sobota, 18 marca 2017

Deszczowa, marcowa sobota
Mamy dzisiaj  marcową sobotę... Bardzo pochmurną, deszczową, nieprzyjemną... Miałam tak wiele planów na dzisiejszy dzień...  Za kilka dni do naszych drzwi zapuka wiosna...  Obym nie zapeszyła ale mam wrażenie, że tegoroczna  nie będzie słoneczną, ciepłą wiosną... W ubiegłym roku o tym czasie kwitły w lasach przylaszczki, zawilce, złoć żółta, zdrojówki rutewkowate i nawet miodunka ćma... Dosyć tego narzekania... Właściwie to pragnę pokazać Maciusia...
W niedzielę wieczorem gdzieś poszedł... To były dni niepewności... Martwiłam się o niego... Miałam nadzieję, że nic mu się nie stało... Aż mi ulżyło, gdy zobaczyłam go dzisiaj przed południem... W niedzielę na porożu miał jeszcze piękny (mech) scypuł... Cóż to jest ten scypuł?  to aksamitna skóra, która pokrywa rogi kozła sarny i innych jeleniowatych... Kryje w sobie wiele naczyń krwionośnych, które ożywiają kości poroża... Jednak przychodzi czas, że scypuł zamiera i wtedy samiec wyciera go o pnie i gałęzie drzew...Przypuszczam, że musi to  swędzieć  niesamowicie skoro kozły tak mocno  trą  tym  porożem...Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze...
Życzę szczęśliwego, miłego i  słonecznego weekendu...
Serdecznie wszystkich pozdrawiam...


81 komentarzy:

 1. Pięknie u Ciebie i tak już wiosennie :) Polowanie w dzisiejszych czasach jest dla mnie chore. Zwierząt jest tak mało... Nie rozumiem tego.
  Moc uścisków przesyłam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Agatko,
  dla mnie nie tylko polowania są chore ale to bezmyślne wycinanie drzew.
  Drzewa i zwierzęta nie obronią się same. i pomyśleć, że w dawnych czasach szanowano lasy, i miały one duże znaczenie. Nie były przecież przedmiotem kultu. Strabon, Długosz podaje, że za święte uważano zwierzęta, chroniące się w gajach. I za święte uważano: dąb, lipę, jawor, wiąz. No tak, ale oni nie byli światli powie ktoś, teraz my jesteśmy mądrzejsi.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. U Ciebie nawet deszczowa i pochmurna sobota wygląda przepięknie. I życzę abyś się myliła, co do prognozy wiosennej.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu,
   przed momentem musiałam wyłączyć komputer, przechodziła potężna burza. Strasznie błyskało się i grzmiało. A teraz leje jak z cebra. Domyślam się, że wystraszone sarenki uciekły gdzieś w popłochu.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Tack-Lucja-Maria-för-de-vackra-bilderna-och-för-den-vackra-musiken.
  Jag-blev-så-berörd-att-jag-började-gråta,-många-tårar-fällde-jag-av-glädje-men-också-av-längtan
  efter-Polen-och-mina-släktingar.
  I-have-problem-with-computer.-When-I-write-want-not-computer-key-jump-over->>>>
  Pozrowienia/Eva

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eve, I know computer problems.
   Very sorry.
   Have a nice weekend:)

   Usuń
 5. Cudnie :-) wiosne widać i czuć :-) udanego weekendu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje krokusy są takie rachityczne. Niemal wszystkie cebule, nornice jesienią przeniosły do tunelu foliowego. Teraz wyrosły całymi kępami. Musiałam je wykopać. Nornice przeniosły cebulki również na łąkę przy Małym Lasku. Agatko, masz ogród. Znasz może sposób na likwidację nornic? Trucizna nie wchodzi w rachubę.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Hi Lucja-Maria;-) Capricorn is a beautiful new antlers! How wonderful to see all those animals. What is that white flower? Best regards

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi Anne!
   White flowers? This is Helleborus.
   Sarna is now new antlers.
   Previous was beautiful.
   Have a nice weekend.

   Usuń
 7. Cudnie ie kolorowo u Ciebie Lusiu! U nas tez cały dzień leje, do tego zrobiło się zimno. Ale deszcz teraz jest potrzebny. A od poniedziałku przychodzi Pani Wiosna :-) No i od wtorku ma się zdecydowanie ocieplić i rozpogodzić. Maciuś jest śliczny! Zresztą wszystkie zwierzaki, ptaki, łąka... Krokusy prześliczne :-) Serdeczności, miłej niedzieli!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Ciebie lało tylko jeden dzień. W poprzednie było słonecznie i dosyć przyjemnie.
   U mnie natomiast jest ciągle pochmurno i szaro i to mnie dobija. Mam nadzieję, że od wtorku zrobi się cieplej bo mój licznik z gazem lata jak oszalały. Węgiel i drzewo też bardzo szybko znikają. Co do krokusów? nie mogę przeboleć, że takie ilości potrafiły spałaszować wstrętne nornice. Teraz widzę, że bardzo potrzebny jest kot a może i dwa. Jest jeden problem a właściwie dwa, ptactwo i Bellusia.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 8. U nas też ponuro. Pada deszcz. Ja niestety jestem w łóżku z wirusem. Mam nadzieję, że się wkrótce pożegnamy. Nieustannie podziwiam Twoje piękne fotki. Rozweselają oczy i serce. Sarenki jak zwykle cudne, a ten Maciuś..... oby jak najdłużej przetrwały w tych trudnych niestety dla nich czasach. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Ci współczuję. Mam nadzieję, że choroba szybko minie.
   Zwierzęta są takie bezbronne a obecnie nawet minister środowiska jest nieetycznym myśliwym. Poluje do bażantów, które hodowane były w klatkach i wypuszczono je na pierwszy i ostatni lot. Aż nie chcę myśleć ile postrzelonych ptaków padło łupem drapieżników albo konało w męczarniach. Wg naganiaczy brakowało ponad stu bażantów.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Piękne zdjęcia, piękne kwiaty i piękny deszcz.
  Nic tu nie widzę ponurego :-)
  A to są sarenki i kozioł ?
  Pozdrawiam wiosennie ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu, wystarczyło trochę kolorów byś nie zauważyła ponurego, deszczowego dnia.
   Chociaż na wszystkich roślinach widoczne są krople deszczu.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. U mnie ta wiosna też jest zimna i dziwna. Kiedy już myślę, że będzie fajnie, pogoda zaczyna się psuć. Na szczęście przed dzisiejszym załamaniem się aury, zdążyłam popracować w ogródku. Ten Maciuś jest śliczny, nie wiem, jak ludzie mogą do nich strzelać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wiosna nas nie zaskoczy i przyniesie ciepło i słońce.
   Ja jestem bardzo spragniona kolorów, zapachów wiosennych. Tegoroczna zima zapisze się na długo w mojej pamięci. Mroźna, szara i prawie bez śniegu.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 11. O tak, pogoda dzisiaj nie rozpieszczała nas wcale. Muszę przyznać, że dosyć zmarzłam i zmokłam czekając rano na próbę przed wielkopiątkową Drogą Krzyżową. Nie lubię też takiej pogody z jeszcze jednego powodu - zazwyczaj w soboty mamy zajęcia z dzieciakami w parafialnym Oratorium. Deszcz uniemożliwia nam wyjścia poza budynek, a po kilku miesiącach naprawdę przydałoby nam się to. Dziękuję za wyjaśnienie mi czym jest scypuł. Nie wpadłabym na to. Pozdrawiam serdecznie w ten deszczowy dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poście chodzimy (jeździmy) na każdą Drogę Krzyżową i też zmarzliśmy potwornie w kościele. Nasz kościół jest nieogrzewany. Niestety, na msze niedzielnie (zimowe) jedziemy do sąsiedniego miasta. Tam przynajmniej kościoły są ogrzewane. Jestem straszny zmarzluch i gdy jest potwornie zimno nie umiem skupić się na modlitwie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 12. Hoy hemos tenido un sol radiante, pero días atrás hemos tenido lluvia y una bajada de temperaturas, tantos cambios de tiempo, me ha provocado un catarro.

  Besos

  OdpowiedzUsuń
 13. Lusiu, robisz perfekcyjne zdjęcia! Na nich wiosna jest piękniejsza niż to co widac za oknem.
  Maciek śmiesznie teraz wygląda, ale za jakis czas na pewno poroże straci różowawy kolor.
  U mnie też dziś pojawiły się sarny, ale nie jestem w stanie zrobić im tak pieknych zdjęć.
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maciuś dziwienie wygląda bez meszku na porożu. tak. Za jakiś czas poroże zmieni kolor na szarawy. Aniu, widziałam stadko na zielonej oziminie. Konieczny jest aparat ze sporym zoomem optycznym.
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 14. aaaa - psik !!! wiosna pachnie. pachnie , pachnie ... wszystko się budzi ....
  SARENKI I KOZIOŁKI CUDOOOOOO
  -------------
  Lusiu - do politycznego zapraszam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wszystko się obudzi gdy przyrodę musną ciepłe promienie słońca.
   Dzisiaj potworne zimno i nawet nie mam ochoty aby wyjść z domu i gdzieś pojechać.
   Trwa leniuchowanie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 15. Jak się cieszę, że wiosna już nadchodzi. Będzie cieplej, milej i weselej! Świat się budzi do życia! Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do swojego kącika! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się cieszę, że nadchodzi wiosna. Masz rację. Będzie cieplej, milej i weselej!

   Usuń
 16. Hello. Really great photos. Deers are so cute. I really like the first photo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hello Matti!
   We thank you for the evaluation of my photos. It's very nice.
   Deer are very cute animals.
   Happy week:)

   Usuń
 17. Dziękuję Ci za "nasze sarenki", uśmiecham się do nich, jak je widzę :-)
  Wiosna? W następny weekend ma być 20*C, od wtorku ma być już ładniej. Zazieleni się po tych deszczach. Już się cieszę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sarenki zniknęły. Wystraszyła je wczorajsza burza z błyskawicami i grzmotami. Kursuję: dół, góra, dół. Wypatruję ich przez okna. Mam nadzieję, że wrócą wieczorem. dzisiaj świeci słońce ale jest bardzo zimno. U mnie nie potrzebne już deszcze, ziemia ma przesyt.Na ciepełko też się cieszę. Może zaoszczędzimy na opale i gazie.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 18. Pogoda nas nie rozpieszcza, ale Ty swoimi zdjęciami jak najbardziej :) Piękne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez cały tydzień pogoda mnie nie rozpieszczała. Po wczorajszej burzy, dzisiaj świeci słońce ale jest lodowate, syberyjskie zimno.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Spring is coming! Lovely shots of the crocus and deer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I hope that spring will arrive and solar heat.
   Greetings.

   Usuń
 20. U mnie też wczoraj cały dzień padało, ale to był taki leciutki deszczyk, bez burz i nawałnic. Nawet wyszłam do ogrodu i trochę popracowałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nie. U mnie za dużo jest deszczu. W warzywniku, w tunelu jest bardzo mokro.
   Owszem jest trochę pracy. Truskawki potrzebują spulchnienia i do przerycia jest zboże z wyką ozimą.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 21. Wyczarowałaś piękną wiosnę, nawet jeśli jest deszczowa. W komentarzu przeczytałam o kłopotach z nornicami. Cebulki sądzę w podziurawionych pojemnikach po wodzie mineralnej , które następnie wsadzam do ziemi, na razie metoda się sprawdza.
  Pozdrawiam cieplutko. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cecylio, wyobraź sobie, że wszystkie cebulki kwiatowe są posadzone w specjalnych koszyczkach. Niestety, nornice wchodzą od góry. Koszyczki są sadzone dosyć głęboko aby zimą cebule nie przemarzły.Część cebulek, pietruszkę, chrzan, czosnek niedźwiedzi wynoszą jako zapas a część zjadają na rabatkach. Na łące poza ogrodzeniem rozkopaliśmy trzy kopce. W każdym było inne pożywienie. W 5 l butlach po wodzie źródlanej sadzę jedynie Cantedeskie (kalie), Trytomy groniaste i Agapanty. Kupiliśmy już dwa odstraszacze do nornic ale to nic nie pomogło a wydatek dosyć spory.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Tak, sobota była bardzo kapryśna, zwłaszcza po południu, myślałem , że mi dach zerwie wiatr. Ale u Ciebie tego jakoś nie widać, ładny wiosenny post.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie nie widać tego porywistego wiatru?
   Masz rację. Zdjęcia robiłam przed południem.
   Padało cały czas. Na dobre rozszalało się dopiero pod wieczór.
   Nawałnica przeszła gdy było już ciemno. Okropnie szalała.
   Przeczuwałam, że moje sarny uciekną w panice. Podobnie było w okresie noworocznym.
   Sztuczne ognie, huk mocno je wystraszył. Nie było ich przez kilka dni.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Lovely springtime!
  Great photos, Lucia!
  Have a nice Sunday.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sirpa, thank you very, very much.
   Happy sunday:)

   Usuń
 24. Muy lindas fotografías, los ciervos son muy bonitos. Feliz día.

  OdpowiedzUsuń
 25. Lovely flowers and deers.. Happy sunday..

  OdpowiedzUsuń
 26. Takie piękne wiosenne kadry pokazujesz a u nas nie dość że deszczowo to jeszcze bardzo wietrznie:))))Pozdrawiam serdecznie:)))tak mi się jakoś zrymowało:)))))))))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reniu
   po wczorajszej, pierwszej jeszcze zimowej burzy, dzisiaj świeci słońce. Jest jednak potwornie zimno.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 27. Yo también espero la primavera con impaciencia, esta semana hemos tenido la más fna fuerte nevada del invierno.
  Que puedas contemplar en lo inmediato tus bonitos rincones.
  Feliz domingo.

  OdpowiedzUsuń
 28. So beautiful , and vibrant ... pictures of happy nature..

  OdpowiedzUsuń
 29. Fantastyczne zdjęcia! U mnie wiosnę widać wszędzie:)
  Miłej niedzieli! Pozdrawiam serdecznie!)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu,
   o tak. U Ciebie to wiosna jest od dawna.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 30. Ja jednak mam nadzieję, że pierwszy dzień wiosny przywita nas słońcem i tak zostanie na długo. Maciuś ślicznie wygląda z nowym porożem i dobrze, że wrócił, bo byś się martwiła. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Ciebie świeciło słońce? u mnie dzisiaj było dosyć ciepło ale bez słońca.
   Maciuś wygląda uroczo z nowym porożem ale inne sarenki też pięknie wyglądają.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 31. Beautiful photos. I like a lot. Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 32. Piękną wiosnę,Łucjo pokazałaś pomimo brzydkiej pogody. Krokusy w kroplach deszczu wyglądają niesamowicie. Maciuś jest piękny. U mnie niestety pogoda, także jest szara, deszczowa i wietrzna, pomimo, że kilka dni było słonecznych i dość ciepłych. Mam nadzieję, że kalendarzowa wiosna przyniesie nam dużo ciepłych dni. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Pięknie i wiosennie u Ciebie Lusiu pomimo tak obrzydliwej pogody, a koziołki są cudne, to poroże pokryte tym mchawym czymś wygląda uroczo, zdecydowanie atrakcyjniej niż po drzewnej renowacji ;)
  uściski Lusiu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justynko
   bardzo pięknie dziękuję za cudowny komentarz.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 34. U mnie też deszczowo wiosna się zaczyna, cały czas pada. Za to u Ciebie widzę wiosnę na całego. Prześliczne zdjęcia no i Maciuś :)

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marylko,
   mamy chłodną, tegoroczną wiosnę. Mam nadzieję, że szybko nadgoni zaległości.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 35. Łucjo, nieważne, że deszcz, najważniejsze, że już kwitną wiosenne kwiaty, a jutro pierwszy dzień wiosny.
  Jako dziecko czytałam "Rogasia z Doliny Roztoki", a potem jako nauczycielka omawiałam tę lekturę z wieloma czwartymi klasami, więc trochę znam się na takich Rogasiach, jakie przychodzą do Ciebie. Szkoda, że nie ma już tej lektury.
  Pozdrawiam wiosennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno, ja mam w kartonie "Rogasia z Doliny Roztoki".
   Och, teraz wyczyszczono/ wyrzucono wiele ciekawych lektur a w zamian za to wprowadzono książki propagandowe.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 36. Piękne wiosenne kadry Łucjo! A Twoje sarenki skradły mi serce:))) Dobrego dnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Aniu. Mnie też sarenki skradły serce.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 37. nam mimo brzydkiej pogody udało się ogarnąć ogródek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie,że uporaliście się z pracami ogródkowymi.
   Prace porządkowe mamy niemal zrobione. Teraz czekamy aż gleba obeschnie i moją połówkę czeka robota z rydlem.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 38. Boa tarde, linda selecção de fotos que prova que devemos aprender apreciar a beleza que nos rodeia.
  AG

  OdpowiedzUsuń
 39. Ale za to jaki piękny teraz Maciuś. Nauczyłam się nowego słowa: scypuł :) u nas w sobotę też lało w Kołobrzegu i faktycznie wiosna nie zapowiada się przyjemnie. Obyśmy jednak się myliły. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed chwilą wróciłam z wieczornego spacerku z Bellusią. Jest nawet ciepło ale brakuje mi słońca. Obserwuję barometr, niestety wskazówka ciągle spada.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 40. Myślę że po to robiono ostatnimi czasy raban w mendiach o szkodach spowodowanych przez zwierzęta, byxlobby myśliwskie mogło łatwiej "przepchnąć" swoje pomysły.

  Drzewa wielu przeszkadzają... taka mentalność, zresztą podobnie zwierzęta domowe, myślę że to przejaw wieśniactwa - czyli buc idzie "do miasta" ale tak wstydzi się swoich korzeni że niszcsy i usuwa wszystko co mu się z wioską kojarzy.

  U mnie wawrzynek przekwita już "nadaremno" bo z racji chłodów pszczoły nie robiły oblotów. Nawet krokusy marnie, jedynie przebiśniegi dopisały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Macieju
   mam nadzieję, że nie pomyślisz sobie, iż Ci kadzę. Jednak ciągle utwierdzam się, że wszystkie Twoje komentarze są niesamowicie trafne w ocenie. Drugie zdanie podkreślam wężykiem. ŚWIETNE!!!!!
   Masz u siebie wawrzynek? ach, Ty masz chłopców bardzo odpowiedzialnych i wiedzą, że mają go omijać.
   Masz również pszczoły? jeżeli masz, to bardzo ich zazdroszczę.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. mam wydzielone miejsca gdzie synowie mogą grać w piłkę i gdzie mają "hopsalnię", zresztą powoli są już w tym wieku że bardziej im "wianki" i wawrzyny w głowach niż ganianie po ogrodzie ;-), wawrzynek i inne cenniejsze roślinki mam w drugim kącie ogrodu. Pszczół niestety nie - ale są u sąsiadów i często przylatują do mnie, bo staram się zawsze jakieś kwiaty mieć.

   Usuń
 41. Pogoda deszczowa i marcowa, ale na Twoich zdjęciach kolory, optymizm.
  To bardzo ciekawe obserwować tak niezwykłą rodzinkę na Twoim blogu.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwowanie tych płochliwych stworzeń sprawia mi ogromną przyjemność.
   Hanno, dziękuję. Przypuszczam, że zauważyłaś na roślinach duże krople deszczu.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 42. Wspaniała okolica,nic tylko podziwiać przyrodę,myślę,że wiosna nie będzie taka zła,jaką ją widzisz Lusi,u mnie kwitną już fiołki,które posadziłam w zeszłym roku,a prymulka wabi swoimi cudownymi kwiatami,wiosna wiosna już przyszła.
  Co widać u Twoich pięknych danieli,młodzież dorasta,Maciuś wygląda imponująco w swoim nowym porożu.
  Wspaniałych wiosennych dni życzę Łucjo kochana :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za pozostawiony ślad.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...