząca do niego.
(Konstandinos  Kawafis)


Bamberg... Kto go poznał, ten wie, że można go pokochać od pierwszego spojrzenia... Miasto tak mnie oczarowało, że mogłabym co minutę wydawać same ochy i achy... To prawie cud, że tutejsze Stare Miasto przeżyło zawieruchy wojenne... Miało wielkie szczęście, że ominęły go naloty dywanowe które organizowano na niemieckie miasta w czasie II wojny światowej... Dzięki temu, że ocalał, mogłam zobaczyć jedno z najpiękniejszych miast nie tylko Niemiec ale i Europy... 

Bamberg położony jest w historycznej krainie Frankonii, na północy Bawarii...  Podobnie jak Rzym, na którym jest wzorowany, miasto leży na siedmiu wzgórzach... Starówka składa się z dwóch części: Górnego Miasta, które można scharakteryzować jako kościelno - klasztorne i  Dolnego Miasta położonego po obu brzegach rzeki Regnitz... To właśnie tutaj mogłam  zobaczyć fascynującą perełkę średniowieczną, Stary Ratusz (Altes Rathaus)  zbudowany w XIV wieku na sztucznej wyspie w nurcie rzeki Regnitz... W tym czasie rzeka stanowiła granicę między biskupią a świecką częścią miasta... Sztuczną wyspę zbudowano z setek ogromnych, dębowych pni... Położenie i ciekawa forma budowli  zrobiła na mnie wrażenie gdyż jest to ewenement  na skalę całych Niemiec...


 Aż trudno uwierzyć, że ten piękny Stary Ratusz stoi faktycznie na małej, sztucznej  wysepce do której prowadzą dwa mosty: górny i dolny... Oba mosty to świetne miejsca widokowe... Ratusz powstał w czasach gotyckich... Jednak w XVIII wieku został  częściowo przebudowany w stylu barokowym i rokokowym...  Składa się z trzech, niezbyt spójnych  części... Jest więc  wyszukana, barokowa wieża  z prześwitem bramy i mostem, dość konwencjonalne skrzydło, bogato zdobione kolorowymi, barokowymi freskami oraz  szachulcowy Domek Rotmistrza...Ten częściowo drewniany budynek zachował się w pierwotnej formie... Patrząc na Domek miałam wrażenie, że jest zawieszony dosyć ryzykownie nad rwącym nurtem rzeki... W jego wnętrzu znajduje się wyjątkowa kolekcja porcelany...


Muszę przyznać, że fascynujące alegoryczne obrazy na fasadzie Ratusza przykuwały moją uwagę... W pewnej chwili nie mogłam uwierzyć w to co widzę...  Dostrzegam żart malarzy... Jeden z amorków ma przylepioną nogę... Zaś w innym miejscu fasady przymocowana jest niewielka rzeźba putta...

Przypuszczam, że niemal każdego ciekawi dlaczego ratusz został zbudowany na sztucznej wyspie... Jak mówi legenda mieszczanie Bambergu nie mogli porozumieć się z biskupem co do jego lokalizacji ... Nie chciał dać miejsca na jego budowę na swoich włościach... Tak więc rzeka wydała się idealnym kompromisem aby tutaj stanął... Stał się prawdziwym unikatem... Teraz możemy  podziwiać przepiękną, średniowieczną perełkę... Stary Ratusz to nie jedyna wizytówka tego miasta ale o nich w innym poście...


Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...
78 komentarzy:

 1. Wspaniała wycieczka, od razu musiałam wszystko obejrzeć i przeczytać dwa razy :-)
  To pierwsze zdjęcie, na przywitanie, robi ogromne wrażenie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobne zdjęcie (oczywiście dobrej jakości) pojawia się w wielu informatorach.
   Chciałam zrobić takie ujęcie. Mam nadzieję, że chociaż troszeczkę jest zbliżone.
   Serdecznie pozdrawiam:0

   Usuń
 2. The town hall is really gorgeous. Thanks for the wonderful photos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right. The town hall is magnificent. I was enchanted.
   Greetings.

   Usuń
 3. The town hall is truly stunning with its amazing murals.

  Great photos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. The frescoes on the facade of the Town Hall are exceptionally beautiful and a bit funny.
   Greetings.

   Usuń
 4. wooow. Cudowne, piękne miejsce. Chcę tam. :D
  urok niesamowity.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sikoreczko!
   Ja ciągle powtarzałam, że chcę zobaczyć Bamberg i Stary Ratusz.
   Wierzę, że i Ty zobaczysz to niezwykle malownicze miasteczko.
   Tu nie będziesz się nudzić bo co krok coś Cię zainteresuje.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 5. Zachwyciło mnie to miejsce. Tez mógłbym spędzić tam cały dzień. Bawaria już dawno mnie oczarowała i wciąż dowiaduję się, o nowych wspaniałych miejscach. Na pewno należy do nich Bamberg, mam nadzieję kiedyś obejrzeć na własne oczy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bambergu spędziliśmy cały dzień. Późnym popołudniem miasto niemal opustoszało. Miałam wrażenie, że jest wymarłe. Bractwo przeniosło się do ogródków piwnych, lokali i tam biesiadowali. Oczywiście i my spędziliśmy tam przyjemne chwile przy piwie dymnym, prawdziwym ciekawostce. Mnie też Bawaria oczarowała dosyć dawno bo 10 lat temu. I chociaż pewne miejsca widziałam to chętnie do nich wracam.
   Powiem Ci bardzo szczerze, że pojechaliśmy do Bawarii właściwie dzięki Tobie. Pisałeś mi w email'u, że byłeś m.in. w Passau (Pasawie) chciałam ją koniecznie zobaczyć. Był jeszcze w planie Würzburg, Rothenburg, Amberg. Niestety, choroba pokrzyżowała nasze plany.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Moje plany zrewidowała pogoda. Dzień przed wyjazdem szybko odkręcałem rezerwację, bo miały być (i były) deszczowe dni. Za to obejrzałem Brno i okolice. Tu akurat pogoda bardzo nam dopisała.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  3. To świetnie, że zmieniłeś plany i odwiedziłeś Brno i okolice.
   I na dodatek pogoda Wam dopisała. Dwa razy byłam w Brnie ale nie mam żadnego zdjęcia, zawdzięczam to wiruskowi, schrupał mi wszystkie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Really beautiful.. Happy week... :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bamberg był mi znany jedynie z Poznaniem i historią osadników z tego rejonu;)
  Wspaniały ratusz! Umiejscowienie, zdobienia, jest się czym zachwycać! Dziękuje Lusiu za kolejną wspaniałą wycieczkę:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobre skojarzenia. Bamberzy są w Poznaniu. Przywędrowali do miasta na zaproszenie władz miejskich, by odbudować wyludnione po wojnie północnej i zarazie wsie należące do miasta. Pierwsi osadnicy pojawili się 1 sierpnia 1719 r. - dwa bezdzietne małżeństwa i jedenaście par posiadających ogółem osiemnaście córek i szesnastu synów. Osiedlili się we wsi Luboń, a dokument lokacyjny dotyczył trzynastu gospodarzy.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Dobrze, że miejscowość ocalała z pożogi wojennej, bo teraz może zachwycać oryginalnym pięknem architektury. Dzięki za ciekawą wycieczkę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię oglądać miasteczka gdzie niemal wszystkie zabytki są autentyczne.
   Bamberg jest wyjątkowy i ma wiele do zaoferowania.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Cudo! Wspaniałe miasto z piękną architekturą. Zresztą... Jak byłem ostatnio w Parku Mużakowskim to miałem porównanie polskiej i niemieckiej strony Nysy Łużyckiej. W Łęknicy taki polski syfek, bałagan i pieprznik. Za rzeką w Bad Muskau zupełnie inny świat. Porządek, czysto... schludnie :-) Ach... Bamberg bardzo mi się podoba :-) Serdeczności Lusiu i zdrówka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Andrzejku,
   w tym mieście niemal na każdym kroku można zobaczyć romanizm, gotyk oczywiście barok, renesans. Ja nie potrafię tego zrozumieć dlaczego na Ziemiach Zachodnich jest taki straszny bajzel. Jestem dosłownie oczarowania Sądecczyzną, Beskidem Niskim, Podkarpackiem... Tam w wioskach autentycznie panuje ład i porządek. Oczywiście, jak wszędzie znajdzie się jedno, dwa zaniedbane obejścia i dlatego z przyjemnością odwiedzam ten region kraju. Powinieneś tam koniecznie pojechać. Wiem, Ciebie ciągło by zobaczyć Bad Muskau i kwitnące różaneczniki. Też miałam w planie tam pojechać jednak wybrałam Bawarię bo już się za nią stęskniłam.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Podkarpacie uwielbiam, Małopolskę też :-) Faktycznie jest tam czysto i schludnie. Nawet biedne gospodarstwa są zawsze czyściuteńkie! Być może w wakacje wybiorę się do Rzeszowa i Krosna :-) Serdeczności Lusiu, miłego weekendu!

   Usuń
 10. W pierwszym momencie pomyślałam, że powstał na sztucznej wyspie z powodu możliwości obrony, a tu taka niespodzianka...lokalne niesnaski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak. Można powiedzieć, że lokalne niesnaski.
   Biskupi Bambergu przez wiele wieków wywodzili się ze szlachty frankońskiej i od 1303 roku przysługiwał im tytuł książęcy - księcia Rzeszy. Niestety, zasłynęli z niewyobrażalnie okrutnych pogromów czarownic. Skazali na śmierć około 600 rzekomych czarownic. Ze szczególnego okrucieństwa zasłynął zwłaszcza biskup Johann Georg II. Nakazał on zbudować specjalne więzienie dla czarownic i czarowników: Drudenhaus. To były straszne czasy. Temu tematowi chciałabym poświęcić specjalny post.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Straszne i okrutne czasy :(

   Usuń
  3. Och, inkwizycja odegrała też niechlubną rolę w polowaniach na czarownice.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Piękne zdjęcia, piękny ratusz, wyjątkowo piękny...
  Mieli Niemcy szczęście,że nie zostali zbombardowani...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka niemieckich miast miało ogromne szczęście, że nie zostało zbombardowanych.
   Dzięki temu możemy je teraz podziwiać.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 12. Czy wiesz coś na temat spacerującej damy w historycznym stroju?
  Cudowny Stary Ratusz. Masz rację, to jest średniowieczna perełka:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczarował mnie Stary Ratusz w Bambergu. Wiele wcześniej poznałam go na kilku niemieckich blogach. Miałam cichą nadzieję, że kiedyś go zobaczę.
   A co do damy w historycznym stroju? to Pani przewodnik. Spotkałam ją później jak oprowadzała grupę Japończyków. Po Bambergu chodziło z grupkami, kilku tak ubranych przewodników. Mnie się to spodobało, dodawało nastroju i klimatu bo miasto wygląda jak z dawnej epoki.
   Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny:)

   Usuń
 13. Me han encantado las fotos de ese antiguo Ayuntamiento colgando en parte sobre el río.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie dziwię się Łucjo, że Twoim "achom" nie było końca:)
  Miasteczko rzeczywiście jest urokliwe, a ratusz ze wszystkimi swoimi malowidłami i zdobieniami potrafi chyba oczarować i zachwycić każdego.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario
   w tym poście przedstawiłam tylko jeden zabytek. Bamberg ma ich wiele.
   Zresztą, to miasto jest niezwykle interesujące, jak i cała Bawaria.
   Szkoda, że nasz urlop został przerwany ale może coś zaplanujemy na miesiąc czerwiec?
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Piękna i ciekawa fotorelacja. Zadziwia mnie podejście do dóbr kultury w krajach tuż obok nas. Nie wspominając już o samym ratuszu i innych zabytkach :)
  Pozdrawiam serdecznie 😀😀😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. W naszym kraju jest wiele zabytków które czekają na szybką renowację.
   W ostatnich latach wiele zrobiono ale faktycznie to kropla w morzu potrzeb. Chociaż gdy dokonam porównania z "naszymi, dawnymi krajami", to zrobiliśmy ogromny skok. One są za nami... daleko.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 16. It is very beautiful its architecture, its ornamentation, and the place of the emplacement.

  Kisses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right, Antonia.
   I also like the architecture and the place of the Old Town Hall.
   Kisses:)

   Usuń
 17. Bamberg jest rzeczywiście wspaniały.
  Bardzo miłe są malowidła na ścianach... i oczywiście kwiaty :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem Hanno. Zawsze kojarzysz mnie z kwiatami.
   Bardzo rzadko brakuje ich w moich postach.
   Kocham je i nie wyobrażam sobie by nie otaczać się nimi.
   A co do Bambergu? to wyjątkowe miasteczko.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 18. Beautiful pictures !!! Love the balcony !!!!!!!!!!!!!
  Have a nice afternoon !
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 19. Un viaje precioso Lucia. Besitos.

  OdpowiedzUsuń
 20. Otro rincón precioso de Alemania que no nos deja de sorprender por los bonitos edificios tal como hoy nos los muestras.
  Un abrazo.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo urokliwe miejsce odwiedziłaś Lusiu, chętnie z Toba spacerowałam i Twoimi oczami odwiedzałam te magiczne miejsca. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę śmiało powiedzieć, że to miejsce pełne magii. Jednak przesiąknięte krwią niewinnych kobiet posądzonych o czary. W czasach ludzkości zginęło wiele niewinnych ludzi. A teraz też dzieją się takie rzeczy.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Piękne miejsca. Domek wiszący nad rzeką szczególnie utkwił mi w pamięci 😊 Serdeczne pozdrowienia ❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domek Rotmistrza przypadł mi szczególnie do serca. Jego położenie jest niesamowite.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Lubię czytać nie tylko Twoje posty, ale też komentarze pod nimi, bo zawsze coś ciekawego wpadnie mi w oko. Zastanawiałam się właśnie usilnie, z czym kojarzę taką znaną nazwę, a chodziło oczywiście o Bamberkę z Poznania.
  Uściski.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie kojarzyłaś. Pewne narodowości pomimo, że wrosną w środowisko, cały czas kultywują swoje tradycje. Cecylio, byłaś w Rumunii i przypuszczam, że doskonale pamiętasz tamtejszych Sasów z Siedmiogrodu. Kiedy podróżuje się dzisiaj przez miasta Siedmiogrodu, widać, że to nie Bałkany, ale kawałek Europy Środkowej. Harmonijna zabudowa schludnych centrów miast, nad którymi górują gotyckie katedry i barokowe kościoły, przywodzi na myśl miasteczka w Austrii, Czechach i na Węgrzech. To właśnie plon 900-letniego pobytu Niemców w tej części Europy.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 24. Piękne i ciekawe zdjęcia, które zawsze pobudzają moją wyobraźnię i razem z Tobą zwiedzamy te wszystkie urocze zakątki - pozdrawiam Luciu serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo niemieckie. Ale ciekawe, warte zobaczenia. W sumie Niemcy to chyba najbardziej mieszczańska kultura w Europie i to jest o tyle dobrze że każdy ją zrozumie i poczuje się "u siebie". Chyba to najbardziej w Niemczech doceniam, taką mieszczańską solidność i te zdobienia nieraz o włos unikające kiczowatości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy ma odwagę przyznać się, że dobrze ba, nawet "swojsko" czuje się w tym kraju.
   Ja chętnie tam wyjeżdżam. Hmm, dopiero w tej chwili zaczęłam się zastanawiać czy jest państwo, które niechętnie odwiedzam? właściwie to nie ma takiego kraju. W każdym znajdę coś ciekawego, coś co mnie interesuje. A wszelkie zdobienia, dekoracje to w Niemczech to już tradycja.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 26. Huge beautiful buildings! It would be nice to see what life has been there in the old days. Best regards

  OdpowiedzUsuń
 27. Faktycznie, ratusz robi wrażenie. Dziękuję, że pokazujesz nam Łucjo tak piękne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolinko,
   ten Ratusz to prawdziwa perełka. I z tego względu chciałam ją zaprezentować.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 28. Piekny jest ten ratusz, robi ogromne wrażenie. Te malowidła na ścianie, murary przechodzące w rzeżbę są niesamowite. jestem nimi zachwycona. Ilez to wyobraźni było w ludziach ozdabiających fasadę ratusza. Prawdziwa perła, nie tylko sredniowiecza.
  Pozdrawiam ciepło i zdrowia życze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Aniu. Ratusz robi wrażenie a gdy policzy się jeszcze jego lata?
   Ponad pięć wieków? to jest coś!!!
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 29. Ten ratusz to prawdziwa perełka. Jestem zachwycona malowidłami na ścianach tworzącymi niezwykły klimat tego miejsca. Dzięki Tobie Lusiu mogę odwiedzić miejsca o których nawet nie słyszałam - dziękuję.
  Miłego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda część tego Ratusza jest inna i każda bardzo interesująca.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Perełka...
  Niebawem pokażę róże przy murze namalowane z Twojego zdjęcia:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu,
   czekam z niecierpliwością na twój obraz.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Czekam aż zakwitnie pierwsza moja róża...

   Usuń
 31. Cudne miejsce i przepiękne zdjęcia Łucjo! Dziękuję za kolejną ciekawą historię:)
  Niesamowicie urzekły mnie zdjęcia parku z poprzedniego posta - wracam do nich, żeby nacieszyć oczy.. Mam nadzieję, ze ze zdrówkiem u Ciebie już lepiej! Bardzo dobrego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Aniu, za ten przemiły komentarz. W Bambergu spędziłam cały dzień, tym samym zdjęć jest sporo. Będę Was nękać kolejnymi postami.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 32. Wspaniałe,klimatyczne bawarskie miasteczko,w którym można się zakochać.Malowidła na ścianach są śliczne,a ratusz robi duże wrażenie Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nino,
   ja bardzo lubię Bawarię. Teraz, kiedy wydobrzałam już ruszyłabym w dalszą podróż. Szkoda, że to nie jest możliwe.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 33. This town of Bamberg is very attractive, interesting with it architecture and life. It's nor surprisingly that you fell in love for the first sight, Lucja. I have to see it because I've been to Bavaria and my next visit will be to Bamberg. Nice photos, greetings!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bamberg is a very attractive city because of the sights.
   I hope you will love this city.
   Greetings:)

   Usuń
 34. Witaj ponownie Lusi,zastanawiałam się co się dzieje,przyzwyczaiłaś nas do pewnej systematyczności.
  Bardzo atrakcyjne miejsce,to faktycznie perełka,którą warto zobaczyć.
  Wspaniałe zdjęcia,dziękuję za tą wycieczkę.
  Zdrówka życzę Lusi,dbaj o siebie :)serdeczności zostawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu,
   masz rację. Moje posty pojawiały się bardzo często i systematycznie.
   Właściwie, to mogłabym publikować posty w każdym dniu ale padlibyście z nudów.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 35. Miasto, które niewątpliwie może oczarować. Wspaniała, ciekawa relacja i cudne zdjęcia, zwłaszcza pierwsze.
  Wiele osób poleca nam Bawarię, jest na naszej liście już od dawna. Wiadomo i czas i obowiązki, i finanse nie pozwalają, by realizować marzenia w takim tempie, jakby się chciało... Myślę, że kiedyś wreszcie tam dotrzemy.
  Lusiu byliście prywatnie, czy na wycieczce zorganizowanej?
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
 36. Doprawdy interesujące. Jestem ciekawa, jak przebiegała budowa ratusza. Utworzenie sztucznej wyspy w XIV wieku, wybudowanie budynku, który stoi do dzisiaj, niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ale miło pospacerować razem z Tobą. Tak się zaczytałam i zapatrzyłam, że przez chwilę zdziwiona byłam, że jestem w domu :D
  Buziaki :)))

  OdpowiedzUsuń
 38. Wspaniałe miejsca, cudowna pogoda, idealna pora roku i mistrzowskie oko fotografa, dzięki temu mamy co oglądać i podziwiać, serdecznie pozdrawiam Cię :) udanego wypoczynku, życzę :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...